Qishloq xoʻjaligini moliyalashtirish va agrar sohani subsidiyalash rejalari koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev paxtachilik va gʻallachilikni moliyalashtirishni samarali tashkil etish hamda agrar sohada subsidiyalar ajratishning yangi tizimi haqidagi taqdimot bilan tanishdi.
Taqdimot avvalida joriy yilda sohaga yoʻnaltirilgan moliyaviy resurslar va ularning natijalari to‘g‘risida axborot berildi.
Qayd etilganidek, paxtachilik va gʻallachilikni moliyalashtirish, qishloq xoʻjaligi texnikalari bilan taʼminlash va suv tejovchi texnologiyalarni joriy etishga jami 29 trillion soʻm ajratildi. Sohaga 2,35 trillion soʻm subsidiyalar yoʻnaltirildi.
Oʻz mablagʻidan paxta yetishtirgan xoʻjaliklarga paxta qiymatining 10 foizi miqdorida subsidiya ajratilishi natijasida 3430 fermer va klasterlar 151 ming gektar maydonda oʻz mablagʻi hisobidan paxta yetishtirdi va 1,9 trillion soʻm resurs tejaldi.
Yoki paxta yetishtirishga olingan kreditni joriy yil yakuniga qadar toʻliq qaytargan fermerlarga foiz toʻlovining 4 foiz bandini qaytarib berish imkoniyati tufayli 9002 nafar fermer 2,5 trillion soʻm imtiyozli kreditlarni muddatidan oldin qaytardi.
Kelgusi yilda paxta va gʻalla hosili, subsidiya va boshqa xarajatlarga jami 34,2 trillion soʻm ajratish rejalashtirilgani, qoʻshimcha 200 million dollar mablagʻ jalb qilib, 800 ta paxta terish mashinasi xarid qilinishi maʼlum qilindi. Bu borada joriy qilinishi taklif etilayotgani yangi qoʻllab-quvvatlash mexanizmlari koʻrib chiqildi.
Jumladan, 2026-yilda agrotexnik tadbirlar, shu jumladan, plyonka va egiluvchan quvurlar uchun qoʻshimcha 5 trillion soʻm ajratish taklif qilindi. Hosil yetishtirishda kredit limitining 50 foizigacha foydalanganda, sotilgan paxta qiymatining 5 foizi miqdorida subsidiya ajratilsa, oʻz mablagʻi va qisman kredit hisobidan hosil yetishtiradigan fermerlar soni 4-4,5 mingga yetishi va ularning 2,5-3 trillion soʻm mablagʻi iqtisod boʻlishi taʼkidlandi.
Hozirda fermerlarga kredit ajratishda moliyaviy barqaror xoʻjaliklarga ham, toʻlov intizomiga rioya etmayotganlariga ham bir xil foiz stavkasi qoʻllanmoqda. Shu bois, fermerlar orasida “intizomli boʻlish – arzon kredit” modelini shakllantirish uchun “A” kredit reytingiga ega xoʻjaliklarga 2 foizga, “B” toifadagilarga 1 foizga pasaytirilgan stavkada kredit ajratish va shu orqali intizomli fermerlarning kredit yukini kamaytirish taklif qilindi.
Bundan tashqari, oʻz mablagʻi hisobidan bugʻdoy yetishtirgan fermerlarga uning qiymatining 10 foizi miqdorida subsidiya ajratish tashabbusi bildirildi.
Davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, fermerlarni rag‘batlantirish, ularda ishonch va iqtisodiy manfaatni kuchaytirish – qishloq xo‘jaligi rivojining asosiy tayanchi hisoblanadi, shu bois agrar sohada qo‘llab-quvvatlash vositalari doimiy ravishda kengaytirib boriladi.
Oʻzbekiston Prezidentining joriy yil 22-noyabrdagi “Agrar sohani davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmoniga muvofiq, agrar sohada davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash mexanizmlarini takomillashtirish maqsadida Qishloq xoʻjaligi vazirligi huzurida Agrar sohada toʻlovlar agentligi tashkil etildi.
Taqdimotda agentlikka yuklatilgan vazifalar ijrosi qanday tashkil etilishi koʻrib chiqildi.
Hozirgi vaqtda qishloq xoʻjaligida 52 turdagi subsidiya ajratilmoqda. Yangi tizimda ushbu jarayon tubdan soddalashtirilib, inson omili tubdan qisqartirilib, byurokratiya kamaytiriladi, arizalarni koʻrib chiqish toʻliq raqamlashtiriladi va barcha jarayonlar “Agroportal” orqali amalga oshiriladi.
Buning uchun “Agrosubsidiya” axborot tizimiga 10 dan ortiq vazirlik va idoralarning axborot tizimlari integratsiya qilinadi.
