Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Prezident Olimpiadasi oʻyinlarining ochilish marosimidagi nutqi
Muhtaram faxriylar, ustoz va murabbiylar, azm-u shijoatli oʻgʻil-qizlarim!
Bugun sizlar bilan Yangi Oʻzbekiston timsoli boʻlgan mana shu muazzam Olimpiya shaharchasida Prezident Olimpiadasiga start beryapmiz.
Mamlakatimizda birinchi marta oʻtkazilayotgan, butun yurtimiz yoshlarini Olimpiya harakatining ezgu gʻoyalari asosida birlashtirayotgan ushbu sport bayrami barchamizga muborak boʻlsin!
Biz islohotlarimizning ilk kunlaridanoq barcha sohalar qatori jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirishga ham katta eʼtibor qaratyapmiz. Soʻnggi sakkiz yilda budjetdan sportga berilayotgan yillik mablagʻ 250 milliard soʻmdan 3 trillion soʻmga oshdi; trenerlarning oʻrtacha maoshi 7 barobar koʻpaydi; 250 dan ziyod yirik sport obyektlari yangidan qurildi, 100 ga yaqin obyekt rekonstruksiya qilindi; mahallalarda, ayniqsa, chekka-chekka qishloqlarda 2 mingga yaqin sport maydonchalari barpo etildi, ularning sonini har yili 500 taga oshirib boryapmiz; 14 ta olimpiya va paralimpiya markazlari toʻliq zamonaviy infratuzilma bilan taʼminlandi.
Bu ishlarimiz yurtimizning nufuzli xalqaro musobaqalarda yuqori natijalarga erishishi va sporti yuksak darajada rivojlangan davlatlar qatoridan joy olishi uchun mustahkam zamin yaratmoqda. Jumladan, Parij Olimpiya va Paralimpiya oʻyinlarida mard va bahodir sportchilarimiz chinakam jasorat koʻrsatib, 13-oʻrinni egallaganliklari har qanday tahsin va tasannolarga munosibdir.
Ana shunday zafarli yurishning davomi sifatida joriy yilda yoshlarimiz Jahon universiadasida 13-oʻrinni, Bahraynda oʻtkazilgan Yoshlar oʻyinlari va Saudiya Arabistonidagi Islom birdamligi musobaqalarida faxrli 2-oʻrinni egalladi.
Ayniqsa, oʻgʻil-qizlarimiz jahon, Osiyo va Olimpiya oʻyinlarida 50 dan ortiq rekord natijalarga erishgani yurtimizning xalqaro Olimpiya harakatidagi oʻrni va nufuzini yaqqol koʻrsatib turibdi.
Futbol boʻyicha Oʻzbekiston milliy terma jamoasi ilk bor jahon chempionatiga yoʻllanmani qoʻlga kiritgani xalqimiz 34 yil kutgan tarixiy voqea boʻldi.
Shu kunlarda shaxmat boʻyicha Jahon kubogi yarim finalida bir paytning oʻzida 2 nafar shaxmatchimiz qatnashmoqda. Hozirgina xushxabar oldik. 19 yoshli xalqaro grossmeysterimiz Javohir Sindorov Hindistonda oʻtayotgan mazkur nufuzli turnirda gʻalaba qozonib, jahon kubogini qoʻlga kiritdi. Endi u jahon toji uchun daʼvogarlar turnirida qatnashadi va bunday natijalar butun xalqimizni albatta quvontiradi.
Hech shubhasiz, Yangi Oʻzbekistonning sport tarixini ana shunday yuzlab irodasi mustahkam, jasur va matonatli, yuksak intellektual salohiyatga ega oʻgʻil-qizlarimiz yaratmoqda.
Bunday qahramon sportchilarimizga shon-sharaflar boʻlsin! Ularning boshi uzra Vatanimiz bayrogʻi hamisha magʻrur hilpirab tursin!
Albatta, erishilgan natijalar oʻzimizniki. Eng muhimi, izlanish va harakatdan toʻxtab qolmasligimiz kerak.
Dunyoda barcha sohalar qatori sportda ham qanday keskin kurash va raqobat kechayotganini hammamiz koʻrib turibmiz. Bu esa nufuzli xalqaro sport musobaqalari, jumladan, Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik tizimini yanada takomillashtirishni talab etmoqda.
Bu ishlarni eng quyi boʻgʻin boʻlgan mahalladan boshlash uchun joriy yil besh bosqichli ommaviy sport musobaqalari tizimiga 15 million aholi qamrab olindi.
Adaptiv sportga berilayotgan eʼtibor tufayli soʻnggi uch yilda parasportchilar soni qariyb 7 karra oshib, 70 mingdan ortiq nogironligi bor shaxslar ommaviy sportga jalb etildi.
