Mamlakatimizda shaxmat sport turini yanada rivojlantirishga, xalqimiz o‘rtasida ushbu sport turini ommalashtirishga qo‘shayotgan ulkan hissasi, el-yurtimiz oldidagi farzandlik burchiga sodiq qolib, azmu shijoati, yuksak iroda va mahoratini, vatanparvarlik fazilatlarini yaqqol namoyon etgani, jahon miqyosida Vatanimiz sharafini munosib himoya qilib, yuqori natijaga erishgani, Yangi O‘zbekistonning obro‘-e’tiborini dunyoga tarannum qilish, yoshlarimizni ona yurtga muhabbat, milliy g‘urur va iftixor tuyg‘ulari ruhida tarbiyalash borasidagi alohida xizmatlari uchun:
1. Shaxmat bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi Sindarov Javohir Sanjarbekovichga “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi” faxriy unvoni berilsin.
2. Ushbu Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.

За большой вклад в дальнейшее развитие шахматного спорта в нашей стране, его популяризацию среди населения, проявленные верность сыновнему долгу перед Родиной, целеустремленность, высокую волю, мастерство и патриотизм, достойное представление чести нашей страны и достижение высоких результатов на мировом уровне, а также за особые заслуги в деле укрепления международного авторитета Нового Узбекистана, воспитания молодежи в духе любви к Родине и национальной гордости:
1. Присвоить члену национальной сборной Узбекистана по шахматам Синдарову Жавохиру Санжарбековичу почетное звание «Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан».
2. Контроль за исполнением настоящего указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.