Mahdumi A’zam qadamjosi yanada obod bo‘ladi
Davlatimiz rahbari shu yilning mart oyida Samarqand viloyatiga tashrifi chog‘ida Mahdumi A’zam qadamjosini obod qilishga oid loyiha bilan tanishgan edi.
Asli hozirgi Kosonsoy tumanida tug‘ilgan so‘fiy olim naqshbandiya ta’limotining rahnamolaridan biri bo‘lgan. Yoshlik chog‘larida Farg‘onadagi madrasada savod chiqarib, Samarqandda Xoja Ahror Valiyning shogirdi mavlono Muhammad Qoziy qo‘lida pirlik darajasiga yetishadi. Keyinchalik o‘zi tariqat ilmiga doir 30 dan ziyod asar yozgan, ko‘plab shogirdlar yetishtirgan.
Bu zotga ilm yo‘lidagi xizmatlari uchun Mahdumi A’zam unvoni beriladi. Ilm va din yo‘lidagi uzoq safardan so‘ng Samarqand viloyatida abadiy qo‘nim topgan.
Samarqand hukmdori bo‘lgan Yalangto‘sh Bahodir Mahdumi A’zam qabri ustida daxma qurdirgan hamda bu yerda yirik masjid, ilm toliblari uchun madrasa ham barpo qilgan. U vafot etganidan so‘ng o‘z vasiyatiga ko‘ra, shu yerda dafn etilgan. Umuman, ziyoratgohda 50 dan ziyod qabrtosh saqlangan bo‘lib, aksariyati kimning sharafiga qo‘yilgani aniqlangan. Bu yerda ko‘plab allomalar qatorida ikki nafar Afg‘oniston hukmdori (Shoh Hidoyat ibn Shoh Qosim (1668-yil), Shoh Saodat ibn Shoh Hidoyat) ham dafn etilgan.
Alloma mangu qo‘nim topgan ziyoratgohda loyiha doirasida keng ko‘lamli rekonstruksiya ishlari amalga oshirilmoqda.
Mahdumi A’zam ziyoratgohining umumiy maydoni qariyb 5 gektarni tashkil etadi. Bu maskanga keluvchi ziyoratchilar ham ko‘p. Ularga sharoitlarni yaxshilash maqsadida Mahdumi A’zam maqbarasi yonida uch qavatli zamonaviy avtoturargoh, kirish darvozasi, kushxona va ma’muriy binolar, tahoratxona, ming kishilik masjid va qo‘shimcha ayvonlar qurilmoqda.
Ta’mirlash ishlaridan so‘ng bir vaqtning o‘zida 35 ming ziyoratchini qabul qilish imkoniyati yaratiladi. Avvallari 5 ming ziyoratchi qabul qilingan.
Shuningdek, hududda ziyoratchilarga qo‘shimcha qulaylik yaratish maqsadida obodonlashtirish ishlari olib borilib, 40 dan ortiq savdo va servis obyektlari tashkil etiladi.
Allomaning ruhlari yodga olinib, Qur’on tilovati qilindi. Prezident ziyoratgohda daraxt ekdi.
Ziyoratgohni yanada obodonlashtirish, bog‘da asrlarga tatigulik daraxtlar barpo etib, tashrif buyuruvchilar uchun qulayliklar yaratish yuzasidan topshiriqlar berildi.

Президент ознакомился с ходом работ по реконструкции комплекса Махдума Азама, расположенного в городском посёлке Дахбед Акдарьинского района.
Проект благоустройства святыни Махдума Азама был презентован главе нашего государства в ходе визита в Самаркандскую область в марте текущего года.
Родом из современного Касансайского района, этот выдающийся суфийский учёный был одним из ведущих наставников тариката Накшбандия. Обучившись в молодые годы в медресе в Фергане, в Самарканде он достиг уровня духовного наставника под руководством Мауланы Мухаммада Кози – ученика Ходжи Ахрара Вали. Впоследствии он написал более 30 трудов, посвящённых науке тариката, и воспитал множество учеников.
Этому учёному за заслуги перед наукой был присвоен титул Махдуми Азам. После долгих лет служения просвещению и духовности, он нашёл вечное пристанище в Самаркандской области.
Правивший Самаркандом Ялангтуш Бахадир возвёл над могилой Махдума Азама надгробную усыпальницу, а также построил здесь большую мечеть и медресе для студентов. После кончины он был похоронен здесь согласно своей последней воле. Всего в святыне хранится более 50 надгробий, большинство из которых идентифицированы и принадлежат конкретным личностям. Здесь, наряду с многочисленными учёными, были похоронены также два правителя Афганистана: Шах Хидоят ибн Шах Касим (1668 год) и Шах Саодат ибн Шах Хидоят.
В мавзолее, где великий учёный нашёл вечный покой, в рамках проекта проводятся масштабные работы по реконструкции.
Общая площадь мавзолея Махдума Азама составляет почти 5 гектаров. Это место посещают многочисленные паломники. С целью улучшения условий для них рядом с мавзолеем строятся трёхэтажная современная автопарковка, въездные ворота, столовая и административные здания, тахоратхона, мечеть, рассчитанная на тысячу человек, а также дополнительные айваны.
После завершения работ по реконструкции, будет создана возможность одновременно принимать 35 тысяч паломников. Ранее условия позволяли принимать всего 5 тысяч посетителей.
Кроме того, с целью создания дополнительных удобств для паломников на территории проводятся работы по благоустройству, а также будет организовано более 40 объектов торговли и услуг.
В честь великого учёного была прочитана молитва, звучали аяты Корана. Президент также посадил дерево на территории комплекса.
Были даны поручения по дальнейшему благоустройству святыни, посадке многовековых деревьев в парке и созданию удобств для посетителей.