Qishloq xoʻjaligiga xizmat koʻrsatish takomillashmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev Jizzax viloyatiga tashrifi doirasida Sharof Rashidov tumanidagi “Agromarkaz” qishloq xoʻjaligi korxonalari majmuasida ham boʻldi.
Yurtimizda qishloq xoʻjaligini rivojlantirishga qaratilayotgan eʼtibor tufayli sohada imkoniyatlar kengayib, hosildorlikni oshirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Joylarda agromarkazlar tashkil qilinib, fermer va dehqonlarga kompleks xizmat koʻrsatish yoʻlga qoʻyilmoqda.
Jizzax viloyatining Sharof Rashidov tumanida ham ana shunday markaz faoliyat boshladi.
Markazda oʻsimliklarni himoya qilish laboratoriyasi, veterinariya dorixonasi, agronom maslahati, urugʻ va koʻchatlar yetkazib berish, aholi xonadonlariga issiqxonalar qurish, agromarket doʻkoni, mini-texnikalar sotish va ularga xizmat koʻrsatish kabi yoʻnalishlar mavjud.
Bu yerda qishloq xoʻjaligi boʻyicha barcha xizmatlar “yagona darcha” tamoyili asosida yoʻlga qoʻyilgan. Bir gektar joyni qamragan markazning birinchi qavatida oʻsimliklar himoya vositalari doʻkoni, veterinariya dorixonasi, urugʻ doʻkoni, agromarket, mobil brigada xonalari va 8 ta boshqa xizmat xonasi joylashgan.
Ikkinchi qavatda oʻsimliklarni himoya qilish laboratoriyasi mavjud. Shuningdek, tuproq va suv tahlili xonasi, entomologiya hamda fitopatologiya xonalari tashkil etilgan.
Markaz hududida viloyat qishloq xoʻjaligi boshqarmasi, Agrosanoatni rivojlantirish agentligi boʻlimi, agroinspeksiya, urugʻchilik markazi, qorakoʻlchilik uyushmasi hamda qishloq xoʻjaligiga xizmat koʻrsatuvchi boshqa tashkilotlar joylashgan.
Davlatimiz rahbari agromarkaz faoliyati bilan tanishdi, markaz faoliyatini yanada kengaytirish, mijozlar uchun xizmatlarni koʻpaytirish va qishloq xoʻjaligida qoʻshilgan qiymat yaratish boʻyicha tavsiyalarini berdi.

Улучшается качество услуг для сельскохозяйственной отрасли
В рамках поездки в Джизакскую область Президент Шавкат Мирзиёев также посетил комплекс сельскохозяйственных предприятий “Агромарказ” в Шараф-Рашидовском районе.
Благодаря оказываемому в нашей стране вниманию развитию сельского хозяйства расширяются возможности этой отрасли, что служит важным фактором улучшения урожайности. В регионах организуются агроцентры, с помощью которых фермерам и дехканам оказываются комплексные услуги.
Такой центр начал функционировать и в Шараф-Рашидововском районе Джизакской области.
Центр предлагает такие услуги, как лаборатория по защите растений, ветеринарная аптека, консультации агронома, поставка семян и саженцев, строительство теплиц в домохозяйствах, продажа минитехники и ее сервисное обслуживание.
Здесь все сельскохозяйственные услуги организованы по принципу “единого окна”. На первом этаже центра, занявшего территорию в один гектар, находятся магазины средств защиты растений и посевного материала, ветаптека, агромаркет, помещения мобильных бригад и ещё 8 других служебных помещений.
Лаборатория по защите растений расположена на втором этаже. Кроме того, здесь организована комната для анализа почвы и воды, а также кабинеты энтомологии и фитопатологии.
На территории комплекса также размещены областное управление сельского хозяйства, отделения Агентства развития агропромышленности, агроинспекции, семеноводческого центра, ассоциации каракулеводства, а также другие организации, обслуживающие сферу сельского хозяйства.
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью агроцентра и дал рекомендации по дальнейшему расширению его деятельности и спектра оказываемых услуг, созданию добавленной стоимости в сельском хозяйстве.