Qishloq xoʻjaligini moliyalashtirish va agrar sohani subsidiyalash rejalari koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev paxtachilik va gʻallachilikni moliyalashtirishni samarali tashkil etish hamda agrar sohada subsidiyalar ajratishning yangi tizimi haqidagi taqdimot bilan tanishdi.
Taqdimot avvalida joriy yilda sohaga yoʻnaltirilgan moliyaviy resurslar va ularning natijalari to‘g‘risida axborot berildi.
Qayd etilganidek, paxtachilik va gʻallachilikni moliyalashtirish, qishloq xoʻjaligi texnikalari bilan taʼminlash va suv tejovchi texnologiyalarni joriy etishga jami 29 trillion soʻm ajratildi. Sohaga 2,35 trillion soʻm subsidiyalar yoʻnaltirildi.
Oʻz mablagʻidan paxta yetishtirgan xoʻjaliklarga paxta qiymatining 10 foizi miqdorida subsidiya ajratilishi natijasida 3430 fermer va klasterlar 151 ming gektar maydonda oʻz mablagʻi hisobidan paxta yetishtirdi va 1,9 trillion soʻm resurs tejaldi.
Yoki paxta yetishtirishga olingan kreditni joriy yil yakuniga qadar toʻliq qaytargan fermerlarga foiz toʻlovining 4 foiz bandini qaytarib berish imkoniyati tufayli 9002 nafar fermer 2,5 trillion soʻm imtiyozli kreditlarni muddatidan oldin qaytardi.
Kelgusi yilda paxta va gʻalla hosili, subsidiya va boshqa xarajatlarga jami 34,2 trillion soʻm ajratish rejalashtirilgani, qoʻshimcha 200 million dollar mablagʻ jalb qilib, 800 ta paxta terish mashinasi xarid qilinishi maʼlum qilindi. Bu borada joriy qilinishi taklif etilayotgani yangi qoʻllab-quvvatlash mexanizmlari koʻrib chiqildi.
Jumladan, 2026-yilda agrotexnik tadbirlar, shu jumladan, plyonka va egiluvchan quvurlar uchun qoʻshimcha 5 trillion soʻm ajratish taklif qilindi. Hosil yetishtirishda kredit limitining 50 foizigacha foydalanganda, sotilgan paxta qiymatining 5 foizi miqdorida subsidiya ajratilsa, oʻz mablagʻi va qisman kredit hisobidan hosil yetishtiradigan fermerlar soni 4-4,5 mingga yetishi va ularning 2,5-3 trillion soʻm mablagʻi iqtisod boʻlishi taʼkidlandi.
Hozirda fermerlarga kredit ajratishda moliyaviy barqaror xoʻjaliklarga ham, toʻlov intizomiga rioya etmayotganlariga ham bir xil foiz stavkasi qoʻllanmoqda. Shu bois, fermerlar orasida “intizomli boʻlish – arzon kredit” modelini shakllantirish uchun “A” kredit reytingiga ega xoʻjaliklarga 2 foizga, “B” toifadagilarga 1 foizga pasaytirilgan stavkada kredit ajratish va shu orqali intizomli fermerlarning kredit yukini kamaytirish taklif qilindi.
Bundan tashqari, oʻz mablagʻi hisobidan bugʻdoy yetishtirgan fermerlarga uning qiymatining 10 foizi miqdorida subsidiya ajratish tashabbusi bildirildi.
Davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, fermerlarni rag‘batlantirish, ularda ishonch va iqtisodiy manfaatni kuchaytirish – qishloq xo‘jaligi rivojining asosiy tayanchi hisoblanadi, shu bois agrar sohada qo‘llab-quvvatlash vositalari doimiy ravishda kengaytirib boriladi.
Oʻzbekiston Prezidentining joriy yil 22-noyabrdagi “Agrar sohani davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmoniga muvofiq, agrar sohada davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash mexanizmlarini takomillashtirish maqsadida Qishloq xoʻjaligi vazirligi huzurida Agrar sohada toʻlovlar agentligi tashkil etildi.
Taqdimotda agentlikka yuklatilgan vazifalar ijrosi qanday tashkil etilishi koʻrib chiqildi.
Hozirgi vaqtda qishloq xoʻjaligida 52 turdagi subsidiya ajratilmoqda. Yangi tizimda ushbu jarayon tubdan soddalashtirilib, inson omili tubdan qisqartirilib, byurokratiya kamaytiriladi, arizalarni koʻrib chiqish toʻliq raqamlashtiriladi va barcha jarayonlar “Agroportal” orqali amalga oshiriladi.