Sohani raqamlashtirib, shaffof tizim yaratganimiz hisobidan barcha 10 mingta maktab va 9 mingta mahalladagi oʻgʻil-qizlarimiz oʻz salohiyatini namoyon qilish imkoniga ega boʻldi.
Endi eng iqtidorli yoshlarni seleksiya qilish va ularni katta sportga yoʻnaltirish boʻyicha mutlaqo yangi tizim – Prezident Olimpiadasi oʻyinlarini boshlayapmiz.
Musobaqaning tuman va viloyat bosqichlarida umumtaʼlim maktablaridagi sport toʻgaraklari, xususiy sport klublari va 310 ta sport maktabidan 100 mingdan ortiq yoshlarimiz ishtirok etdi.
Viloyat hokimlari oʻzlari bosh boʻlib, joylarda eng yuqori natijaga erishgan 3 mingdan ziyod oʻgʻil-qizlarimizni Prezident Olimpiadasiga olib keldi. Ular sportning 10 ta yoʻnalishi boʻyicha oʻzaro bellashuvlarni boshladi. Gʻoliblar maxsus sovrinlar va pul mukofotlari bilan taqdirlanadi. Eng asosiysi, ular terma jamoalarga toʻgʻridan-toʻgʻri yoʻnaltiriladi.
Aʼlo darajadagi tayyorgarlikni davom ettirish uchun ular Olimpiya va Paralimpiya markazlariga qabul qilinadi hamda har biriga stipendiya beriladi.
Bir soʻz bilan aytganda, bundan buyon har yili oʻtkaziladigan Prezident Olimpiadasi yangi iqtidorlarni kashf qilib, samarali seleksiya tizimiga aylanadi.
Kelgusi yildan boshlab suv sporti, velosport, triatlon, qilichbozlik va jamoaviy oʻyinlar boʻyicha ham musobaqalar oʻtkazilib, Prezident Olimpiadasidagi sport turlari 20 taga yetkaziladi.
Sport vazirligi, Olimpiya qoʻmitasi, sport federatsiyalari Prezident Olimpiadasining har bir bosqichiga xalqaro sport talablarini toʻliq tatbiq qiladi; yuqori mahoratli sportchilarni tayyorlash uchun trenerlarni zamonaviy metodologiya va yondashuvlar asosida oʻqitish tizimini yoʻlga qoʻyadi; musobaqa natijalarini ochiq va shaffof baholash uchun hakamlarning salohiyatini oshirib boradi.
Viloyat hokimlari sport turlaridan kelib chiqib, sport maktablari va toʻgaraklaridagi sharoitlarni yaxshilab, zamonaviy inventarlar bilan toʻliq taʼminlaydi; har yili kamida 10 tadan mahallada zamonaviy sport zallarini qurib, xususiy sport klublarining boshqaruviga beradi.
Xabaringiz bor, kelgusi yil 46-Butunjahon shaxmat olimpiadasi, 2027-yilda 20 yoshgacha boʻlgan futbolchilar oʻrtasida jahon chempionati hamda 2029-yilda Yoshlar Osiyo oʻyinlari Oʻzbekistonda oʻtkaziladi.
Bugungi tadbirimiz boʻlib oʻtayotgan ushbu muhtasham Olimpiya shaharchasi, joylarda barpo etilayotgan zamonaviy sport infratuzilmalari mana shunday nufuzli xalqaro turnirlarni yuksak saviyada tashkil etish uchun katta zamin yaratmoqda. Bunday yirik musobaqalar xalqimiz, ayniqsa, yoshlarimiz uchun katta bayram, katta mahorat maktabi boʻladi, mamlakatimizning doʻstlik va hamkorlik diyori sifatidagi xalqaro obroʻ-eʼtiborini yanada oshiradi.
Prezident Olimpiadasi tizimi esa hech shubhasiz, bunday musobaqalarga javohir sportchilarni tanlab olishga, xususan, 2028-yilda Los-Anjelesda oʻtadigan Olimpiya oʻyinlari uchun har bir hududdan litsenziyalar sonini koʻpaytirishga xizmat qiladi.
Kelgusida ularning orasidan Bahodir Jalolov, Ulugʻbek Rashidov, Diyora Keldiyorova, Akbar Joʻrayev kabi jahon va Olimpiya chempionlari albatta yetishib chiqishiga ishonaman.
Donishmandlar aytganlaridek, irodasi kuchli inson, xalq va millatni yengib boʻlmaydi.
Ayniqsa, sport qanday buyuk kuch, qanday yuksak oʻrnak va namuna ekanini bugungi tantanali marosimda ishtirok etayotgan siz, hurmatli sportchilarimiz, soha faxriylari, ustoz-murabbiylar yaxshi bilasiz.
