Prezident Shavkat Mirziyoyev Jizzax shahrida joylashgan “Koʻk saroy” savdo va xizmat koʻrsatish majmuasi faoliyati bilan ham tanishdi.
Mamlakatimizda savdo sohasida zamonaviy xizmatlar koʻrsatish, kichik biznes va tadbirkorlik faoliyati uchun qulay sharoit yaratish boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Jizzax shahridagi 3,5 gektar maydonda faoliyat yuritayotgan “Koʻk saroy” majmuasi savdo va maishiy xizmat sohasida viloyatdagi eng yirik obyektlardan biridir.
Bu yerda 300 dan ortiq yangi tadbirkorlik subyektlari ish boshlagan. Natijada 800 dan ziyod ish oʻrni yaratildi, jumladan, ehtiyojmand toifadagi 100 nafar fuqaro ish bilan taʼminlandi.
Majmuada yirik savdo tarmoqlarining filiallari, 10 ta yirik mahalliy va xorijiy brend ishlamoqda, 250 ta savdo doʻkoni, fud-kort va bolalar maydonchasi joylashgan. Koʻrsatilgan xizmatlar hajmi yiliga 223 milliard soʻmni tashkil etmoqda.
Eʼtiborlisi, majmuada kutubxona va kitob doʻkoni ham tashkil etilgan.
Loyihaning ikkinchi bosqichi sifatida 1 mingta savdo shoxobchasini oʻz ichiga olgan, qishloq xoʻjaligi mahsulotlariga ixtisoslashgan uch qavatli “Ekobozor” qurilishi rejalashtirilgan. Natijada 2 mingta yangi ish oʻrni yaratiladi.
Prezidentimiz majmua faoliyati bilan tanishib, tashrif buyurganlar bilan samimiy muloqot qildi. Xizmatlarni kompleks yondashuv asosida yanada rivojlantirish, bunday markazlarni boshqa hududlarda ham koʻpaytirish zarurligini taʼkidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью торгово-сервисного комплекса “Кук сарой”, расположенного в городе Джизаке.
В нашей стране проводится масштабная работа по развитию современных услуг в торговле, созданию благоприятных условий для малого бизнеса и предпринимательства.
Комплекс “Кук сарой”, расположенный на площади 3,5 гектара в городе Джизаке, является одним из крупнейших объектов торговли и бытового обслуживания в регионе.
Здесь наладили деятельность более 300 новых субъектов предпринимательства. В результате создано свыше 800 рабочих мест, в том числе обеспечены работой 100 малоимущих граждан.
В комплексе работают филиалы крупных торговых сетей, 10 местных и зарубежных брендов, расположены 250 торговых точек, фуд-корт и детская площадка. Объем предоставляемых услуг составляет 223 миллиарда сумов в год.
Примечательно, что в комплексе организованы библиотека и книжный магазин.
В рамках второго этапа проекта планируется строительство трёхэтажного экорынка сельскохозяйственной продукции. Он будет вмещать 1 тысячу торговых точек. В результате будет создано 2 тысячи новых рабочих мест.
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью комплекса и пообщался с посетителями. Отметил необходимость дальнейшего развития сферы услуг на основе комплексного подхода, увеличению числа подобных центров и в других регионах.