Jizzax viloyati sessiyasida tashkiliy masala koʻrilib, hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish boʻyicha asosiy rejalar belgilab olindi
2-dekabr kuni Xalq deputatlari Jizzax viloyati kengashining navbatdan tashqari sessiyasi boʻlib oʻtdi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
– Viloyatni qanday ogʻir sharoitlardan olib chiqqanimizni, Jizzaxning har bir tumanida boʻlayotgan katta-katta oʻzgarishlarni, odamlarning xursandchiligini koʻrib, juda quvonaman va faxrlanaman, – dedi davlatimiz rahbari soʻzining avvalida.
Oʻtgan davrda Jizzax viloyati respublikadagi sanoati eng tez oʻsayotgan hududga aylandi. Sakkiz yilda 6,5 milliard dollarlik investitsiya loyihalari ishga tushgan boʻlsa, shuning 45 foizi sanoat hissasiga toʻgʻri keladi. Jizzaxda yiliga 175 ming avtomobil ishlab chiqarish quvvatlari yaratildi.
Qisqa fursatda Zomin, Forish, Arnasoy tumanlari va Jizzax shahrida 2 milliard dollarlik 500 dan ziyod turizm hamda servis obyektlari ish boshladi. Arnasoy va Zominda 300 million dollar hisobiga 12 oy davomida toʻliq ishlaydigan kurort zonalari ishga tushgani, ularda aeroportlar barpo etilgani natijasida Jizzax eng jozibador turistik marshrutlardan biriga aylandi.
Sakkiz yil oldin Jizzaxdagi ish oʻrinlarining 42 foizi qishloq xoʻjaligiga toʻgʻri kelgan boʻlsa, bugun 310 mingga yaqin viloyat aholisi sanoat va servis sohalaridagi yuqori daromadli ishlar bilan band.
Paxtachilikka moslashgan viloyatning qishloq xoʻjaligi ham tubdan diversifikatsiya qilindi. Baxmal, Gʻallaorol, Zomin, Yangiobod, Forish tumanlari bogʻdorchilikka ixtisoslashib, 28 ming gektar yangi bogʻ va tokzorlar barpo etildi. Mirzachoʻl, Doʻstlik, Zafarobod, Zarbdor, Paxtakor, Arnasoyning choʻl hududlarida 12 ming gektar yerlarda ham bogʻ va sabzavot plantatsiyalari tashkil etildi.
Umuman, soʻnggi sakkiz yilda Jizzaxda sanoat 2,5 trilliondan 25 trillion soʻmga, xizmatlar 2,5 trilliondan 20 trillionga, qishloq xoʻjaligi 9 trilliondan 30 trillion soʻmga oshgani taʼkidlandi.
– Albatta, bu – katta islohotlarimizning boshlanishi. Jizzax viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyoti yoʻlida hali koʻp ishlarni qilishimiz zarur, – dedi Prezidentimiz.
Sessiyada tashkiliy masala koʻrib chiqildi.
Prezidentimiz Jizzax viloyati hokimi lavozimiga hokim vazifasini bajarib kelayotgan Ulugʻbek Mustafoyev nomzodini ilgari surdi. Ovoz berish natijalariga koʻra, Ulugʻbek Mustafoyev Jizzax viloyati hokimi etib tasdiqlandi.
Davlatimiz rahbari sanoat, investitsiya, turizm, qishloq xoʻjaligi, qurilish va infratuzilma sohalarini rivojlantirish boʻyicha yangi tashabbuslarni ilgari surdi.
Jizzaxning respublika avtomobilsozlik sanoatidagi ulushi 25 foizga yetgan. Navbatdagi vazifa zavodlar atrofida yondosh tarmoqlarni rivojlantirib, mahalliylashtirish darajasini oshirish va tannarxni kamaytirishdan iborat ekani qayd etildi.
Tadbirkorlarga qulay shartlarda tayyor binolarni taklif etish, butlovchi qismlarni validatsiya qilish xarajatlarining 50 foizini qoplab berish vazifalari belgilab olindi.
