Mamlakatimizda sudyalar hamjamiyati organlarining rolini tubdan oshirish, ochiq va shaffof tartib-taomillar asosida sud organlarini malakali kadrlar bilan to‘ldirish, aholining sud himoyasida bo‘lish huquqini samarali ta’minlash, sud mustaqilligi kafolatlarini kuchaytirish maqsadida, shuningdek, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida belgilangan vazifalarga muvofiq qaror qilaman:
1. Quyidagilar sud hokimiyatining chinakam mustaqilligini ta’minlash, sudyalar hamjamiyati organlari faoliyatining samaradorligini oshirishning ustuvor maqsadlari etib belgilansin:
(a) sudyalar hamjamiyati organlari faoliyatida sudyalarning o‘zini o‘zi boshqarish tamoyilini va sud mustaqilligiga oid ilg‘or xalqaro standartlar keng joriy etilishini ta’minlash;
(b) sudyalar korpusini shakllantirish tartibini takomillashtirish, ushbu jarayonda sudyalar hamjamiyati organlari rolini oshirish va ularning mas’uliyat doirasini aniq belgilash;
(v) sudyalar hamjamiyati organlari faoliyatida ochiqlikni ta’minlash, sudyalikka nomzodlarni tanlashning shaffof tartibini joriy etish;
(g) sud tizimida gender tenglikni ta’minlash imkoniyatlarini kengaytirish orqali ayol sudyalar ulushini kamida 30 foizga yetkazish.
II. Sud mustaqilligiga oid ilg‘or standartlarni joriy etish hamda sudyalar hamjamiyati organlari faoliyatini takomillashtirish
2. Sudyalar oliy kengashining (keyingi o‘rinlarda – Kengash) qonunchilikka sudyaning almashtirilmasligiga oid tamoyilni kiritish bo‘yicha quyidagi takliflariga rozilik berilsin:
(a) sudyalarni navbatdagi o‘n yillik muddatga tayinlash (saylash) tartibini bekor qilib, sudyalik lavozimlariga nomzodlarni dastlab besh yil muddatga, keyinchalik muddatsiz davrga tayinlash (saylash) tartibini belgilash;
(b) tumanlararo, tuman, shahar sudlari raislari va ularning o‘rinbosarlari lavozimlariga nomzodlarni aniq mezonlarga ko‘ra sudyalar orasida ochiq tanlov asosida tanlash tartibini o‘rnatish;
(v) sudyaning kasbiy faoliyatini baholashda “halollik”, “kasbiy layoqatlilik” va “sudyalik odobi qoidalariga rioya etish” talablarining aniq mezonlarini qonun darajasida belgilash.
3. Kengash va Oliy sudning Kengash tarkibini shakllantirish tartibini sudyalar hamjamiyati organlarining ishtirokini oshirish orqali yanada takomillashtirish bo‘yicha quyidagi takliflari ma’qullansin:
(a) Kengashning doimiy asosda faoliyat yurituvchi sudyalari lavozimiga nomzodlar tegishli sud sudyalari malaka hay’atlari tomonidan tavsiya etilishi. Bunda Kengashning doimiy asosda faoliyat yurituvchi sudyalari lavozimiga, qoida tariqasida, sudya sifatida kamida 7 yil ishlagan sudyalar nomzodi ko‘rsatilishi mumkin;
(b) Kengashning jamoatchilik asosida faoliyat yurituvchi a’zolari tarkibiga nomzodlar huquq sohasidagi ilmiy va oliy ta’lim tashkilotlari hamda fuqarolik jamiyati institutlari tomonidan tavsiya etilishi.
4. Kengash Oliy sud bilan birgalikda uch oy muddatda Kengashning doimiy asosda faoliyat yurituvchi sudyalari tarkibini quyidagi sud sudyalari orasidan shakllantirish tartibini joriy etish bo‘yicha qonunchilikka o‘zgartirish va qo‘shimchalarni nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjat loyihasini kiritsin:
(a) Oliy suddan – ikki nafar sudya;
(b) viloyat darajasidagi sudlardan – yetti nafar sudya;
(v) tumanlararo, tuman, shahar sudlaridan – to‘rt nafar sudya.
