Forumda Oʻzbekiston Respublikasi va Birlashgan Arab Amirliklari hukumatlari, xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlarning yuqori martabali vakillari, davlat xizmati sohasidagi yetakchi ekspertlar va jamoatchilik faollari qatnashmoqda.
Davlatimiz rahbari oʻz nutqida anjumanni tashkil etishdagi koʻmagi uchun Birlashgan Arab Amirliklarining Hukumat ishlari boʻyicha vaziri Muhammad bin Abdulloh al-Gargaviyga samimiy minnatdorlik bildirdi. Ushbu mamlakat xalqi va rahbariyatini yaqinlashib kelayotgan ayyom – Birlashgan Arab Amirliklari tashkil etilgan kun munosabati bilan muborakbod etdi.
– Biz Yangi Oʻzbekistonni barpo etishda “Xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqimizga xizmat qilishi kerak” degan insonparvar gʻoyaga amal qilyapmiz, – dedi Prezidentimiz.
Taʼkidlanganidek, mamlakatimizda aholi va biznes uchun byurokratiya, ovoragarchilik va boshqa maʼmuriy toʻsiqlarni bartaraf etishga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda. Davlat xizmatlari koʻrsatish milliy tizimini tubdan isloh qilish va raqamlashtirish, davlat organlari faoliyatini maqbullashtirish, aholi bilan davlat idoralari oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri muloqot oʻrnatish boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirildi.
Soʻnggi yillarda respublikamizda byurokratiyani qisqartirishga qaratilgan 9 ta farmon va qaror qabul qilindi. Davlat xizmatlari markazlari, Yagona portal platformasi, “Raqamli hukumat” kabi tizimlarning tashkil etilishi natijasida davlat xizmatlari xalqimiz uchun yanada qulay, tezkor va shaffof boʻlmoqda.
Xususan, 2017-yilda faqat 444 turdagi davlat xizmatlari koʻrsatilgan boʻlsa, bugungi kunda bu koʻrsatkich 1 ming 40 taga yetdi. Bunda koʻrsatilgan xizmatlar soni qariyb 10 barobarga koʻpayib, 55 milliondan oshdi. 90 dan ortiq xizmatlarni proaktiv va kompozit shaklda koʻrsatish yoʻlga qoʻyildi.
Masalan, tugʻilish bilan bogʻliq xizmatlarning kompozit shaklda koʻrsatilishi har yili qariyb 1 million fuqaroga qulaylik yaratmoqda. Aholining ehtiyojmand qatlamlariga ijtimoiy nafaqalar, shuningdek, yoshga doir pensiya tayinlanishi aholi murojaatlarisiz avtomatik tarzda amalga oshirilmoqda.
Raqamlashtirish natijasida 30 turdagi xizmatlarni real vaqt rejimida olish imkoniyati yaratildi. Joriy yilning oʻzida 8 millionga yaqin xizmatlar avtomatik ravishda koʻrsatildi. Hujjat almashinuvining elektron shaklga oʻtkazilishi aholining yiliga 23 milliard soʻm mablagʻlari tejalishiga imkon bermoqda.
Shu bilan birga, biznes vakillariga ham yengillik va qulayliklar yaratish maqsadida 160 dan ziyod litsenziya va ruxsatnomalar bekor qilindi. 150 dan ortiq ruxsatnomalar bugungi kunda elektron shaklda berilmoqda, 140 turdagi hujjat va maʼlumotlarni talab qilish amaliyotiga chek qoʻyildi.
Davlat xizmatlari eksterritorial tamoyil asosida koʻrsatila boshlandi. Shuningdek, “Biznesni 15 daqiqada boshlash” tamoyili amaliyotga joriy etilmoqda.
Davlatimiz rahbari bugun byurokratiyani kamaytirish boʻyicha alohida dastur tasdiqlanganini maʼlum qildi. Ushbu hujjat, eng avvalo, davlat va aholi, davlat va biznes hamda davlat tuzilmasining ichki munosabatlarida byurokratiyani bartaraf etish, har tomonlama qulay davlat xizmatlari ekotizimini yaratishni nazarda tutadi.
– Pirovard maqsadimiz – 2030-yilga qadar Oʻzbekistonni ortiqcha byurokratiyadan xoli boʻlgan hududga aylantirishdan iboratdir, – dedi Prezident.
Dastur doirasida 2030-yilga qadar amalga oshiriladigan muhim vazifalar belgilab olindi. Jumladan, davlat xizmatlari soni 1,5 mingtaga, elektron xizmatlar ulushi 95 foizga yetkaziladi. Kelgusi yilning oʻzida 250 ta xizmatlar elektron shaklga oʻtkaziladi. Masalan, avtotransport vositasini roʻyxatdan oʻtkazish, qoʻshilgan qiymat soligʻini qaytarish kabi xizmatlardan elektron foydalanish yoʻlga qoʻyiladi.