Viloyatda yiliga 1 ming tonna volfram qazib olish loyihasi amalga oshirilmoqda. Gʻallaorol va Nuroboddagi loyihalar ishga tushsa, Oʻzbekiston volfram ishlab chiqarish boʻyicha yetakchi davlatlardan biriga aylanishi taʼkidlandi.
Mutasaddilarga Gʻallaoroldagi oltin resursiga ega istiqbolli maydonga investor jalb qilish, Forishdagi qoʻrgʻoshin-rux konida geologiya-qidiruv ishlarini yakunlash, Arnasoydagi uran zaxirasi aniqlangan konning texnik-iqtisodiy asosini yakunlash topshirildi.
“Jizzax” erkin iqtisodiy zonasidagi 510 million dollarlik 30 ta loyiha hisobiga 10 mingga yaqin odamning bandligi taʼminlandi. Bu yerda yana 540 million dollarlik loyihalar jadal ketmoqda.
Tadbirkorlar yangi loyihalar uchun sanoat zonasini yetarli quvvatda elektr bilan taʼminlash va suv tozalash inshootini qurib berishni soʻramoqda.
Energetika vazirligiga bu yerga 40 kilometr yuqori kuchlanishli tarmoq tortib kelib, 40 megavattli podstansiya qurish topshirildi. 2026-yil sanoat zonalari infratuzilmasini rivojlantirish dasturida “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasida suv tozalash inshooti qurish uchun 100 milliard soʻm nazarda tutiladi.
Sanoatning energiya bilan taʼminlanganlik darajasini oshirish uchun joriy yil 200 megavatt, keyingi yil 300 megavattli quvvatlar yaratiladi. Bunga qoʻshimcha 30 megavattli 150 ta kichik va mini GESlar ishga tushiriladi.
Viloyatda infratuzilmani yaxshilash va tadbirkorlikni rivojlantirish uchun kelasi yil qariyb 10 trillion soʻm resurs berilishi eʼlon qilindi.
Baxmal va Zomin tumanlaridagi togʻli hududlarni yagona turizm halqasiga birlashtirish orqali yuzlab servis obyektlarini ishga tushirish, minglab odamlarni ishli qilish, turizm eksportini karrasiga oshirish mumkinligi taʼkidlandi.
Mutasaddilarga kelgusi yilda “Zomin – Baxmal – Gʻallaorol” yoʻlining 158 kilometr qismini taʼmirlashni boshlash topshirildi. Baxmal tumanida 39 gektar maydonda 40 million dollar investitsiya hisobiga turizm klasterini tashkil qilish tashabbusi maʼqullandi. Baxmalga ham “turizm tumani” maqomi berilishi belgilandi.
Arnasoy aeroportida katta samolyotlarni ham qabul qilish imkonini yaratish zarurligi qayd etildi. Bundan tashqari, Aydar-Arnasoy koʻligacha temir yoʻl ham olib kelinadi.
Prezidentimiz qishloq xoʻjaligiga alohida eʼtibor qaratdi.
Viloyatdagi jami 900 ming gektar lalmi va yaylov yerlarining 110 ming gektari zaxirada turgani, ularda ozuqa, moyli ekinlar ekish va sanoat bogʻlarini yaratish orqali kamida 20 ming odamni ishli qilish mumkinligi taʼkidlandi.
Shuningdek, viloyatdagi koʻplab chorvador va fermerlar ozuqa va meva-sabzavot yetishtirishda suv nasosiga sarflangan elektr uchun subsidiyani har oyning boshida toʻlab berishni soʻragan. Mutasaddilarga butun respublikada ushbu subsidiyalarni oy boshida beradigan tizim qilish muhim ekani koʻrsatib oʻtildi.
