O‘zbekiston Prezidenti Xalqaro avtomobil federatsiyasi bilan hamkorlikni rivojlantirish rejalarini qo‘llab-quvvatladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-dekabr kuni Xalqaro avtomobil federatsiyasining (FIA) Toshkent shahrida boʻlib oʻtadigan Bosh assambleyasida ishtirok etish uchun mamlakatimizda boʻlib turgan ushbu nufuzli tashkilotning prezidenti Muhammad bin Sulaym boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda delegatsiya tarkibida FIA Senati prezidenti Karmelo Sans de Barros hamda mobillik va turizm boʻyicha vitse-prezidenti Tim Shirman ham ishtirok etdilar.
Avtosportni tartibga soluvchi va yoʻl harakati xavfsizligini targʻib qiluvchi ushbu global tashkilot bilan oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Muhammad bin Sulaym Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan professional va ommaviy sportni rivojlantirish, sogʻlom turmush tarzini targʻib qilish, aholi oʻrtasida jismoniy faollikni oshirish hamda barkamol avlodni tarbiyalashga qaratilgan keng koʻlamli islohotlarni yuqori baholadi.
Mamlakatimizda avtomobil sportining kartingdan tortib, to “Formula” poygalarigacha boʻlgan barcha yoʻnalishlarini rivojlantirishda yaqindan hamkorlik qilish muhimligi qayd etildi.
FIA universitetining imkoniyatlaridan foydalangan holda oʻzbekistonlik poygachilar, karting haydovchilari, muhandislar, konstruktor va mexaniklarni tayyorlash, Oʻzbekistonda zamonaviy avtosport infratuzilmasini yaratish, piyoda va transport vositalari harakati xavfsizligini taʼminlash dasturlarini amalga oshirishga koʻmaklashish hamda mazkur xalqaro tashkilot shafeligida xalqaro musobaqalar, avvalo, “Formula-1” bosqichlarini oʻtkazish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida mamlakatimiz yetakchisi Xalqaro avtomobil federatsiyasi bilan hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, Oʻzbekistonda avtosportni xalqaro standartlarga muvofiq ommalashtirishga qoʻshgan katta shaxsiy hissasi uchun FIA rahbariga davlatimizning yuksak mukofoti – “Doʻstlik” ordenini topshirdi.
Taʼkidlash joiz, Oʻzbekiston 2019-yildan buyon federatsiyaning faol aʼzosi hisoblanadi. Oʻtgan yili Samarqandda FIAning 120 yilligiga bagʻishlangan navbatdan tashqari Bosh assambleyasi boʻlib oʻtgan edi. Bu yilgi tadbir doirasida 12-dekabr kuni “Humo Arena” majmuasida yuqori martabali xorijiy mehmonlar va chempion poygachilar ishtirokida eng namunali sportchilar va jamoalarni taqdirlash marosimi oʻtkaziladi.

President of Uzbekistan supports plans to develop cooperation with the International Automobile Federation
On December 9, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the International Automobile Federation (FIA) led by its president Mohammed Ben Sulayem, who is visiting our country to participate in the General Assembly of this prestigious organization, taking place in Tashkent.
The delegation also included FIA’s senate president Carmelo Sanz de Barros and the deputy president for automobile mobility and tourism Tim Shearman.
Current issues on expanding mutually beneficial cooperation with this global organization, governing motorsport and promoting road safety, were reviewed.
Mohammed Ben Sulayem highly commended the large-scale reforms in Uzbekistan aimed at developing professional and mass sports, promoting a healthy lifestyle, increasing physical activity among the population, fostering a harmoniously developed generation.
The importance was noted of close cooperation in the development of a whole spectrum of automobile sport in our country – from karting to formula-type races.
Particular attention was paid to the Federation's support in training Uzbek drivers, karting racers, engineers, designers, and mechanics, leveraging the capabilities of the FIA University, as well as the creation of modern motorsport infrastructure in Uzbekistan, implementation of programs to ensure the safety of people and transport mobility, and hosting of international competitions under the FIA's auspices, primarily Formula 1 races.
At the conclusion of the meeting, in recognition of his significant personal contribution to developing cooperation with the International Automobile Federation and promoting motorsport in Uzbekistan in line with international standards, the Leader of our country presented the head of the FIA with a high state honor – the Order of “Dustlik”.
It should be noted that Uzbekistan has been an active member of the federation since 2019. Last year, the city of Samarkand hosted an extraordinary anniversary FIA General Assembly dedicated to its 120th anniversary. As part of the current event, on December 12, an awards ceremony for the best athletes and teams will take place at the Humo Arena complex, with the attendance of high-ranking foreign guests and champion drivers.