Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-noyabr kuni intellektual mulk, arxiv ishi va yuridik ta’lim sohalarini isloh qilishga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Keyingi yillarda intellektual mulk sohasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Sohada 51 ta normativ-huquqiy hujjat qabul qilinib, O‘zbekiston 8 ta xalqaro shartnomaga qo‘shildi. Intellektual mulk himoyasi kuchaytirilib, unga oid huquqbuzarliklar uchun ma’muriy jazo qat’iylashtirildi, jinoiy javobgarlik belgilandi. Bojxonada “ex officio” tartib-taomili kiritilib, kontrafakt tovarlarni yo‘q qilish tartibi joriy etildi, har yili “Kontrafaktsiz oy” oyligi o‘tkazilmoqda.
Intellektual mulk obyektlarining soni 102 mingtadan oshdi, xorijda mahalliy va O‘zbekistonga kirgan xorijiy brendlar muhofazasi kengaytirildi, Samarqand noni, Chust pichoqlari, Marg‘ilon adrasi kabi 23 ta geografik ko‘rsatkich ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Bu ishlar natijasida mamlakatimiz Global innovatsiyalar indeksida 14 pog‘ona yuqorilab, 79-o‘ringa ko‘tarildi.
Taqdimotda sohani yanada rivojlantirish rejalari ko‘rib chiqildi. Jumladan, Butunjahon intellektual mulk tashkiloti bilan hamkorlikda Intellektual mulk sohasini rivojlantirish milliy strategiyasini ishlab chiqish ko‘zda tutilgan.
Rejaga ko‘ra, patent va guvohnomalarga o‘zgartirish kiritish jarayonlari soddalashtiriladi, 5 ta kompozit va 4 ta proaktiv xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, intellektual mulkdan foydalanish holati Tadbirkorlik subyektlarining barqarorlik reytingida inobatga olinadigan tartib joriy qilinadi.
Barcha oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalarida patentlash, ishlab chiqarishga kiritish hamda tijoratlashtirishga ko‘maklashish markazlarini ochish, dastlab Milliy universitetda, keyinchalik yana 4 ta oliygohda “Intellektual mulk obyektlari menejmenti” yo‘nalishini tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Ijodkorlar va mutaxassislarni rag‘batlantirish maqsadida har yili 5 ta nominatsiya bo‘yicha “Eng yaxshi intellektual mulk obyektlari” tanlovini o‘tkazish taklif qilindi. “Intellektual mulk sohasini rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun” maxsus ko‘krak nishoni ta’sis etilib, 26-aprel – Butunjahon intellektual mulk kunida topshirib borilishi belgilandi.
Milliy geografik ko‘rsatkichlar tizimini mustahkamlash muhimligi qayd etildi. Yetmishga yaqin geografik ko‘rsatkichni ro‘yxatdan o‘tkazish, Lissabon tizimiga a’zo bo‘lish orqali milliy mahsulotlar qiymatini va eksport salohiyatini oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Arxiv ishini modernizatsiya qilish masalalari muhokama qilinar ekan, bugungi kunda yurtimiz arxivlarida 16 millionta hujjat to‘plami, shu jumladan, 1,3 millionta alohida qimmatli va noyob hujjatlar saqlanayotgani qayd etildi. Buxoro amiri qushbegisi mahkamasi va Xiva xonligi devonxonasi hujjatlari UNESСOning “Jahon xotirasi” ro‘yxatiga kiritilgan.
Shu bilan birga, hujjatlarni raqamlashtirish sur’ati yiliga atigi 2 foizni tashkil qilmoqda. 2030-yilga qadar arxiv fondining raqamlashuv darajasini 60 foizga yetkazish, alohida qimmatli va noyob hujjatlarni to‘liq raqamlashtirish zarurligi qayd etildi.
Buning uchun sohadagi axborot tizimlarini Yagona milliy arxiv axborot tizimiga birlashtirish, hujjatlarni radiochastotali identifikatsiya (RFID) texnologiyasi orqali hisobga olish va onlayn kuzatish tizimini joriy etish, hujjatlarni tasniflash va tanish jarayoniga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy qilish rejalashtirilgan. Tuman (shahar) arxivlarining vazifalari hududiy arxiv boshqarmalariga o‘tkaziladi.
“Shajara” axborot tizimini yo‘lga qo‘yish taklifi bildirildi. Yangi xizmat foydalanuvchilarga o‘z shajarasini yaratish, tug‘ilish, nikoh va o‘lim haqidagi ma’lumotlarni, genetik ma’lumotlar asosida uzoq qarindoshlarini izlash imkonini yaratadi.
Yuridik ta’lim va fanni yanada isloh qilish masalalari ko‘rib chiqildi.
Toshkent davlat yuridik universitetida klinik va dual ta’limni joriy qilish rejalashtirilgan. Talabalarning amaliyot darslari ulushi 50 foizga yetkaziladi, fuqarolik, jinoyat va biznes huquqi yo‘nalishlarida yuridik klinikalar tashkil etiladi. Zamonaviy huquq talablaridan kelib chiqib, “Raqamli huquq” va “Korporativ huquq va boshqaruv” kabi yangi ta’lim yo‘nalishlari ochiladi.
Shu bilan birga, “ta’lim – tadqiqot – amaliyot” zanjiri asosida fakultetlarning tashkiliy tuzilmasini yangilash va kafedralarni bosqichma-bosqich shu’balarga aylantirish, universitetning professorlar kengashini tashkil etish taklif etildi.
