Oʻzbekiston Prezidenti “Sojitz Corporation” bilan hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlarini qayd etdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Sojitz Corporation” rahbarlari Masayoshi Fudzimoto va Kosuke Uemurani qabul qildi.
Yaponiyaning yetakchi kompaniyasi bilan hamkorlikni yanada kengaytirish va qoʻshma loyihalarni amalga oshirishning asosiy yoʻnalishlari muhokama qilindi.
Elektr energiyasiga boʻlgan talab ortib borayotganini hisobga olib, Sirdaryo viloyatida bugʻ-gaz elektr stansiyasini barpo etish loyihasini jadallashtirish muhimligi taʼkidlandi.
Koʻp tarmoqli shifoxona, Toshkentning yangi xalqaro aeroporti, shamol elektr stansiyasini qurish va boshqa ustuvor loyihalarga alohida eʼtibor qaratildi.
Tibbiyot klinikalari hamda maktabgacha va maktab taʼlimi muassasalarini modernizatsiya qilish, transchegaraviy “yashil” energiya yoʻlagini barpo etish, mamlakatimiz hududlarida gaz kompressor stansiyalarini yangilash, shuningdek, yapon investorlari uchun maxsus iqtisodiy zona yaratishda korporatsiyaning ishtirok etishi boʻyicha tashabbuslar qoʻllab-quvvatlandi.

Президент Узбекистана обозначил приоритеты сотрудничества с Sojitz Corporation
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял руководителей Sojitz Corporation Масаёши Фудзимото и Косуке Уэмура.
Были обсуждены ключевые направления дальнейшего расширения сотрудничества и реализация совместных проектов с данной ведущей японской компанией.
Отмечена важность ускоренной реализации проекта создания парогазовой электростанции в Сырдарьинской области с учётом растущего спроса на электроэнергию.
Особое внимание уделено таким приоритетным проектам, как строительство многопрофильной больницы, нового международного аэропорта города Ташкента, ветряной электростанции и другим.
Поддержаны инициативы по модернизации медицинских клиник и объектов дошкольного и базового образования, созданию трансграничного «зеленого» энергетического коридора, обновлению газокомпрессорных станций в регионах страны, а также участию корпорации в создании специальной экономической зоны для японских инвесторов.