Xalq deputatlari Sirdaryo viloyati Kengashining navbatdan tashqari sessiyasi boʻlib oʻtdi. Unda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Yigʻilish avvalida davlatimiz rahbari “Inson qadri uchun” degan ezgu tamoyil asosida amalga oshirilayotgan islohotlarning natijasi sifatida Sirdaryo viloyatidagi ulkan oʻzgarishlarni alohida taʼkidladi.
– Ilgari asosan qishloq xoʻjaligiga bogʻlanib qolgan bu zaminda soʻnggi yillarda sanoat, servis, turizm yoʻqdan bor boʻldi. Biznes muhiti butunlay oʻzgardi, ilgʻor tadbirkorlar qatlami shakllandi, – dedi davlatimiz rahbari.
Sakkiz yilda Sirdaryo viloyatiga 4 milliard dollar investitsiya kiritildi. Shu davr mobaynida 187 ta yirik quvvat ishga tushirilib, 120 ming yangi ish oʻrni yaratildi. 50 ga yaqin yangi turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyildi. Natijada sanoat hajmi 4 trillion soʻmdan 25 trillion soʻmga yetdi.
Ilgari dotatsiya olgan Guliston, Yangiyer shaharlari, Boyovut, Mirzaobod, Sayxunobod, Sirdaryo va Xovos tumanlari bugun oʻz xarajatini oʻzi qoplash darajasiga yetgani qayd etildi.
Sirdaryo tumanida kelgusi yili xitoylik sheriklar bilan 122 million dollarlik avtomobilsozlik loyihasi ishga tushiriladi. Yaqinda Qozogʻiston bilan hamkorlikda Sirdaryo tumanida Markaziy Osiyo xalqaro sanoat kooperatsiyasi markaziga start berildi. Ushbu markaz hududida qiymati 300 million dollarlik 14 ta sanoat korxonasi kelasi yilning birinchi choragi yakuniga qadar ish boshlashi, 2026-yilda yana 720 million dollarlik 40 ta yangi loyiha joylashtirilishi belgilandi.
Davlatimiz rahbari Sirdaryoda bogʻcha, maktab, shifoxona oʻrinlarini koʻpaytirish, elektr, suv, kanalizatsiya va yoʻllarni yaxshilash borasida ham amalga oshirilgan ishlarga toʻxtalib oʻtdi. Birgina joriy yilning oʻzida aholi turmush sharoitini yaxshilash uchun 100 million dollar resurs yoʻnaltirildi. Natijada 47 ta maktab, 45 ta bolalar bogʻchasi, 31 ta tibbiyot muassasasi, 5 ta sport va madaniyat maskani tubdan taʼmirlanib, zamonaviy jihozlar bilan taʼminlandi. Bu ishlar izchil davom ettirilib, kelasi yili yana 100 million dollar ajratilishi eʼlon qilindi.
Sessiyada tashkiliy masala ham koʻrildi. Prezidentimiz hokim vazifasini bajarayotgan Erkin Turdimov nomzodini Sirdaryo viloyati hokimi lavozimiga ilgari surdi.
Viloyat faollarining fikr-mulohazalari tinglanib, nomzod ovozga qoʻyildi. Ovoz berish natijasiga koʻra, Erkin Turdimov Sirdaryo viloyati hokimi lavozimiga tasdiqlandi.
Davlatimiz rahbari yangi hokim oldiga Sirdaryoni rivojlantirish boʻyicha aniq vazifalar qoʻydi. Jumladan, kelasi yillar davomida viloyatga jami 3 milliard dollar investitsiya kiritish, eksport hajmini 500 million dollarga yetkazish, 185 ming aholini ish bilan taʼminlash boʻyicha qatʼiy ishlash zarurligi qayd etildi.
Yigʻilishda viloyatda sanoat, servis, qishloq xoʻjaligini yanada rivojlantirish, infratuzilmani yaxshilash masalalari koʻrib chiqildi.
Soʻnggi yillarda xitoylik investorlar bilan hamkorlikda umumiy qiymati 500 million dollar boʻlgan 31 ta korxona ishga tushirilib, 5 ming nafar fuqaro yuqori daromadli ish oʻrinlari bilan taʼminlandi. Xitoylik hamkorlar bilan yana 700 million dollarlik 40 ta loyiha boʻyicha ishlar jadal davom etmoqda.
Yangiyer, Guliston va Shirin shaharlari, Sirdaryo, Boyovut, Guliston, Mirzaobod, Oqoltin, Xovos tumanlari hisobiga Sirdaryo erkin sanoat zonasi hududi 1080 gektargacha kengaytirildi. Viloyat va tuman hokimlariga sanoat zonasiga qoʻshib berilgan maydonlarda kamida 4 milliard dollarlik loyihalarni boshlash muhimligi koʻrsatib oʻtildi.
