Tokioda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaichining muzokaralari boʻlib oʻtdi.
Davlatlararo hamkorlikning deyarli barcha sohalarini qamrab olgan Oʻzbekiston – Yaponiya strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Yaponiya Bosh vaziri davlatimiz rahbarini samimiy qutlar ekan, ushbu tashrifni har doimgidek yuksak ishonch va oʻzaro hurmat tamoyillariga asoslangan Oʻzbekiston – Yaponiya munosabatlari tarixidagi muhim voqea deb atadi.
Diplomatik munosabatlar oʻrnatilganidan buyon oʻtgan 33 yil davomida Yaponiya Oʻzbekistonning yaqin doʻsti, asosiy texnologik va investitsiyaviy sherigi boʻlib, respublikada zamonaviy sanoat va energetika infratuzilmasini yaratish hamda inson resurslarini rivojlantirishga salmoqli hissa qoʻshib kelmoqda.
Tovar ayirboshlash, investitsiyalar hajmi va Yaponiya sarmoyasi ishtirokidagi qoʻshma korxonalar sonining barqaror oʻsayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Energetika, geologiya, turizm, infratuzilmani rivojlantirish, AT va boshqa ustuvor sohalarda muhim loyihalarni amalga oshirib kelayotgan “Sojitz”, “Toyota Tsusho”, “Sumitomo”, “Itochu”, “Kyoto Plaza”, “Balcom”, “Shikoku Electric” kabi yetakchi yapon kompaniyalari Oʻzbekistonda muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) va Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC) bilan qoʻshma loyihalar portfeli energetika, neft-kimyo, transport, taʼlim va qishloq xoʻjaligi kabi sohalarni qamrab olgan.
Muzokaralarda parlamentlardagi “doʻstlik guruhlari”, iqtisodiy hamkorlik qoʻmitalari, ustuvor yoʻnalishlar boʻyicha tarmoq uchrashuvlari va boshqa hamkorlik shakllarini faollashtirish muhimligi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari Yaponiya bilan strategik sheriklikni rivojlantirishning bir qator asosiy yoʻnalishlarini qayd etdi. “Yashil” energetika va sanoatda uglerod chiqarishni kamaytirish, axborot texnologiyalari, oʻta muhim minerallar, mashinasozlik sohasidagi hamkorlik, sogʻliqni saqlash va turizm infratuzilmasini modernizatsiya qilish shular jumlasidan.
Mazkur sammitga tayyorgarlik doirasida qiymati 12 milliard dollardan ortiq boʻlgan kooperatsiya loyihalarining yangi portfeli shakllantirilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Ushbu loyihalarni ilgari surish uchun qoʻshma investitsiya platformasini yaratish taklif qilindi.
Bundan tashqari, Samarqand viloyatida Yaponiya modeli va standartlariga asoslangan maxsus iqtisodiy zonani barpo etish rejalari eʼlon qilindi.
Yaponiyalik hamkorlar bilan birgalikda amalga oshirilayotgan “Bir qishloq – bitta mahsulot” dasturining koʻlamini kengaytirish taklifi qoʻllab-quvvatlandi.
Shuningdek, oʻzaro savdo hajmini koʻpaytirish imkoniyatlari va yoʻllari, hududlararo aloqalarni kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Kelgusi yili Samarqandda ikki mamlakat hududlarining birinchi forumini oʻtkazish taklif qilindi.
Gumanitar almashinuvlarni faollashtirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Taʼlim va kadrlar tayyorlash sohasi anʼanaviy ravishda ushbu koʻp qirrali munosabatlarning muhim qismi sanaladi.
Yoshlarga kelgusida tadbirkorlik loyihalarini amalga oshirishi uchun zarur boʻlgan bilim va koʻnikmalarni egallashiga keng imkoniyatlar taqdim etayotgan Oʻzbekiston – Yaponiya Inson resurslarini rivojlantirish markazi mamlakatimizda muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Oʻzbekistondagi 7 ta oliy taʼlim muassasasida yapon tili oʻqitilmoqda. Tokio chet tillar universitetida mana 10 yildirki, oʻzbek tili oʻrganilmoqda.
Rektorlar forumi kadrlar tayyorlash sohasida tajriba almashish uchun muhim maydon boʻlib xizmat qilmoqda. Bugun Yaponiyaning yetakchi oliy taʼlim muassasalari rektorlari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Hamkorlik dasturlari, ilmiy va innovatsion almashinuvlarni kengaytirish boʻyicha muhim kelishuvlarga erishildi.
Sukuba universiteti bilan birgalikda Toshkent shahrida birinchi Oʻzbekiston – Yaponiya universitetini tashkil etish rejalashtirilmoqda.
Madaniy va sayyohlik aloqalarini kengaytirish maqsadida madaniyat kunlari, koʻrgazmalar, yoshlar forumlari, kinofestivallarni muntazam oʻtkazib borish taklif qilindi. Tashrif arafasida Yaponiyada Oʻzbekiston madaniyati kunlari muvaffaqiyatli oʻtkazildi.
