Бугун Остона шаҳрида ўтаётган Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ўзига ажратилган қароргоҳда Туркий давлатлар ташкилоти бош котиби Бағдод Амреевни қабул қилди.
Кейинги йилларда ташкилот доирасидаги мулоқот фаоллашиб, кўп қиррали ҳамкорлик кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йил ноябрь ойида Самарқандда бўладиган саммитга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жиҳатлари кўриб чиқилди.
Давлат раҳбарларининг мажлиси арафасида кун тартибини ҳамда савдо, инвестиция, транспорт, ахборот-коммуникация технологиялари ва гуманитар алмашинув бўйича кўп томонлама ҳужжатларни ишлаб чиқиш мақсадида вазирлар даражасида қатор учрашувлар бўлиб ўтади.
Ташкилот саммитини пухта тайёрлаш учун ушбу нуфузли минтақавий тузилма котибияти билан яқиндан ҳамкорлик қилишга келишиб олинди.

В рамках программы мероприятий саммита Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии, проходящих сегодня в городе Астане, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в отведенной для него резиденции принял генерального секретаря Организации тюркских государств Багдада Амреева.
С удовлетворением отмечены активизация диалога и расширение многопланового сотрудничества в рамках Организации в последние годы.
Были рассмотрены аспекты организации и проведения предстоящего саммита в Узбекистане в ноябре этого года.
Накануне заседания глав государств состоится ряд министерских встреч для проработки повестки и многосторонних документов в области торговли, инвестиций, транспорта, информационно-коммуникационных технологий, гуманитарных обменов.
Достигнута договоренность о тесном взаимодействии с секретариатом этой авторитетной региональной структуры для тщательной подготовки саммита Организации.