Markaziy Osiyo va Yaponiyaning yangi sharoitda strategik hamkorligi
2025-yilning 19-20-dekabr kunlari Tokioda Markaziy Osiyo va Yaponiya o‘rtasidagi munosabatlar tarixidagi muhim voqea: “Markaziy Osiyo plus Yaponiya” formatidagi davlat rahbarlarining birinchi sammiti bo‘lib o‘tadi. Ushbu uchrashuv strategik sheriklikning yangi sahifasini ochib, mintaqa va dunyoning yetakchi iqtisodiyotlaridan biri o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikka kuchli turtki bo‘ladigan muhim bosqich bo‘ladi.
Ta’kidlash joizki, bo‘lajak sammit 2004-yilda tashkil etilgan “Markaziy Osiyo plus Yaponiya” muloqotining 20 yilligiga to‘g‘ri keladi.Bugungi kunda Quyosh chiqishi mamlakati Markaziy Osiyo davlatlari bilan munosabatlarni har tomonlama va o‘zaro manfaatli rivojlantirishga ustuvor ahamiyat qaratmoqda. Mintaqaning strategik ahamiyatini e’tirof etish Yaponiyaning 2023-yilga mo‘ljallangan “Diplomasi moviy kitobi”da ham o‘z aksini topgan bo‘lib, unda Markaziy Osiyo o‘zining eng muhim tashqi siyosat sohalaridan biri sifatida belgilangan.
Bunday rivojlanish Markaziy Osiyo konsolidatsiyasining sifat jihatidan yangi bosqichini boshlab bergan O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning konstruktiv tashqi siyosati tufaylidir. Ushbu pragmatik siyosat nafaqat mintaqaning xalqaro obro'sini mustahkamladi, balki mintaqaviy tahdidlarni zararsizlantirish bo'yicha tizimli jamoaviy harakatlar uchun qulay shart-sharoit yaratdi.
Bugungi kunda Markaziy Osiyo yirik davlatlararo loyihalarni (savdo, transport, energetika) amalga oshirish uchun platforma bo‘lib, xorijiy sarmoyalarning dinamik oqimi va global institutlar bilan faol hamkorlik qiladi. Binobarin, biz mintaqaning geosiyosiy ahamiyatining ko‘p karra ortib borayotganiga guvoh bo‘lib, global kuchlarning diqqatini tortmoqdamiz.
O‘z navbatida, Markaziy Osiyo davlatlari Yaponiyani mintaqaviy barqarorlikni mustahkamlash va barqaror iqtisodiy rivojlanishni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega bo‘lgan strategik ahamiyatga ega hamkor sifatida qaraydi. Ushbu pozitsiya bir nechta asosiy omillarga asoslanadi:
Birinchidan, Yaponiya mustaqillikning dastlabki kunlaridan boshlab Markaziy Osiyo mamlakatlari iqtisodiy rivojlanishini infratuzilma loyihalari va OECD, YeTTB, OTB, CAREC kabi xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari bilan samarali hamkorlik qilish, shuningdek, yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirish orqali qo‘llab-quvvatlab kelmoqda. Yaponiya ishtiroki deyarli barcha muhim tarmoqlarni qamrab oldi - suv ta'minoti va kanalizatsiya tizimlaridan tortib aeroportlar, issiqlik stansiyalari va temir yo'llargacha. Yordam maktablarni rekonstruksiya qilish, kasalxonalarni tibbiy asbob-uskunalar bilan ta'minlash, biznes va qishloq xo'jaligi uchun mutaxassislar tayyorlashga ham yo'naltirildi.
Ikkinchidan, Yaponiyaning mintaqadagi siyosatining asosiy farqlovchi xususiyati shundaki, Tokio o‘z siyosatini asossiz siyosiy shart-sharoitlarni qo‘ymasdan, tenglik, o‘zaro hurmat va sheriklar manfaatlarini hisobga olish tamoyillariga asoslaydi. Bunday yondashuv Yaponiyaga “yashirin rejalarsiz uzoq qo‘shni” sifatida ishonch muhitini yaratdi, uning ishtiroki hukmronlik istagi sifatida emas, balki mintaqaning suveren rivojlanishiga ko‘maklashishning samimiy istagi sifatida qabul qilinadi.