Yangi Oʻzbekistonda “Qogʻozsiz hukumat” tizimiga toʻliq oʻtilib, qogʻoz aylanmasidan butunlay voz kechiladi. Mavjud 40 million hujjatlardan 25 millioni, shundan keyingi yilning oʻzida 5 millioni raqamlashtiriladi.
Proaktiv va kompozit xizmatlarning soni 400 taga yetkaziladi. Kelgusi yilning oʻzida 180 turdagi bunday xizmatlar joriy etiladi.
– Natijada fuqaro murojaat qilmasdan unga xizmat koʻrsatiladigan tizimga oʻtamiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Shuningdek, barcha davlat xizmatlari xatlovdan toʻliq oʻtkaziladi. Bunda bir-birini takrorlovchi, keraksiz, fuqarolarga yuk boʻlayotgan talablar bekor qilinadi.
Litsenziya va ruxsatnomalar berish, kommunal tarmoqlarga ulanish, qurilish sohasida 300 dan ortiq davlat xizmatlari soddalashtiriladi. Masalan, 4 ta kommunal tarmoqqa yagona ariza asosida ulanish imkoniyati yaratiladi.
Xizmat koʻrsatish muddatlari keskin qisqartiriladi hamda ortiqcha hujjat va maʼlumotlar talab qilish bekor qilinadi.
100 dan ziyod davlat xizmatlarining koʻrsatish muddatlari 50 foizga qisqaradi. 110 dan ortiq maʼlumot va hujjatlar talab qilish toʻliq bekor qilinadi.
Davlat xizmatlari portali, “Litsenziya” tizimi, “Yagona darcha” bojxona platformasi va koll-markazlar toʻliq sunʼiy intellekt asosida ishlashga oʻtadi.
Har yili vazirlik va idoralar faoliyati maxsus raqamli platforma orqali baholanadi. Eng yaxshi natijaga erishgan idoralar va xodimlarni ragʻbatlantirish tartibi joriy etiladi.
Dastur natijadorligini doimiy ravishda monitoring qilish, vazirlik va idoralarning byurokratiyani qisqartirishga doir faoliyatini muvofiqlashtirish uchun alohida Dastur ofisi faoliyati yoʻlga qoʻyiladi.
Aholi va biznes vakillari uchun dasturga qoʻshimchalar va yangi tashabbuslarni toʻgʻridan-toʻgʻri kiritish, shu bilan birga, ular tomonidan vazirlik va idoralarning dastur doirasidagi faoliyatini baholash imkoniyati yaratiladi. Buning uchun 3 million dollar miqdorida mukofot jamgʻarmasi tashkil etiladi.
Ushbu jamgʻarma hisobidan byurokratiyani bartaraf etish boʻyicha yangi tashabbus bilan chiqqan aholi, biznes vakillari hamda davlat xizmatchilari alohida pul mukofotlari bilan ragʻbatlantiriladi.
Shuningdek, qoʻshimcha nominatsiyalar boʻyicha ham ragʻbatlantirish mexanizmlari joriy etiladi.
– Byurokratiyani bartaraf etish – davlatning xalqqa xizmat qilishga qaratilgan ustuvor vazifasidir. Biz birgalikda shunday tizimni yaratishimiz kerakki, fuqaro davlat idorasiga emas, davlatning oʻzi har bir fuqaroning oldiga borishi va muammosini hal qilishi lozim. Bu – Yangi Oʻzbekiston davlat boshqaruvining zamonaviy va insonparvar qiyofasi boʻlishi zarur, – dedi Prezidentimiz.
Shundan soʻng davlatimiz rahbari ramziy tugmani bosib, Byurokratiyani bartaraf etish dasturini ishga tushirdi.
Ochilish marosimidan soʻng Prezidentimiz forum mavzusi, ilgari surilgan tashabbuslarning ahamiyati haqida jamoatchilik vakillari bilan suhbatlashdi. Yurtimizda “Inson qadri uchun” gʻoyasi barcha islohotlarning asosini tashkil etayotgani, byurokratiyani bartaraf etish zamirida har bir qaror, har bir xizmat, har bir jarayon faqat inson manfaatiga xizmat qilishi zarurligi taʼkidlandi.

The President: each solution, each service and each process must serve the interests of an individual
On November 28, President Shavkat Mirziyoyev participated in the solemn opening of the international forum dedicated to the issues of reducing bureaucracy, held at the International Congress Center in the capital.
