“Markaziy Osiyo + Yaponiya” muloqoti sammiti doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev koʻp tomonlama biznes forumida ishtirok etdi.
Tadbirda Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaichi, Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov ham qatnashdilar.
Markaziy Osiyo va Yaponiya oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, mintaqaga Yaponiya investitsiyalari va ilgʻor texnologiyalarini jalb qilish, sanoat kooperatsiyasini kengaytirish, ishbilarmon doiralar oʻrtasidagi toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni mustahkamlashning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Qoʻshma iqtisodiy loyihalar taqdimot qilindi. “Sumitomo”, “Chubu Electric Power”, “Shikoku Electric Power” kompaniyalari tomonidan JBIC va NEXI koʻmagida Oʻzbekistonda ikkita quyosh elektr stansiyasini qurish, “Toyota Susho” ishtirokida AT infratuzilmasini modernizatsiya qilish, “Sojitz” kompaniyasi tomonidan koʻp tarmoqli tibbiyot markazini tashkil etish, shuningdek, “JOGMEC” ishtirokida yangi oʻta muhim mineral konlarini oʻzlashtirish kabi Oʻzbekiston – Yaponiya investitsiya tashabbuslari shular jumlasidan.

Президент Узбекистана принял участие в бизнес-форуме Диалога «Центральная Азия + Япония»
В продолжение программы мероприятий Диалога «Центральная Азия + Япония» Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в многостороннем бизнес-форуме.
В мероприятии также участвовали Премьер-министр Японии Санаэ Такаичи, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
Рассмотрены актуальные вопросы развития торгово-экономического сотрудничества между Центральной Азией и Японией, привлечения в регион японских инвестиций и передовых технологий, расширения промышленной кооперации, укрепления прямых контактов между деловыми кругами.
Презентованы совместные экономические проекты.
В их числе такие узбекско-японские инвестиционные инициативы, как строительство компаниями Sumitomo, Chubu Electric Power, Shikoku Electric Power при поддержке JBIC и NEXI двух солнечных электростанций в Узбекистане, модернизация
IT-инфраструктуры с участием Toyota Tsusho, создание многопрофильного медицинского центра компанией Sojitz, а также освоение новых месторождений критических минералов при участии JOGMEC.