Prezident Shavkat Mirziyoyev 25-noyabr kuni ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar jarayonlari bilan tanishish hamda kelgusidagi vazifalarni faollar ishtirokida belgilab olish uchun Samarqand viloyatiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari Samarqandga tashrifini taomilga ko‘ra, Imom Buxoriy maqbarasini ziyorat qilish bilan boshladi. Qur’on tilovat etilib, duo o‘qildi.
Prezidentimizning tashabbusi bilan mazkur majmua buyuk muhaddis bobomizning islom olamida tutgan yuksak mavqeyi, ulkan salohiyatiga munosib tarzda qaytadan bunyod etildi. Umumiy maydoni 45 gektarni tashkil etadigan hududda ulkan maqbara, 10 ming kishilik masjid va ma’muriyat binosi, muzey, kirish va chiqish ayvonlari qurildi. Ziyoratgohning 4 burchagidagi 75 metrlik minoralar unga mahobat bag‘ishlagan.
Bu joy faqat ziyorat emas, ilm-ma’rifat, tarbiya va ibrat maskani bo‘lishi, Imom Buxoriyning buyuk izlanishlari, bilimi hamda kamoloti ziyoratchilar, ayniqsa, yoshlar uchun ezgu namuna bo‘lishi kerakligi e’tiborga olinib, majmuada innovatsion muzey tashkil etildi. U islom olamida muhaddislar sultoni deya e’tirof etilgan Imom Buxoriyning hayoti va ilmiy merosi, islom ma’rifati rivojiga qo‘shgan hissasini namoyon etadi.
Majmua avval bir kunda 12 ming ziyoratchiga xizmat ko‘rsatgan bo‘lsa, hozir 65 ming nafar mehmonga xalqaro standartlarga mos xizmat ko‘rsatish imkoniyati yaratilgan.
Bundan tashqari, hududda Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi va Hadis ilmi maktabi joylashgan.
Ziyoratgoh atrofida 570 milliard mablag‘ sarflanib, mehmonxonalar va savdo-servis nuqtalari tashkil etildi. Bunda 1 ta to‘rt yulduzli, 2 ta uch yulduzli hamda 22 ta oilaviy mehmon uyi qurilgan. Mazkur obyektlar to‘liq kommunikatsiya tarmoqlari bilan ta’minlanib, hududi obodonlashtirilgan. 2026-yilga qadar hududda ko‘kalamzorlashtirish ishlarini amalga oshirish hamda avtoturargohlarni tashkil etish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari Imom Buxoriy ziyoratgohi xalqimizning boy ma’naviy merosi va bunyodkorlik salohiyatining yorqin namunasi bo‘lganini ta’kidlab, majmuada ayni paytda olib borilayotgan so‘nggi obodonlashtirish ishlarini sifatli va o‘z vaqtida bajarish yuzasidan mas’ullarga topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 25 ноября посетил Самаркандскую область для ознакомления с ходом социально-экономических реформ и определения предстоящих задач с участием актива региона.
По традиции, глава нашего государства начал свой визит в Самарканд с посещения мавзолея Имама Бухари. Были прочитаны аяты Корана и произнесены молитвы.
По инициативе Президента этот комплекс был заново возведён в грандиозных масштабах, что гармонично сочетается с высоким статусом и огромным духовным наследием нашего выдающегося предка-хадисоведа, занимающего почётное место в исламском мире.
На территории площадью 45 гектаров построены величественный мавзолей, мечеть на 10 тысяч человек, административное здание, музей, входные и выходные айваны. Расположенные по четырём углам ансамбля минареты высотой 75 метров придают ему особую величественность.
С учётом того, что эта достопримечательность должна быть не только местом паломничества, но и центром науки, духовного воспитания и нравственного примера, а великие исследования, знания и интеллектуальное совершенство Имама Бухари должны служить благородным примером для паломников, особенно для молодежи, в комплексе был создан инновационный музей. Он олицетворяет жизнь и научное наследие Имама Бухари, признанного в исламском мире султаном хадисов, а также его вклад в развитие исламской науки и культуры.
Если раньше комплекс мог принимать 12 тысяч посетителей в день, то сейчас создана возможность обслуживать за день 65 тысяч гостей с предоставлением услуг, соответствующим международным стандартам.
Кроме того, здесь расположены Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари и Научная школа хадиса.
На строительство гостиниц и объектов торговли и сервиса на территории этого центра паломничества направлено 570 миллиардов сумов. Построены 1 четырёхзвёздочный, 2 трёхзвёздочных и 22 семейных гостевых дома. Инфрастуктура полностью оснащена коммуникационными сетями, территория благоустроена. К 2026 году планируется провести работы по озеленению территории и организовать стоянки для автомобилей.
Особо подчеркнув, что мавзолей Имама Бухари является ярким символом богатого духовного наследия нашего народа и его созидательного потенциала, глава нашего государства дал поручения ответственным лицам по качественному и своевременному выполнению финальных работ по благоустройству комплекса.