Qishloq xoʻjaligiga xizmat koʻrsatish takomillashmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev Jizzax viloyatiga tashrifi doirasida Sharof Rashidov tumanidagi “Agromarkaz” qishloq xoʻjaligi korxonalari majmuasida ham boʻldi.
Yurtimizda qishloq xoʻjaligini rivojlantirishga qaratilayotgan eʼtibor tufayli sohada imkoniyatlar kengayib, hosildorlikni oshirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Joylarda agromarkazlar tashkil qilinib, fermer va dehqonlarga kompleks xizmat koʻrsatish yoʻlga qoʻyilmoqda.
Jizzax viloyatining Sharof Rashidov tumanida ham ana shunday markaz faoliyat boshladi.
Markazda oʻsimliklarni himoya qilish laboratoriyasi, veterinariya dorixonasi, agronom maslahati, urugʻ va koʻchatlar yetkazib berish, aholi xonadonlariga issiqxonalar qurish, agromarket doʻkoni, mini-texnikalar sotish va ularga xizmat koʻrsatish kabi yoʻnalishlar mavjud.
Bu yerda qishloq xoʻjaligi boʻyicha barcha xizmatlar “yagona darcha” tamoyili asosida yoʻlga qoʻyilgan. Bir gektar joyni qamragan markazning birinchi qavatida oʻsimliklar himoya vositalari doʻkoni, veterinariya dorixonasi, urugʻ doʻkoni, agromarket, mobil brigada xonalari va 8 ta boshqa xizmat xonasi joylashgan.
Ikkinchi qavatda oʻsimliklarni himoya qilish laboratoriyasi mavjud. Shuningdek, tuproq va suv tahlili xonasi, entomologiya hamda fitopatologiya xonalari tashkil etilgan.
Markaz hududida viloyat qishloq xoʻjaligi boshqarmasi, Agrosanoatni rivojlantirish agentligi boʻlimi, agroinspeksiya, urugʻchilik markazi, qorakoʻlchilik uyushmasi hamda qishloq xoʻjaligiga xizmat koʻrsatuvchi boshqa tashkilotlar joylashgan.
Davlatimiz rahbari agromarkaz faoliyati bilan tanishdi, markaz faoliyatini yanada kengaytirish, mijozlar uchun xizmatlarni koʻpaytirish va qishloq xoʻjaligida qoʻshilgan qiymat yaratish boʻyicha tavsiyalarini berdi.

In the framework of the trip to Jizzakh region, President Shavkat Mirziyoyev also visited “Agromarkaz” complex of agricultural enterprises in Sharaf Rashidov district.
Thanks to the attention paid in our country to the development of agriculture, the opportunities in this sphere are expanding. Agricultural centers are being established in the regions, with their assistance farmers and dekhkans are receiving complex services.
Such center has started its operations in Sharaf Rashidov district of Jizzakh region.
The center offers such services as laboratory for plant protection, veterinary pharmacy, agronomist consultations, supply of seeds and seedlings, construction of greenhouses in households, sale of mini-equipment and its service maintenance.
All agricultural services are organized here based on a “single window” principle. On the first floor of the center, which occupies an area of one hectare, there are stores for plant protection products and seeds, a veterinary pharmacy, an agro-market, facilities for mobile teams, and eight other service rooms.
The plant protection laboratory is located on the second floor. In addition, a room for soil and water analysis has been organized here, along with offices for entomology and phytopathology.
The complex also houses the regional department of agriculture, branches of the Agency for Agro-Industrial Development, the Agro-Inspection, the Seed Production Center, the Karakul Breeding Association, as well as other organizations serving the agricultural sector.
The Head of our state reviewed the activities of the agro-center and provided recommendations for further expanding its operations, broadening the range of services offered, and creating added value in agriculture.