Samarqand viloyati sessiyasida tashkiliy masala ko‘rilib, kelgusi vazifalar belgilandi
25-noyabr kuni Xalq deputatlari Samarqand viloyati kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida viloyat jamoatchiligi bilan ko‘rishib turganidan mamnunligini ta’kidlab, erishilgan yutuqlar va hali ishga solinmagan imkoniyatlarga to‘xtaldi.
– O‘zida ko‘p ming yillik tarix va qadriyatlarni mujassam etgan, zamonaviy me’morchilik an’analari asosida kundan-kunga chiroy ochib borayotgan bu ulug‘ zamin dunyo sivilizatsiyasida o‘z o‘rnini tobora mustahkamlab bormoqda, – dedi Prezidentimiz.
Xususan, “Boqiy shahar” majmuasi barpo etilgani, 40 dan ziyod muqaddas ziyoratgohlar obod bo‘lgani, “Samarqand” xalqaro aeroporti yangidan qurilgani, o‘nlab xalqaro brend mehmonxonalar ish boshlagani viloyat turizm salohiyatini yangi bosqichga olib chiqdi.
Samarqand so‘nggi yillarda siyosiy, iqtisodiy, turizm va biznes markaziga, ko‘plab yirik xalqaro tadbirlar, forum va anjumanlar uchun muloqot maydoniga aylandi.
Shu yilning o‘zida bu yerda 40 dan ortiq nufuzli xalqaro anjuman tashkil etilgani, ayniqsa, yaqinda UNESCO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi o‘tkazilgani chindan ham ulkan voqea bo‘ldi.
Umuman, turizm va unga turdosh sohalarga 1 milliard dollar investitsiya kiritilgani uchun viloyatga sayyohlar oqimi 2016-yilgidan 7 karra o‘sdi, turizm xizmatlarining eksporti 600 million dollarga yetdi.
Bugun viloyat nafaqat turizmdagi, balki sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatishdagi ulkan salohiyati bilan investor va tadbirkorlar uchun chinakam jozibador maskanga aylanib bormoqda.
O‘tgan sakkiz yilda viloyatga 12 milliard dollar investitsiya kiritildi, 600 ming doimiy ish o‘rni yaratildi, tadbirkorlar 2 karra ko‘paydi.
Ishlab chiqarish korxonalarining soni 1,5 barobar, sanoat hajmi 1,7 barobar o‘sdi. Yillik aylanmasi 100 milliard so‘mdan oshgan korxonalar soni 81 taga yetdi. 55 ta davlatdan xorijiy investorlar ish boshladi, chet el ishtirokidagi korxonalar soni 700 taga yaqinlashdi.
Xizmatlar yiliga o‘rtacha 15 foizdan o‘syapti, bu yil servis hajmi 75 trillion so‘mga yetadi.
Shuningdek, 2024-yil va joriy yilning 10 oyida 15 million kvadrat metrli uy-joy va tijorat obyektlari barpo etildi. Samarqandlik quruvchilar respublika bo‘yicha yiliga 4,5 million kvadrat metrli bino-inshootlar quryapti.
Viloyatning yalpi hududiy mahsuloti 2016-yilda 23 trillion so‘m bo‘lgan bo‘lsa, bu yil 120 trillion so‘mga yetadi.
Odamlar viloyatda amalga oshirilgan ishlar hisobiga oilasida katta ijobiy o‘zgarishlar bo‘lganini aytmoqda.
Masalan, o‘tgan davrda 2 trillion so‘mlik 3 ming 200 kilometr ichimlik suv va kanalizatsiya tarmoqlari qurildi.
– Bir so‘z bilan aytganda, Samarqandni aholi va tadbirkorlar uchun ham, turistlar va investorlar uchun ham jozibador hududga aylantira oldik, – dedi Prezidentimiz.
Respublika tumanlari ichida aholisi eng ko‘p Urgutda 600 mingdan ortiq odam istiqomat qilyapti.
– Urgut tumani uzoq yillardan beri viloyat qishloq xo‘jaligida yetakchi. Adir va toshloq yerda Urgut erkin iqtisodiy zonasini tashkil qilganimiz, 860 million dollarlik 74 ta loyiha ishga tushgani natijasida Urgut sanoatlashgan hududga aylandi, – dedi davlatimiz rahbari.
Sanoat rivojlanishi savdo va servisga ham katta turtki berdi. Hozir Urgut viloyat sanoatida 3-o‘rinda, servisda esa 4-o‘rinda.
Bugun Urgutda yana bir tarixiy voqea – 55 kilometr temir yo‘l liniyasi ishga tushirildi. Ushbu tarmoqni elektrlashtirish ishlari kelasi yil to‘liq yakuniga yetkaziladi. Bu, avvalo, aholiga yanada qulay sharoit yaratish bilan birga sanoat, qishloq xo‘jaligi va servisda yangi imkoniyatlar eshigini ochib beradi.
