Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tokio shahriga rasmiy tashrifi doirasida Yaponiya Parlamentining Vakillar palatasi spikeri Fukushiro Nukaga bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Oʻzbekiston – Yaponiya strategik sherikligini yanada mustahkamlash va koʻp qirrali, jumladan, parlamentlararo hamkorlikni kengaytirish masalalari koʻrib chiqildi.
Ikki mamlakat parlament delegatsiyalari oʻrtasidagi oʻzaro tashrif va uchrashuvlar faol tus olgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Parlamentlarda doʻstlik guruhlari faol ish olib bormoqda. May oyida Tokioda navbatdagi parlamentlararo forum muvaffaqiyatli oʻtkazildi.
Parlamentlarning qoʻmitalari, xalq deputatlari mahalliy kengashlari va Yaponiya prefekturalari assambleyalari oʻrtasida hamkorlik oʻrnatish, shuningdek, raqamli texnologiyalar va sunʼiy intellekt sohasida qonun ijodkorligi boʻyicha tajriba almashish muhimligi taʼkidlandi.

В рамках программы официального визита в город Токио Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу со спикером Палаты представителей Парламента Японии Фукуширо Нукагой.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-японских отношений стратегического партнерства и наращивания многопланового сотрудничества, в том числе по линии парламентов.
С глубоким удовлетворением отмечена интенсивность взаимных визитов и встреч парламентских делегаций двух стран. В парламентах активно действуют группы дружбы. В мае в Токио успешно проведен очередной межпарламентский форум.
Отмечена важность налаживания взаимодействия между профильными парламентскими комитетами, местными кенгашами народных депутатов и ассамблеями префектур Японии, а также обмена законотворческим опытом в сфере цифровых технологий и искусственного интеллекта.