Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaichi raisligida oʻtgan tadbirda Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov ham qatnashdilar.
Kun tartibiga muvofiq, Markaziy Osiyo davlatlari va Yaponiya oʻrtasida “yashil iqtisodiyot” va barqaror rivojlanish, oʻzaro bogʻliqlik hamda mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, inson resurslarini rivojlantirish kabi ustuvor sohalarda oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari oʻz nutqida bundan 20 yil muqaddam aynan kunchiqar yurt ilk bor “Markaziy Osiyo plyus” muloqotining tashabbuskori boʻlganini qayd etdi. Buyuk ipak yoʻli davridan rivojlana boshlagan yaqin savdo va madaniy aloqalar, oʻxshash anʼana va urf-odatlar, maʼnaviy, madaniy va oilaviy qadriyatlar Markaziy Osiyo va Yaponiya oʻrtasida koʻp qirrali hamkorlikni rivojlantirish uchun mustahkam asos hisoblanadi.
– Biz Markaziy Osiyo mamlakatlari mustaqillikka erishganidan keyingi davr mobaynida Yaponiya ishonchli hamkorimiz boʻlib kelayotganini, mintaqa ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyoti, infratuzilma, sanoat va energetika bazasini modernizatsiya qilish, fan va taʼlim hamda kadrlar salohiyatini mustahkamlashga salmoqli hissa qoʻshayotganini yuksak qadrlaymiz. Shu sababli Markaziy Osiyo davlatlari Yaponiyaning mintaqa hayotida yanada keng va faol ishtirok etishidan manfaatdor, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mintaqa tabiiy resurslarga boyligi, jahondagi transport, savdo va energetika yoʻnalishlari chorrahasida joylashgani, Markaziy Osiyo mamlakatlari iqtisodiyotining jadal surʼatlarda oʻsayotgani hamda bu yerda kechayotgan yaqinlashish va integratsiyaning faol jarayonlari Yaponiya bilan kooperatsiya uchun qulay sharoit yaratmoqda.
– Ishonchim komil, birgalikdagi saʼy-harakatlarimiz bilan yangi marralarga erishamiz. Donishmand yapon xalqi aytganidek, agar kuchlar birlashtirilsa, togʻlarni ham oʻz oʻrnidan siljitish mumkin, – dedi Oʻzbekiston yetakchisi.
Prezidentimiz sammit kun tartibiga oʻtar ekan, “Markaziy Osiyo + Yaponiya” formatida hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan oʻz nuqtayi nazarini taqdim etdi.
Avvalo, sammitlarni davlat rahbarlari darajasida har ikki yilda bir marta oʻtkazish taklif qilindi. Bu hamkorlikka qoʻshimcha kuchli surʼat bagʻishlashga xizmat qiladi. Navbatdagi shunday uchrashuvlardan birini Oʻzbekistonda qabul qilishga tayyorlik bildirildi.
Yaponiyaning adliya va huquq sohasida hamkorlik boʻyicha yangi doimiy mexanizmini yaratish va kelgusi yili Tokioda adliya vazirlarining birinchi uchrashuvini tashkil etish borasidagi tashabbusi qoʻllab-quvvatlandi.
Davlatimiz rahbari Oʻzbekiston “Markaziy Osiyo – Yaponiya 2040” hamkorlik strategiyasini ishlab chiqib, hujjatga mintaqa mamlakatlarining barqaror rivojlanishiga koʻmaklashish va ularni global iqtisodiy jarayonlarga chuqur integratsiya qilish boʻyicha aniq dastur va loyihalarni kiritish tarafdori ekanligini qayd etdi.
Yangi gʻoya va takliflarni ishlab chiqish, hamkorlikning keng koʻlamli kun tartibini shakllantirish uchun mamlakatlarimizning yetakchi tahlil tuzilmalari ishtirokida Ekspertlar forumini taʼsis etish muhimligi taʼkidlandi. Forumning ilk majlisini kelgusi yili Toshkentda oʻtkazish taklif qilindi.
Oʻzbekiston yetakchisi Yaponiya moliya institutlarining Markaziy Osiyoda savdo-iqtisodiy va investitsiya loyihalarini qoʻllab-quvvatlashni kengaytirishini olqishladi.
– Ishonaman, Markaziy Osiyoning boy tabiiy va kadrlar resurslarini Yaponiyaning sanoat va texnologik salohiyati bilan birlashtirib, bir-birimizni toʻldirish va kuchaytirish boʻyicha samaraga erisha olamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu munosabat bilan Markaziy Osiyoning infratuzilmasi va sanoatini rivojlantirish investitsiya jamgʻarmasini taʼsis etish taklif qilindi. Uning negizida “Sifatli infratuzilma” boʻyicha dastur hamda Yaponiya texnoparklarining Markaziy Osiyo tarmogʻi – sanoat kooperatsiyasi, mahalliylashtirish va texnologiyalar transferi mintaqaviy platformasini ishga tushirish mumkin.
