27-noyabr kuni mamlakatimizga yangi tayinlangan xorijiy elchilar tomonidan ishonch yorliqlarini topshirish tantanali marosimi boʻldi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev favqulodda va muxtor elchilar – Gretsiya Respublikasidan Paraskevi Seveleki, Indoneziya Respublikasidan Siti Ruhayni Juxayatin, Latviya Respublikasidan Girts Yaunzems, Fransiya Respublikasidan Valid Fuk, Rossiya Federatsiyasidan Aleksey Yerxov, Yaponiyadan Kendzi Xirata va Tojikiston Respublikasidan Nasriddin Ismatullodan ishonch yorliqlarini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari Yangi Oʻzbekistonda oʻz missiyasini boshlayotgan diplomatik vakolatxonalar rahbarlarini samimiy tabrikladi.
Hozirgi beqaror davrda, butun dunyoda murakkab geosiyosiy va iqtisodiy muammolar keskinlashib borayotgan bir paytda diplomatlarning ishi tobora muhim ahamiyat kasb etayotgani taʼkidlandi.
– Sizlar bir necha oydan buyon yurtimizda boʻlib, bugungi kunda mamlakatimiz qanday jadal oʻzgarishlar ruhi bilan yashayotganiga va jahon diplomatiya markazlaridan biriga aylanib borayotganiga shaxsan guvoh boʻlyapsiz, – dedi Prezidentimiz.
Xususan, joriy yilda Toshkent xalqaro investitsiya forumi va Xorijiy investorlar kengashi yigʻilishi, Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasi, “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti va Xalqaro iqlim forumi, UNESCO Bosh konferensiyasining tarixiy sessiyasi hamda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining sammiti muvaffaqiyatli oʻtkazildi.
Soʻnggi yillarda Oʻzbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 13 ta rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Bu yil mamlakatimiz Global barqaror rivojlanish maqsadlari indeksida 19 pogʻonaga koʻtarildi va oxirgi 10 yil ichida eng yuqori natijalarga erishgan beshta davlat qatoriga kirdi. Keyingi sakkiz yilda iqtisodiyotimiz ikki baravardan koʻproqqa oshdi. Kambagʻallik darajasi 35 foizdan 6,6 foizgacha pasaydi.
Ochiqlik siyosati natijasida qariyb 100 ta mamlakat uchun vizasiz rejim joriy etildi. Eksport geografiyasi doimiy ravishda kengayib bormoqda. Bu yil tashqi savdo aylanmasi tarixda birinchi marta 66 milliard dollardan oshdi. Jalb qilingan xorijiy investitsiyalar hajmi 39 milliard dollarga yetdi.
Davlatimiz rahbari, shuningdek, Oʻzbekistonning Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlishini faol qoʻllab-quvvatlagani uchun elchilar vakillik qilayotgan mamlakatlar hukumatlariga alohida minnatdorlik bildirdi.
Prezidentimiz Gretsiya Respublikasi elchisiga murojaat qilar ekan, ushbu mamlakat Oʻzbekistonning Yevropa Ittifoqidagi anʼanaviy va istiqbolli sheriklaridan biri ekanini taʼkidladi.
Joriy yilda ikki tomonlama siyosiy maslahatlashuvlar muvaffaqiyatli oʻtkazildi. Aprel oyida Toshkentda Gretsiya elchixonasi oʻz faoliyatini boshladi.
Yil boshidan beri oʻzaro savdo hajmi 5 baravar oshdi. Farmatsevtika, yengil va oziq-ovqat sanoati, energetika, axborot texnologiyalari va transport sohalarida hamkorlikni rivojlantirish muhimligi taʼkidlandi.
Yaqin fursatda Toshkentda oʻtkazilishi rejalashtirilgan Hukumatlararo komissiya yigʻilishi va Oʻzbekiston – Gretsiya biznes forumining samarali boʻlishini taʼminlash zarurligi qayd etildi.
Indoneziya Respublikasi bilan munosabatlar haqida gapirar ekan, Prezidentimiz xalqlarimizni azaldan tarixiy, diniy va madaniy aloqalar bogʻlab turganini taʼkidladi.
Ikki mamlakat oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi yil boshidan 60 foizga oshgani taʼkidlandi. Kimyo sanoati, qishloq xoʻjaligi, telekommunikatsiya va turizm sohalarida qoʻshma korxonalar muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Dekabr oyida toʻgʻridan-toʻgʻri aviareyslar yoʻlga qoʻyiladi.
