Koʻksaroy qarorgohida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Paragvay Respublikasi Prezidenti Santyago Penya rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokara oʻtkazdilar.
Oʻzbekiston bilan Paragvay oʻrtasidagi amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi.
Oʻzbekiston yetakchisi Paragvay rahbarini samimiy qutlar ekan, Lotin Amerikasi davlati Prezidenti tomonidan Oʻzbekistonga ilk bor amalga oshirilayotgan ushbu tashrif tarixiy ahamiyatga ega ekanini qayd etdi. Mazkur sammit ikki mamlakat oʻrtasidagi doʻstona munosabatlarni rivojlantirishda yangi davrni boshlab berishi taʼkidlandi.
Muzokaralarda ikki tomonlama hamkorlikni, jumladan, savdo-iqtisodiyot, madaniy-gumanitar, taʼlim va boshqa sohalarda kengaytirishning ustuvor yoʻnalishlari muhokama qilindi.
Oʻzaro savdoni koʻpaytirish, ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirish, qishloq xoʻjaligi, oziq-ovqat va kimyo sanoati, raqamlashtirish, turizm hamda sport sohalarida qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar siyosiy muloqotni yanada rivojlantirish va oʻzaro manfaatli sohalarda amaliy hamkorlikni chuqurlashtirishga tayyorligini tasdiqladilar.

В резиденции «Куксарой» состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Парагвай Сантьяго Пенья с участием официальных делегаций.
Были рассмотрены перспективы дальнейшего укрепления практического сотрудничества Узбекистана и Парагвая.
Тепло поприветствовав главу Парагвая, лидер Узбекистана подчеркнул, что данный визит имеет историческое значение, поскольку является первым визитом Президента государства Латинской Америки в Узбекистан. Отмечено, что нынешний саммит откроет новый этап в развитии дружеских отношений между двумя странами.
В ходе переговоров были обсуждены приоритетные направления расширения двустороннего сотрудничества, включая торгово-экономическую, культурно-гуманитарную, образовательную и другие сферы.
Особое внимание уделено вопросам увеличения объемов взаимной торговли, развития бизнес-контактов, реализации совместных проектов в областях сельского хозяйства, пищевой и химической промышленности, цифровизации, туризма и спорта.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к дальнейшему развитию политического диалога и углублению практического сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес.