Konstitutsiyaviy huquqlarni himoya qilish boʻyicha yangi mexanizmlar joriy etiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 17-dekabr kuni fuqaro va tadbirkorlarning konstitutsiyaviy huquqlarini himoya qilish mexanizmlarini takomillashtirish, Konstitutsiyaviy sud faoliyatini raqamlashtirish masalalariga oid taqdimot bilan tanishdi.
Joriy yilda oʻzining 30 yilligini nishonlayotgan Konstitutsiyaviy sud faoliyati samaradorligini oshirish boʻyicha qator chora-tadbirlar bajarildi. Jumladan, 2021-yilda Konstitutsiyaviy sud toʻgʻrisidagi qonun yangi tahrirda qabul qilinib, samarali konstitutsiyaviy nazorat tizimi yoʻlga qoʻyildi.
Shu bilan birga, Konstitutsiyaviy sud oʻz vakolatlarini toʻlaqonli amalga oshirishini taʼminlash bugungi kunning dolzarb vazifasi boʻlib, mazkur yoʻnalishdagi islohotlarni yangi bosqichga olib chiqish taqozo etilmoqda.
Taqdimotda bu boradagi takliflar koʻrib chiqildi.
Jumladan, Konstitutsiyaviy sud tomonidan har yili mamlakatda konstitutsiyaviy qonuniylikni mustahkamlash boʻyicha taqdim etib boriladigan taklif va tavsiyalarni amaliyotga tatbiq etishning samaradorligi oshiriladi.
Bunda Konstitutsiyaviy sud tomonidan fuqaro va tadbirkorlarning murojaatlarini koʻrib chiqish tartib-taomillari maqbullashtiriladi, sansalorliklar bartaraf etiladi.
Shuningdek, “konstitutsiyaviy shikoyat” instituti samaradorligini oshirish va murojaat etuvchilarning sud himoyasini taʼminlash maqsadida sud ishida qoʻllanilgan qonun Konstitutsiyaga muvofiq emas deb topilgan taqdirda tegishli sud hujjatini qayta koʻrib chiqish tartibini joriy etish taklif qilindi.
Taqdimotda Konstitutsiyaviy sud faoliyatini raqamlashtirish orqali aholiga qulaylik yaratish masalalari ham muhokama qilindi.
Xususan, Konstitutsiyaviy sud majlislarida masofadan onlayn tarzda ishtirok etish, sud majlislarini internet orqali translyatsiya qilib borish, vazirlik va idoralar oʻrtasida elektron axborot almashinuvini yoʻlga qoʻyish rejalashtirilgan.
Konstitutsiyaviy sudning xalqaro maydondagi nufuzini oshirish, xorijiy mamlakatlarning konstitutsiyaviy sudlari bilan hamkorlikni mustahkamlash muhimligi koʻrsatib oʻtildi. Sudning Osiyo konstitutsiyaviy sudlari assotsiatsiyasiga raisligi doirasida mamlakatimizda va xorijda qator xalqaro tadbirlar oʻtkazilishi rejalashtirilgan.
Odil sudlovni taʼminlashga oid boshqa masalalar, xususan, iqtisodiy va maʼmuriy sudlarni aholi hamda tadbirkorlarga yanada yaqinlashtirish ham koʻrib chiqildi. Jumladan, ushbu sudlarga murojaat qilishda eksterritorial sudlovga tegishlilikni avtomatlashtirilgan axborot tizimi orqali hal qilish tashabbusi ilgari surildi.
Prezidentimiz takliflarni qoʻllab-quvvatlab, ularni sifatli va tizimli amalga oshirish yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

New mechanisms for protection of constitutional rights to be implemented
On December 17, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on improving mechanisms for protecting the constitutional rights of citizens and entrepreneurs, as well as digitizing the activities of the Constitutional Court.
In recent years, a number of measures have been implemented to improve the efficiency of the Constitutional Court, which is celebrating its 30th anniversary this year. In particular, in 2021, a new version of the law on the Constitutional Court was adopted, which made it possible to form an effective system of constitutional control.
At the same time, it was emphasized that ensuring the full implementation of the powers of the Constitutional Court remains a relevant task and requires taking the reforms in this direction to a new level.
Relevant proposals were considered at the presentation.
In particular, it is envisaged to increase the effectiveness of the implementation of proposals and recommendations made annually by the Constitutional Court in order to strengthen constitutional legality in the country.
In addition, the procedures for considering appeals from citizens and entrepreneurs by the Constitutional Court will be optimized and bureaucratic obstacles will be removed.
In order to increase the effectiveness of constitutional complaints and ensure judicial protection for applicants, it was also proposed to introduce a procedure whereby a court's recognition that a law is unconstitutional would be a basis for reviewing the relevant judicial act.
Particular attention was paid during the presentation to the digitization of the Constitutional Court's activities in order to make them more convenient for the public.
In particular, it is planned to introduce the possibility of remote participation in court hearings online, broadcast hearings via the Internet, and establish electronic information exchange between ministries and departments. As part of the court's presidency of the Asian Association of Constitutional Courts, a number of international events are planned to be held in the country and abroad.
The importance of enhancing the authority of the Constitutional Court in the international arena and strengthening cooperation with the constitutional courts of foreign states was emphasized.
Other issues related to the administration of justice were also considered, including measures to bring economic and administrative courts closer to the population and entrepreneurs. An initiative was put forward to automatically determine extraterritorial jurisdiction when applying to these courts.
The President of our country supported the proposals presented and instructed the responsible persons to ensure their high-quality and systematic implementation.