O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-dekabr kuni Ashxobod shahridagi Betaraflik monumenti poyiga gul qo‘yish marosimida ishtirok etdi.
Turkmanistonning insonparvarlik g‘oyalari, tinchlik, bunyodkorlik va ezgulik tamoyillariga sodiqligini ifodalovchi Betaraflik va “Betaraflikning 30 yilligi” yodgorliklarini o‘z ichiga olgan majmua hamda unga tutash landshaftli bog‘ Turkmaniston doimiy betarafligining 30 yilligi va “Xalqaro tinchlik va ishonch yili”ni nishonlashga tayyorgarlik doirasida qayta qurildi va tantanali ravishda ochildi.

On December 12, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in a ceremony of laying flowers at the Monument of Neutrality in Ashgabat.
The complex, which includes the Monuments of Neutrality and “30 Years of Neutrality,” symbolizing Turkmenistan's commitment to humanistic ideals, the principles of peace, creativity, and goodness, as well as the adjacent landscape and park area, was reconstructed and solemnly opened in preparation for the celebration of the 30th anniversary of Turkmenistan's permanent neutrality and the International Year of Peace and Trust.
The President of our country, together with the heads of other foreign delegations, laid flowers at the monument.