Kartoshkachilikni rivojlantirish borasida Jizzax viloyati namuna boʻlishi kerakligi taʼkidlandi. 2026-yildan boshlab kartoshka yetishtiruvchilarni qoʻllab-quvvatlashning yangi mexanizmlari joriy etilishi belgilandi.
Bunda mineral oʻgʻit, texnika, yoqilgʻi va boshqa xarajat uchun 6 oylik imtiyozli davr bilan bir yil muddatga 12 foizli kredit ajratiladi. Kreditlarning 50 foizgacha qismiga kafillik taqdim etiladi, sugʻorish nasoslariga quyosh paneli oʻrnatish xarajatining yarmi qoplab beriladi.
Kelgusi yildan sugʻorish nasoslarining elektr xarajatini 50 foizi qoplab beriladi, chetdan olib kelingan kartoshka ekish va yigʻib olish texnikalari bojxona bojlaridan ozod qilinadi.
Shuningdek, superelita va elita urugʻlarini fermerlarga yetkazib berishgacha boʻlgan davrda muzlatkichli omborxonalarda saqlash xarajatining 50 foizini qoplab berish mexanizmi joriy qilinadi.
Bundan tashqari, Baxmaldagi bogʻdorchilik xoʻjaliklari uchun bir qator yangiliklar eʼlon qilindi. Xususan, intensiv bogʻ tashkil qilishda 7 yil muddatga 3 yil imtiyozli davr bilan 14 foizdan kredit beriladi. Mevaning turiga qarab, shpalyerlar uchun 20 ming soʻmdan 70 ming soʻmgacha subsidiya ajratiladi.
Shuningdek, muzlatkichli omborlar uchun kredit foizini asosiy stavkadan oshgan 8 foizgacha qismi qoplab beriladi. Meva-sabzavot eksportchilari va bogʻbonlarga ham qadoqlash xarajatlarining 50 foizini qoplash uchun subsidiya toʻlanadi.
Umuman, kelasi yili bogʻdorchilik boʻyicha Baxmalda tajriba maktabi yaratilib, ushbu imtiyozlar butun respublikada joriy qilinadi.
AQSHlik hamkorlar bilan Zominda parrandachilik boʻyicha yirik naslchilik korxonasi tashkil qilinmoqda. Ushbu klasterda 100 ming bosh quvvatdagi birinchi naslli ona tovuq va 9 million dona inkubatsion tuxum ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyiladi. Bu unikal loyiha respublikada parrandachilikni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qiladi.
Qurilish va infratuzilma masalalari muhokama qilinar ekan, ijtimoiy xizmatlar, mehnat bozori va infratuzilmani markazdan uzoq mahallalar aholisiga yaqinlashtirish zarurligi qayd etildi.
Urbanizatsiya milliy qoʻmitasi va viloyat hokimligiga Yevropadan mutaxassislarni jalb qilib, Jizzax shahri va Sharof Rashidov tumanini yagona aglomeratsiya asosida rivojlantirish boʻyicha master-reja ishlab chiqish topshirildi.
Viloyat aholisining talab va istaklarini inobatga olib, Jizzax shahridagi tirbandlikni bartaraf etish uchun 10 kilometrli aylanma yoʻl quriladi. Shuningdek, Dashtobod shaharchasi va Xovos tumani oʻrtasidagi temir yoʻl ustidan ham yangi koʻprik qurilishi boshlandi.
– Bugun sizlar bilan viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish boʻyicha oldimizda turgan yangi vazifalarni belgilab, asosiy masalalarni muhokama qilib oldik. Bu saʼy-harakatlar va qabul qilayotgan qarorlarimizdan maqsad bitta – shu yerda yashab, mehnat qilayotgan odamlarni rozi qilish, viloyatni har tomonlama rivojlangan hududga aylantirish, – dedi davlatimiz rahbari yigʻilish yakunida.

2 декабря состоялась внеочередная сессия Кенгаша народных депутатов Джизакской области. В ее работе принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
– Когда вижу, какие большие изменения происходят сегодня в каждом районе Джизака, как радуются люди, я искренне счастлив и горжусь тем, как нам удалось вывезти область из сложной ситуации, – сказал глава государства, открывая заседание.