Buning uchun loyihalarning samaradorligini puxta hisoblab, investorlarga taqdimot qilish maqsadida Sirdaryo, Boyovut, Guliston, Mirzaobod, Oqoltin, Xovos tumanlari, shuningdek, Yangiyer, Guliston va Shirin shaharlari hokimlaridan iborat delegatsiyani Xitoyga yuborish topshirildi.
Qurilish materiallari boʻyicha Szyansu, Shandun va Guandun, kimyo sanoati boʻyicha Tyanszin, elektrotexnikada Fuszyan va Gonkong, yengil sanoatda Shandun va Sinszyan, farmatsevtika sohasida Shanxay va Szyansi hududlari bilan toʻgʻridan-toʻgʻri hamkorlik oʻrnatish vazifasi qoʻyildi.
Shuningdek, Guliston shahrida kamida 5 ming ish oʻrniga ega “Oʻzbekiston – Shanxay hamkorlik tashkiloti” savdo va sanoat zonasi tashkil etilishi belgilandi. Bu yerdagi obyektlar tayyor loyiha sifatida tadbirkorlarga sanoat ipotekasi yoki lizing asosida taklif etiladi.
Toshkent shahridagi sanoat korxonalarini bosqichma-bosqich poytaxtdan tashqariga koʻchirish jarayonida Sirdaryo erkin iqtisodiy zonasidagi boʻsh yerlar mavjud quvvatlarni joylashtirish uchun katta imkoniyat ekani taʼkidlandi.
Shu bois, poytaxtdan oʻz korxonasini Sirdaryoga koʻchirish istagida boʻlgan tadbirkorlarga sanoat zonasidagi yerlar soddalashtirilgan tartibda, chegirma bilan taqdim etiladi, ularga 10 milliard soʻmgacha imtiyozli kredit ajratiladi, xomashyoni temir yoʻl orqali tashishda arzonlashtirilgan tariflar qoʻllanadi.
Yigʻilishda tadbirkorlik va servis infratuzilmasini rivojlantirish masalalari ham koʻrib chiqildi.
2026-yilda viloyat infratuzilmasini yaxshilashga 1,5 trillion soʻm, tadbirkorlik loyihalari uchun 10 trillion soʻm resurs ajratish rejalashtirilgan. Shuning 753 milliard soʻmi ilk bor Sirdaryo viloyati va tuman budjetlariga mahallalar sharoitini yaxshilash uchun yoʻnaltiriladi.
Prezidentimiz aholi bandligini taʼminlash va kambagʻallikni qisqartirish boʻyicha yangicha yondashuvlar, samarali yechimlarni joriy etish uchun doim izlanish, oʻrganish va tajriba orttirish juda muhimligini taʼkidladi.
Shu maqsadda 11 ta tuman hokimining birinchi oʻrinbosarini Pekindagi Kambagʻallikka qarshi kurashish boʻyicha xalqaro markazda amaliyot oʻtashini tashkil qilish, sirdaryolik 50 yoshni Pekin shahrida avtomobillarga texnik xizmat koʻrsatish boʻyicha kurslarda oʻqitish topshirildi.
Shuningdek, Guliston universiteti qoshida Xitoyning “Lu Ban ustaxonasi” dasturi doirasida kasb-hunarga oʻqitish markazini, Sirdaryo tumanidagi tibbiyot texnikumi negizida esa Xitoy bilan hamkorlikda farmatsevtika texnologiyalari yoʻnalishida oliygoh tashkil etish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish masalalari ham atroflicha koʻrib chiqildi.
Ekin yerlarida suv taʼminotini yaxshilash maqsadida kelasi yili Boyovut tumanida sigʻimi 100 million kub metr boʻlgan “Sultonhovuz” suv ombori qurilishi boshlanadi. Bu orqali Boyovut, Guliston, Sayxunobod, Sirdaryo va Mirzaobod tumanlaridagi 110 ming gektarda yiliga ikki marta hosil olish imkoniyati yaratiladi.
Yigʻilishda aholi va tadbirkorlarning hayotini yengillashtirishga qaratilgan tashabbuslarga ham alohida toʻxtalib oʻtildi.
A-373 yoʻlining Sayxunobod va Guliston tumanlaridan oʻtuvchi 37 kilometr qismini oltita tasmali qilib rekonstruksiya qilish ishlarini boshlash topshirildi. Boyovut, Guliston, Xovos, Mirzaobod, Sirdaryo va Sayxunobodning 18 ta mahallasidagi 67 kilometr yoʻlni sement-beton qoplamaga oʻtkazish rejalashtirilgan.
