Oʻzbekiston va Turkmaniston Prezidentlari koʻp qirrali hamkorlikni yanada kengaytirishga qatʼiy intilishni tasdiqladilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ashxobod shahrida Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Davlatimiz rahbari Turkmaniston Prezidenti va qardosh xalqini mamlakat betarafligi eʼlon qilinganining 30 yilligi, ushbu muhim sanaga bagʻishlangan xalqaro forum yuqori saviyada tashkil etilgani hamda 2025-yil “Xalqaro tinchlik va ishonch yili” deb eʼlon qilingani bilan samimiy tabrikladi.
Turkmaniston Prezidentining yaqinda boʻlib oʻtgan Oʻzbekistonga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida Oʻzbekiston – Turkmaniston strategik sherikligini yanada kengaytirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Yil boshidan buyon tovar ayirboshlash qariyb bir milliard dollarga yetdi. “Shovot-Toshhovuz” chegaraoldi savdo zonasi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Yuk tashish hajmi 30 foizga oshdi, jumladan, Turkmanboshi porti orqali yetkazib berish faollashdi. Faol gumanitar va hududlararo almashinuvlar davom etmoqda.
Hukumatlararo komissiya, Ishbilarmonlar kengashi va Hududlar forumining boʻlajak yigʻilishlarida savdo hajmini karrasiga oshirish hamda iqtisodiyot tarmoqlari, xususan, energetika, qishloq xoʻjaligi, transport va boshqa sohalarda qoʻshma loyihalarni samarali ilgari surish boʻyicha taʼsirchan choralar koʻrish muhimligi taʼkidlandi.

Presidents of Uzbekistan and Turkmenistan reaffirm commitment to further expanding full-scale cooperation
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov in Ashgabat.
The Head of our state sincerely congratulated the President and the brotherly people of Turkmenistan on the 30th anniversary of the country's declaration of neutrality, the organization of a high-level international forum dedicated to this significant date, and the proclamation of 2025 as the “International Year of Peace and Trust.”
Particular attention was paid to matters concerning the further expansion of Uzbek-Turkmen strategic partnership relations in the context of implementing the agreements reached during the recent state visit of the President of Turkmenistan to Uzbekistan.
Since the beginning of the year, trade turnover has reached about one billion dollars. The Shavat-Dashoguz cross-border trade zone is operating successfully. Cargo traffic has increased by 30 percent, including through the port of Turkmenbashi. Active humanitarian and interregional exchanges continue.
The importance of adopting effective measures during the upcoming meetings of the Intergovernmental Commission, the Business Council, and the Forum of Regions to increase trade volumes and effectively promote joint cooperation projects in economic sectors, including energy, agriculture, transport, and others, was emphasized.