Kelgusi yili Toshkentda Hukumatlararo komissiya yigʻilishi va biznes forumi hamda Jakartada siyosiy maslahatlashuvlar oʻtkazilishi salmoqli natija berishiga ishonch bildirildi.
Davlatimiz rahbari Latviya Respublikasi bilan munosabatlarni muhokama qilish chogʻida siyosiy va iqtisodiy aloqalar izchil rivojlanayotgani, ishbilarmon doiralar oʻrtasidagi aloqalar faollashganini taʼkidladi.
Soʻnggi 5 yil ichida Oʻzbekistonning Latviyaga eksporti va qoʻshma korxonalarning soni uch baravar oshdi. Mamlakatimizda Latviya Investitsiyalar va taraqqiyot agentligining vakolatxonasi faoliyat yuritmoqda.
Yaqinda Rigada Oʻzbekiston madaniyati kunlari va Rektorlar forumi muvaffaqiyatli oʻtkazildi.
Migratsiya sohasida kelishuv imzolanishi, aviaqatnovlar koʻpayishi va iqtisodiy hamkorlik mexanizmlaridan samarali foydalanish ikki mamlakat xalqlari yanada yaqinlashishiga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Prezidentimiz Fransiya Respublikasi haqida soʻz yuritar ekan, faol siyosiy muloqot tufayli mamlakatlarimiz oʻrtasidagi munosabatlar strategik sheriklik darajasiga koʻtarilganini taʼkidladi. Oʻtgan oyda Strategik rejalashtirish guruhining birinchi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Joriy yilning mart oyida Parijga amalga oshirilgan oliy darajadagi tarixiy tashrif davomida 10 milliard dollarlik qoʻshma loyihalar boʻyicha kelishib olindi. Yil boshidan oʻzaro savdo hajmi 1,2 milliard dollardan oshdi.
Fransiya taraqqiyot agentligi bilan 2030-yilgacha hamkorlik dasturi tasdiqlandi. Oʻzbekiston – Fransiya qoʻshma universiteti ochildi.
Bu yil Parijda boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston madaniyati kunlari va turizm salohiyati koʻrgazmasi xalqlarimiz oʻrtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qildi.
Kelgusi yilda Oʻzbekiston – Fransiya investitsiya kengashining birinchi yigʻilishi va Hududlararo forumni oʻtkazish zarurligi taʼkidlandi.
Rossiya Federatsiyasi – Oʻzbekistonning uzoq yillik strategik hamkori va ittifoqchisi.
Oʻtgan yili oʻzaro savdo hajmi 12 milliard dollarga yaqinlashdi. Mamlakatimizda Rossiya sarmoyasi ishtirokida 3 mingdan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda. Yil boshidan buyon 4 milliard dollarlik investitsiyalar oʻzlashtirildi. Rossiyaning 15 ta oliy taʼlim muassasasining filiallari samarali faoliyat yuritmoqda.
Joriy yil Parlamentlararo komissiya yigʻilishi, “INNOPROM” xalqaro sanoat koʻrgazmasi, Hududlar rahbarlari kengashi, siyosiy maslahatlashuvlar, Rektorlar forumi, Rossiya madaniyati kunlari va boshqa tadbirlar oʻtkazildi.
Iqtisodiy hamkorlik boʻyicha hukumatlararo komissiyaning yigʻilishini samarali oʻtkazish, hududlararo muloqotni faollashtirish muhimligi taʼkidlandi.
Yaponiya bilan strategik sheriklikni kengaytirish – tashqi siyosatimizning ustuvor yoʻnalishlaridan biri.
Oʻzbekistonda Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA), Yaponiya tashqi savdo tashkiloti (JETRO) va Nagoya universitetining vakolatxonalari samarali faoliyat yuritmoqda.
Telekommunikatsiya, energetika, sogʻliqni saqlash, infratuzilmani rivojlantirish, taʼlim va turizm sohalarida 8 milliard dollarlik loyihalar amalga oshirilmoqda.
Strategik muloqotning birinchi yigʻilishi avgust oyida, oʻtgan oy esa Samarqandda Rektorlar forumi boʻlib oʻtdi. Osakada “Expo-2025” koʻrgazmasi doirasida Oʻzbekiston Milliy kuni muvaffaqiyatli tashkil etildi.