5. Kengashning sudyalik lavozimlariga nomzodlar bo‘yicha xulosalar quyidagi sudyalar hamjamiyati organlari tomonidan taqdim etilishini nazarda tutuvchi tartibni qonunchilikka kiritish haqidagi taklifiga rozilik berilsin:
(a) sudyalar malaka hay’atlari – harbiy sudlar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar sudlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar ma’muriy sudlarining sudyalari, hududiy harbiy sudlarning, tumanlararo, tuman, shahar sudlarining raislari, rais o‘rinbosarlari va sudyalari lavozimlariga nomzodlar bo‘yicha;
(b) Sudyalar oliy malaka hay’ati – Oliy sud sudyalari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar sudlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar ma’muriy sudlarining, O‘zbekiston Respublikasi Harbiy sudining raislari va rais o‘rinbosarlari lavozimlariga nomzodlar bo‘yicha.
6. Kengash va Oliy sudning sudyalar hamjamiyati organlarining mustaqilligini oshirish maqsadida Kengash va Sudyalar oliy malaka hay’atining qo‘shma yig‘ilishini o‘tkazish tartibini bekor qilish haqidagi taklifi ma’qullansin.
7. Kengash raisiga, uning konstitutsiyaviy maqomidan kelib chiqqan holda, quyidagi vakolatlar berilsin:
(a) sudyalar tomonidan Sudyalar odobi kodeksi normalari buzilgan yoki manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘yilgan holatlarda sudyalar malaka hay’atlari tomonidan intizomiy ish asossiz tugatilgan yoki tayinlangan intizomiy jazo sudya sodir etgan qilmishga
mos emas deb topilgan taqdirda, malaka hay’atlarining tegishli qarorlarini qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha taqdimnoma kiritish;
(b) Kengashning tuzilmasi va shtat jadvalini belgilangan shtat birliklari doirasida mustaqil tasdiqlash.
8. Kengash vakolatlariga taalluqli normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari vazirlik va idoralar tomonidan Kengash bilan majburiy tartibda kelishib olinishi belgilansin.
III. Sudyalar hamjamiyati organlari faoliyatida ochiqlik darajasini oshirish va sud boshqaruvini takomillashtirish
9. 2025-yil 15-dekabrga qadar Kengashning rasmiy veb-saytida quyidagilarni ochiq e’lon qilib borish amaliyoti joriy etilsin:
(a) sud tizimida mavjud bo‘sh rahbarlik va yuqori turuvchi sudyalik lavozimlariga oid ma’lumotlar hamda ularni egallash uchun tanlovda ishtirok etish tartibi;
(b) sud tizimida sudyalik lavozimlari, shu jumladan, rahbarlik va yuqori turuvchi sudyalik lavozimlariga nomzodlarni tanlash hamda tayinlash bo‘yicha barcha bosqichlarga oid ma’lumotlar.
10. Kengash faoliyatiga zamonaviy raqamli texnologiyalarni keng joriy etish, sudyalik lavozimlariga nomzodlarni tanlash va o‘rganish jarayonini raqamlashtirish maqsadida:
(a) sudyalik lavozimlariga nomzodlardan ortiqcha ma’lumotlar talab etilishiga chek qo‘yish maqsadida “Raqamli hukumat” tizimi idoralararo integratsiyalashuv platformasi Kengashning axborot tizimi bilan to‘liq integratsiya qilinsin;
(b) sudyalar faoliyati samaradorligini baholashda sun’iy intellekt imkoniyatlaridan foydalanish yo‘lga qo‘yilsin;
(v) sudyalik lavozimiga nomzodlar va sudyalarning psixologik portreti bo‘yicha sudyaning kasbiga munosibligini baholashga ko‘maklashuvchi elektron dasturni takomillashtirish choralari ko‘rilsin;
(g) Kengash majlislarida yopiq ovoz berish va qaror qabul qilish jarayonlariga raqamli texnologiyalar joriy etilsin.
11. Kengash faoliyatining samaradorligini oshirish, zamonaviy raqamli texnologiyalarni joriy etish maqsadida Davlat budjeti hisobidan moliyalashtiriladigan qo‘shimcha 4 ta shtat birligi ajratilsin.
