Mahdumi A’zam qadamjosi yanada obod bo‘ladi
Davlatimiz rahbari shu yilning mart oyida Samarqand viloyatiga tashrifi chog‘ida Mahdumi A’zam qadamjosini obod qilishga oid loyiha bilan tanishgan edi.
Asli hozirgi Kosonsoy tumanida tug‘ilgan so‘fiy olim naqshbandiya ta’limotining rahnamolaridan biri bo‘lgan. Yoshlik chog‘larida Farg‘onadagi madrasada savod chiqarib, Samarqandda Xoja Ahror Valiyning shogirdi mavlono Muhammad Qoziy qo‘lida pirlik darajasiga yetishadi. Keyinchalik o‘zi tariqat ilmiga doir 30 dan ziyod asar yozgan, ko‘plab shogirdlar yetishtirgan.
Bu zotga ilm yo‘lidagi xizmatlari uchun Mahdumi A’zam unvoni beriladi. Ilm va din yo‘lidagi uzoq safardan so‘ng Samarqand viloyatida abadiy qo‘nim topgan.
Samarqand hukmdori bo‘lgan Yalangto‘sh Bahodir Mahdumi A’zam qabri ustida daxma qurdirgan hamda bu yerda yirik masjid, ilm toliblari uchun madrasa ham barpo qilgan. U vafot etganidan so‘ng o‘z vasiyatiga ko‘ra, shu yerda dafn etilgan. Umuman, ziyoratgohda 50 dan ziyod qabrtosh saqlangan bo‘lib, aksariyati kimning sharafiga qo‘yilgani aniqlangan. Bu yerda ko‘plab allomalar qatorida ikki nafar Afg‘oniston hukmdori (Shoh Hidoyat ibn Shoh Qosim (1668-yil), Shoh Saodat ibn Shoh Hidoyat) ham dafn etilgan.
Alloma mangu qo‘nim topgan ziyoratgohda loyiha doirasida keng ko‘lamli rekonstruksiya ishlari amalga oshirilmoqda.
Mahdumi A’zam ziyoratgohining umumiy maydoni qariyb 5 gektarni tashkil etadi. Bu maskanga keluvchi ziyoratchilar ham ko‘p. Ularga sharoitlarni yaxshilash maqsadida Mahdumi A’zam maqbarasi yonida uch qavatli zamonaviy avtoturargoh, kirish darvozasi, kushxona va ma’muriy binolar, tahoratxona, ming kishilik masjid va qo‘shimcha ayvonlar qurilmoqda.
Ta’mirlash ishlaridan so‘ng bir vaqtning o‘zida 35 ming ziyoratchini qabul qilish imkoniyati yaratiladi. Avvallari 5 ming ziyoratchi qabul qilingan.
Shuningdek, hududda ziyoratchilarga qo‘shimcha qulaylik yaratish maqsadida obodonlashtirish ishlari olib borilib, 40 dan ortiq savdo va servis obyektlari tashkil etiladi.
Allomaning ruhlari yodga olinib, Qur’on tilovati qilindi. Prezident ziyoratgohda daraxt ekdi.
Ziyoratgohni yanada obodonlashtirish, bog‘da asrlarga tatigulik daraxtlar barpo etib, tashrif buyuruvchilar uchun qulayliklar yaratish yuzasidan topshiriqlar berildi.

Makhdumi Azam Mausoleum to be further improved
The President reviewed the reconstruction work being carried out at the Makhdumi Azam complex, located in the town of Dahbed in Akdarya district.
During his visit to the Samarkand region in March of this year, the Head of State had reviewed the project for the improvement of the Makhdumi Azam shrine.
Originally from present-day Kasansay district, this distinguished Sufi scholar was one of the leading mentors of the Naqshbandi tariqa. After studying at a madrasah in Fergana in his younger years, he attained the level of spiritual mentor in Samarkand under the guidance of Maulana Muhammad Kozi, a follower of Khoja Akhrar Vali. Subsequently, he wrote more than 30 works devoted to the science of tariqa and educated many students.
For his contributions to the science, he was granted the title Makhdumi Azam. After a long journey in the pursuit of enlightenment and spirituality, he found his eternal resting place in Samarkand region.
Yalangtush Bakhadir, the ruler of Samarkand, built a mausoleum over the grave of Makhdumi Azam and also established a large mosque and a madrasah for students here. After his death, in accordance with his will, he was buried at this site. In total, more than 50 tombstones have been preserved at the shrine, most of which have been identified and belong to concrete people. Along with many scholars, two Afghan rulers: Shah Hidayat ibn Shah Qasim (1668) and Shah Saodat ibn Shah Hidayat were also buried here.
Large-scale reconstruction is underway at the mausoleum where the scholar found his eternal rest, as part of the project.
The total area of the Makhdumi Azam mausoleum is about 5 hectares. This site is visited by many pilgrims. In order to improve conditions for them, a three-story modern parking area, entrance gates, a dining hall, administrative buildings, takhoratkhona, a mosque designed to accommodate a thousand people, and additional ayvans are being built next to the mausoleum.
After the completing the renovation works, the complex will be able to accommodate 35 thousand pilgrims at once. Previously, it could host 5 thousand visitors.
Furthermore, landscaping work is being carried out in the area to create further amenities for pilgrims, and more than 40 trade and service facilities will be established.
The spirit of the venerable figure was commemorated with a recitation of the Quran. The President planted a tree at the pilgrimage site.
Instructions were given to further improve the shrine, plant centuries-old trees in the park, and create amenities for visitors.