Ikki kun oldin Guliston shahri Taraqqiyot mahallasidagi buyum bozori hududida joylashgan umumiy ovqatlanish shoxobchalaridan birida gaz balloni portlashi natijasida 29 nafar fuqaro jarohat oldi.
Afsuski, mazkur baxtsiz hodisada qurbonlar ham bor. Prezidentimiz halok boʻlganlarning oila aʼzolariga chuqur hamdardlik bildirdi. Uch kun muddatda qurbonlarning oilasiga 100 million soʻmdan moddiy yordam ajratish topshirildi.
– Bugun sizlar bilan viloyatni yanada rivojlantirish, aholi va tadbirkorlarning ogʻirini yengil, uzogʻini yaqin qilish boʻyicha katta-katta reja va maqsadlarni belgilab oldik. Hech shubhasiz, sirdaryoliklarning bunyodkorlik, tashabbuskorlik va fidoyilik fazilatlariga tayanib, bu marralarga albatta erishamiz, – dedi Prezidentimiz yigʻilish yakunida.
Sessiya davomida mutasaddilarning hisobotlari, ishtirokchilarning fikr va takliflari tinglandi.
Shu bilan davlatimiz rahbarining hududga tashrifi yakunlandi, Prezidentimiz Toshkentga qaytib keldi.

Состоялась внеочередная сессия Кенгаша народных депутатов Сырдарьинской области. В ней принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
В начале заседания глава нашего государства особо отметил, что масштабные изменения в Сырдарьинской области являются результатом реформ, проводимых на основе благородного принципа «Во имя чести и достоинства человека».
– Раньше эта земля была завязана на сельское хозяйство, а за последние годы здесь с нуля сформировались промышленность, сфера услуг и туризм. Кардинально изменилась деловая среда, сложился слой передовых предпринимателей, — подчеркнул Президент.
За восемь лет в Сырдарьинскую область было привлечено 4 миллиарда долларов инвестиций. За этот период введены в эксплуатацию 187 крупных производственных мощностей, создано 120 тысяч новых рабочих мест. Освоено производство около 50 видов новой продукции. В результате объем промышленного производства вырос с 4 триллионов до 25 триллионов сумов.
Было отмечено, что города Гулистан и Янгиер, а также Баяутский, Мирзаабадский, Сайхунабадский, Сырдарьинский и Хавастский районы, которые ранее получали дотации, сегодня вышли на уровень самофинансирования.
В следующем году в Сырдарьинском районе совместно с китайскими партнерами будет запущен проект по производству автомобилей стоимостью 122 миллиона долларов. Недавно в сотрудничестве с Казахстаном в этом районе дан старт деятельности Центра международной промышленной кооперации Центральной Азии. На его территории уже к концу первого квартала следующего года начнут работать 14 промышленных предприятий общей стоимостью 300 миллионов долларов, а в 2026 году планируется размещение еще 40 новых проектов на сумму 720 миллионов долларов.
Глава государства остановился также на работе, проделанной по увеличению количества мест в детских садах, школах и медицинских учреждениях, а также по улучшению обеспечения электроэнергией, водой, канализацией и дорожной инфраструктурой в Сырдарье.
Только в текущем году на улучшение условий жизни населения было направлено 100 миллионов долларов. В результате капитально отремонтированы и оснащены современным оборудованием 47 школ, 45 детских садов, 31 медицинское учреждение, 5 спортивных и культурных объектов. Было объявлено, что эта работа будет последовательно продолжена, и в следующем году на эти цели дополнительно будет выделено еще 100 миллионов долларов.
На сессии также был рассмотрен организационный вопрос. Президент выдвинул кандидатуру исполнявшего обязанности хокима Эркина Турдимова на должность хокима Сырдарьинской области. После обсуждения с участием актива области кандидатура была поставлена на голосование. По итогам голосования Эркин Турдимов утвержден в должности хокима Сырдарьинской области.
Глава государства поставил перед новым руководителем региона конкретные задачи по дальнейшему развитию Сырдарьи. В частности, подчеркнута необходимость в ближайшие годы обеспечить привлечение в область в общей сложности 3 миллиардов долларов инвестиций, довести объем экспорта до 500 миллионов долларов и создать 185 тысяч новых рабочих мест.
На заседании были рассмотрены вопросы дальнейшего развития промышленности, сферы услуг и сельского хозяйства в регионе, а также улучшения инфраструктуры.
За последние годы в сотрудничестве с китайскими инвесторами в области введены в строй 31 предприятие общей стоимостью 500 миллионов долларов, на которых 5 тысяч жителей трудятся на высокодоходных рабочих местах. Совместно с китайскими партнерами активно продолжается работа еще по 40 проектам на сумму 700 миллионов долларов.
