Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Milliy statistika qoʻmitasining hisoboti bilan tanishdi.
Joriy yil fevral oyida “Statistika ishlarini tashkil etish va yuritish tizimini yangi bosqichga olib chiqish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Prezident farmoni qabul qilingan edi. Farmonga koʻra, Prezident huzuridagi Statistika agentligi Milliy statistika qoʻmitasi sifatida qayta tashkil etildi hamda statistika ishlari samaradorligini yanada oshirishning ustuvor yoʻnalishlari belgilandi.
Yigʻilishda oʻtgan davrda amalga oshirilgan ishlar koʻrib chiqildi.
Jumladan, idoralararo maʼlumot almashinuvi kengaytirilib, 60 ta integratsiya joriy etilgani natijasida hisobot yuklanmasi 27 foizga qisqardi. Shu jumladan, soliq organlarining onlayn-kassa maʼlumotlari, elektr energiyasi va tabiiy gaz isteʼmoli, qishloq xoʻjaligi ekin maydonlari va hosil toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni avtomatlashtirilgan holda qabul qilish yoʻlga qoʻyildi.
Yigʻilishda yalpi milliy mahsulotning nominal hajmini hisoblashni yaxshilash boʻyicha qilingan ishlar yuzasidan axborot berildi.
Bozor xizmatlari, qurilish, qishloq xoʻjaligi, sanoat va byudjet xarajatlarini statistika bilan yanada kengroq qamrab olish natijasida qoʻshimcha 81 trillion soʻm qoʻshilgan qiymat inobatga olinib, 2024-yil yakunlari boʻyicha YIM hajmi 115 milliard dollardan 121,4 milliard dollarga oshdi.
Shu bilan birga, yashirin iqtisodiyot ulushi 2017-yildagi 50 foizdan 2024-yilda 35 foizgacha kamaygani taʼkidlandi. Yaqin istiqbolda yana 79 trillion soʻmlik kuzatilmayotgan iqtisodiyotni statistika bilan qamrab olib, uning ulushini 29 foizgacha tushirish imkoniyati mavjudligi maʼlum qilindi.
Prezidentimiz global bozorda elektron savdo hajmi jadal oʻsayotganini taʼkidladi. Mamlakatimizda bu sohaning oʻsish surʼatlari 9-11 foizga yetishi kutilmoqda. Shuningdek, axborot texnologiyalari va masofaviy xizmatlar, frilans kabi yangi sohalar tez rivojlanyapti. Milliy statistika tizimi oldida bu sohalarni ham qamrab olish boʻyicha muhim vazifalar turgani koʻrsatib oʻtildi.
Isteʼmol narxlari indeksini tuzishda maʼlumotlarni qoʻlda yigʻish amaliyotidan voz kechib, AT va sunʼiy intellekt texnologiyalariga bosqichma-bosqich oʻtish zarurligi taʼkidlandi.
Milliy statistikani zamonaviy va xalqaro darajada tan olinadigan tizimga aylantirish masalalari ham koʻrib chiqildi.
Xalqaro “Deloitte” konsalting kompaniyasi tomonidan 23 ta tashabbus va 70 ta loyiha ishlab chiqilgani aytildi. Ularni bosqichma-bosqich amalga oshirish statistikaning aniqligi, tezkorligi va shaffofligini oshirishga xizmat qilishi taʼkidlandi. Bundan tashqari, Jahon banki bilan birgalikda 2030-yilgacha boʻlgan davrda statistikani rivojlantirish milliy strategiyasi ishlab chiqilmoqda.
Kelgusi yil yanvar oyida boshlanadigan aholini roʻyxatga olish ishlariga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi.
Hozirgacha 9008 ta mahalla boʻyicha tashkiliy rejalar tasdiqlandi, roʻyxatga olishda ishtirok etuvchi 60 ming nafardan ziyod “mahalla yettiligi” vakillari va masʼul xodimlari uchun maxsus oʻquv kurslari oʻtkazildi.