За прошедший период Джизак превратился в один из самых динамично развивающихся промышленных регионов страны. За восемь лет здесь реализованы инвестиционные проекты на сумму 6,5 миллиарда долларов, из которых 45 процентов приходятся на промышленность. В области созданы мощности по выпуску 175 тысяч автомобилей в год.
В кратчайшие сроки в Зааминском, Фаришском, Арнасайском районах и городе Джизаке введены в эксплуатацию свыше 500 объектов туризма и сервиса общей стоимостью 2 миллиарда долларов. За счет реализации проектов на 300 миллионов долларов заработали круглогодичные курортные зоны в Арнасайском и Зааминском районах, были построены аэропорты. Благодаря этому Джизак стал одним из самых привлекательных туристических маршрутов.
Восемь лет назад 42 процента рабочих мест в области приходилось на сельское хозяйство. Сегодня около 310 тысяч жителей региона трудятся на высокодоходных рабочих местах в промышленности и сфере услуг.
Сельское хозяйство, долгое время ориентированное на хлопководство, также было глубоко диверсифицировано. В Бахмале, Галляарале, Заамине, Янгиабаде и Фарише создано 28 тысяч гектаров новых садов и виноградников. На степных землях Мирзачуля, Дустлика, Зафарабада, Зарбдара, Пахтакора и Арнасая освоено еще 12 тысяч гектаров под сады и овощные плантации.
В целом за последние восемь лет объем промышленности в Джизаке вырос с 2,5 триллиона до 25 триллионов сумов, сферы услуг – с 2,5 триллиона до 20 триллионов, сельского хозяйства – с 9 триллионов до 30 триллионов сумов.
– Конечно, это только начало наших масштабных реформ. На пути социально-экономического развития Джизака нам предстоит выполнить еще огромный объем работы, – отметил Президент.
На сессии был рассмотрен организационный вопрос. Глава государства выдвинул кандидатуру Улугбека Мустафоева, исполнявшего обязанности хокима области, на должность хокима Джизакской области. По итогам голосования его кандидатура была утверждена.
Президент обозначил новые инициативы по развитию промышленности, инвестиций, туризма, сельского хозяйства, строительства и инфраструктуры.
Удельный вес Джизака в общенациональной автомобильной промышленности достиг 25 процентов. Отмечено, что следующая задача – развивать вокруг автомобильных заводов смежные отрасли, повышать уровень локализации и снижать себестоимость.
Определены меры по поддержке предпринимателей: предоставление готовых производственных помещений на выгодных условиях, компенсация 50 процентов расходов на валидацию комплектующих.
В области реализуется проект по добыче 1 тысячи тонн вольфрама в год. После ввода в эксплуатацию проектов в Галляарале и Нурабаде Узбекистан сможет войти в число ведущих мировых производителей вольфрама.
Ответственным ведомствам поручено привлечь инвестора на перспективный золоторудный участок в Галляарале, завершить геологоразведочные работы на свинцово-цинковом месторождении в Фарише, подготовить технико-экономическое обоснование освоения уранового месторождения в Арнасайском районе.
За счет реализации 30 проектов стоимостью 510 миллионов долларов в свободной экономической зоне «Джизак» обеспечена занятость около 10 тысяч человек. Здесь продолжается работа над проектами на сумму 540 миллионов долларов. Предприниматели обратились с просьбой обеспечить промышленную зону достаточными энергомощностями и построить очистные сооружения.
Министерству энергетики поручено проложить сюда 40-километровую линию электропередачи высокого напряжения и построить подстанцию мощностью 40 мегаватт. В программе развития инфраструктуры индустриальных зон на 2026 год будет предусмотрено строительство очистных сооружений в СЭЗ «Джизак» стоимостью 100 миллиардов сумов.
