Sirdaryo viloyati delegatsiyasi Xitoy tajribasini o‘rganmoqda
Shu kunlarda Sirdaryo viloyati hokimligi, shahar va tumanlari boshqaruv tizimida faoliyat ko‘rsatayotgan bir guruh faol ayollardan iborat delegatsiya Xitoyda tashrif bilan bo‘lib turibdi.
Delegatsiya tarkibida, shuningdek, viloyat tadbirkor ayollari ham bor.
Delegatsiya aʼzolari O‘zbekiston elchixonasi va Sirdaryo viloyati hokimligi tomonidan Xitoyning Shensi provinsiyasida ayollar tadbirkorligini rivojlantirish sohasidagi tajribasini o‘rganish bo‘yicha tashkil etilgan kursda ishtirok etmoqda.
Tashrif dasturga bo‘yicha Sirdaryo viloyati delegatsiyasi Shensi provinsiyasi rahbariyati bilan uchrashuvlar o‘tkazishi, kichik va o‘rta turdagi tadbirkor ayollarning ishlab chiqarish korxonalariga tashrif buyurishi, ayol tadbirkorlar uyushmasi vakillari bilan tajriba almashishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, delegatsiya aʼzolari Shensi provinsiyasining maktabgacha va maktab taʼlimi sohasidagi ilg‘or tajribasini ham o‘rganish maqsadida davlat va xususiy taʼlim muassasalariga tashrif buyuradi. Bu yerda zamonaviy texnologiyalarni qo‘llagan holda bolalarni o‘qitish va ularga tarbiya berish borasidagi tajribasi bilan tanishadi.
Xozirda Shensi provinsiyasi Xitoyning sanoati yuqori rivojlangan hududlaridan biri hisoblanadi. Ishlab chiqarish, savdo, turizm, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalarda katta tajribaga ega. Shuningdek, provinsiya kambag‘allikka qarshi kurash bo‘yicha ham yetakchi hududlardan sanaladi.

Делегация Сырдарьинской области изучает опыт Китая
Делегация, состоящая из группы активных женщин, работающих в системе управления хокимията Сырдарьинской области, а также её городов и районов, находится с рабочим визитом в Китае.
Члены делегации принимают участие в организованном Посольством Узбекистана и хокимиятом Сырдарьинской области учебном курсе, посвящённом изучению опыта Китая в сфере развития женского предпринимательства в провинции Шэньси.
Согласно программе визита, делегация проведёт встречи с руководством провинции Шэньси, посетит производственные предприятия малых и средних форм женского предпринимательства, а также обменяется опытом с представителями ассоциаций женщин-предпринимателей.
Кроме того, члены делегации планируют посетить государственные и частные образовательные учреждения провинции Шэньси с целью изучения передового опыта в сфере дошкольного и школьного образования. В ходе визитов они ознакомятся с практикой обучения и воспитания детей с применением современных технологий.
В настоящее время провинция Шэньси считается одним из наиболее индустриально развитых регионов Китая и обладает значительным опытом в сферах производства, торговли, туризма, сельского хозяйства и других отраслей. Кроме того, провинция относится к числу ведущих регионов страны по реализации программ борьбы с бедностью.