Uchinchidan, mubolag‘asiz, jahonda yetakchi davlatlardan biri sanaladigan Yaponiyaning ilmiy-texnik bazasi bugungi kun voqeligida alohida qadrlidir. Markaziy Osiyo mamlakatlarida iqtisodiyotni modernizatsiya qilish va innovatsion yondashuvlarga o‘tish bo‘yicha olib borilayotgan islohotlarni inobatga olgan holda, Yaponiya tajribasi va texnologiyasi muhim ahamiyat kasb etadi. Bu nafaqat texnologiyalar transferi, balki bilimlarni har tomonlama uzatish, jumladan, kadrlar tayyorlash, institutsional muhitni yaratish va innovatsion madaniyatni rivojlantirishga qaratilgan.
Shu nuqtai nazardan, Yaponiya Markaziy Osiyoda davlat institutlarini modernizatsiya qilish, infratuzilmani rivojlantirish va qulay ishbilarmonlik muhitini yaratishga o‘z sa’y-harakatlarini yo‘naltirgan holda rivojlanishga rasmiy yordam ko‘rsatuvchi eng yirik tashkilot ekanligini ta’kidlash muhimdir. Hamkorlik yillari davomida Yaponiya bozor iqtisodiyoti, demokratik boshqaruvni rivojlantirish, ta’lim va sog‘liqni saqlash tizimini takomillashtirishga qaratilgan islohotlarni qamrab olgan ko‘plab loyihalarni amalga oshirdi.
Biroq, yaponcha yondashuvning eng ta'sirli jihati - bu uzoq muddatli rivojlanishning asosi sifatida inson resurslariga urg'u berishdir. O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Qozog‘istondagi yapon markazlarida o‘quv dasturlari biznes asoslaridan tortib, yapon menejmentigacha bo‘lgan barcha narsalarni qamrab oldi.
2024-yil holatiga ko‘ra, “Yosh yetakchilar” dasturi bo‘yicha Yaponiya universitetlarini 911 nafar mutaxassis tamomlagan. Bugungi kunda ushbu bitiruvchilar Yaponiya va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi aloqalarni chuqurlashtirishga, ularning strategik yo‘nalishining uzluksizligini ta’minlashga xizmat qilmoqda.
To‘rtinchidan, Yaponiya Markaziy Osiyoni kompleks yondashuvni talab qiluvchi mintaqa sifatida tan olgan birinchi yirik davlat bo‘ldi. 2004 yilda Tokio mintaqaviy hamkorlik va Markaziy Osiyoning mustaqil rivojlanishiga ko‘maklashish maqsadida “Markaziy Osiyo – Yaponiya” muloqot formatini yaratish tashabbusini ilgari surgan edi.
Ushbu yondashuvning bashoratliligi uning ataylab moslashuvchanligidadir. Har bir yig‘ilishda aniq bir masalani hal etishga alohida e’tibor qaratildi.
Muayyan masalalar – chegara va suv resurslarini boshqarishdan tortib, iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish va mintaqaviy xavfsizlikka qadar – muhokama qilindi. Bularning barchasi og'ir majburiyatlarsiz yoki qattiq shartnoma tuzilmalarisiz sodir bo'ldi.
Ushbu model shu qadar samarali bo'ldiki, keyinchalik uni boshqa global o'yinchilar, jumladan, Evropa Ittifoqi, Janubiy Koreya, AQSh, Xitoy va Rossiya qabul qildi. Yaponiya tashabbusining muvaffaqiyati mintaqadagi davlatlarning suverenitetini hurmat qilgan holda muayyan muammolarni amaliy hal etishga qaratilgan tanlangan strategiyaning asosliligini tasdiqlaydi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Markaziy Osiyo davlatlari va Yaponiya oʻrtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishning istiqbolli yoʻnalishlari quyidagilardan iborat boʻlishi mumkin:
Birinchidan, xalqaro tashkilotlar doirasida umumiy manfaatlar va tashabbuslarni ilgari surish.