12. Kengash umumiy shtat birliklarining cheklangan soni 32 ta, shu jumladan, sudyalik lavozimlari – 13 ta, ijro apparati xodimlari – 10 ta, moliya-xo‘jalik bo‘limi xodimlari – 6 ta etib belgilansin.
IV. Sud mustaqilligi kafolatlarini kuchaytirish
13. Kengash (X.Yodgorov), Oliy sud (B.Islamov) va Bosh prokuratura (N.Yo‘ldoshev) uch oy muddatda quyidagilar bo‘yicha tahliliy ma’lumotnoma kiritsin:
(a) adolatsiz hukm, hal qiluv qarori, ajrim yoki qaror chiqarganlik uchun javobgarlikni belgilovchi qonunchilik normalarini sud mustaqilligiga oid xalqaro standartlar asosida qayta ko‘rib chiqish;
(b) Kengash a’zolarining sud hokimiyati mustaqilligini ta’minlash borasidagi faoliyatiga aralashganlik uchun jinoiy javobgarlik choralarini belgilash;
(v) sudyalar va sud xodimlari kunini belgilash.
14. Kengash va Oliy sudning sudya mustaqilligi va javobgarligi o‘rtasidagi muvozanatni ta’minlash maqsadida sudyaga nisbatan intizomiy jazo qo‘llash tizimini shaffof va adolatli qilish bo‘yicha quyidagi takliflari ma’qullansin:
(a) sudyaga nisbatan intizomiy ish ko‘rib chiqishda uning himoyaga bo‘lgan huquqini taqdim etish;
(b) quyi sudyalik lavozimiga o‘tkazish intizomiy jazo chorasini joriy etish;
(v) intizomiy jazo amalda bo‘lgan vaqtda yuqori sudyalik lavozimiga tavsiya etilmaslik;
(g) sudyani intizomiy javobgarlikka tortish asoslarining aniq mezonlarini belgilash.
V. Sudyalar korpusida gender tenglikni ta’minlash va ilmiy salohiyatni oshirish
15. Sudyalar korpusida gender tenglikni ta’minlash maqsadida:
(a) Kengashning Odil sudlov akademiyasining kasbiy qayta tayyorlash kurslariga qabul qilishda har yili zaruratga qarab Kengash tomonidan xotin-qizlar uchun kvota belgilash haqidagi taklifiga rozilik berilsin;
(b) tashabbuskor sudyalar guruhi tomonidan O‘zbekiston ayol sudyalar assotsiatsiyasini tashkil etish bo‘yicha taklif ishlab chiqilgani ma’lumot uchun qabul qilinsin.
16. Sud tizimida kamida besh yillik mehnat tajribasiga va ilmiy salohiyatga ega sudyalar qonunchilikda belgilangan tartibda Odil sudlov akademiyasiga professor-o‘qituvchi lavozimiga tayinlanganda Akademiyadagi faoliyati tugagandan so‘ng uning muqaddam ishlagan sudyalik lavozimida ishni davom ettirishi, bo‘sh turgan sudyalik lavozimi bo‘lmagan taqdirda, roziligi bilan avvalgisiga teng boshqa sudyalik lavozimiga o‘tkazilishi belgilansin.
VI. Farmon ijrosini tashkil etish, ta’minlash va nazorat
17. Sudyalar hamjamiyati organlari faoliyatining samaradorligi va ochiqligini yanada oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
18. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 7-dekabrdagi “Sudyalarning chinakam mustaqilligini ta’minlash hamda sud tizimida korrupsiyaning oldini olish samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–6127-son Farmoni 8-bandining uchinchi va to‘rtinchi xatboshilari hamda 2-ilovasi o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin.
19. Kengash (X.Yodgorov) manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda qonunchilikka ushbu Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida takliflar kiritsin.
20. Mazkur Farmon ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Sudyalar oliy kengashi raisi X.B. Yodgorov belgilansin.
21. Ushbu Farmon ijrosini nazorat qilish va ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining sud tizimini isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari N.J.Xakimova zimmasiga yuklansin.