Diplomatik munosabatlar oʻrnatilganining 35 yilligi munosabati bilan 2027-yilda ikki mamlakatda Madaniyat yillari oʻzaro oʻtkaziladi.
Muzokaralarda mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Yakunda Oʻzbekiston Prezidenti va Yaponiya Bosh vaziri Kelgusi avlodlar uchun kengaytirilgan strategik sheriklik toʻgʻrisidagi qoʻshma bayonotni imzoladilar. Ushbu hujjat, shubhasiz, munosabatlarni yangi bosqichga koʻtarishi va koʻp qirrali hamkorlikni kengaytirish uchun keng imkoniyatlar ochishi taʼkidlandi.
Tashrif doirasida taʼlim, sogʻliqni saqlash, ekologiya, suv resurslari, transport, shaharsozlik, turizm, qishloq xoʻjaligi, tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish sohalarida salmoqli kelishuvlar toʻplami qabul qilindi. Ushbu hujjatlarni almashish marosimi boʻlib oʻtdi.

President of Uzbekistan and Prime Minister of Japan elevate bilateral relations to an expanded strategic partnership level
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Prime Minister of Japan Sanae Takaichi held negotiations in Tokyo.
The issues of further deepening the Uzbek-Japanese strategic partnership, which covers almost all spheres of interstate cooperation, were substantively discussed.
Warmly greeting the Head of our state, the Prime Minister of Japan called the current visit an important miles in the history of Uzbek-Japanese ties, which have traditionally been built on the principles of special trust and mutual respect.
Over the 33 years since the establishment of diplomatic relations, Japan has always been a close friend and one of Uzbekistan's key technological and investment partners, making a significant contribution to the creation of modern industrial and energy infrastructure and the development of the republic's human potential.
The steady growth in trade turnover, investment volume, and the number of joint ventures with Japanese capital was noted with satisfaction.
Leading Japanese companies such as Sojitz, Toyota Tsusho, Sumitomo, Itochu, Kyoto Plaza, Balcom, and Shikoku Electric are successfully operating in Uzbekistan, implementing important projects in energy, geology, tourism, infrastructure development, IT and other priority sectors.
The portfolio of joint projects with the Japan International Cooperation Agency (JICA) and the Japan Bank for International Cooperation (JBIC) covers areas such as energy, petrochemistry, transport, education, and agriculture.
During the talks, the importance of intensifying cooperation formats was noted, including parliamentary friendship groups, committees on economic cooperation, and sectoral meetings in priority areas.
The Head of our state outlined several key areas for the development of the strategic partnership with Japan. These include green energy and industrial decarbonization, information technology, critical minerals, cooperation in mechanical engineering, and modernization of healthcare and tourism infrastructure.
It was noted with satisfaction that in preparation for the current summit, a new portfolio of cooperation projects worth over $12 billion has been formed. In order to promote them, it was proposed to create a joint investment platform.
Furthermore, plans were announced to create a special economic zone in Samarkand region based on the Japanese model and standards.
The proposal to scale up the jointly implemented “One Village, One Product” program received support.
Existing opportunities and ways to increase mutual trade and expand interregional contacts were also discussed. It was proposed to hold the first Forum of Regions of the two countries in the city of Samarkand next year.
Particular attention was paid to intensifying humanitarian exchange. The sphere of education and personnel training is traditionally a key component of multifaceted relations.
The Uzbek-Japanese Center for Human Resources Development operates successfully in our country, providing our youth with a wide range of opportunities to enhance their knowledge and skills for the subsequent implementation of business projects.
The Japanese language is studied at 7 universities in Uzbekistan. The Uzbek language has been taught at the Tokyo University of Foreign Studies for over 10 years.
The Forum of Rectors serves as an important platform for exchanging experience in the field of personnel training. Today, a meeting has been held with the rectors of leading Japanese universities. Agreements were reached on expanding cooperation programs, as well as scientific and innovative exchanges.
It’s planned to establish the first Uzbek-Japanese University in Tashkent with the University of Tsukuba.
To expand cultural and tourism ties, it was proposed to hold regular mutual culture days, exhibitions, youth forums, and film festivals. On the eve of the visit, the Days of Uzbek Culture in Japan were successfully held.
In honor of the 35th anniversary of the establishment of diplomatic relations, cross-cultural years will be held in 2027.
During the talks, views were also exchanged on current regional and international issues.
Following the talks, the President of Uzbekistan and the Prime Minister of Japan signed a Joint Statement on an expanded strategic partnership for future generations. It was emphasized that this document will undoubtedly elevate interaction to a new level and present broad horizons for expanding multifaceted cooperation.
In the framework of the visit, a substantial package of agreements was also adopted in the fields of education, healthcare, ecology, water resources, transport, urban planning, tourism, agriculture, and disaster risk reduction. A ceremony for the documents’ exchange took place.