Keyingi oy Tokioda boʻlib oʻtadigan oliy darajadagi muzokaralar va ishbilarmon doiralarning muloqotlari ikki tomonlama hamkorlikka yangi surʼat bagʻishlashiga ishonch bildirildi.
Umumiy siyosiy iroda tufayli soʻnggi yillarda Oʻzbekiston – Tojikiston munosabatlari strategik sheriklik va ittifoqchilik darajasiga koʻtarildi.
Chegara masalalari toʻliq tartibga solindi va transport aloqalari tiklandi. Parlamentlar, hukumatlar, hududlar va ishbilarmon doiralar oʻrtasidagi hamkorlik kuchaydi.
Oʻzaro savdo 5 barobardan ziyodga oshib, 1 milliard dollarga yaqinlashdi. “Oybek-Fotexobod” erkin chegaraoldi savdo zonasi va “Andarxon” savdo-logistika markazining tashkil etilishi tovar ayirboshlashni karrasiga oshirishga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Sanoat, transport, geologiya, energetika, qishloq xoʻjaligi va suv xoʻjaligi, turizm, taʼlim va madaniyat sohalarida qoʻshma loyihalarni amalga oshirish uchun salohiyat borligi qayd etildi.
Marosim yakunida davlatimiz rahbari yangi tayinlangan elchilarga sharafli faoliyatida ulkan muvaffaqiyatlar tiladi, hamkorlikni mustahkamlash uchun barcha mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanishga chaqirdi, hududlar va xususiy sektor vakillari bilan faol hamkorlik qilishni tavsiya qildi.
Oʻz navbatida, xorijiy diplomatlar samimiy qabul va samarali faoliyati uchun yaratilgan sharoitlar uchun minnatdorlik bildirib, Oʻzbekiston bilan koʻp qirrali hamkorlikni faol rivojlantirish uchun professional tajribasi va bilimlarini toʻliq safarbar etishga tayyor ekanliklarini taʼkidladilar.

The President of Uzbekistan receives the credentials of newly appointed foreign ambassadors
On November 27, a solemn ceremony of presenting credentials to the newly appointed foreign ambassadors to our country was held.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, received the credentials of the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassadors of the Hellenic Republic Paraskevi Tseveleki; the Republic of Indonesia Siti Ruhaini Dzuhayatin; the Republic of Latvia Girts Jaunzems; the French Republic Walid Fouque; the Russian Federation Alexey Erkhov; Japan Kenji Hirata; and the Republic of Tajikistan, Nasriddin Ismatullo.
The President sincerely congratulated the heads of the diplomatic missions on the beginning of their mission in the New Uzbekistan.
It was noted that in today’s challenging period, when complex geopolitical and economic problems in the world are rapidly intensifying, the work of diplomats is becoming increasingly important.
You have been in our country for several months and witnessed how fast our state is developing and transforming into one of the centers of world diplomacy, - noted the President.
In particular, this year there was the successful holding of the Tashkent International Investment Forum and the meeting of the Foreign Investors Council, the 150th anniversary assembly of the Inter-Parliamentary Union, the first “Central Asia – EU” summit, the international Climate Forum, the historic session of the UNESCO General Conference, and the summit of the heads of state of Central Asia.
Over the past few years, 13 UN General Assembly resolutions have been adopted at Uzbekistan’s initiative.
This year, our country rose 19 positions in the Global Sustainable Development Goals Index and entered the top five states showing the highest progress over the last 10 years. Over the past eight years, the economy has grown more than twofold. The poverty level has decreased from 35 percent to 6,6 percent.
As a result of the policy of openness, a visa-free regime has been introduced for nearly 100 countries. The geography of exports continues to expand steadily. This year, foreign trade turnover exceeded $66 billion for the first time in history. The volume of attracted foreign investment reached $39 billion.
The Head of State also expressed special gratitude to the governments of the countries represented for the active support in Uzbekistan’s accession to the World Trade Organization.
Addressing the Ambassador of the Hellenic Republic, the President noted that Greece is one of Uzbekistan’s traditional and promising partners within the European Union.
This year, bilateral political consultations were successfully held. Since April, the Embassy of Greece in Tashkent has stared its operations.
Since the beginning of the year, mutual trade volume has increased fivefold. The importance of advancing cooperation in the pharmaceutical, light and food industries, energy, information technologies, and transport sectors was emphasized.