Hamkorlik yillari davomida BMT doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlashning yaxshi amaliyoti shakllangan. Xususan, O‘zbekiston Yaponiyaning BMTning turli organlariga a’zoligiga 40 martadan ortiq nomzodini qo‘llab-quvvatlagan. O‘z navbatida, Tokio O‘zbekistonning 2021-2023 yillarga BMT Inson huquqlari kengashiga saylanish nomzodini qo‘llab-quvvatladi, shuningdek, Samarqand shahri 2023-yilda YUNVTO Bosh Assambleyasining 25-sessiyasi o‘tkaziladigan shahar sifatida belgilandi.
Bundan tashqari, Yaponiya BMT Bosh Assambleyasining mintaqaviy masalalar boʻyicha Oʻzbekiston tashabbusi bilan qabul qilingan beshta rezolyutsiyasi (“Markaziy Osiyoda yadro qurolidan xoli hudud”, “Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va barqaror rivojlanishni taʼminlash boʻyicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash”, “Aral dengizi va Energiya mintaqasini texnologiya deb eʼlon qilish”) hamkorligida ishtirok etdi. “Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini kuchaytirish”).
Yaponiya, shuningdek, BMTning Narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasining mintaqaviy tashabbuslarini amalga oshirishda yordam ko‘rsatmoqda. Xususan, narkotik moddalarning noqonuniy aylanishi va transmilliy uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish, chegaralarni boshqarish sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan transchegaraviy hamkorlik loyihalarida ishtirok etgan.
Shuningdek, Yaponiyaning ilg‘or bilimlari, texnik salohiyati va moliyaviy resurslarini BMTning Orolbo‘yi mintaqasida inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p sheriklik trast fondi faoliyatiga jalb etishi ham qiziqish uyg‘otadi. Aytgancha, Yaponiya ushbu tashabbusni ishlab chiqishda faol ishtirok etdi.
Ikkinchidan, transport aloqasi. Markaziy Osiyoning Yevropa va Osiyo chorrahasida joylashgan geostrategik joylashuvi mintaqani transport va logistika imkoniyatlari jihatidan jozibador qiladi. Keng qamrovli transport-kommunikatsiya tizimini rivojlantirish boʻyicha hamkorlik BMT hisob-kitoblariga koʻra, 2050-yilga borib yuk tashishga jahon talabi uch baravar oshishini inobatga olgan holda Markaziy Osiyoning tranzit salohiyatini toʻliq roʻyobga chiqarishga yordam beradi.
Bu tendentsiya dengizga chiqish imkoni bo'lmagan Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun bevosita muammo bo'lib, dengiz logistikasi asrlar davomida jahon savdosining asosiy elementi bo'lib kelganligi bilan izohlanadi. Statistik ma'lumotlarga ko'ra, hozirgi vaqtda dengiz transporti jahon savdosining 80% dan ortig'ini tashkil qiladi. Bundan tashqari, Markaziy Osiyo mamlakatlarida yuk tashish xarajatlari tovarlarning yakuniy narxining 50 foizigacha yetadi, bu esa jahon bo‘yicha o‘rtacha 11 foizdan deyarli besh baravar yuqoridir.
Ana shunday sharoitda Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan Yaponiya o‘rtasida temir yo‘l va avtomobil yo‘llarini qurish va modernizatsiya qilish, bojxona punktlarini raqamlashtirish, logistika markazlarini yaratish borasidagi yaqin hamkorlik ayniqsa dolzarbdir. Bu Markaziy Osiyoning transport-tranzit salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarish imkonini beradi.
Uchinchidan, muhim mineral resurslar bo'yicha hamkorlik. Oʻrta Osiyoda jahon marganets rudasi zahiralarining 39%, xromning 31%, qoʻrgʻoshinning 20%, ruxning 13%, titanning 9%i mavjud. Markaziy Osiyo davlatlari bilan yaqin hamkorlik Yaponiyaga mineral manbalarini diversifikatsiya qilish va yetkazib berish zanjiri uzilishining oldini olish imkonini beradi. Ochiq manbalarga ko‘ra, faqat 2022-yilda Yaponiya 628 million dollarlik noyob tuproq metallarini import qilgan.
Shunga ko‘ra, resurs bazasini ilg‘or qayta ishlash uchun yuqori sifatli sarmoya va zamonaviy yapon texnologiyalarini jalb qilish, to‘liq qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratish Markaziy Osiyoning jadal rivojlanishini ta’minlashning muhim mezoniga aylanadi.
