27-noyabr kuni mamlakatimizga yangi tayinlangan xorijiy elchilar tomonidan ishonch yorliqlarini topshirish tantanali marosimi boʻldi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev favqulodda va muxtor elchilar – Gretsiya Respublikasidan Paraskevi Seveleki, Indoneziya Respublikasidan Siti Ruhayni Juxayatin, Latviya Respublikasidan Girts Yaunzems, Fransiya Respublikasidan Valid Fuk, Rossiya Federatsiyasidan Aleksey Yerxov, Yaponiyadan Kendzi Xirata va Tojikiston Respublikasidan Nasriddin Ismatullodan ishonch yorliqlarini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari Yangi Oʻzbekistonda oʻz missiyasini boshlayotgan diplomatik vakolatxonalar rahbarlarini samimiy tabrikladi.
Hozirgi beqaror davrda, butun dunyoda murakkab geosiyosiy va iqtisodiy muammolar keskinlashib borayotgan bir paytda diplomatlarning ishi tobora muhim ahamiyat kasb etayotgani taʼkidlandi.
– Sizlar bir necha oydan buyon yurtimizda boʻlib, bugungi kunda mamlakatimiz qanday jadal oʻzgarishlar ruhi bilan yashayotganiga va jahon diplomatiya markazlaridan biriga aylanib borayotganiga shaxsan guvoh boʻlyapsiz, – dedi Prezidentimiz.
Xususan, joriy yilda Toshkent xalqaro investitsiya forumi va Xorijiy investorlar kengashi yigʻilishi, Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasi, “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti va Xalqaro iqlim forumi, UNESCO Bosh konferensiyasining tarixiy sessiyasi hamda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining sammiti muvaffaqiyatli oʻtkazildi.
Soʻnggi yillarda Oʻzbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 13 ta rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Bu yil mamlakatimiz Global barqaror rivojlanish maqsadlari indeksida 19 pogʻonaga koʻtarildi va oxirgi 10 yil ichida eng yuqori natijalarga erishgan beshta davlat qatoriga kirdi. Keyingi sakkiz yilda iqtisodiyotimiz ikki baravardan koʻproqqa oshdi. Kambagʻallik darajasi 35 foizdan 6,6 foizgacha pasaydi.
Ochiqlik siyosati natijasida qariyb 100 ta mamlakat uchun vizasiz rejim joriy etildi. Eksport geografiyasi doimiy ravishda kengayib bormoqda. Bu yil tashqi savdo aylanmasi tarixda birinchi marta 66 milliard dollardan oshdi. Jalb qilingan xorijiy investitsiyalar hajmi 39 milliard dollarga yetdi.
Davlatimiz rahbari, shuningdek, Oʻzbekistonning Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlishini faol qoʻllab-quvvatlagani uchun elchilar vakillik qilayotgan mamlakatlar hukumatlariga alohida minnatdorlik bildirdi.
Prezidentimiz Gretsiya Respublikasi elchisiga murojaat qilar ekan, ushbu mamlakat Oʻzbekistonning Yevropa Ittifoqidagi anʼanaviy va istiqbolli sheriklaridan biri ekanini taʼkidladi.
Joriy yilda ikki tomonlama siyosiy maslahatlashuvlar muvaffaqiyatli oʻtkazildi. Aprel oyida Toshkentda Gretsiya elchixonasi oʻz faoliyatini boshladi.
Yil boshidan beri oʻzaro savdo hajmi 5 baravar oshdi. Farmatsevtika, yengil va oziq-ovqat sanoati, energetika, axborot texnologiyalari va transport sohalarida hamkorlikni rivojlantirish muhimligi taʼkidlandi.
Yaqin fursatda Toshkentda oʻtkazilishi rejalashtirilgan Hukumatlararo komissiya yigʻilishi va Oʻzbekiston – Gretsiya biznes forumining samarali boʻlishini taʼminlash zarurligi qayd etildi.
Indoneziya Respublikasi bilan munosabatlar haqida gapirar ekan, Prezidentimiz xalqlarimizni azaldan tarixiy, diniy va madaniy aloqalar bogʻlab turganini taʼkidladi.
Ikki mamlakat oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi yil boshidan 60 foizga oshgani taʼkidlandi. Kimyo sanoati, qishloq xoʻjaligi, telekommunikatsiya va turizm sohalarida qoʻshma korxonalar muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Dekabr oyida toʻgʻridan-toʻgʻri aviareyslar yoʻlga qoʻyiladi.
