Koʻksaroy qarorgohida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Paragvay Respublikasi Prezidenti Santyago Penya rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokara oʻtkazdilar.
Oʻzbekiston bilan Paragvay oʻrtasidagi amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi.
Oʻzbekiston yetakchisi Paragvay rahbarini samimiy qutlar ekan, Lotin Amerikasi davlati Prezidenti tomonidan Oʻzbekistonga ilk bor amalga oshirilayotgan ushbu tashrif tarixiy ahamiyatga ega ekanini qayd etdi. Mazkur sammit ikki mamlakat oʻrtasidagi doʻstona munosabatlarni rivojlantirishda yangi davrni boshlab berishi taʼkidlandi.
Muzokaralarda ikki tomonlama hamkorlikni, jumladan, savdo-iqtisodiyot, madaniy-gumanitar, taʼlim va boshqa sohalarda kengaytirishning ustuvor yoʻnalishlari muhokama qilindi.
Oʻzaro savdoni koʻpaytirish, ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirish, qishloq xoʻjaligi, oziq-ovqat va kimyo sanoati, raqamlashtirish, turizm hamda sport sohalarida qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar siyosiy muloqotni yanada rivojlantirish va oʻzaro manfaatli sohalarda amaliy hamkorlikni chuqurlashtirishga tayyorligini tasdiqladilar.

Uzbek-Paraguayan relations elevated to a new stage of development
At the Kuksaroy residence, negotiations were held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Republic of Paraguay Santiago Peña, with the participation of official delegations.
Prospects for the further strengthening of practical cooperation between Uzbekistan and Paraguay were reviewed.
Warmly welcoming the leader of Paraguay, the President of Uzbekistan emphasized that this visit carries a historical significance, as it is the first visit paid by a President of a Latin American state to Uzbekistan. It was noted that the current summit will open a new stage in the development of friendly relations between the two countries.
During the talks, priority areas for expanding bilateral cooperation were discussed, including trade and economic, cultural and humanitarian, educational, and other spheres.
Particular attention was paid to increasing mutual trade, developing business contacts, and implementing joint projects in the fields of agriculture, food and chemical industries, digitalization, tourism, and sports.
An exchange of views also took place on current issues on the international and regional agenda.
Following the meeting, the parties reaffirmed their commitment to the further development of political dialogue and deepening of practical cooperation in areas of mutual interest.