Для повышения энергообеспеченности промышленности в этом году будет создано 200 мегаватт мощностей, в следующем году – еще 300 мегаватт. Дополнительно будут введены 150 малых и миниГЭС суммарной мощностью 30 мегаватт.
На развитие инфраструктуры и предпринимательства в будущем году региону будет выделено около 10 триллионов сумов.
Отмечено, что объединение горных территорий Бахмаля и Заамина в единое туристическое кольцо позволит запустить сотни объектов сервиса, обеспечить работой тысячи людей и многократно увеличить экспорт туристических услуг. Поручено начать в следующем году ремонт 158-километрового участка дороги «Заамин — Бахмаль — Галляарал». Поддержана инициатива по созданию в Бахмале туристического кластера на площади 39 гектаров стоимостью 40 миллионов долларов. Району будет присвоен статус туристического.
Отдельно отмечена необходимость модернизации аэропорта Арнасая для приема крупных воздушных судов. Кроме того, к озеру Айдар-Арнасай будет проложена железная дорога.
Президент уделил особое внимание вопросам сельского хозяйства. Отмечено, что из 900 тысяч гектаров богарных и пастбищных земель 110 тысяч гектаров находятся в резерве, и их можно вовлечь в оборот под кормовые, масличные культуры и промышленные сады, обеспечив работой не менее 20 тысяч человек.
Фермеры и животноводы области обратились с просьбой выплачивать субсидии на электричество для насосов в начале месяца. Дано поручение внедрить такую систему по всей республике.
Джизак должен стать образцовым регионом по развитию картофелеводства. С 2026 года будут внедрены новые механизмы поддержки картофелеводов: годовые кредиты под 12 процентов с шестимесячным льготным периодом на удобрения, технику и топливо; поручительство на 50 процентов суммы кредита; компенсация половины затрат на установку солнечных панелей для насосов. Кроме того, с будущего года будет компенсироваться 50 процентов затрат на электроэнергию для насосов. Импортная техника для посадки и уборки картофеля будет освобождена от таможенных пошлин.
Также будет введен механизм компенсации 50 процентов расходов на хранение суперэлитных и элитных семян в холодильных складах до передачи фермерам.
Для бахмальских садоводов объявлены дополнительные меры поддержки: льготные кредиты под 14 процентов сроком на 7 лет с трёхлетним льготным периодом для создания интенсивных садов; субсидии на шпалеры от 20 до 70 тысяч сумов. Для холодильных складов будет компенсироваться часть процентной ставки – до 8 процентов сверх базовой ставки. Экспортерам плодоовощной продукции и садоводам будут выплачиваться субсидии для покрытия 50 процентов расходов на упаковку.
В целом в Бахмале будет создан свой опыт садоводства, а затем эти льготы будут распространены на всю республику.
Совместно с американскими партнерами в Заамине создается крупная племенная птицеводческая фабрика мощностью 100 тысяч голов маточного поголовья и производством 9 миллионов инкубационных яиц в год. Этот уникальный проект выведет отрасль птицеводства страны на новый уровень.
Обсуждая вопросы строительства и инфраструктуры, Президент подчеркнул необходимость приближения социальных услуг, рынка труда и инфраструктуры к жителям удаленных махаллей.
Национальному комитету по урбанизации и хокимияту области поручено с привлечением европейских экспертов разработать мастер-план развития города Джизака и Шараф-Рашидовского района как единой агломерации.
Учитывая запросы населения, будет построена 10-километровая объездная дорога для разгрузки транспортного потока в Джизаке. Начаты работы по возведению нового моста над железной дорогой между поселком Даштабад и Хавастским районом.
– Сегодня вместе с вами мы определили новые задачи по социально-экономическому развитию области и обсудили ключевые вопросы. Единственная цель всех этих усилий и принимаемых нами решений – добиться удовлетворенности людей, живущих и работающих здесь, превратить регион в всесторонне развитую территорию, – подчеркнул глава государства, завершая заседание.