Kelgusi yili Toshkentda Hukumatlararo komissiya yigʻilishi va biznes forumi hamda Jakartada siyosiy maslahatlashuvlar oʻtkazilishi salmoqli natija berishiga ishonch bildirildi.
Davlatimiz rahbari Latviya Respublikasi bilan munosabatlarni muhokama qilish chogʻida siyosiy va iqtisodiy aloqalar izchil rivojlanayotgani, ishbilarmon doiralar oʻrtasidagi aloqalar faollashganini taʼkidladi.
Soʻnggi 5 yil ichida Oʻzbekistonning Latviyaga eksporti va qoʻshma korxonalarning soni uch baravar oshdi. Mamlakatimizda Latviya Investitsiyalar va taraqqiyot agentligining vakolatxonasi faoliyat yuritmoqda.
Yaqinda Rigada Oʻzbekiston madaniyati kunlari va Rektorlar forumi muvaffaqiyatli oʻtkazildi.
Migratsiya sohasida kelishuv imzolanishi, aviaqatnovlar koʻpayishi va iqtisodiy hamkorlik mexanizmlaridan samarali foydalanish ikki mamlakat xalqlari yanada yaqinlashishiga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Prezidentimiz Fransiya Respublikasi haqida soʻz yuritar ekan, faol siyosiy muloqot tufayli mamlakatlarimiz oʻrtasidagi munosabatlar strategik sheriklik darajasiga koʻtarilganini taʼkidladi. Oʻtgan oyda Strategik rejalashtirish guruhining birinchi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Joriy yilning mart oyida Parijga amalga oshirilgan oliy darajadagi tarixiy tashrif davomida 10 milliard dollarlik qoʻshma loyihalar boʻyicha kelishib olindi. Yil boshidan oʻzaro savdo hajmi 1,2 milliard dollardan oshdi.
Fransiya taraqqiyot agentligi bilan 2030-yilgacha hamkorlik dasturi tasdiqlandi. Oʻzbekiston – Fransiya qoʻshma universiteti ochildi.
Bu yil Parijda boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston madaniyati kunlari va turizm salohiyati koʻrgazmasi xalqlarimiz oʻrtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qildi.
Kelgusi yilda Oʻzbekiston – Fransiya investitsiya kengashining birinchi yigʻilishi va Hududlararo forumni oʻtkazish zarurligi taʼkidlandi.
Rossiya Federatsiyasi – Oʻzbekistonning uzoq yillik strategik hamkori va ittifoqchisi.
Oʻtgan yili oʻzaro savdo hajmi 12 milliard dollarga yaqinlashdi. Mamlakatimizda Rossiya sarmoyasi ishtirokida 3 mingdan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda. Yil boshidan buyon 4 milliard dollarlik investitsiyalar oʻzlashtirildi. Rossiyaning 15 ta oliy taʼlim muassasasining filiallari samarali faoliyat yuritmoqda.
Joriy yil Parlamentlararo komissiya yigʻilishi, “INNOPROM” xalqaro sanoat koʻrgazmasi, Hududlar rahbarlari kengashi, siyosiy maslahatlashuvlar, Rektorlar forumi, Rossiya madaniyati kunlari va boshqa tadbirlar oʻtkazildi.
Iqtisodiy hamkorlik boʻyicha hukumatlararo komissiyaning yigʻilishini samarali oʻtkazish, hududlararo muloqotni faollashtirish muhimligi taʼkidlandi.
Yaponiya bilan strategik sheriklikni kengaytirish – tashqi siyosatimizning ustuvor yoʻnalishlaridan biri.
Oʻzbekistonda Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA), Yaponiya tashqi savdo tashkiloti (JETRO) va Nagoya universitetining vakolatxonalari samarali faoliyat yuritmoqda.
Telekommunikatsiya, energetika, sogʻliqni saqlash, infratuzilmani rivojlantirish, taʼlim va turizm sohalarida 8 milliard dollarlik loyihalar amalga oshirilmoqda.
Strategik muloqotning birinchi yigʻilishi avgust oyida, oʻtgan oy esa Samarqandda Rektorlar forumi boʻlib oʻtdi. Osakada “Expo-2025” koʻrgazmasi doirasida Oʻzbekiston Milliy kuni muvaffaqiyatli tashkil etildi.
Keyingi oy Tokioda boʻlib oʻtadigan oliy darajadagi muzokaralar va ishbilarmon doiralarning muloqotlari ikki tomonlama hamkorlikka yangi surʼat bagʻishlashiga ishonch bildirildi.
