Президент Шавкат Мирзиёев 17 октябрь куни қурилиш лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Улардан биринчиси Олимпия шаҳарчаси ҳақида бўлди. Бу мажмуа 2025 йилда Ёшлар ўртасидаги Осиё ўйинларини ўтказишга мўлжалланган. Шунга мувофиқ, халқаро спорт федерациялари талабларига жавоб берадиган олимпия стадиони, ёпиқ ва очиқ мажмуалар, сув спорти ва эшкак эшиш ҳавзалари, машғулот жойлари қурилиши лойиҳалаштирилган.
Бу галги тақдимотда мазкур йирик лойиҳанинг ташкилий-молиявий жиҳатлари кўриб чиқилди. Мутасаддилар бу борада хорижий компанияларнинг таклифлари, қурилиш материаллари ва спорт жиҳозларини етказиб бериш жадваллари ҳақида ахборот берди.
Давлатимиз раҳбари Олимпия шаҳарчасини қуриш билан бирга кейинчалик ундан самарали фойдаланиш масаласига алоҳида эътибор қаратди.
– Аввало, ишларни аниқ режали қилиб, мажмуани сифатли қуриш, Осиё ўйинларини юқори савияда ўтказиш керак. Яна бир муҳим масала – кейинчалик бу шаҳарчадан қандай фойдаланиш. Шунинг учун мусобақадан сўнг, бу ерни ҳам мураббийлар, ҳам спортчиларни тайёрлайдиган муассасага айлантириш зарур. Маъмурий биноларда Спортни ривожлантириш вазирлиги ва федерацияларни ҳам жойлаштириш мумкин. Шунда бу ерда яхлит спорт муҳити бўлади. Ёшларимиз учун спорт иншоотлари қуриш билан бирга методикани ҳам ривожлантириб бориш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Тақдимотда Паркент туманида туризмни ривожлантириш лойиҳаси ҳам намойиш қилинди.
Бу ҳақда шу йил 22 сентябрь куни Халқ депутатлари Тошкент вилояти кенгашининг сессиясида айтилган эди. Президентимиз вилоятда туризм имкониятлари жуда юқорилигини таъкидлаб, туманларда бундан фойдаланиш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Шунга мувофиқ, Зангиота, Чиноз, Оҳангарон, Ангрен, Паркент ва Бўстонлиқ туманларини боғлайдиган “Тошкент вилоятининг олтин ҳалқаси” ташкил этилмоқда. Масалан, Паркент туманида Кумушкон, Заркент ва Сўқоқ қишлоқлари атрофида дам олиш масканлари кўп. Лекин инфратузилма етарли бўлмагани сабабли хизматлар ривожланмаган.
Шу боис бу бўйича алоҳида бош режа ишлаб чиқилди. Унга кўра, Паркентдаги туризм ҳудудига олиб борувчи йўллар яхшиланиб, электр энергияси, ичимлик суви тармоқлари қуввати оширилади. Қаровсиз адирликларга сув чиқарилиб, соя-салқин масканлар кўпайтирилади. Умуман айтганда, инфратузилма давлат томонидан барпо этилиб, туризм учун истиқболли ҳудудлар аукционга қўйилади.
Давлатимиз раҳбари бу ҳам иқтисодий, ҳам ижтимоий лойиҳа эканини таъкидлаб, инфратузилмани қуриш ишларини тизимли олиб бориш учун бошқарув компанияси тузиш таклифини билдирди.
Тақдимотда Сурхондарё вилоятидаги Ҳаким ат-Термизий мақбарасида зиёратчилар учун шароитларни кенгайтириш режалари ҳам кўриб чиқилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 17 октября ознакомился с презентацией проектов строительства ряда объектов.
Представлена информация об Олимпийском городке. Этот комплекс предназначен для проведения юношеских Азиатских игр 2025 года. В соответствии с требованиями международных спортивных федераций подготовлены проекты строительства олимпийского стадиона, крытого и открытого комплексов, бассейнов для водных и гребных видов спорта.
В сегодняшней презентации были рассмотрены организационные и финансовые аспекты этого крупного проекта. Ответственные лица доложили о предложениях иностранных компаний, графиках поставок строительных материалов и спортивного инвентаря.
Наряду со строительством Олимпийского городка особое внимание глава государства уделил вопросу его эффективного использования в дальнейшем.
- В первую очередь необходимо составить четкий план работы, построить качественный комплекс, провести Азиатские игры на высоком уровне. Следующий важный вопрос — как использовать этот городок в дальнейшем. Поэтому после соревнований необходимо превратить это место в центр подготовки тренеров и спортсменов. В административных зданиях можно будет разместить Министерство развития спорта и федерации. Тогда здесь будет целостная спортивная атмосфера. Наряду со строительством спортивных объектов для нашей молодежи необходимо развивать и методику, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На презентации также был представлен проект развития туризма в Паркентском районе.
Данный вопрос рассматривался на сессии Ташкентского областного Кенгаша народных депутатов 22 сентября текущего года. Президент подчеркнул, что у области очень большие туристические возможности, и дал указание задействовать потенциал районов.
Так, создается “Золотое кольцо” Ташкентской области, которое соединит Зангиатинский, Чиназский, Ахангаранский, Ангренский, Паркентский и Бостанлыкский районы. Например, в Паркентском районе много зон отдыха вокруг сел Кумушкан, Заркент и Сукок. Но из-за недостаточной инфраструктуры имеющийся потенциал не реализован полностью.
В связи с этим был разработан отдельный мастер-план, которым предусмотрены улучшение состояния дорог, ведущих к туристической зоне Паркента, расширение поставок электроэнергии и питьевой воды, осуществление мероприятий по обводнению и озеленению горных склонов. В целом государством будет создана инфраструктура, а перспективные для туризма участки - выставлены на аукцион.
Глава нашего государства, указав не только на экономическую, но и социальную значимость проекта, предложил создать управляющую компанию для системной организации работ по строительству инфраструктуры.
В ходе презентации также обсуждены планы по расширению условий для паломников в мавзолее Хакима ат-Термизи в Сурхандарьинской области.