To'rtinchidan, iqlim o'zgarishiga qarshi kurash. Markaziy Osiyo iqlim o'zgarishining salbiy ta'siriga eng zaif mintaqalar qatoriga kiradi. Xususan, Jahon banki hisob-kitoblariga ko‘ra, agar 21-asr oxirigacha o‘rtacha global harorat Selsiy bo‘yicha 4 darajaga ko‘tarilsa, hozirgi sur’atlarda Markaziy Osiyoda o‘sish 7 darajani tashkil qiladi.
Natijada 300 ta baland tog‘li ko‘llarning tabiiy to‘g‘onlariga zarar yetkazilishi uchun sharoit yaratilmoqda. Mutaxassislarning hisob-kitoblariga ko‘ra, o‘rtacha yillik harorat 2-4 daraja Selsiyga oshishi bilan mintaqadagi tog‘ muzliklari hajmi 78 foizgacha qisqarishi mumkin.
Yuqoridagilarni inobatga olgan holda, energiya samaradorligi, suvni tejash, qayta tiklanadigan energiya sohalarida yapon texnologiyalarini joriy etish hal qiluvchi ahamiyatga ega.
va Markaziy Osiyoning barqarorligini mustahkamlashga hissa qo‘shadi. Yaponiya mintaqaning tabiiy resurslari yashil texnologiyalarni global yetkazib berish zanjirida muhim rol o‘ynashini tan olgan holda toza va qayta tiklanadigan energiya sektoriga faol sarmoya kiritmoqda. Yaponiyaning tabiiy ofatlarni monitoring qilish uchun radar sun'iy yo'ldoshlaridan foydalangan holda ilovalarni ishlab chiqish tajribasi, shuningdek, seysmik faol mintaqada muhim ahamiyatga ega bo'lgan qat'iy seysmik qurilish standartlari alohida qiziqish uyg'otadi. Ushbu texnologiyalar minglab odamlarning hayotini saqlab qolish va ulkan iqtisodiy zararni oldini olish imkoniyatiga ega.
Beshinchidan, qashshoqlikni qisqartirish bo'yicha hamkorlikni yo'lga qo'yish. Markaziy Osiyo hozirda dunyodagi eng tez rivojlanayotgan mintaqalardan biri hisoblanadi. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, 2030-yilga borib mintaqa aholisi 100 millionga yetib, uning iste’mol bozoridagi ulushidagi ahamiyatini oshiradi.
Shu nuqtai nazardan, ish o‘rinlarini yaratish masalasi tobora dolzarb bo‘lib bormoqda, bu esa JICA ko‘magida 2017-yilda Markaziy Osiyo mamlakatlarida boshlangan “Bir qishloq, bir mahsulot” dasturini davom ettirish muhimligini ta’kidlaydi.
Markaziy Osiyoda siyosiy va ijtimoiy barqarorlik mustahkamlanar ekan, Yaponiyaning ishtiroki tabiati an’anaviy rivojlanish yordamidan murakkabroq, texnologiyaga yo‘naltirilgan loyihalarga o‘zgarib bormoqda. Yaponiya hamkorligini rivojlantirishning asosiy vositasi bo'lgan JICA asta-sekin yirik tijorat loyihalarini qo'llab-quvvatlovchi Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC) kabi institutlarning ishtiroki bilan to'ldirilmoqda. JBIC va O‘zbekiston Transport vazirligi o‘rtasida imzolangan o‘zaro anglashuv memorandumi, shuningdek, Sojitz korporatsiyasi kabi kompaniyalarning yuqori texnologiyali sohalardagi hamkorligi o‘sib borayotgani munosabatlardagi bu yangi dinamikaga misol bo‘la oladi. Yordamning bunday o'zgarishi yanada rivojlangan va o'zaro manfaatli hamkorlikka o'tishni ko'rsatadi, bunda yapon kompaniyalari nafaqat yordam beradi, balki mintaqaning iqtisodiy rivojlanishining to'la huquqli ishtirokchilariga aylanadi.
