Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-dekabr kuni Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yigʻilishida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisining birinchi oʻrinbosari Denis Manturov boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda Rossiyaning Nijniy Novgorod va Omsk viloyatlari, Boshqirdiston va Krasnoyarsk oʻlkasi rahbarlari ham ishtirok etdilar.
Suhbat avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oliy darajadagi uchrashuvlar natijalariga koʻra erishilgan kelishuvlarni qabul qilingan “yoʻl xaritasi” asosida amalga oshirilishi muhokama qilindi.
Savdo hajmi barqaror oʻsib borayotgani, sanoat, energetika, transport, metallurgiya, kimyo va boshqa sohalarda qoʻshma loyihalar amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash surʼatini saqlab qolish, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida, jumladan, sanoat zonalari doirasidagi kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish, hududlar va biznes darajasida faol hamkorlik aloqalarini davom ettirish boʻyicha muvofiqlashtirilgan choralar koʻrish muhim ekani taʼkidlandi.
Shu maʼnoda, bugun Toshkentda boʻlib oʻtgan Hukumatlararo komissiyaning yigʻilishi va ishbilarmonlik tadbirlarining natijalari yuqori baholandi.
Shuningdek, uchrashuv doirasida Rossiyaning yetakchi kompaniyalari rahbarlari Prezidentimizga axborot texnologiyalari, energetika, elektrotexnika, mashinasozlik, kimyo, farmatsevtika, toʻqimachilik va oziq-ovqat sanoatida loyihalarni amalga oshirish boʻyicha aniq rejalarni taqdimot qildilar.

On December 3, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the Russian Federation led by the first deputy Prime Minister Denis Manturov, who arrived in our country to participate in the regular meeting of the Intergovernmental Commission.
The meeting was also attended by the heads of Russia's Nizhny Novgorod and Omsk regions, Bashkortostan, and Krasnoyarsk Kray.
At the beginning of the talks, the distinguished guest conveyed to the leader of our state the sincere greetings and best wishes of the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
Issues concerning the practical implementation of agreements reached following high-level meetings, based on the "roadmap," were reviewed.
The steady growth in trade volumes and the implementation of projects in industry, energy, transport, metallurgy, chemistry, and other sectors were noted with satisfaction.
The importance was emphasized of taking coordinated measures aimed at maintaining the dynamics of trade turnover, accelerating cooperation projects in priority economic sectors, including within industrial zones, and continuing active contacts at the regional and business levels.
In this context, the fruitful outcomes of today's meeting of the Intergovernmental Commission and the business events in Tashkent were highly commended.
Moreover, on the sidelines of the meeting, the heads of leading Russian companies presented to the President of our country specific plans for implementing projects in the fields of IT, energy, electrical and mechanical engineering, chemicals, pharmaceuticals, textile and food industries.