Strategik sheriklikni yanada rivojlantirish hamda energetika va sanoat sohalarida qoʻshma loyihalarni amalga oshirish masalalari koʻrib chiqildi.
Samarqand viloyatida ikkita quyosh elektr stansiyasi va energiya saqlash tizimlari qurilishi boshlangani mamnuniyat bilan qayd etildi. Shunday loyihani shamol elektr stansiyalari va saqlash quvvatlari asosida Qoraqalpogʻiston Respublikasida ham tez fursatlarda amalga oshirish muhimligi taʼkidlandi.
Kompaniyaning oʻta yuqori kuchlanishli kabel mahsulotlarini ishlab chiqarish va tez tibbiy yordam mashinalari parkini modernizatsiya qilishda ishtirok etish rejalari kelishildi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari korporatsiya bilan 2030-yilgacha moʻljallangan hamkorlik dasturini qabul qilishni taklif etdi.

Continuing the business program in Tokyo, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the president of Sumitomo Corporation Shingo Ueno.
Issues of further developing the strategic partnership and implementing joint projects in the energy and industrial sectors were discussed.
The start of construction of two solar power plants and energy storage systems in Samarkand region was noted with satisfaction. The importance of the accelerated implementation of a similar project based on wind farms and batteries in the Republic of Karakalpakstan was highlighted.
The company's plans to participate in the production of ultra-high-voltage cable products and the modernization of the ambulance fleet have been agreed upon.
At the conclusion of the meeting, the Head of our state proposed to adopt a joint Cooperation program with the corporation until 2030.