Umumiy siyosiy iroda tufayli soʻnggi yillarda Oʻzbekiston – Tojikiston munosabatlari strategik sheriklik va ittifoqchilik darajasiga koʻtarildi.
Chegara masalalari toʻliq tartibga solindi va transport aloqalari tiklandi. Parlamentlar, hukumatlar, hududlar va ishbilarmon doiralar oʻrtasidagi hamkorlik kuchaydi.
Oʻzaro savdo 5 barobardan ziyodga oshib, 1 milliard dollarga yaqinlashdi. “Oybek-Fotexobod” erkin chegaraoldi savdo zonasi va “Andarxon” savdo-logistika markazining tashkil etilishi tovar ayirboshlashni karrasiga oshirishga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Sanoat, transport, geologiya, energetika, qishloq xoʻjaligi va suv xoʻjaligi, turizm, taʼlim va madaniyat sohalarida qoʻshma loyihalarni amalga oshirish uchun salohiyat borligi qayd etildi.
Marosim yakunida davlatimiz rahbari yangi tayinlangan elchilarga sharafli faoliyatida ulkan muvaffaqiyatlar tiladi, hamkorlikni mustahkamlash uchun barcha mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanishga chaqirdi, hududlar va xususiy sektor vakillari bilan faol hamkorlik qilishni tavsiya qildi.
Oʻz navbatida, xorijiy diplomatlar samimiy qabul va samarali faoliyati uchun yaratilgan sharoitlar uchun minnatdorlik bildirib, Oʻzbekiston bilan koʻp qirrali hamkorlikni faol rivojlantirish uchun professional tajribasi va bilimlarini toʻliq safarbar etishga tayyor ekanliklarini taʼkidladilar.

Президент Узбекистана принял верительные грамоты у вновь назначенных иностранных послов
27 ноября состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну зарубежными послами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты у чрезвычайных и полномочных послов Греческой Республики Параскеви Цевелеки, Республики Индонезия Сити Рухайни Жухаятин, Латвийской Республики Гиртса Яунземса, Французской Республики Валида Фука, Российской Федерации Алексея Ерхова, Японии Кэндзи Хираты и Республики Таджикистан Насриддина Исматулло.
Глава нашего государства искренне поздравил руководителей дипломатических представительств с началом их миссии в Новом Узбекистане.
Было отмечено, что в нынешний непростой период, когда в мире стремительно обостряются сложные геополитические и экономические проблемы, деятельность дипломатов приобретает все более актуальное значение.
– Вы уже несколько месяцев находитесь в нашей стране и своими глазами видите, как быстро развивается наше государство и превращается в один из центров мировой дипломатии, – заявил Президент.
В частности, в текущем году успешно проведены Ташкентский международный инвестиционный форум и заседание Совета иностранных инвесторов, 150-я юбилейная ассамблея Межпарламентского союза, первый саммит «Центральная Азия — ЕС» и международный Климатический форум, историческая сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО и саммит глав государств Центральной Азии.
За последние годы по инициативе Узбекистана принято 13 резолюций Генассамблеи ООН.
В этом году наша страна поднялась на 19 позиций в Индексе глобальных целей устойчивого развития и вошла в пятерку государств, показавших наивысший результат за последние 10 лет. За последние 8 лет экономика выросла более чем вдвое. Уровень бедности снизился с 35 до 6,6 процента.
В результате политики открытости введен безвизовый режим для почти 100 государств. Стабильно расширяется география экспорта. В нынешнем году внешнеторговый оборот впервые в истории превысил 66 миллиардов долларов. Объем привлеченных иностранных инвестиций достиг 39 миллиардов.
Глава государства также выразил особую благодарность правительствам представленных стран за активную поддержку вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
Обращаясь к послу Греческой Республики, Президент отметил, что Греция является одним из традиционных и перспективных партнеров нашей страны в Европейском Союзе.
В этом году успешно проведены двусторонние политические консультации. С апреля начало свою деятельность посольство Греции в Ташкенте.
С начала года объем взаимной торговли увеличился в 5 раз. Отмечена важность продвижения кооперации в сферах фармацевтики, легкой и пищевой промышленности, энергетики, информационных технологий и транспорта.
Была отмечена необходимость обеспечения эффективности намеченных на ближайшее время в Ташкенте заседания Межправительственной комиссии и узбекско-греческого бизнес-форума.
Говоря о взаимоотношениях с Республикой Индонезия, Президент отметил, что наши народы издревле связывают исторические, религиозные и культурные связи.
