Oʻtmishi uzoq aloqalarga ega boʻlgan Samarqand va Nara shaharlari oʻrtasida birodarlik munosabatlari oʻrnatilgani yuqori baholandi. Samarqand koʻp asrlar davomida Buyuk ipak yoʻlining markazi, Yaponiyaning qadimgi poytaxti Nara esa uning sharqiy darvozasi boʻlgani taʼkidlandi. Bu shaharlar sivilizatsiyalar oʻrtasidagi madaniy koʻpriklar vazifasini bajarib, xalqaro savdo va bilim almashinuvini rivojlantirishda muhim rol oʻynagan.
2027-yilda Nara milliy muzeyida namoyish etiladigan Oʻzbekiston madaniyati va tarixiga bagʻishlangan arxeologik koʻrgazmaga puxta tayyorgarlik koʻrish muhimligi taʼkidlandi. Ushbu loyiha Oʻzbekiston – Yaponiya diplomatik munosabatlari oʻrnatilganining 35 yilligi sharafiga oʻtkaziladigan yirik madaniy tadbir boʻladi.
Gen Nakagava ikki mamlakat va xalqlar oʻrtasidagi abadiy doʻstlik hamda madaniy va tarixiy yaqinlik ramzi sifatida Nara shahridagi yangi bogʻlardan biriga Samarqand nomini berishga qaror qilinganini eʼlon qildi.
Suhbat davomida ikki birodar shahar oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiya aloqalarini faol rivojlantirish hamda qishloq xoʻjaligi, turizm, toʻqimachilik, transport, logistika va shaharsozlik kabi sohalarda kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish zarurligi taʼkidlandi.

В ходе мероприятий официального визита в Японию Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял мэра города Нара Гэна Накагаву.
Обсуждены вопросы дальнейшего развития межрегиональных связей с особым акцентом на укрепление культурно-гуманитарного сотрудничества.
Дана высокая оценка установлению побратимских отношений между Самаркандом и Нарой, имеющими глубокие исторические связи. Подчеркнуто, что Самарканд на протяжении многих веков был центром Великого шёлкового пути, а древняя японская столица Нара – его восточными воротами. Эти города сыграли большую роль в развитии международной торговли и обмене знаниями, формируя культурные мосты между цивилизациями.
Отмечена важность тщательной подготовки к археологической выставке о культуре и истории Узбекистана, которая будет представлена в национальном музее Нары в 2027 году. Этот проект станет масштабным культурным событием в честь 35-летия установления узбекско-японских дипломатических отношений.
В качестве символа вечной дружбы и культурно-исторической близости между двумя странами и народами, Гэн Накагава сообщил о решении мэрии назвать один из новых парков Нары в честь города Самарканда.
В ходе беседы также подчеркнута необходимость активного продвижения торгово-экономических и инвестиционных связей между двумя городами-побратимами, реализации совместных проектов кооперации в таких сферах, как сельское хозяйство, туризм, текстиль, транспорт, логистика и градостроительство.