Prezident Shavkat Mirziyoyev Yunusobod tumanida joylashgan “Yunusobod galereyasi” savdo, xizmat ko‘rsatish va biznes markaziga tashrif buyurdi.
Ikki yarim gektar maydonni egallagan ushbu yirik majmuada 53 ming kvadrat metrdan ziyod savdo va tijorat maydonlari tashkil etilgan. 14 million dollarlik xorijiy investitsiya hisobiga qator xorijiy brendlar o‘z faoliyatini yo‘lga qo‘ygan.
Umuman olganda, majmuada 100 dan ortiq savdo nuqtalari ochilib, 500 ga yaqin ish o‘rinlari yaratilgan. Markazga yiliga 2,5 million nafargacha tashrif buyuruvchi kelishi kutilmoqda.
Loyiha qiymati 43 million dollar bo‘lgan ushbu majmuaning arxitektura-dizayn yechimi joriy yil MDH davlatlari o‘rtasida o‘tkazilgan xalqaro me’morchilik tanlovida birinchi o‘rinni egallagan.
Prezident shu yerda ochilgan kitob do‘konida nashriyotlar vakillari hamda kitobxon yoshlar bilan suhbatlashdi.
Kitob savdosini rivojlantirish, umuman olganda mutolaa madaniyatini bolalikdan boshlab keng ommalashtirishning muhimligi, shuningdek, ilmiy va badiiy adabiyotlar nashrini kengaytirish, bu borada nashriyotlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan chora-tadbirlarni ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Poytaxt faollari, nuroniylar va yoshlar bilan samimiy suhbat bo‘lib o‘tdi.
– Barcha sohalarda erishilayotgan natijalar, avvalo, yurtimizdagi tinchlik va xalqimiz hamjihatligi samarasidir. Poytaxtimiz kun sayin obod va ko‘rkam qiyofa kasb etmoqda. Buni chet eldan kelayotgan mehmonlar ham alohida e’tirof etmoqda. Birdamlikda gap ko‘p. Uning ildizi, eng avvalo, mahallalarimizda. Adolatli bahoni ham xalqning o‘zi, shu mahalla beradi. Shuning uchun odamlarni rozi qilishga qaratilgan ishlarimizni eng quyi bo‘g‘indan boshladik, – dedi Prezident.
Markazga tashrif doirasida davlatimiz rahbariga shu yerda faoliyat yuritayotgan “Unicon-Soft” IT kompaniyasi faoliyati taqdim etildi.
Mamlakatimizda axborot texnologiyalari sohasida yaratilgan qulay shart-sharoit va imtiyozlar natijasida davlat boshqaruvini raqamlashtirish, aloqa infratuzilmasini yaxshilash, IT ta’limini rivojlantirish kabi ko‘plab yo‘nalishlarda milliy dasturiy mahsulot ishlab chiqaruvchilarning ishtiroki izchil kengayib bormoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ma’muriy islohotlar doirasida raqamli texnologiyalar sohasida davlat boshqaruvini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoniga muvofiq soha, tarmoq va hududlarni raqamli transformatsiya qilishning asosiy yo‘nalishlari belgilangan.
Ushbu jarayonga Yunusobod tumanida faoliyat yuritayotgan “Unicon-Soft” kompaniyasi ham munosib hissa qo‘shib kelmoqda. 2017-yilda tashkil etilgan korxona shu kunga qadar respublika bo‘ylab 70 dan ortiq dasturiy tizim ishlab chiqqan va joriy etgan.
Kompaniyaning barcha hududlar hamda 208 ta tuman (shahar)larda axborot tizimlarini joriy qilish va texnik qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha filiallari mavjud. Ularda 1,5 mingdan ortiq xodim faoliyat yuritmoqda, shundan 80 foizini yoshlar tashkil etadi.
Ayni paytda “Unicon-Soft” tomonidan raqamlashtirish yo‘nalishida dasturiy va texnik vositalar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, bojxona faoliyatini raqamlashtirish, shuningdek, “Raqamli mahalla” platformasini joriy etish rejalashtirilgan. Davlatimiz rahbari kompaniyaning ushbu yo‘nalishdagi loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Milliy IT mahsulotlar ishlab chiqarishni yanada rivojlantirish, yoshlarning sun’iy intellekt texnologiyalari sohasidagi bilim va ko‘nikmalarini oshirish, davlat idoralarida raqamlashtirish jarayonlarini jadallashtirish bo‘yicha tegishli tavsiyalar berildi.
Shuningdek, Prezidentimiz Rixsiliy koʻchasida amalga oshirilgan obodonlashtirish ishlari va zamonaviy infratuzilmani ko‘zdan kechirdi.