Bugun raqamli transformatsiya iqtisodiy oʻsish va barqarorlikning hal qiluvchi omiliga aylanib borayotganidan kelib chiqib, davlatimiz rahbari “Markaziy Osiyo – Yaponiya” raqamli xabi – raqamli yechimlar, sunʼiy intellekt, “buyumlar interneti”, kiberxavfsizlik va innovatsion iqtisodiyot sohalarida koʻp tomonlama hamkorlik platformasini yaratish muhimligini qayd etdi.
Tezyurar poyezdlar va avtomobil yoʻllarini barpo etish, transport yoʻlaklarini raqamlashtirish, aeroportlar va logistika markazlarini qurish loyihalariga Yaponiya investitsiyalari, texnologiyalari va ekspertlari koʻmagini jalb etishdan manfaatdorlik bildirildi.
“Yashil” energetika sohasidagi hamkorlik doirasida kogeneratsiya texnologiyalarini joriy etish, yoʻqotishlarni qisqartirish, zararli gazlarni ushlab qolish boʻyicha birgalikda loyihalarni amalga oshirish muhimligi taʼkidlandi. Toshkentda Qayta tiklanadigan energetika sohasida mutaxassislarni tayyorlash boʻyicha mintaqaviy markazni tashkil etish taklifi ilgari surildi.
Davlatimiz rahbari ekologiya sohasida Markaziy Osiyoda havo sifatini yaxshilash boʻyicha qoʻshma dasturni ishga tushirish, Iqlim oʻzgarishiga qarshi kurashish yuzasidan qoʻshma harakatlar dasturini qabul qilish hamda Muloqot doirasida atrof-muhitni muhofaza qilish idoralari rahbarlarining yangi shakldagi uchrashuvlarini tashkil etish muhimligini qayd etdi.
Yaponiyaning seysmik xavfsizlik sohasidagi ulkan tajribasini hisobga olib, mintaqada seysmik barqarorlikni baholash va oshirish boʻyicha qoʻshma dasturni ishga tushirish, Toshkent shahrida Yaponiya standartlari va protokollari boʻyicha muhandislar, arxitektorlar, qutqaruv xizmatlarini tayyorlash uchun Mintaqaviy malaka oshirish markazini ochish taklif qilindi.
Madaniy-gumanitar sohadagi hamkorlikni yanada kengaytirish maqsadida Oʻzbekistonda kelgusi yili “Markaziy Osiyo + Yaponiya” formatida taʼlim vazirlarining birinchi yigʻilishini, shuningdek, mintaqadagi yetakchi universitetlar rektorlarining ilk forumini oʻtkazish, yoshlar hamjamiyatlari oʻrtasida uzoq muddatli aloqalarni shakllantirishga qaratilgan Yoshlarni rivojlantirish mintaqaviy tarmoq dasturini qabul qilish boʻyicha rejalar taqdim etildi.
Oʻzbekiston yetakchisi xalqaro siyosat va mintaqaviy xavfsizlik masalalariga toʻxtalar ekan, mintaqa davlatlari va Yaponiyaning Afgʻonistonni tinch, barqaror va bunyodkor rivojlanish sari borayotgan mamlakat sifatida koʻrish borasidagi intilishlari yakdilligini taʼkidladi.
Afgʻon xalqini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha koʻp yillardan buyon yetakchi donor va sherik mamlakatlar qatorida boʻlib kelayotgan Yaponiyaning izchil pozitsiyasi yuksak baholandi.
Oʻzbekiston Prezidenti soʻzining yakunida kun tartibidagi barcha masalalar boʻyicha qarorlarni qoʻllab-quvvatlashini bildirdi.
Sammitda boshqa yetakchilar ham nutq soʻzladilar. Tadbir yakunida Tokio deklaratsiyasi qabul qilindi.

Президент Узбекистана выступил с новыми инициативами по развитию сотрудничества между Центральной Азией и Японией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 декабря в Токио принял участие в первом саммите Диалога «Центральная Азия + Япония».
В мероприятии, состоявшемся под председательством Премьер-министра Японии Санаэ Такаичи, также участвовали Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
В соответствии с повесткой дня рассмотрены перспективы расширения взаимовыгодного сотрудничества государств Центральной Азии и Японии по таким приоритетным направлениям, как «зеленая» экономика и устойчивое развитие, укрепление взаимосвязанности и регионального взаимодействия, развитие человеческих ресурсов.
В своем выступлении глава нашего государства отметил, что более 20 лет назад именно Япония выступила инициатором первого диалога в формате «Центральная Азия плюс». Прочной основой для развития многогранного сотрудничества между Центральной Азией и Японией являются глубокие исторические связи, берущие начало еще со времен Великого шелкового пути, а также схожесть традиций и обычаев, духовных, культурных и семейных ценностей.
