Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-noyabr kuni intellektual mulk, arxiv ishi va yuridik ta’lim sohalarini isloh qilishga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Keyingi yillarda intellektual mulk sohasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Sohada 51 ta normativ-huquqiy hujjat qabul qilinib, O‘zbekiston 8 ta xalqaro shartnomaga qo‘shildi. Intellektual mulk himoyasi kuchaytirilib, unga oid huquqbuzarliklar uchun ma’muriy jazo qat’iylashtirildi, jinoiy javobgarlik belgilandi. Bojxonada “ex officio” tartib-taomili kiritilib, kontrafakt tovarlarni yo‘q qilish tartibi joriy etildi, har yili “Kontrafaktsiz oy” oyligi o‘tkazilmoqda.
Intellektual mulk obyektlarining soni 102 mingtadan oshdi, xorijda mahalliy va O‘zbekistonga kirgan xorijiy brendlar muhofazasi kengaytirildi, Samarqand noni, Chust pichoqlari, Marg‘ilon adrasi kabi 23 ta geografik ko‘rsatkich ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Bu ishlar natijasida mamlakatimiz Global innovatsiyalar indeksida 14 pog‘ona yuqorilab, 79-o‘ringa ko‘tarildi.
Taqdimotda sohani yanada rivojlantirish rejalari ko‘rib chiqildi. Jumladan, Butunjahon intellektual mulk tashkiloti bilan hamkorlikda Intellektual mulk sohasini rivojlantirish milliy strategiyasini ishlab chiqish ko‘zda tutilgan.
Rejaga ko‘ra, patent va guvohnomalarga o‘zgartirish kiritish jarayonlari soddalashtiriladi, 5 ta kompozit va 4 ta proaktiv xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, intellektual mulkdan foydalanish holati Tadbirkorlik subyektlarining barqarorlik reytingida inobatga olinadigan tartib joriy qilinadi.
Barcha oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalarida patentlash, ishlab chiqarishga kiritish hamda tijoratlashtirishga ko‘maklashish markazlarini ochish, dastlab Milliy universitetda, keyinchalik yana 4 ta oliygohda “Intellektual mulk obyektlari menejmenti” yo‘nalishini tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Ijodkorlar va mutaxassislarni rag‘batlantirish maqsadida har yili 5 ta nominatsiya bo‘yicha “Eng yaxshi intellektual mulk obyektlari” tanlovini o‘tkazish taklif qilindi. “Intellektual mulk sohasini rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun” maxsus ko‘krak nishoni ta’sis etilib, 26-aprel – Butunjahon intellektual mulk kunida topshirib borilishi belgilandi.
Milliy geografik ko‘rsatkichlar tizimini mustahkamlash muhimligi qayd etildi. Yetmishga yaqin geografik ko‘rsatkichni ro‘yxatdan o‘tkazish, Lissabon tizimiga a’zo bo‘lish orqali milliy mahsulotlar qiymatini va eksport salohiyatini oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Arxiv ishini modernizatsiya qilish masalalari muhokama qilinar ekan, bugungi kunda yurtimiz arxivlarida 16 millionta hujjat to‘plami, shu jumladan, 1,3 millionta alohida qimmatli va noyob hujjatlar saqlanayotgani qayd etildi. Buxoro amiri qushbegisi mahkamasi va Xiva xonligi devonxonasi hujjatlari UNESСOning “Jahon xotirasi” ro‘yxatiga kiritilgan.
Shu bilan birga, hujjatlarni raqamlashtirish sur’ati yiliga atigi 2 foizni tashkil qilmoqda. 2030-yilga qadar arxiv fondining raqamlashuv darajasini 60 foizga yetkazish, alohida qimmatli va noyob hujjatlarni to‘liq raqamlashtirish zarurligi qayd etildi.
Buning uchun sohadagi axborot tizimlarini Yagona milliy arxiv axborot tizimiga birlashtirish, hujjatlarni radiochastotali identifikatsiya (RFID) texnologiyasi orqali hisobga olish va onlayn kuzatish tizimini joriy etish, hujjatlarni tasniflash va tanish jarayoniga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy qilish rejalashtirilgan. Tuman (shahar) arxivlarining vazifalari hududiy arxiv boshqarmalariga o‘tkaziladi.
“Shajara” axborot tizimini yo‘lga qo‘yish taklifi bildirildi. Yangi xizmat foydalanuvchilarga o‘z shajarasini yaratish, tug‘ilish, nikoh va o‘lim haqidagi ma’lumotlarni, genetik ma’lumotlar asosida uzoq qarindoshlarini izlash imkonini yaratadi.
Yuridik ta’lim va fanni yanada isloh qilish masalalari ko‘rib chiqildi.
Toshkent davlat yuridik universitetida klinik va dual ta’limni joriy qilish rejalashtirilgan. Talabalarning amaliyot darslari ulushi 50 foizga yetkaziladi, fuqarolik, jinoyat va biznes huquqi yo‘nalishlarida yuridik klinikalar tashkil etiladi. Zamonaviy huquq talablaridan kelib chiqib, “Raqamli huquq” va “Korporativ huquq va boshqaruv” kabi yangi ta’lim yo‘nalishlari ochiladi.
