Suv xoʻjaligidagi dolzarb masalalar muhokama qilindi
Avvalo, eskirgan va energiya sarfi yuqori nasos agregatlarini zamonaviy, energiya tejamkorlariga almashtirish boʻyicha rejalar koʻrib chiqildi.
Masalan, Qoraqalpogʻiston Respublikasida 274 ta nasos stansiyasi mavjud boʻlib, ular orqali 185 ming gektardan ortiq yer maydonlari sugʻorilmoqda. Stansiyalardagi nasos agregatlarining yarmidan koʻpi 1979-yildan buyon ishlab chiqarilgan uskunalardan iborat, ularning energiya sarfi zamonaviy nasoslarga nisbatan 2-3 barobar yuqori.
Kegeyli tumanidagi eski agregatlardan biri zamonaviy energiya tejamkoriga almashtirilganda, elektr energiyasining sarfi ikki barobarga kamaygan.
Ushbu ijobiy tajribadan kelib chiqib, Qoraqalpogʻistondagi 276 ta nasosni bosqichma-bosqich zamonaviy energiya tejamkor agregatlarga almashtirish rejalashtirilgan. Natijada yillik 25 milliard soʻmga teng elektr energiyasi iqtisod qilinishi va loyiha sarf-xarajatlari 14 oy ichida oʻzini oqlashi taʼkidlandi.
Bu borada mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qoʻllab-quvvatlash muhimligi koʻrsatib oʻtildi.
Shuningdek, Toshkent irrigatsiya universitetida erishilgan natijalar va kelgusidagi rejalar toʻgʻrisida maʼlumot berildi.
Hozirgi kunda universitetda 8682 nafar talaba tahsil olmoqda, 571 nafar professor-oʻqituvchi faoliyat yuritmoqda, ilmiy salohiyat darajasi 73,5 foizni tashkil etadi.
Universitet xalqaro reytinglarda yuqori natijalarga erishib, “THE World University Rankings 2026” reytingida dunyo universitetlari orasida 501-oʻrinni, Markaziy Osiyo va Kavkazorti mamlakatlari boʻyicha 2-oʻrinni, Oʻzbekistonda 1-oʻrinni egalladi, “QS World University Rankings 2026” natijalariga koʻra esa 469-oʻringa koʻtarildi.
Oʻtgan yilda universitet hududida 200 oʻrinli zamonaviy IT markazi barpo etildi, raqamli kutubxona va registrator ofisi faoliyati yoʻlga qoʻyildi. Universitetning taʼlim yoʻnalishlari besh yil muddatga xalqaro akkreditatsiyadan oʻtkazildi. Oʻquv jarayoniga dunyoning TOP-300 taligidagi universitetlarni bitirgan yurtdoshlarimiz va xorijiy professorlar jalb qilingan.
Kelgusida iqlim oʻzgarishini tahlil qilish uchun raqamli texnologiyalarga asoslangan milliy platforma yaratish, universitet hududida kosmik kuzatuv stansiyalari barpo etish, sunʼiy yoʻldosh maʼlumotlarini qabul qilish infratuzilmasini rivojlantirish rejalashtirilgan.
Shuningdek, universitetning “Suv diplomatiyasi” magistratura yoʻnalishiga xalqaro maqom berish koʻzda tutilgan. Davlatimiz rahbari Toshkent irrigatsiya universitetini dunyoning TOP-300 talik universitetlari qatoriga kiritish boʻyicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqishni topshirdi.
Taqdimotda xalqaro hamkorlik masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Qayd etilganidek, soʻnggi oylarda Toshkent shahri ichimlik suvi va oqova xizmatlarini yaxshilashga bagʻishlangan birinchi Markaziy Osiyo konferensiyasi hamda Suv kodeksining kuchga kirishiga bagʻishlangan xalqaro konferensiyaga mezbonlik qildi.