Agar sizlar oʻzingizdagi katta tarbiyaviy salohiyat va hayotiy tajribani yoshlarimizga singdirsangiz, ularni bilimli va aqlli, vatanparvar insonlar etib tarbiyalashga hissa qoʻshsangiz, sizlardan xalqimiz ham, Prezident ham minnatdor boʻladi. Chunki turli zararli gʻoya va taʼsirlar kuchayib borayotgan hozirgi murakkab davrda yosh avlodimizni har tomonlama sogʻlom etib tarbiyalash hal qiluvchi ahamiyat kasb etmoqda.
Men bu borada sportni tarbiyadan, tarbiyani esa sportdan ayri holda tasavvur etolmaydigan sizdek hurmatli sportchilar, faxriylarimiz va ustoz-murabbiylarga tayanaman.
Aziz sportchi oʻgʻil-qizlarim!
Hech qachon unutmang, sizlar mamlakatimizda ilk bor oʻtkazilayotgan Prezident Olimpiadasi qatnashchilarisiz. Ana shunday nom bilan tarixga kirasiz. Ushbu yuksak maqomga munosib boʻlib, barchangiz mahorat, halollik va jasorat namunalarini koʻrsatasiz deb ishonaman.
Sportning murakkab va masʼuliyatli yoʻlida zimmangizda hali aziz Vatanimiz bayrogʻini baland koʻtarib, uni jahonga tarannum etishdek buyuk vazifalar turibdi.

Уважаемые ветераны, мастера и наставники, целеустремленная молодежь!
Сегодня в этом великолепном Олимпийском городке, ставшем еще одним символом Нового Узбекистана, мы вместе с вами даем старт Президентской Олимпиаде.
Поздравляю всех вас с этим впервые проводимым в нашей стране праздником спорта, объединившим всю молодежь республики благородной идеей олимпийского движения.
С первых дней реформ мы наряду со всеми другими сферами уделяем большое внимание развитию физической культуры и спорта. За последние восемь лет средства, ежегодно направляемые из бюджета в сферу спорта, увеличились с 250 миллиардов сумов до 3 триллионов сумов, средняя заработная плата тренеров выросла в 7 раз, построено более 250 новых крупных спортивных объектов, проведена реконструкция около 100 объектов, в махаллях, особенно в отдаленных селах, создано около 2 тысяч спортивных площадок, и мы ежегодно увеличиваем их количество на 500, 14 олимпийских и паралимпийских центров полностью обеспечены современной инфраструктурой.
Эта работа создает прочный фундамент для достижения нашей страной высоких результатов на престижных международных соревнованиях, чтобы она могла занять достойное место среди государств, где спорт развит на высоком уровне. В частности, на Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже наши смелые и стойкие спортсмены продемонстрировали настоящий героизм, заняв 13-е место, что поистине достойно восхищения и самого высокого признания.
В продолжение этой череды побед наша молодежь в нынешнем году заняла 13-е место во Всемирных студенческих играх, почетное 2-е место – на проведенных в Бахрейне Юношеских играх и играх Исламской солидарности в Саудовской Аравии.
Более 50 рекордов, поставленных нашими юношами и девушками на чемпионатах мира, Азиатских и Олимпийских играх, особенно ярко демонстрируют значение и авторитет нашей страны в международном олимпийском движении.
Национальная сборная Узбекистана по футболу впервые завоевала путевку на чемпионат мира – это событие, которого мы ждали 34 года.
В эти дни в полуфинале Кубка мира по шахматам участвовали сразу 2 наших шахматиста. Только что мы получили радостную весть. Наш 19-летний международный гроссмейстер Жавохир Синдаров, победив в этом престижном турнире, проходящем в Индии, стал обладателем Кубка мира. Теперь он будет участвовать в турнире претендентов на мировую корону.
Безусловно, спортивную историю Нового Узбекистана создают сотни наших целеустремленных, отважных юношей и девушек, обладающих высоким интеллектуальным потенциалом и твердой волей.
Слава нашим спортсменам–победителям! Пусть всегда над ними гордо реет флаг Родины!
Конечно, мы гордимся нашими успехами. Но нам надо, не останавливаясь на достигнутом, идти только вперед, к покорению новых рубежей.
В мире спорта, как и во всех сферах, сегодня наблюдается острая конкурентная борьба. Это требует дальнейшего совершенствования системы подготовки к международным спортивным соревнованиям, в том числе к Олимпийским играм.
Чтобы работа начиналась с самого нижнего звена – махалли, в нынешнем году пятиэтапными массовыми спортивными соревнованиями были охвачены 15 миллионов жителей страны.