Shu bilan birga, “ta’lim – tadqiqot – amaliyot” zanjiri asosida fakultetlarning tashkiliy tuzilmasini yangilash va kafedralarni bosqichma-bosqich shu’balarga aylantirish, universitetning professorlar kengashini tashkil etish taklif etildi.
Taqdimotda qonunchilikdagi bo‘shliqlarni bartaraf etish va tartibga solish yukini kamaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Bu ishlar doirasida ahamiyati va dolzarbligini yo‘qotgan 800 ga yaqin me’yoriy hujjatni bekor qilish, 77 ta hujjatni qayta ko‘rib chiqish, tadbirkorlar uchun 15 dan ziyod ortiqcha talablarni qisqartirish orqali biznes yuritish sharoitlarini yengillashtirish rejalashtirilgan. Qonunlar samaradorligini baholash orqali kollizion norma va huquqiy bo‘shliqlar bartaraf etib boriladi.
Prezidentimiz taqdim etilgan yangilanishlarni tizimli joriy etib, muhokama qilingan sohalarda samaradorlikni, aholi va tadbirkorlar uchun qulayliklarni yanada oshirish zarurligini ta’kidladi.

On November 21, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of proposals on reforming the spheres of intellectual property, archives and legal education.
In the past years, large-scale work has been conducted in the sphere of intellectual property. 51 legal acts have been adopted, Uzbekistan has jointed 8 international agreements. Intellectual property protection has been strengthened - administrative and criminal penalties have been strengthened for offences in this area. “Ex officio” procedure has been introduced in the customs sphere, procedure for destroying counterfeit products has been introduced, a Month without counterfeit is being held annually.
The number of intellectual property objects has exceeded 102 thousand, protection of local brands abroad and foreign brands on Uzbekistan’s market has been expanded. 23 geographical indications have been registered, including Samarkand bread, Chust knives, Margilan adras.
As a result, our country increased by 14 positions and currently holds the 79th rank in the Global Innovation Index.
Plans for future development of the sphere were reviewed at the presentation. Particularly, it’s planned to develop a National strategy for intellectual property sphere development jointly with the World Intellectual Property Organization.
According to plans, the procedure for making changes in patents and evidence will be simplified, 5 composite and 4 proactive services will be introduced.
Moreover, the status of using intellectual property will be considered in the Rating of the sustainability of business entities.
Centers for facilitating patents, industry implementation and commercialization are planned to be opened in all higher education institutions and research and scientific organizations. It’s planned to create a faculty “Intellectual property objects management” at National University first, and then four more institutions.
To stimulate the authors and specialists it’s suggested to conduct “Best intellectual property objects” contests in 5 areas. A special badge “For contribution to the development of intellectual property sphere” will be created, which will be presented on April 26 – on International intellectual property day.
The importance of strengthening the system of national geographical indications was emphasized. The significance was pointed of the registration of about seventy geographical indications, increasing the value and export potential of the national brands through joining the Lisbon system.
During discussions of the issues of modernizing archives, it was noted that the national archives today store 16 million units, including 1.3 million of especially significant and rare documents. The archives of the Kushbegi chancellery of the Emir of Bukhara and the chancellery of the Khiva Khanate have been included in UNESCO’s “Memory of the World” Register.
At the same time, the pace of document digitization is only 2 percent per year. It was noted that by 2030, the level of digitization of the archival fund must be increased to 60 percent, and all especially valuable and rare documents must be fully digitized.
To achieve this, it is planned to integrate sectoral information systems into the Unified National Archival Information System, introduce a document accounting and online tracking system using radio-frequency identification (RFID) technology, and use artificial intelligence technologies in document classification and recognition processes. The functions of district (city) archives will be transferred to regional archival administrations.
It was also proposed to create “Shajara” information system. The new service will allow users to create their own family tree, search for information on birth, marriage, and death, as well as distant relatives based on genetic data.
Issues of further reforming legal education and science were also discussed.
At the Tashkent State University of Law, the introduction of clinical and dual education is planned. The share of practical training in students’ education will be increased to 50 percent, and legal clinics will be established in the areas of civil, criminal, and business law. Based on modern sectoral requirements, new educational programs “Digital Law” and “Corporate Law and Governance” will be launched.
At the same time, it was proposed to update the organizational structure of faculties according to the principle of “education – research – practice,” with the gradual transformation of departments into divisions, as well as to establish a University Professors’ Council.
During the presentation, special attention was given to eliminating gaps in legislation and reducing the regulatory burden.
As part of this work, it is planned to abolish about 800 regulatory documents that have lost their relevance and significance, review 77 documents, and reduce more than 15 excessive requirements for entrepreneurs, thereby easing business conditions. Through evaluating the effectiveness of laws, conflicting norms and legal gaps will be systematically eliminated.
The President underlined the necessity of systemic introduction of the initiatives presented, as well as further increasing of effectiveness, comfort for the population and entrepreneurs in the reviewed spheres.