Jumladan, 2026-yil uchun moʻljallangan 1,3 trillion soʻmlik subsidiyalarni talabgorlar ishtiroki zarur boʻlmagan holda davlat idoralari tomonidan proaktiv tarzda, qolgan subsidiyalar ayrim kelishish, xulosa olish va hujjatlarni rasmiylashtirish bosqichlarini chiqarib tashlagan holda soddalashtirilgan tartibda, ortiqcha ovoragarchiliksiz beriladi. Natijada subsidiya ajratish muddatlari keskin qisqaradi.
Davlatimiz rahbari moliyalashtirish mexanizmlarini yanada takomillashtirish, subsidiyalarning manzilliligi va tezkorligini taʼminlash, barcha jarayonlarni raqamlashtirish va fermerlar uchun qulay sharoit yaratish yuzasidan mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией об эффективной организации финансирования хлопководства и зерноводства, а также новой системе субсидирования аграрной отрасли.
В начале презентации представлена информация о средствах, направленных в отрасль за этот год, и их результативности.
Как отмечалось, на финансирование хлопководства и зерноводства, закупку сельскохозяйственной техники и внедрение водосберегающих технологий было выделено 29 триллионов сумов. Кроме того, в сферу направлено 2,35 триллиона сумов субсидий.
Выделение субсидий в размере 10 процентов от стоимости хлопка 3430 фермерским хозяйствам и кластерам позволило им вырастить хлопок за счет собственных средств на 151 тысяч гектарах, благодаря чему сэкономлено 1,9 триллиона сумов ресурсов.
Кроме того, фермерам, полностью погасившим в этом году кредиты на выращивание хлопка, представлена возможность возмещения 4 процентых пунктов от выплат, благодаря чему 9002 фермера досрочно погасили льготные кредиты на сумму 2,5 триллиона сумов.
На урожай хлопка и зерновых, субсидии и другие расходы в следующем году запланировано выделение в общей сложности 34,2 триллиона сумов. Кроме того, намечено привлечь дополнительно 200 миллионов долларов для закупки 800 хлопкоуборочных машин. В этой связи рассмотрены новые механизмы поддержки.
В частности, предложено в 2026 году выделить дополнительно 5 триллионов сумов на агротехнические мероприятия, включая расходы на плёнку и шланги. Отмечено, что выделение субсидии в размере 5 процентов от стоимости реализованного хлопка фермерам, использовавшим 50 процентов лимита кредита на выращивание урожая, количество фермеров, выращивающих сельхозкультуры за счет собственных средств и частично кредитов, достигнет 4-4,5 тысячи, они смогут сэкономить 2,5-3 триллиона сумов.
Сейчас при предоставлении кредитов фермерам одна и та же процентная ставка применяется как к финансово устойчивым хозяйствам, так и к тем, кто не соблюдает платежную дисциплину. В связи с этим для внедрения модели “дисциплинированность – дешевле кредит” хозяйствам с кредитным рейтингом “А” предлагается предоставлять кредиты со снижением ставки на 2 процента, а категории “B” – со снижением на 1 процент, что позволит уменьшить нагрузку на исправно платящих кредит фермеров.
Кроме того, предложено выделять фермерам, выращивающим пшеницу за счет собственных средств, субсидию в размере 10 процентов от ее стоимости.
Как отметил глава нашего государства, стимулирование фермеров, укрепление их доверия и экономических интересов является ключевой опорой развития сельского хозяйства, поэтому механизмы поддержки аграрной отрасли будут последовательно расширяться.
Согласно Указу Президента Узбекистана “О мерах по кардинальному совершенствованию системы государственной поддержки аграрной сферы” от 22 ноября текущего года, для совершенствования механизмов государственной поддержки аграрной сферы при Министерстве сельского хозяйства создано Агентство по платежам в аграрной сфере.
В ходе презентации рассмотрен вопрос организации выполнения возложенных на агентство задач.
В настоящее время в сельском хозяйстве выделяется 52 вида субсидий. В новой системе этот процесс будет кардинально упрощен: существенно сократятся человеческий фактор и бюрократия, рассмотрение заявок будет полностью цифровизировано и все процедуры будут осуществляться через “Агропортал”.
Для этого информационные системы более 10 министерств и ведомств будут интегрированы в информационную систему “Агросубсидия”.
В частности, субсидии на 1,3 триллиона сумов, предусмотренные на 2026 год, будут предоставляться проактивно государственными органами без необходимости участия заявителей, а оставшаяся часть – по упрощенной процедуре за счет исключения отдельных этапов согласования, выдачи заключений и оформления документов. В результате сроки предоставления субсидий значительно сократятся.
Глава государства дал конкретные поручения по дальнейшему совершенствованию механизмов финансирования, обеспечению адресности и оперативности субсидирования, цифровизации всех процессов и созданию благоприятных условий для аграриев.