Umuman olganda, Markaziy Osiyoda kuzatilayotgan mintaqaviy hamkorlikning sifat jihatidan yangi bosqichi Yaponiyaning Markaziy Osiyoga nisbatan tashqi siyosatini faollashtirish uchun kuchli katalizator bo‘lib xizmat qildi. Shu nuqtai nazardan, mintaqa teng huquqli va o'zaro manfaatli sheriklik uchun ochiqligini namoyish etishda davom etmoqda va Yaponiya uning rivojlanishidagi ishtirokini kengaytirishga tayyor. Bugungi kunda Markaziy Osiyo xalqaro munosabatlarning faol ishtirokchisi bo‘lib, o‘z kun tartibini shakllantirishga va milliy manfaatlardan kelib chiqqan holda hamkorlar tanlashga qodir.
Shubhasiz, 19-20-dekabr kunlari Tokioda bo‘lib o‘tadigan sammit hamkorlikning hali ochilmagan ufqlarini aniqlash uchun zamin yaratadi va hozirgi sharoitda Markaziy Osiyo va Yaponiya o‘rtasidagi strategik sheriklikning yangi sahifasini ochish uchun barcha shart-sharoitlarni yaratadi.

Стратегическое партнерство Центральной Азии и Японии в новых условиях
19-20 декабря 2025 года в Токио состоится знаковое событие в истории отношений между Центральной Азией и Японией – первый саммит глав государств в формате «Центральная Азия + Япония». Встреча станет важной вехой, которая откроет новую страницу стратегического партнёрства и придаст мощный импульс многоплановому сотрудничеству между регионом и одной из ведущих экономик мира.
Следует отметить, что предстоящий саммит приурочен к 20-летию диалога «Центральная Азия + Япония», учреждённого в 2004 году. Сегодня страна восходящего солнца выдвигает в качестве приоритета всестороннее взаимовыгодное развитие отношений с государствами ЦА. Признание стратегической значимости региона также нашло отражение в «Синей книге по дипломатии» Японии за 2023 год, где Центральная Азия названа одним из важнейших внешнеполитических направлений.
Такое развитие событий обусловлено конструктивным внешнеполитическим курсом Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, положившим начало качественно новому этапу консолидации Центральной Азии. Прагматичная политическая линия не только усилила субъектность региона на международной арене, но и создала благоприятные условия для системной коллективной работы по нейтрализации региональных угроз.
Сегодняшняя Центральная Азия – это пространство реализации крупных межгосударственных проектов (торговля, транспорт, энергетика) с динамичным притоком зарубежных инвестиций и активным взаимодействием с глобальными институтами. Как следствие, мы наблюдаем многократный рост геополитического значения региона, привлекающий пристальное внимание мировых держав.
Со своей стороны, государства Центральной Азии видят в Японии стратегически значимого партнера, чье весомое участие критически важно для укрепления региональной стабильности и обеспечения устойчивого экономического развития. Данная позиция обусловлена рядом ключевых факторов:
во-первых, с первых дней независимости центральноазиатских стран Япония оказывала им поддержку в развитии экономик в рамках реализации инфраструктурных проектов и эффективного сотрудничества в таких международных организациях и финансовых структурах, как ОЭСР, ЕББР, АБР, ЦАРЭС, а также посредством реализации масштабных инфраструктурных проектов. Японское участие охватывало практически все ключевые секторы – от систем водоснабжения и канализации до аэропортов, тепловых станций и железных дорог. Помощь также распространялась на реконструкцию школ, оснащение больниц медицинским оборудованием, обучение специалистов в сфере бизнеса и сельского хозяйства;
во-вторых, ключевым отличием японской политики в регионе является то, что Токио основывается на принципах равноправия, взаимного уважения и учёта интересов партнёров, не выдвигая необоснованные политические условия. Такой подход создал атмосферу доверия к Японии как к «далёкому соседу без скрытых намерений», чьё участие воспринимается не как стремление к доминированию, а как искреннее желание способствовать суверенному развитию региона;
в-третьих, особую ценность в современных реалиях представляет научно-технологическая база Японии, которая без преувеличения считается одной из ведущих в мире. Учитывая проводимые в странах Центральной Азии реформы по модернизации экономики и переходу ее на инновационные рельсы, японский опыт и технологии приобретают первостепенное значение. И речь здесь идёт не только о передаче технологий, но и о комплексном трансфере знаний, включающем подготовку кадров, создание институциональной среды и формирование инновационной культуры.