Hududdagi aholi uy-joy, kanalizatsiya, ichimlik suv, maktab, bog‘cha, shifoxona, biznes infratuzilmasi bilan bog‘liq masalalar yechimini anchadan beri kutayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Shuning uchun Prezidentimiz Urgut markaziga “Yangi O‘zbekiston” qiyofasini olib kirib, yurtimizdagi eng zamonaviy va ko‘rkam shaharlardan biriga aylantirish bo‘yicha alohida qarorni imzoladi.
Tumanning Quyi Kamangaron mahallasidagi “Yangi O‘zbekiston” massiviga tutash hududdan 90 gektar qo‘shimcha joy ajratib, zamonaviy urbanistika asosida 100 ming aholiga mo‘ljallangan zamonaviy ekoshahar barpo etilishi e’lon qilindi.
Yangi shaharda yo‘l, suv, kanalizatsiya, elektr, maktab, bog‘cha, shifoxona va boshqa infratuzilma obyektlarini qurish, tadbirkorlik loyihalari uchun 50 million dollar ajratiladi.
Yangi shaharning 3 gektar maydonida tumanning 35 ta tashkiloti uchun yagona ma’muriy markaz qurib beriladi. Ularning bo‘shagan binolari esa biznes uchun xususiy sektorga taklif qilinadi.
Yana bir yangilik – Oqdaryo, Payariq, Pastdarg‘om, Toyloq va Samarqand tumanidagi 17,5 ming gektar hudud Samarqand shahriga qo‘shib beriladi. Buning hisobiga Samarqand shahri aholisi 604 mingdan 882 mingga oshadi.
Shu bois, aholisi va daromadi kundan-kunga o‘sib borayotgan Samarqand shahrida zamonaviy uy-joylarga bo‘lgan talabni ta’minlash uchun 3 ta yirik massiv tanlab olindi. Jumladan, “Shirin” massivida 180 ming, “Temir yo‘lorti” hududida 100 ming, “Qorasuv-2” massivida 30 ming aholi uchun 700 dan ortiq zamonaviy ko‘p qavatli uylar barpo etiladi.
Bu yerlarda maktab, bog‘cha, oliygoh va shifoxona, zamonaviy biznes va savdo markazi, mehmonxona va restoran, ko‘ngilochar maskanlar ham quriladi. Ispaniyalik investorlar bilan xususiy sheriklik asosida ushbu 3 ta massivning kanalizatsiya tizimi yangilanadi.
Shaharda yuk transporti harakatini kamaytirish maqsadida Oqdaryo, Toyloq va Samarqand tumanidan o‘tuvchi magistral yo‘l bo‘yida 4 ta logistika markazi barpo etiladi.
Davlatimiz rahbari Urgut misolida imkoniyatlarni tahlil qilib, vazirlar va hokimlar oldiga keyingi yil uchun aniq vazifalarni qo‘ydi.
Xalq deputatlari Samarqand viloyati Kengashi sessiyasida tashkiliy masala ham ko‘rib chiqildi.
– Biz yurtimizda inson qadrini ulug‘lash, iqtisodiyotni barqaror o‘stirish orqali aholi farovonligini oshirish bo‘yicha katta-katta marra va rejalarni olyapmiz.
Bu ishlarni tashkil qilish uchun viloyatga zamonaviy fikrlaydigan, muammolarni tizimli tahlil qilib, innovatsion yechim bera olishga salohiyatli rahbar kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz Samarqand viloyati hokimi lavozimiga hokim vazifasini bajarib kelayotgan Adiz Boboyev nomzodini tavsiya etdi.
Viloyat faollarining nomzod haqidagi fikrlari tinglangach, viloyat hokimini tayinlash masalasi ovozga qo‘yildi. Ovoz berish natijalariga ko‘ra, Adiz Boboyev viloyat hokimi etib tasdiqlandi.
Prezidentimiz yangi hokimga u ish o‘rni yaratish, kambag‘allikni qisqartirish, investitsiya va eksportni ko‘paytirish, tannarxni kamaytirish hamda energiya tejamkorlikni oshirish bo‘yicha Samarqandni namunali hududga aylantirishi shartligini ko‘rsatib o‘tdi.

25 ноября состоялась внеочередная сессия Самаркандского областного Кенгаша народных депутатов. В ней принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
В начале своего выступления глава государства выразил удовлетворение встречей с общественностью области и отметил достигнутые результаты, а также возможности, которые еще предстоит реализовать.
– Самарканд, вобравший в себя тысячелетнюю историю и богатейшие традиции, с каждым днём преображается благодаря современным архитектурным подходам и укрепляет своё место в мировой цивилизации, - сказал Президент.
В частности, создание комплекса «Вечный город», благоустройство более 40 святынь, строительство нового международного аэропорта Самарканда, ввод в эксплуатацию десятков гостиниц международных брендов вывели туристический потенциал области на новый уровень.
За последние годы Самарканд стал политическим, экономическим, туристическим и деловым центром, площадкой для многих международных мероприятий, форумов и конференций. Только в этом году здесь проведено свыше 40 престижных международных событий, а недавняя 43-я сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО стала действительно исторической.