– Мы высоко ценим, что Япония в течение всего периода после обретения странами Центральной Азии независимости выступает нашим надёжным партнёром, вносит весомый вклад в социально-экономическое развитие региона, модернизацию инфраструктуры, промышленной и энергетической базы, укрепление научно-образовательного и кадрового потенциала. Поэтому государства Центральной Азии заинтересованы в расширении и более активном присутствии Японии в регионе, - заявил Шавкат Мирзиёев.
Богатые природные ресурсы региона, его расположение на перекрестке мировых транспортных, торговых и энергетических маршрутов, динамичный рост экономики стран Центральной Азии и происходящие здесь активные процессы сближения и интеграции создают благоприятную почву для кооперации с Японией.
– Уверен, что совместными усилиями мы достигнем новых высот. Как гласит японская мудрость, «если объединить силы, то можно сдвинуть горы, - отметил лидер Узбекистана.
Переходя к вопросам повестки дня саммита, Президент нашей страны представил свое видение развития взаимодействия в формате «Центральная Азия + Япония».
Прежде всего предложено проводить саммиты на уровне глав государств раз в два года, что позволит придать дополнительный мощный импульс сотрудничеству. Выражена готовность принять одну из очередных таких встреч в Узбекистане.
Поддержана инициатива Японии о создании нового постоянного механизма в сфере юстиции и права, а также организации первой встречи министров юстиции в Токио в следующем году.
Глава государства выступил за разработку Стратегии сотрудничества «Центральная Азия – Япония 2040», включив в неё конкретные программы и проекты содействия устойчивому развитию стран региона и их более глубокой интеграции
в глобальные экономические процессы.
Отмечена востребованность учреждения Экспертного форума с участием ведущих аналитических структур для выработки новых идей и предложений, формирования полномасштабной повестки сотрудничества. Первое заседание Форума предложено провести в следующем году в Ташкенте.
Лидер Узбекистана приветствовал расширение поддержки японскими финансовыми институтами торгово-экономических и инвестиционных проектов в Центральной Азии.
– Уверен, объединив богатые природные и кадровые ресурсы Центральной Азии с индустриальным и технологическим потенциалом Японии, мы сможем добиться эффекта синергии, - заявил Шавкат Мирзиёев.
В этой связи предложено учредить Инвестиционный фонд развития инфраструктуры и промышленности Центральной Азии, запустив на его базе Программу по «качественной инфраструктуре», а также создать Центральноазиатскую сеть японских технопарков – региональной платформы промышленной кооперации, локализации и трансфера технологий.
С учетом возрастающей значимости цифровой трансформации в обеспечении экономического роста и устойчивости, глава Узбекистана выступил за создание цифрового хаба «Центральная Азия – Япония» – многосторонней платформы сотрудничества в области цифровых решений, искусственного интеллекта, интернета вещей, кибербезопасности и инновационной экономики.
Выражена заинтересованность в привлечении японских инвестиций, технологий и экспертного содействия в проекты создания скоростных железных и автомобильных дорог, цифровизации транспортных коридоров, строительства аэропортов и логистических центров.
В рамках сотрудничества в сфере «зеленой» энергетики отмечена важность реализации совместных проектов по внедрению технологий когенерации, сокращения потерь, улавливания и использования углекислого газа. Предложено создать в Ташкенте Региональный центр подготовки специалистов в сфере возобновляемой энергетики.
В экологической сфере глава государства выступил за запуск совместной Программы по улучшению качества воздуха в Центральной Азии, принятие совместного Плана действий в области борьбы с изменением климата, а также создание в рамках Диалога нового формата встреч глав ведомств по охране окружающей среды.
Учитывая огромный опыт Японии в области сейсмической безопасности, предложено осуществлять совместную Программу оценки и повышения сейсмической устойчивости в регионе, открыть в Ташкенте Региональный центр повышения квалификации для подготовки инженеров, архитекторов, спасательных служб по японским стандартам и протоколам.
В целях дальнейшего расширения сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере предложено провести в следующем году в Узбекистане первое Совещание министров образования в формате «Центральная Азия + Япония» и Форум ректоров ведущих университетов, а также принять Региональную сетевую программу молодежного развития, направленную на формирование долгосрочных связей между молодёжными сообществами.
Касаясь вопросов международной политики и обеспечения региональной безопасности, лидер нашей страны отметил, что страны региона и Япония едины в стремлении видеть Афганистан мирной, стабильной и ориентированной на созидательное развитие.
Дана высокая оценка последовательной позиции Японии, которая на протяжении многих лет остается в числе ведущих доноров и партнеров по поддержке афганского народа.
В завершение своего выступления Президент Узбекистана выразил поддержку решениям по всем вопросам повестки дня.