Prezident Shavkat Mirziyoyev “Samarqand – Urgut” yangi temir yo‘l liniyasida olib borilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Ushbu temir yo‘l qurilishi joriy yil fevral oyida boshlangan bo‘lib, umumiy uzunligi 55 kilometrni tashkil etadi. Loyiha doirasida ikkita vokzal, “Urgut” iqtisodiy zonasida ikkita yuk stansiyasi hamda bir qator ko‘priklar barpo etildi. E’tiborlisi, mazkur liniyani kelgusida to‘liq elektrlashtirish rejalashtirilgan.
Yangi yo‘nalish ikki juft shaharlararo poyezd va to‘qqiz juft yuk poyezdi qatnovini ta’minlash imkoniyatiga ega. Loyihani shu yil yakuniga qadar yakunlash ko‘zda tutilgan. Poyezdlar qatnovi yo‘lga qo‘yilishi orqali yiliga 359 ming yo‘lovchi va 8,2 million tonna yuk tashish imkoni yaratiladi.
Yo‘nalish Samarqand shahri, Jomboy, Pastdarg‘om, Toyloq va Urgut tumanlari aholisi uchun xavfsiz va zamonaviy transport xizmati taqdim etishi bilan ahamiyatli. Shuningdek, ichki turizm rivojiga ham katta turtki beradi.
Temir yo‘l infratuzilmasi iqtisodiyotning asosiy tarmoqlaridan biri bo‘lib, ushbu loyiha “Urgut” erkin iqtisodiy zonasi salohiyatini yanada oshirishga xizmat qiladi. Yangi yo‘nalish ishga tushishi natijasida 130 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari jamoatchilik vakillari bilan birga mazkur yo‘nalishda harakatlanuvchi poyezdda Urgutga bordi.
Safar chog‘ida Prezidentimiz temir yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish, yo‘lovchilar uchun qulayliklarni yanada oshirish, temir yo‘llarni elektrlashtirish va ularga tutash hududlarni obodonlashtirish yuzasidan mutasaddilarga qo‘shimcha topshiriqlar berdi. Shuningdek, yo‘l bo‘ylab amalga oshirilayotgan qurilish va obodonchilik ishlariga e’tibor qaratdi.
Urgut tumani katta salohiyatga ega hudud sifatida tobora muhim o‘rin egallab borayotgani ta’kidlandi. Bu yerdagi aholi ishbilarmon, tadbirkorlik ruhi kuchli. Mamlakatimiz iqtisodiyoti uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lgan bunday hududlarni rivojlantirishda esa zamonaviy logistika va infratuzilma hal qiluvchi omil hisoblanadi.
Yangi temir yo‘lning kelishi bilan Urgutda iqtisodiy o‘sishni cheklab turgan to‘siqlar, logistik “tromb”lar bartaraf etiladi. Yuk tashish tezlashadi, mahsulotlar bozorlarga arzon va vaqtida yetkaziladi, investorlar uchun qulayliklar yanada ortib, hududning raqobatbardoshligi oshadi.
Eng muhimi, hududda yaratilayotgan yangi imkoniyatlar aholining turmush darajasiga bevosita ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Infratuzilma rivojlangan joyda ish o‘rinlari ko‘payadi, xizmatlar yaxshilanadi, tadbirkorlik faollashadi.
Ta’kidlanishicha, mazkur loyiha temir yo‘l tarmog‘ini modernizatsiya qilish va kengaytirishga qaratilgan ishlarning muhim qismi hisoblanadi. Bu jarayonda ishlarni o‘z vaqtida va yuqori sifatda amalga oshirish, raqamli texnologiyalarni keng joriy etish hamda xarajatlarni optimallashtirish zarurligi aytildi.
Safar chog‘idagi suhbatda davlatimiz rahbari Samarqandda bo‘layotgan ijtimoiy-iqtisodiy yangilanishlarning odamlar hayotidagi ijobiy aksi yaqqol ko‘zga tashlanayotgani, yoshlarni vatanparvarlik ruhida, Yangi O‘zbekistonning bunyodkorlari sifatida tarbiyalash haqida so‘z yuritdi. Urgutgacha tortilgan temir yo‘liga tutash yerlarni o‘zlashtirish, ularda qishloq xo‘jaligi madaniyatini yuksaltirish, ta’lim sohasida, shu jumladan, qo‘shni davlatlar bilan xalqaro hamkorlikni mustahkamlash zarurligi ta’kidlandi.
Urgut vokzali yangi yo‘nalishning asosiy nuqtalaridan biri. Prezidentimiz vokzal infratuzilmasi, xizmat ko‘rsatish tizimi va yo‘lovchilar harakatini tashkil etish masalalariga e’tibor qaratdi. Turistlar uchun qulayliklarni yaxshilash muhimligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari shu yerda Urgut tumani faollari bilan samimiy muloqot o‘tkazdi. Suhbatda hududlardagi o‘zgarishlar, aholi turmush tarzi va tinchlik qadri haqida fikr almashildi.