The need to ensure the effectiveness of the upcoming meeting of the Intergovernmental Commission and the Uzbek–Greek business forum in Tashkent was also highlighted.
Speaking about relations with the Republic of Indonesia, the President noted that our people have long been connected by historical, religious and cultural ties.
It was noted that since the beginning of the year the trade turnover between the two countries has increased by 60 percent. Joint enterprises in chemical industry, agriculture, telecommunications and tourism, are successfully operating. Direct flights will be established in December.
Confidence was expressed that the holding of Intergovernmental session and business-forum in Tashkent next year, as well as the political consultations in Jakarta will bring significant results.
During the discussion of relations with the Republic of Latvia, the Head of our state noted the steady development of political and economic ties, as well as the intensification of contacts between business circles.
Over the past five years, Uzbekistan’s exports to Latvia and the number of joint ventures have tripled. A branch of the Latvian Investment and Development Agency operates in our country.
It was also noted that the Days of Uzbek Culture and the Rectors’ Forum were recently successfully held in Riga, marking an important milestone in strengthening humanitarian cooperation and expanding educational exchanges.
It was emphasized that the signing of an agreement in the field of migration, the increase in the number of flights, and the effective use of economic cooperation mechanisms will contribute to further bringing the peoples of the two countries closer together.
Speaking about the French Republic, the President highlighted that, thanks to active political dialogue, relations between our countries have been elevated to the level of strategic partnership. Last month, the first meeting of the Strategic Planning Group was held.
During the historic high-level visit to Paris in March of this year, joint projects worth $10 billion were agreed upon. Since the beginning of the year, mutual trade has exceeded $1,2 billion.
A Cooperation Program with the French Development Agency has been approved till 2030, and a joint Uzbek–French university has been opened.
The Days of Uzbek Culture and the exhibition of tourism potential held this year in Paris contributed to bringing our people closer.
The need to hold the first meeting of the joint Investment Council and the Interregional Forum next year was emphasized.
Russian Federation – a time-tested strategic partner and Uzbekistan’s ally.
Last year the mutual trade volumes have been brought close to $12 billion. Over 3 thousand enterprises with Russian capital are operating in our country. Since the beginning of the year $4 billion of investments have been developed. 15 branches of Russian universities are effectively working.
This year the session of Interparliamentary commission, “INNOPROM” international industrial exhibition, the Council of the heads of regions, political consultations, Forum of rectors, Days of Russia’s culture and other events were held.
The importance was emphasized on the successful holding of Intergovernmental commission session on economic cooperation, as well as intensifying inter-regional dialogue.
One of the priorities of our external policy is expansion of strategic partnership with Japan.
In Uzbekistan, the offices of the Japan International Cooperation Agency (JICA), the Japan External Trade Organization (JETRO), and Nagoya University operate effectively.
Projects are being implemented in the fields of telecommunications, energy, healthcare, infrastructure development, education, and tourism, worth $8 billion.
In August, the first Strategic Dialogue meeting was held, and last month, the Rectors’ Forum took place in Samarkand.
In Osaka, as part of the “EXPO–2025” exhibition, Uzbekistan’s National Day was successfully organized.
Confidence was expressed that the upcoming high-level talks and business contacts in Tokyo next month will give new momentum to bilateral cooperation.
Thanks to shared political will, in recent years Uzbek–Tajik relations have reached the level of strategic partnership and alliance.
Border issues have been fully resolved, and transport links have been restored. Cooperation between parliaments, governments, regions, and business circles has intensified.
Mutual trade has increased more than fivefold, approaching $1 billion. It was emphasized that the creation of the “Oybek–Fotekhobod” free trade and border zone and the “Andarkhan” trade and logistics center will contribute to a multiple increase in trade turnover.
The potential for implementing joint projects in industry, transport, geology, energy, agriculture and water management, tourism, education, and culture was also noted.
At the conclusion of the ceremony, the Head of our state wished the newly appointed ambassadors great success in their honorable mission, called for the effective use of all available opportunities to strengthen partnership, recommended active engagement with the regions and representatives of the private sector.
In turn, the diplomats expressed their gratitude for the warm welcome and the favorable conditions created for their productive work, emphasizing their readiness to apply their full professional experience and knowledge to actively advance multifaceted cooperation with Uzbekistan.