Ushbu tadbirlarning mantiqiy davomi sifatida kelgusi yil mart oyida Toshkent xalqaro suv haftaligini oʻtkazish rejalashtirilgani maʼlum qilindi. Forum xalqaro institutlar va mintaqa mamlakatlari bilan hamkorlikni mustahkamlash, suv resurslaridan oqilona foydalanish va “yashil” texnologiyalarni joriy etish boʻyicha muloqot maydoni boʻlib xizmat qiladi.
Ushbu tadbirni yuqori saviyada oʻtkazish va kelgusi yilda Orolboʻyi hududida suv tejash texnologiyalariga bagʻishlangan xalqaro forumga puxta tayyorgarlik koʻrish yuzasidan koʻrsatmalar berildi.

15 декабря Президенту Шавкат Мирзиёеву доложено о проводимой в водном хозяйстве работе по повышению энергоэффективности, развитию научного потенциала и укреплению международного сотрудничества.
Рассмотрены планы по замене устаревших и энергоемких насосных агрегатов на современные и энергоэффективные.
К примеру, в Республике Каракалпакстан насчитывается 274 насосные станции, через которые орошается более 185 тысяч гектаров земли. Более половины насосных агрегатов на станциях состоят из оборудования, произведенного после 1979 года, и их энергопотребление в 2-3 раза выше, чем у современных насосов.
После замены одного из устаревших агрегатов в Кегейлийском районе на современное энергоэффективное оборудование потребление электроэнергии сократилось вдвое.
Исходя из этого положительного опыта планируется поэтапная замена 276 насосов в Каракалпакстане на современные энергоэффективные агрегаты. В результате ожидается ежегодная экономия электроэнергии, эквивалентной 25 миллиардам сумов, а срок окупаемости проекта составит 14 месяцев.
Указано на важность поддержки местных производителей в этом процессе.
Также представлена информация о достигнутых результатах и дальнейших планах Ташкентского института ирригации. Как было отмечено, в настоящее время в университете обучаются 8 682 студента, работают 571 преподаватель, а уровень научного потенциала составляет 73,5 процентов.
Университет добился высоких результатов в международных рейтингах, заняв в рейтинге “THE World University Rankings 2026” 501-е место в мире, 2-е место среди стран Центральной Азии и Закавказья и 1-е место в Узбекистане, а также поднявшись на 469-е место по итогам “QS World University Rankings 2026”.
В прошлом году на территории университета был построен современный IT-центр на 200 мест, запущена цифровая библиотека и офис регистратора. Университет прошел международную аккредитацию на пятилетний срок. В учебный процесс привлечены соотечественники, закончившие университеты из мирового топ-300, а также иностранные профессора.
В дальнейшем планируется создание национальной платформы на основе цифровых технологий для анализа изменения климата, возведение на территории университета станций космического наблюдения и развитие инфраструктуры для приема спутниковых данных.
Кроме того, в университете откроется магистерская программа “Водная дипломатия”, намечено присвоение этой специальности международного статуса. Глава нашего государства поручил разработать конкретные меры по включению Ташкентского ирригационного университета в число топ-300 лучших университетов мира.
В ходе презентации также особое внимание уделено вопросам международного сотрудничества.
Как отмечалось, в минувшие месяцы Ташкент принимал первую центральноазиатскую конференцию, посвященную услугам питьевого водоснабжения и водоотведения, а также международную конференцию по случаю вступления в силу Водного кодекса.
Отмечено, что в качестве логического продолжения этих мероприятий в марте следующего года планируется проведение Ташкентской международной водной недели. Форум станет площадкой для укрепления сотрудничества с международными институтами и странами региона, диалога в вопросах рационального использования водных ресурсов и внедрения “зеленых” технологий.
Даны указания по организации этого мероприятия на высоком уровне и тщательной подготовке к международному форуму, посвященному водосберегающим технологиям в регионе Приаралья, который также состоится в следующем году.