Strategik sheriklikni yanada rivojlantirish hamda energetika va sanoat sohalarida qoʻshma loyihalarni amalga oshirish masalalari koʻrib chiqildi.
Samarqand viloyatida ikkita quyosh elektr stansiyasi va energiya saqlash tizimlari qurilishi boshlangani mamnuniyat bilan qayd etildi. Shunday loyihani shamol elektr stansiyalari va saqlash quvvatlari asosida Qoraqalpogʻiston Respublikasida ham tez fursatlarda amalga oshirish muhimligi taʼkidlandi.
Kompaniyaning oʻta yuqori kuchlanishli kabel mahsulotlarini ishlab chiqarish va tez tibbiy yordam mashinalari parkini modernizatsiya qilishda ishtirok etish rejalari kelishildi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari korporatsiya bilan 2030-yilgacha moʻljallangan hamkorlik dasturini qabul qilishni taklif etdi.

В продолжение деловой программы в городе Токио Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял президента компании Sumitomo Corporation Шинго Уэно.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития стратегического партнерства и реализации совместных проектов в сфере энергетики и промышленности.
С удовлетворением отмечен старт строительства двух солнечных электростанций и систем хранения энергии в Самаркандской области. Указано на важность ускоренной реализации аналогичного проекта на основе ветряных станций и батарей в Республике Каракалпакстан.
Согласованы планы компании по участию в производстве кабельной продукции сверхвысокого напряжения и модернизации парка автомобилей скорой помощи.
В завершение встречи глава нашего государства предложил принять Программу сотрудничества с корпорацией до 2030 года.