Davlatimiz rahbari dastlab zamonaviy va qulay yo‘l infratuzilmasini barpo etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Viloyat markazini M-39 xalqaro avtomobil yo‘liga bog‘lash maqsadida qariyb 290 milliard so‘m hisobidan 700 metrlik yo‘l o‘tkazgich va 4 kilometrlik yangi avtomobil yo‘li qurildi.
Yangi yo‘l har kuni 14 mingdan ortiq transport vositasini o‘tkazish imkoniyatiga ega.
Shu paytgacha mazkur yo‘nalishdan aholi shaharga kirish-chiqish uchun 25 kilometrlik aylanma yo‘ldan foydalanishga majbur edi. Yangi inshoot tufayli bu masofa 4 kilometrgacha qisqardi, eski yo‘ldagi tirbandliklar bartaraf etildi. Bu nafaqat haydovchilar, balki tadbirkorlar, logistika va xizmat ko‘rsatish sohasi uchun ham muhim ahamiyatga ega.
Metall konstruksiyalardan zamonaviy texnologiya asosida barpo etilgan o‘tkazgichning xizmat muddati 100 yil deb baholanmoqda. An’anaviy temir-beton o‘tkazgichlar odatda 50 yil xizmat qiladi. Demak, xizmat muddati ikki barobarga uzaydi.
Loyihaning yana bir muhim jihati – ilgari yo‘lovchi va yuk poyezdlar o‘tgan paytda avtomobillar temir yo‘l kesishmasida to‘xtab qolishga majbur edi, endilikda esa yo‘l o‘tkazgich qurilgani tufayli tez tibbiy yordam, o‘t o‘chirish va boshqa maxsus xizmatlarning harakati ancha yengillashadi.
Shu yerning o‘zida davlatimiz rahbariga atom energetikasi loyihalarining borishi to‘g‘risida axborot berildi.
Ayni paytda Jizzax viloyatida integratsiyalashgan ikkita kam quvvatli reaktor va ikkita katta reaktordan iborat atom elektr stansiyasini barpo etish boshlangan.
Hozirgi bosqichda reaktor binosi uchun kotlovan qazish ishlari faol pallaga kirgan. Qurilish-montaj bazasi uchun yer tekislash, betonlash, armatura o‘rnatish ishlari bajarilmoqda. Quruvchilar yashashi uchun vaqtinchalik turar joy majmuasi barpo etilgan.
Atom elektr stansiyasi uchun zarur qurilish materiallarini mahalliylashtirish, oliygohlarda soha uchun kadrlar tayyorlashni kengaytirish rejalari taqdimot qilindi.
Bo‘lajak elektr stansiyada mehnat qiladigan mutaxassislar va ularning oilalari uchun monoshaharcha qurish loyihasi haqida ma’lumot berildi. Shaharcha AESdan 16 kilometr uzoqlikda joylashgan, 10 ming kishiga mo‘ljallangan bo‘ladi, unda barcha zarur infratuzilma, ijtimoiy va xizmat ko‘rsatish obyektlari ko‘zda tutiladi.
Prezidentimiz Jizzax shahriga kirish qismini zamonaviy qiyofaga keltirish bo‘yicha master-reja va renovatsiya loyihalari taqdimoti bilan ham tanishdi.
Renovatsiya dasturi asosida Jizzaxda eski uy-joylar o‘rnida zamonaviy, qulay va xavfsiz turar joylar barpo etilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, IT-markaz binosini barpo etish, hunarmandchilik markazini tashkil etish, ayrim mavjud majmualarni rekonstruksiya qilish hamda gavjum ko‘chalarni tartibga keltirish kabi loyihalar bilan tanishildi.
– Jizzaxga kelishimizdan maqsad – viloyatni yangi o‘sish nuqtalarini aniqlash va ro‘yobga chiqarish. Bugungi Jizzax – kechagi Jizzax emas. Viloyatni salohiyati, imkoniyati karrasiga oshdi, odamlarning hayotga, ishga munosabati tubdan o‘zgardi. Shu imkoniyatlarni aholi farovonligini oshirishga xizmat qiladigan aniq loyihalarga aylantirishimiz kerak, – dedi Prezident.

Президент ознакомился с современными проектами в сфере дорожного строительства, энергетики и градостроительства
Президент Шавкат Мирзиёев 2 декабря прибыл с рабочей поездкой в Джизакскую область.
В начале визита глава государства ознакомился с работой по созданию современной и удобной дорожной инфраструктуры.
С целью соединения областного центра с международной автомобильной трассой М-39 за счет почти 290 миллиардов сумов построены новый путепровод протяженностью 700 метров и 4-километровая автомобильная дорога. Новая дорога способна пропускать свыше 14 тысяч транспортных средств в сутки.
Ранее жителям приходилось пользоваться 25-километровым объездом для въезда и выезда из города. Благодаря новому объекту расстояние сократилось до 4 километров, решена проблема заторов на старом участке. Это имеет важное значение не только для водителей, но и для предпринимателей, логистики и сферы услуг.
Путепровод, возведенный по современной технологии из металлических конструкций, рассчитан на 100 лет эксплуатации. Для сравнения, традиционные железобетонные сооружения обычно служат около 50 лет, то есть срок службы увеличен вдвое.
Еще одной важной стороной проекта стало устранение необходимости перекрывать движение автомобилей при прохождении пассажирских и грузовых поездов. Сооружение путепровода существенно облегчает движение автомобилей, включая спецтранспорт – скорую помощь, пожарные и оперативные службы.
Здесь же Президенту была представлена информация о реализации проектов атомной энергетики.
В настоящее время в Джизакской области начато строительство интегрированной атомной электростанции, включающей два маломощных и два крупных реактора.
На нынешнем этапе ведутся активные работы по рытью котлованов под здания реакторов. Параллельно осуществляется подготовка строительной базы: выравнивание территории, бетонирование, установка арматуры. Для строителей возведен временный жилой комплекс.
Были представлены планы по локализации производства строительных материалов, необходимых для АЭС, а также по расширению подготовки кадров в высших учебных заведениях.
Также показана концепция строительства моногорода для специалистов будущей станции и членов их семей. Городок, расположенный в 16 километрах от строящейся станции, будет рассчитан на 10 тысяч жителей и включит всю необходимую инфраструктуру, социальные и сервисные объекты.
Президент ознакомился с мастер-планом и проектами реновации въездной части города Джизака.
В рамках программы реновации планируется строительство вместо устаревшего жилого фонда современных, комфортных и безопасных домов. Представлены проекты строительства здания IT-центра, центра ремесел, реконструкции отдельных комплексов и благоустройства оживленных улиц.
– Цель нашего приезда в Джизак — определить новые точки роста региона и обеспечить их реализацию. Сегодняшний Джизак – это уже не вчерашний. Потенциал области многократно вырос, отношение людей к жизни и работе существенно изменилось. Нам необходимо направить эти возможности на создание конкретных проектов, которые будут служить повышению благосостояния населения, – отметил Президент.