Prezident Shavkat Mirziyoyev Jizzax shahrida joylashgan “Koʻk saroy” savdo va xizmat koʻrsatish majmuasi faoliyati bilan ham tanishdi.
Mamlakatimizda savdo sohasida zamonaviy xizmatlar koʻrsatish, kichik biznes va tadbirkorlik faoliyati uchun qulay sharoit yaratish boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Jizzax shahridagi 3,5 gektar maydonda faoliyat yuritayotgan “Koʻk saroy” majmuasi savdo va maishiy xizmat sohasida viloyatdagi eng yirik obyektlardan biridir.
Bu yerda 300 dan ortiq yangi tadbirkorlik subyektlari ish boshlagan. Natijada 800 dan ziyod ish oʻrni yaratildi, jumladan, ehtiyojmand toifadagi 100 nafar fuqaro ish bilan taʼminlandi.
Majmuada yirik savdo tarmoqlarining filiallari, 10 ta yirik mahalliy va xorijiy brend ishlamoqda, 250 ta savdo doʻkoni, fud-kort va bolalar maydonchasi joylashgan. Koʻrsatilgan xizmatlar hajmi yiliga 223 milliard soʻmni tashkil etmoqda.
Eʼtiborlisi, majmuada kutubxona va kitob doʻkoni ham tashkil etilgan.
Loyihaning ikkinchi bosqichi sifatida 1 mingta savdo shoxobchasini oʻz ichiga olgan, qishloq xoʻjaligi mahsulotlariga ixtisoslashgan uch qavatli “Ekobozor” qurilishi rejalashtirilgan. Natijada 2 mingta yangi ish oʻrni yaratiladi.
Prezidentimiz majmua faoliyati bilan tanishib, tashrif buyurganlar bilan samimiy muloqot qildi. Xizmatlarni kompleks yondashuv asosida yanada rivojlantirish, bunday markazlarni boshqa hududlarda ham koʻpaytirish zarurligini taʼkidladi.

The service sector is becoming one of the drivers of economic growth in Jizzakh
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the activities of the “Kuk Saroy” trade and service complex located in the city of Jizzakh.
Major work is being carried out in our country on the development of modern services in trade, creating favorable conditions for small businesses and entrepreneurship.
The “Kuk Saroy” complex is located on an area of 3,5 hectares in the city of Jizzakh, and is one of the largest trade and consumer services facilities in the region.
Over 300 new entrepreneurship entities have begun their work here. As a result, over 800 jobs have been created, including 100 citizens in-need have been ensured with jobs.
Branches of major retail chains are working in the complex, 10 local and foreign brands, 250 trade points, food court and a children playground are housed. The volume of services provided is 223 billion soums annually.
It should be noted that the complex also houses a library and a book shop.
Within the second stage of the project it’s planned to build a three-story ecological market of agricultural products. It will accommodate 1 thousand trade facilities. As a result, 2 thousand new jobs will be created.
The President of our country reviewed the operations of the complex and spoke with its visitors. He pointed out the need of further service sector development based on a complex approach, increasing the number of similar centers in other regions.