Всего в сферу туризма и родственные отрасли было привлечено 1 миллиард долларов инвестиций. В результате туристический поток в область по сравнению с 2016 годом вырос в семь раз, экспорт туристических услуг достиг 600 миллионов долларов.
Сегодня Самарканд становится привлекательным не только для туристов, но и для инвесторов и предпринимателей, благодаря огромному потенциалу промышленности, сельского хозяйства и сферы услуг.
За последние восемь лет в область привлечено 12 миллиардов долларов инвестиций, создано 600 тысяч постоянных рабочих мест, число предпринимателей увеличилось вдвое. Количество производственных предприятий выросло в 1,5 раза, объём промышленности – в 1,7 раза. Число предприятий с годовым оборотом свыше 100 миллиардов сумов достигло 81. Инвесторы из 55 стран начали деятельность в регионе, а количество предприятий с иностранным участием приблизилось к 700.
Сектор услуг ежегодно растёт на 15 процентов, и в этом году объём услуг достигнет 75 триллионов сумов.
Кроме того, в 2024 году и за последние десять месяцев построено 15 миллионов квадратных метров жилья и коммерческих объектов. Самаркандские строители ежегодно возводят 4,5 миллиона квадратных метров зданий и сооружений по всей республике.
Валовой региональный продукт области вырос с 23 триллионов сумов в 2016 году до 120 триллионов сумов в нынешнем году.
Жители отмечают, что благодаря выполненной работе в жизни семей произошли значительные позитивные изменения.
Например, за этот период построено 3 200 километров водопроводных и канализационных сетей на сумму 2 триллиона сумов.
Президент подчеркнул, что Самарканд удалось превратить в привлекательную территорию как для населения и предпринимателей, так и для туристов и инвесторов.
В Ургутском районе, который является самым густонаселённым в республике, проживает более 600 тысяч человек.
Этот район долгие годы является лидером по сельскому хозяйству в области. Создание свободной экономической зоны «Ургут» на холмистой и каменистой местности и запуск 74 проектов на сумму 860 миллионов долларов превратили район в промышленно развитую территорию.
Развитие промышленности стало мощным стимулом для сферы торговли и услуг. Сегодня Ургут занимает третье место в области по промышленности и четвертое – по сервису.
Сегодня в Ургуте произошло ещё одно историческое событие – введена в эксплуатацию 55-километровая железнодорожная линия. Работа по её электрификации завершится в следующем году. Это создаст дополнительные удобства для населения и откроет новые возможности в промышленности, сельском хозяйстве и сфере услуг.
Было отмечено, что жители района давно ожидают решения вопросов, связанных с жильём, канализацией, питьевой водой, школами, детскими садами, медицинскими учреждениями и бизнес-инфраструктурой. В этой связи Президент подписал постановление о преобразовании центра Ургута в один из самых современных и привлекательных городов страны в духе Нового Узбекистана.
На прилегающей к махалле Куйи Камангарон территории площадью 90 гектаров будет построен современный эко-город на 100 тысяч жителей. Для строительства дорог, питьевой воды, канализации, электросетей, школ, детских садов, медицинских учреждений и другой инфраструктуры будет выделено 50 миллионов долларов.
На участке площадью 3 гектара будет построен единый административный центр для 35 районных организаций. Освободившиеся здания будут предложены частному сектору.
Ещё одна важная новость – 17,5 тысячи гектаров территорий Окдарё, Пайарыкского, Пастдаргомского, Тайлакского и Самаркандского районов будут присоединены к городу Самарканду. В результате население города увеличится с 604 тысяч до 882 тысяч человек.
В связи с этим для обеспечения растущего спроса на современное жильё определены три крупных массива города Самарканда: на массиве «Ширин» будет построено жильё для 180 тысяч человек, на «Темирйўл орти» – для 100 тысяч, на «Корасув-2» – для 30 тысяч.
Здесь будут возведены более 700 современных многоквартирных домов, школы, детские сады, высшее учебное заведение, больница, современные бизнес- и торговые центры, гостиницы и зоны отдыха. Совместно с испанскими инвесторами будет обновлена канализационная система этих массивов в формате государственно-частного партнёрства.
Для сокращения движения грузового транспорта по городу, вдоль магистрали, проходящей через Акдарью, Тайлак и Самаркандский район, будут построены четыре логистических центра.
На примере Ургута глава государства проанализировал возможности региона и поставил перед министрами и хокимами конкретные задачи на следующий год.
На сессии был также рассмотрен организационный вопрос.
Президент отметил, что страна ставит перед собой большие цели – возвышение чести и достоинства человека, устойчивый рост экономики и повышение благосостояния населения. Для выполнения этих задач области необходим руководитель, мыслящий современно, способный системно анализировать проблемы и предлагать инновационные решения.
Президент предложил на должность хокима Самаркандской области кандидатуру Адиза Бобоева, исполняющего обязанности хокима области.
После заслушивания мнений актива вопрос был вынесен на голосование. По его результатам Адиз Бобоев утверждён на должность хокима области.