Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-dekabr kuni Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yigʻilishida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisining birinchi oʻrinbosari Denis Manturov boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda Rossiyaning Nijniy Novgorod va Omsk viloyatlari, Boshqirdiston va Krasnoyarsk oʻlkasi rahbarlari ham ishtirok etdilar.
Suhbat avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oliy darajadagi uchrashuvlar natijalariga koʻra erishilgan kelishuvlarni qabul qilingan “yoʻl xaritasi” asosida amalga oshirilishi muhokama qilindi.
Savdo hajmi barqaror oʻsib borayotgani, sanoat, energetika, transport, metallurgiya, kimyo va boshqa sohalarda qoʻshma loyihalar amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash surʼatini saqlab qolish, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida, jumladan, sanoat zonalari doirasidagi kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish, hududlar va biznes darajasida faol hamkorlik aloqalarini davom ettirish boʻyicha muvofiqlashtirilgan choralar koʻrish muhim ekani taʼkidlandi.
Shu maʼnoda, bugun Toshkentda boʻlib oʻtgan Hukumatlararo komissiyaning yigʻilishi va ishbilarmonlik tadbirlarining natijalari yuqori baholandi.
Shuningdek, uchrashuv doirasida Rossiyaning yetakchi kompaniyalari rahbarlari Prezidentimizga axborot texnologiyalari, energetika, elektrotexnika, mashinasozlik, kimyo, farmatsevtika, toʻqimachilik va oziq-ovqat sanoatida loyihalarni amalga oshirish boʻyicha aniq rejalarni taqdimot qildilar.

Президент Узбекистана принял делегацию России
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 декабря принял делегацию Российской Федерации во главе с первым заместителем Председателя Правительства Денисом Мантуровым, прибывшим в нашу страну для участия в очередном заседании Межправительственной комиссии.
Во встрече также участвовали главы Нижегородской и Омской областей, Башкортостана и Красноярского края России.
В начале беседы высокий гость передал лидеру нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей, достигнутых по итогам встреч на высшем уровне на основе «дорожной карты».
С удовлетворением отмечен устойчивый рост объемов торговли, реализация проектов в сфере промышленности, энергетики, транспорта, металлургии, химии и других отраслях.
Подчеркнута важность принятия скоординированных мер, направленных на сохранение динамики товарооборота, ускорение проектов кооперации в приоритетных отраслях экономики, в том числе в рамках индустриальных зон, продолжение активных контактов на уровне регионов и бизнеса.
В данном контексте дана высокая оценка плодотворным итогам прошедшего сегодня заседания Межправительственной комиссии и деловых мероприятий в городе Ташкенте.
Также на полях встречи руководители ведущих компаний России представили лидеру нашей страны конкретные планы по реализации проектов в области IT, энергетики, электротехники, машиностроения, химии, фармацевтики, текстильной и пищевой промышленности.