O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiya Liberal-demokratik partiyasi vitse-prezidenti, parlamentdagi O‘zbekiston bilan do‘stlik ligasi va shu bilan birga Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan do‘stlik ligasi raisi Taro Aso bilan uchrashdi.
Liga a’zolari ham qatnashgan uchrashuvda Oʻzbekiston – Yaponiya strategik hamkorlik munosabatlarini, jumladan, parlamentlararo yoʻnalishda yanada kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Doʻstlik ligasi, ayniqsa, uning raisi Taro Aso Oʻzbekiston bilan Yaponiya oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikni rivojlantirishga qoʻshayotgan hissasi yuksak baholandi.
Parlamentlararo aloqalarni yanada mustahkamlash va qoʻshma tashabbuslarni ilgari surishda parlamentlardagi doʻstlik guruhlarining rolini kuchaytirish muhimligi taʼkidlandi.
Uchrashuv yakunida 2026-yilda navbatdagi Parlamentlararo forumni Oʻzbekistonda tashkil etishga kelishib olindi.
Oʻzbekiston bilan doʻstlik ligasi 2002-yilda tashkil etilgan va hozirgi paytda uning aʼzolari soni 40 nafardan oshgan. Ular orasida Yaponiyaning taniqli siyosat arboblari, nufuzli deputat va diplomatlari bor.

Президент Узбекистана принял членов парламентской Лиги дружбы
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с вице-президентом Либерально-демократической партии Японии, председателем парламентской Лиги дружбы с Узбекистаном Таро Асо, который также является председателем Лиги дружбы со странами Центральной Азии.
На встрече, в которой участвовали и члены лиги, были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекского-японских отношений стратегического партнерства, в том числе по линии парламентов двух стран.
Дана высокая оценка вкладу Лиги дружбы, особенно ее председателя Таро Асо, в развитие многопланового сотрудничества Узбекистана и Японии.
Отмечена важность дальнейшего наращивания межпарламентских контактов, усиления роли парламентских «групп дружбы» в продвижении совместных инициатив.
По итогам встречи достигнута договоренность об организации очередного Межпарламентского форума в Узбекистане в 2026 году.
Лига дружбы с Узбекистаном создана в 2002 году и на сегодняшний день насчитывает свыше 40 членов. В ее состав входят видные японские политические деятели, авторитетные депутаты и дипломаты.