В целях коренного повышения роли органов судейского сообщества в стране, укомплектования судебных органов квалифицированными кадрами на основе открытых и прозрачных процедур, эффективного обеспечения права населения на судебную защиту, усиления гарантий судебной независимости, а также в соответствии с задачами, определенными в Стратегии «Узбекистан – 2030», постановляю:
1. Определить приоритетными целями обеспечения подлинной независимости судебной власти, повышения эффективности деятельности органов судейского сообщества:
(а) обеспечение широкого внедрения принципа судейского самоуправления и передовых международных стандартов судебной независимости в деятельность органов судейского сообщества;
(б) совершенствование порядка формирования судейского корпуса, повышение роли и четкое определение сферы ответственности органов судейского сообщества в данном процессе;
(в) обеспечение открытости в деятельности органов судейского сообщества, внедрение прозрачного порядка отбора кандидатов в судьи;
(г) доведение доли женщин судей минимум до 30 процентов путем расширения возможностей обеспечения гендерного равенства в судебной системе.
II. Внедрение передовых стандартов судебной независимости и совершенствование деятельности органов судейского сообщества
2. Согласиться со следующими предложениями Высшего судейского совета (далее – Совет) по внедрению в законодательство принципа несменяемости судьи, предусматривающими:
(а) отмену порядка назначения (избрания) судей на очередной десятилетний срок и установление порядка назначения (избрания) кандидатов на должности судей первоначально на пятилетний срок, а в последующем – на бессрочный период;
(б) установление порядка выбора кандидатов на должности председателя и заместителя председателя межрайонных, районных и городских судов среди судей путем открытого конкурса на основе конкретных критериев;
(в) определение на уровне закона четких критериев таких требований, как «честность», «компетентность» и «соблюдение этических правил судей», при оценке профессиональной деятельности судей.
3. Одобрить следующие предложения Совета и Верховного суда по дальнейшему совершенствованию порядка формирования состава Совета путем повышения участия органов судейского сообщества, предусматривающие:
(а) рекомендацию кандидатов на должность судей Совета, осуществляющих деятельность на постоянной основе, квалификационными коллегиями судей соответствующего суда. При этом на должности судей Совета, осуществляющих деятельность на постоянной основе, как правило, могут выдвигаться кандидатуры судей, осуществляющих деятельность в качестве судьи не менее 7 лет;
(б) рекомендацию кандидатов в состав членов Совета, осуществляющих деятельность на общественных началах, научными и высшими образовательными организациями в сфере права, институтами гражданского общества.
4. Совету совместно с Верховным судом в трехмесячный срок внести проект нормативно-правового акта, предусматривающего изменения и дополнения в законодательство по внедрению порядка формирования состава судей Совета, осуществляющих деятельность на постоянной основе, из числа судей следующих судов:
(а) Верховного суда – двух судей;
(б) судов областного уровня – семи судей;
(в) межрайонных, районных, городских судов – четырех судей.
5. Согласиться с предложением Совета по внедрению в законодательство порядка, предусматривающего представление заключений по кандидатам на судейские должности следующими органами судейского сообщества:
(а) квалификационными коллегиями судей – по кандидатам на должности судей военных судов, судов Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, административных судов Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, председателей, заместителей председателя и судей территориальных военных судов, межрайонных, районных, городских судов;
(б) Высшей квалификационной коллегией судей – по кандидатам на должности судей Верховного суда, председателей и заместителей председателя судов Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, административных судов Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, Военного суда Республики Узбекистан.
6. Одобрить предложение Совета и Верховного суда об отмене порядка проведения совместного заседания Совета и Высшей квалификационной коллегии судей в целях повышения независимости органов судейского сообщества.
7. Предоставить председателю Совета следующие полномочия, исходя из его конституционного статуса:
(а) вносить представления о пересмотре соответствующих решений квалификационных коллегий при выявлении необоснованного прекращения дисциплинарного дела либо несоответствия назначенного дисциплинарного взыскания проступку, совершенному судьей, в случае нарушения норм Кодекса судейской этики или допущения конфликта интересов судьями;
(б) самостоятельно утверждать структуру и штатное расписание Совета в рамках установленной численности штатных единиц.
8. Установить, что проекты нормативно-правовых актов по вопросам, отнесенным к полномочиям Совета, согласовываются министерствами и ведомствами с Советом в обязательном порядке.