В результате большого внимания, уделяемого адаптивному спорту, за последние три года число параспортсменов выросло почти в 7 раз, в массовый спорт были вовлечены свыше 70 тысяч лиц с инвалидностью.
За счет цифровизации сферы, создания прозрачной системы юноши и девушки из всех 10 тысяч школ и 9 тысяч махаллей получили возможность проявить свой потенциал.
Теперь мы приступаем к формированию совершенно новой системы спортивной селекции одаренной молодежи и ее направления в большой спорт – это игры Президентской Олимпиады.
В соревнованиях районных и областных этапов приняли участие более 100 тысяч юношей и девушек из спортивных секций общеобразовательных школ, частных спортивных клубов и 310 спортивных школ.
Хокимы областей организовали поездки и лично привезли на Президентскую Олимпиаду более 3 тысяч юных спортсменов, достигших высоких результатов на местах. Соревнования начались по 10 видам спорта. Победители будут награждены специальными призами и денежными премиями. Главное – они будут напрямую направляться в сборные команды.
Чтобы продолжить подготовку на самом высоком уровне, их примут в Олимпийский и Паралимпийский центры, каждому будет выплачиваться стипендия.
Одним словом, отныне ежегодно проводимая Президентская Олимпиада будет открывать новые таланты, станет эффективной системой селекции спортсменов.
Со следующего года количество видов спорта Президентской Олимпиады будет доведено до 20, в ее рамках начнут также проводиться соревнования по водным видам, велоспорту, триатлону, фехтованию и командным играм.
Министерство спорта, Олимпийский комитет, спортивные федерации внедрят в полном объеме международные спортивные требования на каждом этапе Президентской Олимпиады, для подготовки высокопрофессиональных спортсменов наладят систему обучения тренеров на основе современной методологии и подходов, будут повышать потенциал судей для открытой и прозрачной оценки результатов соревнований.
Хокимы областей, исходя из видов спорта, улучшат условия в спортивных школах и секциях, полностью обеспечат их современным инвентарем, будут ежегодно строить современные спортивные залы не менее чем в 10 махаллях в своем регионе, а их управление передадут частным спортивным клубам.
Как известно, в следующем году Узбекистан примет 46-ю Всемирную шахматную олимпиаду, в 2027 году – Чемпионат мира по футболу среди игроков до 20 лет и в 2029 году – Азиатские юношеские игры.
Замечательный Олимпийский городок, где проходит наше сегодняшнее мероприятие, возводимая на местах современная спортивная инфраструктура – все это является прочной основой для организации престижных международных турниров на самом высоком уровне. Такие крупные соревнования станут для нашего народа, особенно молодежи, настоящим праздником, школой высокого спортивного мастерства, еще больше повысят международный авторитет Узбекистана как страны дружбы и сотрудничества.
Система Президентской Олимпиады, несомненно, послужит отбору самых лучших спортсменов для участия в таких соревнованиях, в частности, увеличению количества лицензий, получаемых каждым регионом на предстоящие в 2028 году Олимпийские игры в Лос-Анджелесе.
Уверен, что в будущем из их числа обязательно выйдут новые чемпионы мира и Олимпийских игр, такие как Баходир Жалолов, Улугбек Рашидов, Диёра Келдиёрова, Акбар Жураев.
Как говорили мудрецы, человека, народ и нацию, обладающих сильной волей, победить невозможно.
Вы, уважаемые спортсмены, ветераны сферы, наставники и тренеры, участвующие в сегодняшней торжественной церемонии, особенно хорошо знаете, какой великой силой, каким достойным примером является спорт.
Если вы передадите нашей молодежи имеющийся у вас большой потенциал и жизненный опыт, внесете вклад в ее воспитание, вырастите образованными и умными людьми, патриотами, то вам будут благодарны и народ, и Президент. В нынешнее сложное время, когда различные деструктивные идеологии и течения пытаются усилить свое влияние, воспитание молодежи всесторонне здоровыми личностями имеет решающее значение.
И в этом я опираюсь на таких, как вы, уважаемые спортсмены, ветераны, наставники и тренеры, не представляющие себе спорт без воспитания, а воспитание – без спорта.
Дорогие наши спортсмены!
Запомните: вы – участники впервые проводимой в стране Президентской Олимпиады и, конечно, войдете в историю. Уверен, что все вы, удостоившись такого высокого статуса, продемонстрируете все свое мастерство, смелость и отвагу.
На сложном и ответственном спортивном жизненном пути перед вами стоит важнейшая задача – высоко поднять на международной арене флаг нашей Родины, воспевая ее славу своими победами.