Odamlarning turmush sharoitlarini yaxshilash, daromad va farovonlikni oshirish, mahallalarni obod qilish davlat siyosatida ustuvor yo‘nalish sifatida belgilanayotgani ta’kidlandi. Iqtisodiyotdagi tarkibiy o‘zgarishlar natijasida sanoat, qishloq xo‘jaligi, turizm, transport va energetika sohalarida yirik loyihalar amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Nuroniylar bu o‘zgarishlar aholi hayotida sezilarli natija berayotgani, xalqimiz islohotlarga yuqori baho berayotganini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом работ по возведению новой железнодорожной линии “Самарканд – Ургут”.
Строительство этой железной дороги началось в феврале текущего года, её общая протяжённость составляет 55 километров. В рамках проекта построены две железнодорожные станции и столько же грузовых станций в свободной экономической зоне “Ургут” и ряд мостов. В перспективе планируется полная электрификация этой линии.
Новая линия обеспечит движение двух пар междугородних поездов и девяти пар грузовых составов. Завершение проекта запланировано на конец этого года. Запуск движения поездов позволит ежегодно обслуживать 359 тысяч пассажиров и перевозить 8,2 миллиона тонн грузов.
Линия особо значима тем, что обеспечивает жителей города Самарканда, а также Джамбайского, Пастдаргомского, Тайлакского и Ургутского районов безопасным и современным транспортным обслуживанием. Кроме того, она даст большой импульс развитию внутреннего туризма.
Железнодорожная инфраструктура является одной из ключевых отраслей экономики, и этот проект будет способствовать дальнейшему развитию потенциала свободной экономической зоны «Ургут». Запуск новой линии создаст 130 новых рабочих мест.
Глава нашего государства вместе с представителями общественности отправился в Ургут на поезде.
В ходе поездки Президент дал ответственным лицам дополнительные поручения по развитию железнодорожной инфраструктуры, дальнейшему повышению комфорта для пассажиров, электрификации линий и облагораживанию прилегающих территорий. Он также обратил внимание на проводимые вдоль дороги работы по строительству и благоустройству.
Отмечено, что Ургутский район, как территория с большим потенциалом, приобретает всё большую значимость. Местное население отличается высоким предпринимательским духом. При развитии таких стратегически значимых для экономики страны районов решающую роль играют современная логистика и инфраструктура.
С появлением новой железной дороги в Ургуте будут устранены препятствия, ликвидированы логистические “тромбы”, ограничивавшие экономический рост. Перевозка грузов ускорится, удешевится и ускорится поступление продукции на рынки, расширятся дополнительные удобства для инвесторов, повышая в конечном итоге конкурентоспособность региона.
Самое главное, новые возможности, создаваемые в регионе, окажут прямое положительное влияние на уровень жизни населения. В местах с развитой инфраструктурой увеличивается число рабочих мест, улучшаются услуги, активизируется предпринимательская деятельность.
Отмечалось, что этот проект является важным звеном работ по модернизации и расширению железнодорожной сети. Подчеркнута необходимость своевременного и качественного выполнения работ, широкого внедрения цифровых технологий, а также оптимизации расходов.
В ходе беседы, состоявшейся в поезде, говорилось об отчетливо видном в жизни населения положительном влиянии социальных и экономических преобразований, происходящих в Самарканде. Особое внимание было уделено воспитанию молодёжи в духе патриотизма, формированию у них качеств, необходимых для созидателей Нового Узбекистана. Также было подчеркнуто, что земли, примыкающие к проложенной до Ургута железной дороге, необходимо освоить, повысить культуру сельского хозяйства на этих территориях, а также укреплять сотрудничество в сфере образования, в том числе с соседними странами.
Вокзал Ургута является одной из ключевых станций новой линии. Президент обратил внимание на задачи по инфраструктуре вокзала, системе обслуживания и организации движения пассажиров. Было подчеркнуто, что важно создавать удобства для туристов.
Здесь же глава нашего государства провёл тёплую беседу с активом Ургутского района. В ней обсуждались происходящие в регионе изменения, уровень жизни людей и значение мирной обстановки.
Отмечалось, что улучшение условий жизни населения, повышение доходов и благосостояния, благоустройство махаллей остаются одним из главных приоритетов государственной политики. Было подчеркнуто, что структурные изменения в экономике дают свои плоды: в промышленности, сельском хозяйстве, туризме, транспорте и энергетике реализуются крупные проекты.
Представители старшего поколения отметили, что эти изменения ощутимо отражаются на жизни людей, население высоко оценивает проводимые реформы.