За счет включения участков городов Янгиера, Гулистана и Ширина, а также Сырдарьинского, Баяутского, Гулистанского, Мирзаабадского, Акалтынского и Хавастского районов площадь Сырдарьинской свободной промышленной зоны расширена на 1 080 гектаров. Хокимам области и районов было указано на важность начала реализации на новых площадях проектов общей стоимостью не менее 4 миллиардов долларов.
С этой целью поручено тщательно просчитать эффективность проектов и подготовить их презентации для инвесторов, а также направить делегацию в составе хокимов Сырдарьи, Баяута, Гулистана, Мирзаабада, Акалтына, Хаваста, а также городов Янгиера, Гулистана и Ширина, в Китайскую Народную Республику.
Поставлена задача наладить прямое сотрудничество с провинциями Цзянсу, Шаньдун и Гуандун Китая в сфере строительных материалов, с городом Тяньцзинь – в химической промышленности, с провинцией Фуцзянь и специальным административным районом Гонконг – в электротехнике, с регионами Шаньдун и Синьцзян – в лёгкой промышленности, с городом Шанхаем и провинцией Цзянси – в фармацевтической отрасли.
Также предусмотрено создание в городе Гулистане торгово-промышленной зоны «Узбекистан – Шанхайская организация сотрудничества» с не менее чем 5 тысячами рабочих мест. Объекты на этой территории будут предлагаться предпринимателям как готовые проекты на условиях промышленной ипотеки или лизинга.
Отмечено, что в процессе поэтапного вывода промышленных предприятий за пределы города Ташкента свободные участки Сырдарьинской свободной экономической зоны создают большие возможности для размещения существующих мощностей. В связи с этим предпринимателям, намеренным перенести свои предприятия из столицы в Сырдарьинскую область, земельные участки в промышленной зоне будут предоставляться по упрощенному порядку и на льготных условиях, им будут выделены льготные кредиты до 10 миллиардов сумов, а при перевозке сырья по железной дороге будут применяться сниженные тарифы.
На заседании были обсуждены и вопросы развития предпринимательства и сервисной инфраструктуры.
В 2026 году планируется направить 1,5 триллиона сумов на улучшение инфраструктуры области и 10 триллионов сумов – на реализацию предпринимательских проектов. Из этой суммы 753 миллиарда сумов впервые будут выделены в распоряжение областного и районных бюджетов Сырдарьи для улучшения условий в махаллях.
Президент подчеркнул, что для внедрения новых подходов и эффективных решений в сфере обеспечения занятости населения и сокращения бедности крайне важно постоянно изучать и перенимать практический опыт.
В этих целях было поручено организовать стажировку первых заместителей хокимов 11 районов в Международном центре по борьбе с бедностью в Пекине, а также направить 50 молодых сырдарьинцев на обучение в Пекине на курсы технического обслуживания автомобилей.
Кроме того, поручено организовать при Гулистанском университете центр профессионального обучения по китайской программе «Мастерская Лу Бань», а на базе медицинского техникума в Сырдарьинском районе –создать совместно с Китаем вуз по фармацевтическим технологиям.
Отдельное внимание было уделено развитию сельского хозяйства.
В следующем году в Баяутском районе начнется строительство водохранилища «Султонховуз» вместимостью 100 миллионов кубометров. Благодаря этому станет возможным получать урожай дважды в год на 110 тысячах гектаров земли в Баяутском, Гулистанском, Сайхунабадском, Сырдарьинском и Мирзаабадском районах.
На совещании также было уделено особое внимание инициативам, направленным на повышение качества жизни населения и улучшение условий ведения бизнеса.
Поручено приступить к реконструкции 37-километрового участка автодороги А-373, проходящего через Сайхунабадский и Гулистанский районы, расширив ее до шести полос. Запланировано покрытие цементобетоном 67 километров дорог в 18 махаллях Баяутского, Гулистанского, Хавастского, Мирзаабадского, Сырдарьинского и Сайхунабадского районов.
Два дня назад в результате взрыва газового баллона в одном из объектов общественного питания, расположенных на территории вещевого рынка в махалле Тараккиёт города Гулистана, пострадали 29 человек.
К сожалению, этот несчастный случай унес жизни людей. Президент выразил глубокие соболезнования семьям погибших. Поручено в трехдневный срок оказать им материальную помощь в размере 100 миллионов сумов.
– Сегодня мы с вами обозначили большие планы и задачи по дальнейшему развитию региона, повышению качества жизни населения и улучшению условий для предпринимателей. Без всяких сомнений, опираясь на созидательность, инициативность и самоотверженность сырдарьинцев, мы обязательно достигнем этих целей, – сказал Президент в завершение встречи.