III. Повышение уровня открытости деятельности органов судейского сообщества и совершенствование судебного управления
9. Внедрить до 15 декабря 2025 года практику опубликования на официальном веб-сайте Совета сведений по:
(а) вакантным руководящим и вышестоящим судейским должностям в системе судов, а также порядку участия в конкурсе на их замещение;
(б) всем этапам процесса отбора и назначения кандидатов на судейские должности в системе судов, включая руководящие и вышестоящие судейские должности.
10. В целях широкого внедрения современных цифровых технологий в деятельность Совета, цифровизации процессов изучения и отбора кандидатов на судейские должности:
(а) обеспечить полную интеграцию Межведомственной интеграционной платформы системы «Цифровое правительство» с информационной системой Совета в целях прекращения практики истребования излишних сведений от кандидатов на судейские должности;
(б) внедрить возможности использования искусственного интеллекта при оценке эффективности деятельности судей;
(в) принять меры по совершенствованию электронной программы, содействующей оценке профессионализма судьи на основе психологического портрета кандидатов на судейские должности и судей;
(г) внедрить цифровые технологии в процессы проведения закрытого голосования и принятия решений на заседаниях Совета.
11. В целях повышения эффективности и внедрения современных цифровых технологий в деятельность Совета выделить дополнительно 4 штатные единицы, финансируемые за счет Государственного бюджета.
12. Установить общую предельную численность штатных единиц Совета – 32, в том числе судейских должностей – 13, работников исполнительного аппарата – 10, работников финансово-хозяйственного отдела – 6.
IV. Усиление гарантий судебной независимости
13. Совету (Ёдгоров Х.), Верховному суду (Исламов Б.) и Генеральной прокуратуре (Йулдошев Н.) в трехмесячный срок внести аналитические материалы по:
(а) пересмотру норм законодательства, устанавливающих ответственность за вынесение несправедливых приговора, решения, определения или постановления, на основе международных стандартов независимости суда;
(б) установлению мер уголовной ответственности за вмешательство в деятельность членов Совета по обеспечению независимости судебной власти;
(в) установлению Дня судей и работников судов.
14. Одобрить следующие предложения Совета и Верховного суда по созданию прозрачной и справедливой системы применения дисциплинарных взысканий в отношении судей в целях обеспечения баланса независимости и ответственности судьи:
(а) предоставление права на защиту при рассмотрении дисциплинарного дела в отношении судьи;
(б) внедрение вида дисциплинарного взыскания в виде перевода на нижестоящую судейскую должность;
(в) невозможность рекомендации на вышестоящую судейскую должность в течение срока действия дисциплинарного взыскания;
(г) определение конкретных критериев оснований привлечения судьи к дисциплинарной ответственности.
V. Обеспечение гендерного равенства и повышение научного потенциала судейского корпуса
15. В целях обеспечения гендерного равенства в судейском корпусе:
(а) согласиться с предложением Совета о ежегодном установлении Советом квоты по необходимости для женщин при приеме на курсы профессиональной переподготовки Академии правосудия;
(б) принять к сведению разработку инициативной группой судей предложения об образовании Ассоциации женщин-судей Узбекистана.
16. Определить, что судьи, имеющие стаж работы в судебной системе не менее пяти лет и научный потенциал, при назначении в установленном законодательством порядке на должности профессорско-преподавательского состава Академии правосудия, после окончания деятельности в данной Академии продолжают деятельность на судейской должности, которую они занимали ранее, а при отсутствии вакантной судейской должности – переводятся с их согласия на другую равнозначную судейскую должность.
VI. Организация, обеспечение и контроль исполнения Указа
17. Утвердить «Дорожную карту» по дальнейшему повышению эффективности и открытости деятельности органов судейского сообщества согласно приложению.
18. Признать утратившими силу абзацы третий и четвертый пункта 8 Указа Президента Республики Узбекистан от 7 декабря 2020 года № УП–6127 «О мерах по обеспечению подлинной независимости судей и повышению эффективности предупреждения коррупции в судебной системе», а также приложение № 2 к нему.
19. Совету (Ёдгоров Х.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
20. Возложить на председателя Высшего судейского совета Ёдгорова Х.Б. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
21. Контроль за исполнением настоящего Указа, осуществление координации деятельности организаций, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан по реформированию судебной системы Хакимову Н.Ж.