В этом контексте важно отметить, что Япония является крупнейшим поставщиком официальной помощи развитию (ОПР) в Центральной Азии, направляющим свои усилия на модернизацию государственных институтов, развитие инфраструктуры и создание благоприятной бизнес-среды. За годы сотрудничества Япония реализовала множество проектов, охватывающих реформы, ориентированные на продвижение рыночной экономики, демократического управления, улучшение систем образования и здравоохранения.
Однако наиболее впечатляющим аспектом японского подхода является акцент на человеческие ресурсы как фундамент долгосрочного развития. Программы обучения в японских центрах в Узбекистане, Кыргызстане и Казахстане охватывали всё: от основ ведения бизнеса до японского менеджмента.
В рамках программы для молодых лидеров, по состоянию на 2024 год в японских университетах обучение прошли 911 специалистов. Сегодня эти выпускники способствуют углублению связей между Японией и странами ЦА, обеспечивая преемственность стратегического курса;
в-четвертых, Япония стала первой крупной державой, которая признала Центральную Азию пространством, требующим комплексного подхода. Еще в 2004 году Токио выдвинул инициативу о создании формата диалога «Центральная Азия-Япония», способствующего региональному сотрудничеству и самостоятельному развитию ЦА.
Дальновидность такого подхода заключалась в намеренной гибкости. Каждая встреча была ориентирована на решение конкретных вопросов – от управления границами и водными ресурсами до обеспечения экономической диверсификации и региональной безопасности. И всё это проходило без громоздких обязательств и жёстких договорных структур.
Данная модель оказалась настолько эффективной, что в дальнейшем была взята на вооружение другими глобальными игроками, включая Европейский союз, Южную Корею, США, Китай и Россию. Успех японской инициативы подтверждает правильность выбранной стратегии, которая нацелена на практическое решение конкретных задач при уважительном отношении к суверенитету государств региона.
Исходя из вышесказанного, перспективными направлениями дальнейшего развития взаимодействия стран Центральной Азии с Японией, могут стать:
Первое, продвижение общих интересов и инициатив в рамках международных организаций.
За годы сотрудничества налажена хорошая практика взаимной поддержки в рамках ООН. В частности, Узбекистан более 40 раз поддержал кандидатуру Японии на членство в различных структурах ООН. В свою очередь, Токио поддержала кандидатуру Узбекистана на избрание в Совет по правам человека ООН в 2021-2023 гг., а также г.Самарканд в качестве места проведения 25-й сессии ГА ЮНВТО в 2023 г.
Более того, японская сторона вошла в число соавторов инициированных Узбекистаном 5 резолюций ГА ООН по региональным вопросам («Зона, свободная от ядерного оружия, в Центральной Азии», «Укрепление регионального и международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе», «Объявление региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий», «Усиление роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития»).
Япония также оказывает содействие в реализации региональных инициатив Управления ООН по наркотикам и преступности. В частности, при ее участии реализованы проекты по трансграничному сотрудничеству, направленные на борьбу с незаконным оборотом наркотиков и транснациональной организованной преступностью и на укрепление сотрудничества в области пограничного контроля.
Также представляет интерес привлечение передовых знаний, технического потенциала и финансовых ресурсов Японии к деятельности Многопартнёрского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья. Кстати, Япония принимала активное участие в разработке этой инициативы.
Второе, транспортная взаимосвязанность. Геостратегическое расположение Центральной Азии на «стыке» Европы и Азии делает регион привлекательным с точки зрения транспортных и логистических возможностей. Взаимодействие в формировании разветвленной транспортно-коммуникационной системы позволит в полной мере реализовать транзитный потенциал Центральной Азии, учитывая, что к 2050 году спрос на грузовые перевозки в мире, по оценкам ООН, вырастет в 3 раза.
Такая тенденция – прямой вызов для стран Центральной Азии, не имеющих выхода к морю, подпитываемый тем фактом, что морская логистика уже столетиями остаётся ключевым элементом мировой торговли. Согласно статданным, сегодня на морские перевозки приходится более 80% объема мировой торговли. Более того, доля затрат на транспортировку грузов в центральноазиатских государствах доходит до 50% от конечной стоимости товара, что почти в 5 раз выше среднемирового показателя – 11%.