Roʻyxatga olish elektron shaklda – maxsus portal orqali oʻtkaziladi. Maʼlumotlar portalga roʻyxatga oluvchilar tomonidan uyma-uy yurib, planshet qurilmalari yordamida kiritiladi. Jarayonlar geoaxborot tizimi orqali monitoring qilib boriladi. Buning uchun roʻyxatga olinadigan xonadonlar va turar joylarning geomanzillari shakllantirildi.
Davlatimiz rahbariga hududlarda bu boradagi ishlarning tayyorgarlik holati yuzasidan hisobot berildi.
Roʻyxatga olish jarayonlarini yanada takomillashtirish yoʻllari, shu jumladan, raqamli platformalardan foydalanish koʻnikmalarini oshirish, xorijga ishlash, oʻqish yoki xizmat safariga ketgan fuqarolarni roʻyxatga olish, uyma-uy va onlayn toʻplangan maʼlumotlarni integratsiya qilish boʻyicha aniq yechimlar ishlab chiqish zarurligi qayd etildi.
Prezidentimiz aniq, tezkor va ishonchli statistika davlat siyosatini belgilash, iqtisodiy va ijtimoiy islohotlarni amalga oshirishning muhim omili ekanini qayd etib, sohani strategik yondashuv asosida transformatsiya qilishni davom ettirish topshirildi.
Mutasaddilarga aholi va qishloq xoʻjaligini roʻyxatga olish tadbirlarini yuqori saviyada oʻtkazish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.

On November 27, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the report of the National Committee of the Republic of Uzbekistan on Statistics.
In February of this year, a Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On additional measures to bring the system of organization and conduct of statistical work to a new level” was adopted. In accordance with this document, the Agency for Statistics under the President was transformed into the National Statistics Committee, and priority areas were identified to improve the efficiency of statistical activities.
At the meeting, the work carried out during the past period was reviewed.
In particular, through the expansion of interagency data exchange and the implementation of 60 integrations, the reporting burden on economic entities has been reduced by 27 percent. Data from tax authorities’ online cash registers, information on electricity and natural gas consumption, as well as sown areas and agricultural yields, are now automatically received.
Information was presented on current work to improve the calculation of the nominal gross domestic product.
Due to more comprehensive statistical coverage of market services, construction, agriculture, industry, and budget expenditures, an additional 81 trillion soums of added value has been accounted for. As a result, GDP for 2024 increased from $115 billion to $121,4 billion.
The share of the shadow economy has decreased from 50 percent in 2017 to 35 percent in 2024. In the near future, there is potential to further cover an additional 79 trillion soums of the unobserved economy, reducing its share to 29 percent.
The President noted that the volume of e-commerce is growing rapidly worldwide. High growth rates of 9–11 percent are also expected in Uzbekistan. IT services, remote services, freelancing, and other new sectors are developing quickly. The national statistical system is tasked with fully covering these areas as well.
The need to abandon the practice of manual data collection for the Consumer Price Index and to gradually transition to IT solutions and artificial intelligence technologies was emphasized.
Issues related to transforming national statistics into a modern system recognized at the international level were also discussed.
It was noted that the international consulting firm Deloitte has developed 23 initiatives and 70 projects. Their phased implementation will help improve the accuracy, efficiency, and transparency of statistical data. In addition, the National strategy for the development of statistics till 2030 is being developed jointly with the World Bank.
Issues related to preparations for the population census, which will begin in January next year, were discussed.
To date, organizational plans have been approved for 9,008 mahallas, and special training courses have been conducted for over 60 thousand participants from the “mahalla seven” and responsible staff involved in the census.
The census will be conducted electronically through a dedicated portal. Data will be recorded on the portal by enumerators using tablet devices as they conduct door-to-door visits. The process will be monitored using a geographic information system, for which geolocations of the houses and residential units to be registered have been prepared.
The Head of State was briefed on the readiness of these activities in the regions.
It was noted that census processes need to be further improved, including developing skills in using digital platforms, creating specific solutions for counting citizens working, studying, or traveling abroad, and integrating data collected through both door-to-door and online surveys.
Emphasizing that accurate, timely, and reliable statistics are a crucial factor in shaping state policy and implementing economic and social reforms, the President of our country instructed the continuation of the sector’s transformation based on a strategic approach.
Responsible officials were given directives to ensure that the population and agricultural censuses are conducted at a high organizational level.