“Markaziy Osiyo + Yaponiya” muloqoti sammiti doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev koʻp tomonlama biznes forumida ishtirok etdi.
Tadbirda Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaichi, Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov ham qatnashdilar.
Markaziy Osiyo va Yaponiya oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, mintaqaga Yaponiya investitsiyalari va ilgʻor texnologiyalarini jalb qilish, sanoat kooperatsiyasini kengaytirish, ishbilarmon doiralar oʻrtasidagi toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni mustahkamlashning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Qoʻshma iqtisodiy loyihalar taqdimot qilindi. “Sumitomo”, “Chubu Electric Power”, “Shikoku Electric Power” kompaniyalari tomonidan JBIC va NEXI koʻmagida Oʻzbekistonda ikkita quyosh elektr stansiyasini qurish, “Toyota Susho” ishtirokida AT infratuzilmasini modernizatsiya qilish, “Sojitz” kompaniyasi tomonidan koʻp tarmoqli tibbiyot markazini tashkil etish, shuningdek, “JOGMEC” ishtirokida yangi oʻta muhim mineral konlarini oʻzlashtirish kabi Oʻzbekiston – Yaponiya investitsiya tashabbuslari shular jumlasidan.

President of Uzbekistan takes part in the business forum of “Central Asia + Japan” Dialogue
In continuation of the program of events of the “Central Asia + Japan” Dialogue, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in a multilateral business forum.
The event was also attended by Prime Minister of Japan Sanae Takaichi, President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
Current issues of developing trade and economic cooperation between Central Asia and Japan, attracting Japanese investments and advanced technologies to the region, expanding industrial cooperation, and strengthening direct contacts between business communities were discussed.
Joint economic projects were presented. Among them were such Uzbek–Japanese investment initiatives as the construction of two solar power plants in Uzbekistan by Sumitomo, Chubu Electric Power and Shikoku Electric Power with the support of JBIC and NEXI, modernization of IT infrastructure with the participation of Toyota Tsusho, establishment of a multidisciplinary medical center by Sojitz, as well as the development of new deposits of critical minerals with JOGMEC.
In the presence of the leaders, a ceremonial exchange of documents on the relevant projects took place.