Taqdimotda qonunchilikdagi bo‘shliqlarni bartaraf etish va tartibga solish yukini kamaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Bu ishlar doirasida ahamiyati va dolzarbligini yo‘qotgan 800 ga yaqin me’yoriy hujjatni bekor qilish, 77 ta hujjatni qayta ko‘rib chiqish, tadbirkorlar uchun 15 dan ziyod ortiqcha talablarni qisqartirish orqali biznes yuritish sharoitlarini yengillashtirish rejalashtirilgan. Qonunlar samaradorligini baholash orqali kollizion norma va huquqiy bo‘shliqlar bartaraf etib boriladi.
Prezidentimiz taqdim etilgan yangilanishlarni tizimli joriy etib, muhokama qilingan sohalarda samaradorlikni, aholi va tadbirkorlar uchun qulayliklarni yanada oshirish zarurligini ta’kidladi.

Представлены предложения по развитию сферы интеллектуальной собственности, архивного дела и юридического образования
Президент Шавкат Мирзиёев 21 ноября ознакомился с презентацией предложений по реформированию сфер интеллектуальной собственности, архивного дела и юридического образования.
В последние годы в сфере интеллектуальной собственности осуществлена широкомасштабная работа. Принят 51 нормативно-правовой документ, Узбекистан присоединился к 8 международным договорам. Усилена защита интеллектуальной собственности – за правонарушения в этой области ужесточена административная и введена уголовная ответственность. В таможенной сфере внедрена процедура “ex officio”, введен порядок уничтожения контрафактной продукции, а также ежегодно проводится Месячник без контрафакта.
Количество объектов интеллектуальной собственности превысило 102 тысячи, расширена защита как местных брендов за рубежом, так и иностранных брендов на рынке Узбекистана. Зарегистрированы 23 географических указания, включая самаркандский хлеб, чустские ножи, маргиланский адрас.
В результате проводимой работы наша страна поднялась на 14 позиций и заняла 79-е место в Глобальном инновационном индексе.
На презентации рассмотрены планы по дальнейшему развитию сферы. В частности, со Всемирной организацией интеллектуальной собственности предусматривается разработать Национальную стратегию развития сферы интеллектуальной собственности.
Согласно планам, будет упрощена процедура внесения изменений в патенты и свидетельства, а также внедрены 5 композитных и 4 проактивных услуги.
Кроме того, состояние использования интеллектуальной собственности будет учитываться в Рейтинге устойчивости субъектов предпринимательства.
Во всех высших учебных заведениях и научно-исследовательских учреждениях планируется открыть центры содействия патентованию, внедрению в производство и коммерциализации. В Национальном университете, а затем еще в четырех вузах намечено создать направление “Менеджмент объектов интеллектуальной собственности”.
Для стимулирования авторов и специалистов предложено ежегодно проводить конкурс “Лучшие объекты интеллектуальной собственности” по 5 номинациям. Будет учрежден специальный нагрудный знак “За вклад в развитие сферы интеллектуальной собственности”, который будет вручаться 26 апреля – в Международный день интеллектуальной собственности.
Отмечена важность укрепления системы национальных географических указаний. Подчеркнута значимость регистрации около семидесяти географических указаний, повышения ценности и экспортного потенциала национальных брендов за счет и присоединения к Лиссабонской системе.
В ходе обсуждения вопросов модернизации архивного дела отмечено, что сегодня в отечественных архивах хранится 16 миллионов единиц хранения, в том числе 1,3 миллиона особо ценных и редких документов. Архивы канцелярии кушбеги Бухарского эмира  и канцелярии Хивинского ханства внесены в Реестр ЮНЕСКО “Память мира”.
Вместе с тем, темпы оцифровки документов составляют всего 2 процента в год. Было отмечено, что к 2030 году необходимо довести уровень оцифрованности архивного фонда до 60 процентов, а особо ценные и редкие документы оцифровать полностью.
Для этого планируется интегрировать отраслевые информационные системы в Единую национальную информационную систему архивов, внедрить систему учёта и онлайн-отслеживания документов с использованием технологии радиочастотной идентификации (RFID), а также использовать технологии искусственного интеллекта в процессах классификации и распознавания документов. Функции районных (городских) архивов будут переданы региональным управлениям по архивному делу.
Предложено также создать информационную систему “Шажара”. Новая услуга позволит пользователям создавать собственное генеалогическое древо, искать информацию о рождении, браке и смерти, а также дальних родственников на основе генетических данных.
Рассмотрены вопросы дальнейшего реформирования юридического образования и науки.
В Ташкентском государственном юридическом университете планируется внедрение клинического и дуального образования. Доля практики в обучении студентов будет доведена до 50 процентов, будут созданы юридические клиники по направлениям гражданского, уголовного и предпринимательского права. Исходя из современных требований сферы, будут открыты новые образовательные направления “Цифровое право” и “Корпоративное право и управление”.
Вместе с тем предложено обновить организационную структуру факультетов по принципу “образование – исследование – практика” с поэтапным преобразованием кафедр в отделения, а также создать Совет профессоров университета.
В ходе презентации особое внимание уделено устранению пробелов в законодательстве и снижению регуляторной нагрузки.
В рамках этой работы планируется отменить около 800 утративших свою значимость и актуальность нормативных документов, пересмотреть 77 документов, сократить более 15 избыточных требований к предпринимателям, облегчив условия ведения бизнеса. Путем оценки эффективности законов будут последовательно устраняться коллизионные нормы и правовые пробелы.
Президент подчеркнул необходимость системного внедрения представленных инициатив, а также дальнейшего повышения эффективности, удобств для населения и предпринимателей в рассмотренных сферах.