Подчеркнуто, что с начала года товарооборот между двумя странами увеличился на 60 процентов. Успешно работают совместные предприятия в химической промышленности, сельском хозяйстве, телекоммуникациях и туризме. В декабре будут налажены прямые авиарейсы.
Выражена уверенность, что проведение в следующем году в Ташкенте заседания Межправительственной комиссии и бизнес-форума, а также политических консультаций в Джакарте даст весомые результаты.
В ходе обсуждения отношений с Латвийской Республикой, глава нашего государства отметил поступательное развитие политических и экономических связей, активизацию контактов между деловыми кругами.
За последние 5 лет экспорт Узбекистана в Латвию и количество совместных предприятий увеличились втрое.
В нашей стране работает офис латвийского Агентства инвестиций и развития.
Недавно в городе Риге успешно проведены Дни культуры Узбекистана и Форум ректоров.
Подчеркнуто, что подписание соглашения в сфере миграции, увеличение количества авиарейсов и эффективное использование механизмов экономического сотрудничества будут способствовать дальнейшему сближению народов двух государств.
Говоря о Французской Республике, Президент подчеркнул, что благодаря активному политическому диалогу отношения между нашими странами были подняты на уровень стратегического партнерства. В прошлом месяце состоялось первое заседание Группы стратегического планирования.
В ходе исторического визита на высшем уровне в Париж в марте этого года согласованы совместные проекты на 10 миллиардов долларов. С начала года взаимная торговля превысила 1,2 миллиарда долларов.
Утверждена Программа сотрудничества с Французским агентством развития до 2030 года. Открыт совместный узбекско-французский университет.
Состоявшиеся в текущем году в Париже Дни культуры Узбекистана и выставка туристического потенциала способствовали дальнейшему сближению наших народов.
Отмечена необходимость проведения в следующем году первого заседания Совместного инвестиционного совета и Межрегионального форума.
Российская Федерация – это испытанный временем стратегический партнер и союзник Узбекистана.
В прошлом году объем взаимной торговли приблизился к 12 миллиардам долларов. В нашей стране функционирует более 3 тысяч предприятий с участием российского капитала. С начала года освоено 4 миллиарда долларов инвестиций. Эффективно действуют филиалы 15 российских вузов.
В текущем году проведены заседание Межпарламентской комиссии, Международная промышленная выставка «ИННОПРОМ», Совет глав регионов, политические консультации, Форум ректоров, Дни культуры России и другие мероприятия.
Подчеркнута важность плодотворного проведения заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, а также активизации межрегионального диалога.
Одним из приоритетов нашей внешней политики является расширение стратегического партнерства с Японией.
В Узбекистане эффективно работают представительства Японского агентства международного сотрудничества (JICA), Организации развития внешней торговли Японии (JETRO) и Нагойского университета.
Реализуются проекты в сферах телекоммуникаций, энергетики, здравоохранения, развития инфраструктуры, образования и туризма на сумму 8 миллиардов долларов.
В августе проведено первое заседание Стратегического диалога, в прошлом месяце в Самарканде – Форум ректоров.
В Осаке, в рамках выставки «ЭКСПО–2025», успешно организован Национальный день Узбекистана.
Выражена уверенность, что предстоящие в следующем месяце в Токио переговоры на высшем уровне и деловые контакты придадут новый импульс двустороннему сотрудничеству.
Благодаря общей политической воле в последние годы узбекско-таджикские отношения вышли на уровень стратегического партнерства и союзничества.
Полностью урегулированы пограничные вопросы, восстановлены транспортные связи. Активизировалось сотрудничество между парламентами, правительствами, регионами и деловыми кругами.
Объем взаимной торговли увеличился более чем в 5 раз и приблизился к 1 миллиарду долларов. Подчеркнуто, что создание свободной торгово-приграничной зоны «Ойбек – Фотехобод» и торгово-логистического центра «Андархан» будут служить кратному увеличению товарооборота.
Отмечен потенциал для реализации совместных проектов в сферах промышленности, транспорта, геологии, энергетики, сельского и водного хозяйства, туризма, образования и культуры.
В завершение церемонии глава нашего государства пожелал вновь назначенным послам больших успехов в их почетной миссии, призвал эффективно использовать все имеющиеся возможности для укрепления партнерства, рекомендовал активно взаимодействовать с регионами и представителями частного бизнеса.
В свою очередь, дипломаты выразили признательность за теплый прием и созданные условия для их плодотворной работы, подчеркнули готовность использовать весь профессиональный опыт и знания для активного продвижения многопланового сотрудничества с Узбекистаном.