Poytaxtda aholi va iqtisodiyot obyektlarini qish mavsumida issiqlik energiyasi bilan barqaror va uzluksiz taʼminlash maqsadida bir vaqtning oʻzida elektr va issiqlik ishlab chiqaradigan bir qator zamonaviy kogeneratsiya qurilmalari ishga tushirildi.
Yunusobod tumanidagi 4-issiqlik markazi hududida davlat-xususiy sheriklik asosida barpo etilgan, quvvati 100 MVt boʻlgan mazkur loyiha ana shunday muhim tashabbuslardan biridir.
Xitoyning “CNTIC” kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilgan loyiha 3,5 gektar maydonda joylashdi. Uni moliyalashtirish uchun 65 million dollar toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiya yoʻnaltirildi.
Davlatimiz rahbari markazning ish jarayoni bilan tanishdi.
Kogeneratsiya inshootiga Buyuk Britaniyaning “Rolls-Royce” kompaniyasining 70 ta gaz-porshen uskunalari oʻrnatildi.
Qozonxonalardan isteʼmolchilargacha boʻlgan issiqlik taʼminoti infratuzilmasi rekonstruksiya qilindi. Issiqlik magistrallari yangilandi. Tarmoqlar izolyatsiyali quvurlar bilan almashtirildi. Bu esa turli darajadagi energiya yoʻqotishlarining oldini olish imkonini beradi.
Markaz ishga tushirilishi natijasida yiliga 876 million kilovatt-soat elektr energiyasi va 858 ming gigakaloriya issiqlik energiyasi ishlab chiqariladi. Shu bilan birga, yiliga 35 million kub metr tabiiy gaz iqtisod qilinadi.
Endilikda poytaxtning Yunusobod, Olmazor, Shayxontohur, Mirzo Ulugʻbek va Yakkasaroy tumanlarida joylashgan jami 1 ming 846 ta obyekt doimiy issiqlik energiyasi bilan taʼminlanadi. Ularning 1 ming 400 tasi aholi xonadoni, qolgan qismi esa ijtimoiy soha obyektlaridir. Shuningdek, 292 ming xonadonga elektr energiyasi barqaror yetkazib beriladi.
Loyiha ishga tushishi bilan issiqlik energiyasini ishlab chiqarish uchun sarflanadigan xarajatlar 40-45 foizga kamayadi. Atmosferaga chiqadigan ifloslantiruvchi moddalar miqdori sezilarli darajada qisqarib, oqova suv tashlanmalari yuzaga kelmaydi.
Shu yerning o‘zida Prezidentimiz kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar va issiqlik markazlarini rivojlantirish, Toshkent issiqlik elektr stansiyasini modernizatsiya qilish, poytaxtda obodonlashtirish ishlarini takomillashtirish bo‘yicha takliflar, shuningdek, anomal sovuq sharoitida xizmatga jalb etiladigan kuch va vositalarni taqsimlash yuzasidan taqdimotlar bilan tanishdi.
Poytaxtda 11 ming 630 ta ko‘p qavatli uy bor. Ularga 358 ta boshqaruv servis kompaniyasi xizmat ko‘rsatmoqda. Davlatimiz rahbari ularning mavsumga qay darajada shayligi bilan qiziqdi.
– Shahar sharoitida boshqaruv servis kompaniyalari faoliyati aholi hayoti bilan uzviy bog‘liq. Shu bois ular soat mexanizmiday aniq, uzluksiz ishlashi kerak. Buning uchun zarur shart-sharoitlar yaratilmoqda. Endilikda soha xodimlarining dunyoqarashi va yondashuvi ham o‘zgarishi lozim. Aholining holidan xabar olish, ko‘p qavatli uylarning yerto‘la va tom qismlarini, yo‘laklar va o‘yin maydonchalarini tartibli saqlash zarur, — dedi Prezident.
Shuningdek, energetika, obodonlashtirish, qurilish va servis tarmoqlari mas’ullariga mavsum davomida tizimli va muvofiqlashgan holda ishlash yuzasidan tegishli topshiriqlar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью когенерационной станции высокой мощности, построенной в Юнусабадском районе города Ташкента.
Для обеспечения населения и объектов экономики стабильной и бесперебойной тепловой энергией в зимний период в столице вводится в эксплуатацию ряд современных когенерационных установок, обеспечивающих одновременную генерацию тепла и электроэнергии.
Одним из таких важных проектов стало строительство на основе государственно-частного партнерства станции мощностью 100 мегаватт на территории теплоцентрали №4 в Юнусабадском районе.
Проект, реализованный в сотрудничестве с китайской компанией CNTIC, занял территорию площадью 3,5 гектара. На его финансирование направлены прямые иностранные инвестиции в размере 65 миллионов долларов.
Глава нашего государства ознакомился с работой центра.
Станция когенерации оснащена 70 газопоршневыми установками британской компании Rolls-Royce.
Инфраструктура теплоснабжения – от котельных до конечных потребителей – была реконструирована. Обновлены тепловые магистрали. Сети заменены на изолированные трубы. Это позволяет предотвратить потери энергии на различных уровнях.
В результате ввода станции в эксплуатацию ежегодно будет производиться 876 миллионов киловатт-часов электро- и 858 тысяч гигакалорий тепловой энергии. Наряду с этим ожидается экономия 35 миллионов кубометров природного газа.
Теперь постоянным теплоснабжением будут обеспечены 1 846 объектов, расположенных в Юнусабадском, Алмазарском, Шайхантахурском, Мирзо-Улугбекском и Яккасарайском районах столицы. Из них 1 400 потребителей – жилые дома, остальная часть – объекты социальной сферы. Кроме того, 292 тысячи квартир будут стабильно обеспечиваться электричеством.
С запуском проекта затраты на производство тепловой энергии сократятся на 40–45 процентов. Объем выбросов загрязняющих веществ в атмосферу значительно уменьшится, не будет необходимости в утилизации сточных вод.
Здесь же Президент ознакомился с презентациями о проведенной работе по подготовке к зимнему сезону, развитии теплоцентралей, модернизации Ташкентской теплоэлектростанции, предложениях по совершенствованию служб благоустройства столицы, а также по распределению сил и средств, привлекаемых к работе в случае аномально холодной погоды.
В столице насчитывается 11 630 многоквартирных домов, их обслуживают 358 управляющих сервисных компаний. Глава государства поинтересовался степенью их готовности к предстоящему сезону.
– В условиях города деятельность управляющих сервисных компаний напрямую связана с повседневной жизнью населения. Поэтому их работа должна быть четкой и бесперебойной, как часовой механизм. Для этого создаются необходимые условия. Теперь требуется и изменение мировоззрения, и подходов работников сферы. Важно интересоваться запросами потребителей, содержать в порядке подвалы и чердаки домов, подъезды и игровые площадки, – подчеркнул Президент.
Также ответственным руководителям энергетической, благоустроительной, строительной и сервисной сфер даны соответствующие поручения по обеспечению системной и скоординированной работы в течение всего сезона.