The forum brings together high-ranking representatives of the governments of the Republic of Uzbekistan and the United Arab Emirates, foreign states and international organizations, leading experts in public administration, as well as members of the public.
In his speech, the Head of State expressed sincere gratitude to UAE’s Minister for Cabinet Affairs Mohammad Al Gergawi for his assistance in organizing the event. The President also warmly congratulated the people and leadership of the United Arab Emirates on the upcoming National Day of the Formation of the State.
- We are building the New Uzbekistan guided by a humanistic idea: "Not the people should serve the government, but the government should serve our people",- emphasized the President.
As noted, our country pays priority attention to eliminating bureaucracy, excessive procedures and administrative barriers for citizens and businesses. Systemic reforms have been carried out to fundamentally transform and digitize the national system of public services, optimize the activities of government bodies, and establish a direct and open dialogue between state entities and citizens.
In recent years, 9 decrees and resolutions aimed at reducing bureaucracy have been approved in the country. The established public service centers, the Unified Public Services Portal, and the “Digital Government” system have made services accessible, fast, and transparent.
If in 2017 only 444 types of public services were provided, then today their number has reached 1040. The number of the services provided increased by almost 10 times and exceeded 55 million. Over 90 services are provided in proactive and composite forms.
For instance, provision of services in composite form related to child birth creates conveniences for almost 1 million of citizens annually. The social benefits and the pensions are provided automatically, without the citizens’ appeals.
Thanks to the digitalization, an opportunity was created to provide 30 types of services in real time. This year only over 8 million services were provided automatically. Transitioning to electronic document management saves 23 billion soums annually for the population.
Additionally, in order to create additional convenience for businesses more than 160 licenses and permits have been cancelled. Over 150 permits are issued electronically. The practice of providing 140 types of documents and information has been fully discontinued.
Government services are now provided on an extraterritorial basis. The "Start a business in 15 minutes" principle is also being implemented.
The President also informed that today a separate program on bureaucracy reduction has been approved. The document envisions bureaucracy reduction in the relations “state – population”, “state – business”, as well as within the state structure, and creation of a comprehensively favorable ecosystem of public services.
Our ultimate goal is to transform Uzbekistan into a zero-bureaucracy country by 2030, - emphasized the President.
Within the framework of the program, important tasks have been set to be implemented by 2030. In particular, the number of public services will be increased to 1,500, and the share of electronic services will reach 95 percent.
Next year alone, an additional 250 services will be transferred to the electronic format. Specifically, services such as vehicle registration, VAT refunds, and other popular services will become digital.
In the New Uzbekistan, a fully “Paperless Government” system will be implemented, implying a complete abandonment of paper document circulation. Of the existing 40 million documents, 25 million will be digitized, including 5 million already next year.
The number of proactive and composite services will increase to 400, with 180 new composite services introduced next year alone.
As a result, we will move to a system in which services are provided to citizens without their having to apply for them, - noted the President.
In addition, all public services will be fully inventoried, and duplicative, excessive, and unnecessarily burdensome requirements for citizens will be eliminated.
More than 300 procedures in the areas of licensing and permits, utility connections, and construction will be simplified. For example, connection to four types of utility networks will be possible through a single application.
Service delivery times will be significantly reduced. For over 100 types of services, processing times will be cut by 50 percent, and the requirement to submit more than 110 types of documents will be completely abolished.
The Unified Public Services Portal, the “License” system, the “Single Window” customs platform, and call centers will operate using artificial intelligence.
Annually, the performance of ministries and agencies will be evaluated through a special digital platform, and institutions and employees achieving high results will be rewarded.
To ensure continuous monitoring of the program’s implementation and to coordinate the activities of ministries and agencies in reducing bureaucracy, a Program Office will be established.
Opportunities are being created for citizens and businesses to directly submit their proposals and new initiatives within the program. They will also be able to evaluate the performance of government bodies in this area. A $3 million prize fund will be established for this purpose.
From this fund, individual monetary awards will be given to citizens, business representatives, and public servants who propose effective solutions for reducing bureaucracy. Additional categories and recognitions will also be introduced.
Eliminating bureaucracy is one of the state’s key tasks aimed at serving the people. We must create a system in which it is not the citizen who goes to the government, but the government that comes to each citizen and solves their problems. This should be the modern, human-centered face of governance in the New Uzbekistan, - emphasized the President.
Following his speech, the Head of State pressed a symbolic button, officially launching the Program for Eliminating Bureaucracy.
After the opening ceremony, the President spoke with members of the public about the significance of the forum and the proposed initiatives. It was noted that the idea of “For the honor and dignity of the individual” is the foundation of all reforms in the country, and that at the center of every reform, decision, public service, and process must be the interests of the people.