Eksportni koʻpaytirish va tadbirkorlar uchun yanada qulay sharoitlar yaratish masalalari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1-dekabr kuni eksport salohiyatini oshirish va tadbirkorlarning davlat xizmatlaridan foydalanishini soddalashtirish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Oʻzbekiston 2030-yilga qadar eksport hajmini 45 milliard dollarga yetkazishni maqsad qilib qoʻygan. Mazkur koʻrsatkichga erishish uchun anʼanaviy bozorlar bilan cheklanmasdan yuqori marjali yangi bozorlarga chiqish zarur.
Bu borada tashqi bozorlardagi yetakchi isteʼmol segmentlari va yuqori talabga ega mahsulotlar boʻyicha chuqur tahlil olib borildi. Natijada qurilish materiallari, yengil sanoat, elektrotexnika, oziq-ovqat, maishiy kimyo, mashinasozlik va metallarga oid yoʻnalishlarda eksportni yanada oshirish uchun mamlakatimizda katta zaxira hamda imkoniyat borligi aniqlandi.
Shu munosabat bilan taqdimotda istiqbolli bozor hisoblangan mamlakatlar bilan imtiyozli savdoni yoʻlga qoʻyish, savdo-iqtisodiy munosabatlarni faollashtirib, eksport-import hajmi oʻsishiga mos ravishda chegara oʻtkazish punktlari infratuzilmasi va quvvatini kengaytirish zarurligi qayd etildi.
Mutasaddilar mahsulotlarimizning tashqi bozorlarda egallagan oʻrni, talab yuqori boʻlgan tovar turlari, xorijiy sheriklar bilan amalga oshirilayotgan hamkorlik loyihalari hamda eksportni diversifikatsiya qilish boʻyicha bajarilayotgan ishlar yuzasidan axborot berdi. Mavjud salohiyatdan toʻliq foydalanish, yangi bozorlarni ochish va tashqi savdo mexanizmlarini soddalashtirish topshirildi.
Bugungi kunda 81 ta davlat idorasi tomonidan tadbirkorlarga 739 turdagi xizmatlar koʻrsatilmoqda.
Lekin 576 turdagi xizmatlar tarqoq holda koʻrsatilgani uchun tadbirkorlar hujjat yigʻib, idorama-idora sarson boʻlayotgani koʻrsatib oʻtildi. Masalan, goʻsht mahsulotlarini ishlab chiqarish uchun 17 ta bosqichdan oʻtish, 10 ta idoraga borish kerak.
Shu bilan birga, buxgalteriya, soliq, eksport va sertifikatlash boʻyicha konsalting xizmati koʻrsatadigan yagona xususiy servis maydoni mavjud emas. Bunday xizmatlarni banklar, sugʻurta kompaniyalari, birja, brokerlar va logistika operatorlari, biznes taʼlimi va trening dasturlari bilan integratsiya qilish mumkin.
Taqdimotda tadbirkorlar uchun barcha davlat va xususiy xizmatlarni bir joyga jamlaydigan “Biznes hamroh” markazlarini ochish taklif qilindi.
Rejaga koʻra, Savdo-sanoat palatasi huzurida tashkil etiladigan markazlarda barcha davlat va xususiy xizmatlarni “yagona darcha” tamoyili asosida bir joyda, yagona elektron platforma orqali koʻrsatish yoʻlga qoʻyiladi. Tadbirkorlarning murojaatlariga tun-u kun javob beradigan “koll-markaz” ham tashkil etiladi.
Prezidentimiz taklifni maʼqullab, markaz tadbirkorlik subyektini tashkil etishdan tortib, faoliyatini yoʻlga qoʻyish, tayyor mahsulotlarni sotish va eksport qilishgacha boʻlgan barcha sohalarni qamrab olishi zarurligini taʼkidladi. Mutasaddilarga bu borada tegishli topshiriqlar berildi.

Measures on increasing exports and creating favorable conditions for entrepreneurs discussed
On December 1, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation dedicated to the issues of increasing export potential and simplifying entrepreneurs' access to public services.
Uzbekistan aims to increase the export volume to $45 billion by 2030. To achieve this, it is necessary to enter new, high-margin markets rather than being limited to traditional ones.
In this regard, a deep analysis of key consumer segments and demanded products in foreign markets was conducted. It was determined that our country has significant reserves and opportunities to further increase exports in the areas of building materials, light industry, electrical engineering, food, household chemicals, mechanical engineering, and metals.
In this regard, during the presentation the necessity was noted of establishing preferential trade, enhancing trade and economic relations with promising partner countries, and expanding the infrastructure and capacity of border crossing points in line with growing export-import volumes.
Responsible officials reported on the positioning of domestic products in foreign markets, the categories of goods in high demand, joint projects being implemented with foreign partners, and the work carried out to diversify exports. Instructions were given to fully utilize existing potential, open new markets, and simplify foreign trade mechanisms.
It was noted that today, 81 state entities provide 739 types of services to entrepreneurs.
However, it was pointed out that because 576 types of services are provided in a fragmented manner, entrepreneurs are forced to collect documents and shuttle between various agencies. For instance, producing meat products requires going through 17 stages and visiting 10 different agencies.
Moreover, a single service platform is absent for consulting on accounting, tax, export, and certification. Such services could be integrated with banks, insurance companies, exchanges, brokers, and logistics operators, as well as with business education and training programs.
To address these issues, during the presentation a proposal was made to establish the "Business Hamroh" centers that would consolidate all state and private services for entrepreneurs in one place.
According to the plan, these centers, to be established under the Chamber of Commerce and Industry, will provide all state and private services in one location based on the "single window" principle through a unified electronic platform. A 24/7 call center will also be established to respond to entrepreneurs' inquiries.
The President approved the proposal and emphasized that the center should cover all areas of business support – from establishing the business entity and organizing its activities to selling ready-made goods and export. The responsible officials were given relevant instructions.