Buning uchun “Agrosubsidiya” axborot tizimiga 10 dan ortiq vazirlik va idoralarning axborot tizimlari integratsiya qilinadi.
Jumladan, 2026-yil uchun moʻljallangan 1,3 trillion soʻmlik subsidiyalarni talabgorlar ishtiroki zarur boʻlmagan holda davlat idoralari tomonidan proaktiv tarzda, qolgan subsidiyalar ayrim kelishish, xulosa olish va hujjatlarni rasmiylashtirish bosqichlarini chiqarib tashlagan holda soddalashtirilgan tartibda, ortiqcha ovoragarchiliksiz beriladi. Natijada subsidiya ajratish muddatlari keskin qisqaradi.
Davlatimiz rahbari moliyalashtirish mexanizmlarini yanada takomillashtirish, subsidiyalarning manzilliligi va tezkorligini taʼminlash, barcha jarayonlarni raqamlashtirish va fermerlar uchun qulay sharoit yaratish yuzasidan mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi.

President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on the effective organization of financing for cotton and grain cultivation, as well as a new subsidy system for the agriculture complex.
The presentation began with an overview of the funds allocated to the sector this year and their effectiveness.
It was noted that 29 trillion soums were allocated for financing cotton and grain cultivation, purchasing agricultural machinery, and implementing water-saving technologies. Furthermore, 2,35 trillion soums in subsidies were directed to the sector.
Allocating subsidies equivalent to 10 percent of the cotton value to 3,430 farms and clusters enabled them to cultivate cotton on 151 thousand hectares using their own funds, resulting in savings of 1,9 trillion soums.
Moreover, farmers who fully repaid their loans for cotton cultivation this year were offered a reimbursement of 4 percentage points on their payments, which led to 9,002 farmers prepaying preferential loans worth 2,5 trillion soums.
A total of 34,2 trillion soums is planned for the cotton and grain harvest, subsidies and other expenses next year. Additionally, there are plans to attract an extra $200 million to purchase 800 cotton harvesting machines. In this regard, new support mechanisms were reviewed.
Particularly, it was proposed to allocate an additional 5 trillion soums in 2026 for agrotechnical measures, including expenses for wrap and pipes. It was noted that if farmers use up to 50 percent of their crop cultivation credit limit and receive a subsidy of 5 percent of the value of the sold cotton, the number of farmers growing crops with their own funds and partial loans will reach 4-4,5 thousand with savings amounting to 2,5-3 trillion soums.
Currently, when providing loans to farmers, the same interest rate is applied to both financially stable farms and those with poor payment discipline. In this context, to implement a “discipline for affordable credit” model, it is proposed to offer loans to farms with an “A” credit rating at a 2 percent reduced rate and to those in the “B” category at a 1 percent reduction, which will ease the credit burden for farmers with good payment discipline.
Moreover, it was proposed to provide a 10 percent subsidy to farmers who grow wheat at the expense of their own funds.
As the Head of our state noted, supporting farmers, strengthening their trust and economic interest is a key foundation for the development of agriculture, and therefore the support mechanisms in the sphere will be consistently expanded.
In accordance with the Decree of the President of Uzbekistan “On measures for the fundamental improvement of the state support system for the agricultural sector” dated November 22 this year, the Agricultural Payments Agency has been established under the Ministry of Agriculture to improve the mechanisms of state support for the sector.
During the presentation, the issue of the organization of the tasks assigned to the agency was reviewed.
Currently, there are 52 types of subsidies in agriculture. Under the new system, these processes will be fundamentally simplified: the human factor and bureaucracy will be significantly reduced, application reviews will be fully digitized, and all procedures will be conducted through the “Agroportal”.
Therefore, the information systems of more than 10 ministries and agencies will be integrated into the “Agrosubsidy” information system.
In particular, subsidies worth 1,3 trillion soums allocated for 2026 will be provided proactively by government agencies without requiring applicant involvement, the remainder will be disbursed through a simplified procedure by eliminating certain stages of approval, issuance of opinions and document processing. As a result, the time required to grant subsidies will be significantly reduced.
The Head of state gave specific instructions to further improve financing mechanisms, ensure subsidies are targeted and delivered promptly, digitalize all processes, and create favorable conditions for farmers.