Koʻchaning ikki kilometrlik qismida muhandislik va transport infratuzilmasi tubdan yangilandi. Shuningdek, 24 soat faoliyat yuritadigan savdo, umumiy ovqatlanish hamda koʻngilochar obyektlar tashkil etildi. Natijada 650 ta yangi ish oʻrni yaratildi.
Hududda kuniga oʻrtacha 35 mingga yaqin avtotransport vositasi harakatlanadi. Buni inobatga olgan holda, aholi xavfsizligi va harakat qulayligini taʼminlash choralari koʻrildi. Jumladan, 39 ming kvadrat metr piyodalar yoʻlaklari barpo etildi. Yuzga yaqin videokuzatuv kameralari hamda oʻnga yaqin favqulodda chaqiruv tugmalari oʻrnatildi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил торговый и бизнес-центр «Юнусобод галереяси» в Юнусабадском районе столицы.
Крупный комплекс, занимающий территорию площадью 2,5 гектара, включает свыше 53 тысяч квадратных метров торговых и коммерческих площадей. За счет 14 миллионов долларов иностранных инвестиций здесь налажена деятельность ряда зарубежных брендов.
В целом в комплексе открыто более 100 торговых точек, создано около 500 рабочих мест. Ожидается, что центр будет принимать до 2,5 миллиона посетителей в год.
Архитектурно-дизайнерское решение данного комплекса, общая стоимость которого составляет 43 миллиона долларов, заняло первое место на международном архитектурном конкурсе, проведенном в текущем году среди стран СНГ.
Глава государства также посетил расположенный в центре книжный магазин, где пообщался с представителями издательств и читающей молодежью.
Была подчеркнута важность развития издательской сферы и книжной торговли, широкой популяризации культуры чтения с раннего возраста, а также расширения выпуска научной и художественной литературы, разработки мер по поддержке издательств.
Состоялась искренняя беседа с активом столицы, представителями старшего поколения и молодежью.
– Все достижения, которых мы добиваемся во всех сферах, прежде всего являются результатом мира в нашей стране и сплоченности нашего народа. Наша столица с каждым днем становится все более благоустроенной и красивой. Это особо отмечают и гости, приезжающие из-за рубежа. От единства зависит многое. Его корни, прежде всего, в наших махаллях. Справедливую оценку дает сам народ, именно в махалле. Поэтому мы начали работу, направленную на обеспечение благополучия людей, именно с самого низового уровня, – подчеркнул Президент.
В ходе посещения главе государства была представлена деятельность IT-компании «Unicon-Soft», офис которой расположен в данном центре.
Отмечено, что благодаря созданным в стране благоприятным условиям и предоставляемым льготам в сфере информационных технологий последовательно расширяется участие национальных разработчиков программных продуктов в таких направлениях, как цифровизация государственного управления, развитие телекоммуникационной инфраструктуры и IT-образования.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по эффективной организации государственного управления в сфере цифровых технологий в рамках административных реформ» определены основные направления цифровой трансформации отраслей, сфер и регионов.
В реализацию этих задач вносит вклад и компания «Unicon-Soft». Основанная в 2017 году, компания на сегодняшний день разработала и внедрила более 70 информационных систем по всей республике.
Компания располагает филиалами по внедрению и техническому сопровождению информационных систем во всех регионах и 208 районах (городах) страны. В ней работают свыше 1,5 тысячи сотрудников, из которых 80 процентов – молодежь.
В настоящее время «Unicon-Soft» планирует наладить производство новых программных и технических средств, участвовать в цифровизации таможенной сферы, а также внедрить платформу «Цифровая махалля». Президент ознакомился с презентацией проектов компании в данных направлениях.
По итогам были даны рекомендации по дальнейшему развитию производства отечественных IT-продуктов, повышению знаний и навыков молодежи в сфере технологий искусственного интеллекта, а также ускорению процессов цифровизации в деятельности государственных органов.
Президент также ознакомился с работой по благоустройству и современной инфраструктурой на улице Рихсилий в Юнусабадском районе.
Инженерная и транспортная инфраструктура на двухкилометровом участке улицы кардинально улучшена. Также здесь появились круглосуточные магазины, рестораны и развлекательные заведения. В результате было создано 650 рабочих мест.
По улице ежедневно перемещается в среднем около 35 тысяч транспортных средств. С учетом этого были приняты меры по обеспечению безопасности населения и удобства движения. В частности, построено 39 тысяч квадратных метров пешеходных дорожек, установлено почти сто камер видеонаблюдения и около десяти кнопок экстренного вызова.