На этом фоне особую актуальность обретает тесное взаимодействие стран Центральной Азии и Японии в вопросах строительства и модернизации железных дорог и автомобильных магистралей, цифровизации таможенных пунктов, создания логистических центров, что позволит наиболее полно раскрыть транспортно-транзитный потенциал Центральной Азии.
Третье, сотрудничество в области критически важных минеральных ресурсов. В ЦА сосредоточено 39% мировых запасов марганцевой руды, 31% хрома, 20% свинца, 13% цинка, 9% титана. Тесное сотрудничество со странами ЦА позволит Японии диверсифицировать источники полезных ископаемых и предотвратить сбои в цепочках поставок. По открытым источникам, только в 2022 году Япония импортировала редкоземельные металлы на сумму 628 млн долларов.
Соответственно, привлечение качественных инвестиций и современных японских технологий в глубокую переработку ресурсной базы с созданием полной цепочки добавленной стоимости станет важным критерием обеспечения опережающего развития ЦА.
Четвертое, борьба с изменением климата.  Центральная Азия входит в число регионов, наиболее подверженных негативным последствиям изменения климата. В частности, по оценкам Всемирного банка, если к концу XXI века при сохранении нынешних темпов средняя температура в мире повысится на 4 градуса по Цельсию, то в ЦА повышение составит 7 градусов.
В результате создаются предпосылки для нарушения целостности природных дамб 300 высокогорных озер. Согласно расчетам специалистов, при повышении среднегодовой температуры на 2-4 градуса объем горных ледников в регионе может сократиться до 78%.
С учетом вышеизложенного, предоставление японских технологий в сферу энергоэффективности, сбережения воды и возобновляемой энергетики будет способствовать укреплению устойчивости ЦА. Япония уже активно инвестирует в сектор чистой и возобновляемой энергии, признавая критическую роль, которую природные ресурсы региона играют в глобальной цепочке поставок для зелёных технологий. Особый интерес представляет японский опыт по разработке приложений с использованием радарных спутников для мониторинга стихийных бедствий, а также строгих стандартов сейсмостойкого строительства, что критически важно для сейсмоактивного региона. Эти технологии могут спасти тысячи жизней и предотвратить колоссальный экономический ущерб.
Пятое, налаживание сотрудничества по сокращению бедности. Сегодня Центральная Азия одна из самых демографически быстрорастущих пространств в мире. По данным ООН, к 2030 г. численность населения региона достигнет 100 млн. чел., что повышает его значимость с точки зрения потребительского рынка.
В этом контексте актуализируется вопрос создания новых рабочих мест, что обуславливает важность продолжения начатой в 2017 году в странах Центральной Азии программы «одно - село, один – продукт» при содействии JICA.
По мере укрепления политической и социальной стабильности в Центральной Азии характер японского участия эволюционирует от традиционной помощи развитию к более сложным, технологически ориентированным проектам. Роль JICA, которая была основным инструментом продвижения японского сотрудничества, постепенно дополняется участием таких институтов, как Японский банк международного сотрудничества (JBIC), поддерживающих более масштабные коммерческие проекты. Примером новой динамики отношений служит меморандум о взаимопонимании между JBIC и Министерством транспорта Узбекистана, а также растущее сотрудничество компаний, подобных Sojitz Corporation, в высокотехнологичных секторах. Такая трансформация помощи иллюстрирует переход к более продвинутому и взаимовыгодному партнёрству, где японские компании не просто содействуют, но и становятся полноценными участниками экономического развития региона.
В целом, наблюдаемый в Центральной Азии качественно новый этап региональной кооперации послужил мощным катализатором для активизации центральноазиатского вектора внешней политики Японии. В этих условиях регион продолжает демонстрировать открытость к равноправному и взаимовыгодному партнёрству, а Япония готова расширять своё участие в его развитии. Центральная Азия сегодня – активный субъект международных отношений, способный формулировать собственную повестку и выбирать партнёров, исходя из национальных интересов.
Несомненно, предстоящий саммит 19-20 декабря т.г. в Токио станет платформой для определения «нетронутых» горизонтов сотрудничества и создаст все предпосылки для открытия новой страницы стратегического партнёрства между Центральной Азией и Японией в современных условиях.