Prezident Shavkat Mirziyoyev 20-noyabr kuni qurilish materiallari tarmog‘ini rivojlantirish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
So‘nggi sakkiz yilda mamlakatimiz aholisi 6 million nafarga ko‘paydi. Shunga mos ravishda yangi uylar, yo‘llar va ijtimoiy infratuzilma obyektlarini barpo etish ko‘lami kengayib bormoqda. O‘tgan davrda 210 million kvadrat metr turar va noturar joylar foydalanishga topshirildi. Aholi uchun 565 mingta, avvalgi yillarga nisbatan 10 barobar ko‘p xonadon qurildi.
Qurilish materiallarining sanoati uchun ham katta imkoniyatlar yaratildi. Uning hajmi so‘nggi sakkiz yilda 4 barobar o‘sib, joriy yilda 53 trillion so‘mga, eksporti esa 1,1 milliard dollarga yetishi kutilmoqda.
Eng muhimi, bu tarmoq Surxondaryo, Sirdaryo, Xorazm va Jizzax viloyatlarining ilgari sanoati bo‘lmagan tumanlarida ish o‘rni va daromad manbai yaratadigan katta “drayver” sohaga aylandi.
Shu bilan birga, sohada mahsulotlar sifati va standartlarga rioya etish, logistika masalalari, yangi bozorlarga chiqish bilan bog‘liq muammolar saqlanib qolayotgani qayd etildi.
Jumladan, PVX-quvur, fitinglar, pardozbop tosh va qurilish oynasi ishlab chiqaruvchi yirik korxonalar mavjud bo‘lsa-da, 2024-yilda ushbu mahsulotlar katta hajmda import qilingani ko‘rsatib o‘tildi.
Taqdimotda kelgusidagi asosiy rejalar bayon qilindi.
Xususan, tarmoqda 2,4 milliard dollarlik 112 ta loyihani amalga oshirish, ular orqali 13,5 mingta ish o‘rinlarini yaratish rejalashtirilgan. Strategik ahamiyatga ega 110 million dollarlik yana 5 ta yirik loyiha amalga oshiriladi. Kelgusi yillarda loyihalar portfelini 3,5 milliard dollarga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Prezidentimiz bu loyihalar har bir viloyat va tumanning mavjud zaxiralari, xomashyo bazasi va logistika imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda ishlab chiqilishi zarurligini ta’kidladi.
Qo‘shni mamlakatlarda 4 milliard dollardan ziyod qurilish materiallari bozori bor. Bundan tashqari, 26 mamlakatga 9 ta mahsulot eksportini keskin ko‘paytirish imkoni mavjud.
Mutasaddilarga hududlar va tarmoqlarning eksport imkoniyatlarini to‘liq ishga solib, tashqi bozorlarga chiqishni faollashtirish, eksportbop materiallar ishlab chiqarishni ko‘paytirish topshirildi.
Taqdimotda kaolin zaxiralaridan samarali foydalanish masalalari ham o‘rganildi. Yurtimizda 1 milliard tonnadan ortiq kaolin bo‘lishiga qaramay, har yili millionlab dollarlik chinni import qilinayotgani qayd etildi. Shu bois, kelgusi yilda kaolinni chuqur qayta ishlash bo‘yicha 515 million dollarlik 40 ta loyihani amalga oshirish va 460 nafar mutaxassis tayyorlash rejalashtirilgan.
Tarmoqda energiya samaradorligini oshirish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi.
Bugungi kungacha 34 ta korxonada energiya auditining o‘tkazilishi natijasida mahsulot ishlab chiqarish uchun sarflanadigan yoqilg‘i miqdorining kamayishiga erishildi.
Bu ishlarni tizimli davom ettirib, ishlab chiqarilayotgan energiya tejovchi mahsulotlarning turini kengaytirish, qurilishda foydalaniladigan energiya tejamkor va ekologik mahsulotlarning ulushini kelgusi yili 25 foizga, 2030-yilga qadar esa 35 foizgacha yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Mahsulot sifati va xavfsizligini oshirishda ilm-fanning o‘rni muhimligi, olimlarimizning salohiyatidan kengroq foydalanish zarurligi ta’kidlandi.
Bu borada Toshkent kimyo-texnologiya instituti bilan hamkorlikda 4 ta ilmiy loyiha amalga oshirilmoqda, Germaniya, Koreya va Turkiyadan olimlar jalb etilgan. Amaliyot va fan integratsiyasini kuchaytirish doirasida kelgusi yildan qurilish materiallari yo‘nalishidagi ilmiy loyihalarni moliyalashtirish uchun 30 milliard so‘m mablag‘ ajratilishi belgilandi.
Korxonalarda raqamli boshqaruv va sun’iy intellekt texnologiyalarini keng joriy etish orqali tannarxni 5-10 foizga qisqartirish mumkinligi ta’kidlandi. Bunday tizimlar joriy etiladigan korxonalarni ko‘paytirish maqsadida ikki yil davomida 100 milliard so‘m ajratilishi belgilandi.
Mamlakatimizning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi jarayonida qurilish materiallari sohasi ham xalqaro talablarga moslashtirilmoqda. O‘tgan davrda bu borada 125 ta xalqaro standart qabul qilindi. 2026-yilda buni 166 taga yetkazish muhimligi qayd etildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 20 ноября ознакомился с презентацией о развитии индустрии строительных материалов.
За последние восемь лет население нашей страны увеличилось на 6 миллионов человек. Пропорционально этому расширяются масштабы строительства новых домов, дорог и объектов социальной инфраструктуры. За это время введено в эксплуатацию 210 миллионов квадратных метров жилых и нежилых помещений. Построено жилье на 565 тысяч квартир, что в 10 раз больше, чем в предыдущие годы.
Большие возможности созданы и для промышленности строительных материалов. Ее объем за последние восемь лет вырос в 4 раза и, как ожидается, в этом году достигнет 53 триллиона сумов, а экспорт составит 1,1 миллиарда долларов.
Самое главное, отрасль стала драйвером, генерирующим рабочие места и доход, в районах Сурхандарьинской, Сырдарьинской, Хорезмской и Джизакской областей, где прежде не было промышленности.
Вместе с тем, в отрасли сохраняются проблемы, связанные с качеством продукции и соблюдением стандартов, вопросами логистики и выходом на новые рынки, отмечалось на презентации.
В частности, указано, что несмотря на наличие крупных отечественных предприятий, производящих ПВХ-трубы, фитинги, облицовочный камень и строительное стекло, в 2024 году эти продукты были импортированы в больших объемах.
На презентации доложено об основных планах на перспективу.
В частности, в отрасли планируется реализовать 112 проектов на сумму 2,4 миллиарда долларов, что позволит создать 13,5 тысяч рабочих мест. Кроме того, будут осуществлены еще 5 имеющих стратегическое значение крупных проектов стоимостью 110 миллионов долларов. Поставлена задача в ближайшие годы довести портфель проектов до 3,5 миллиарда долларов.
Президент подчеркнул, что эти проекты должны разрабатываться с учетом имеющихся ресурсов, сырьевой базы и логистических возможностей каждой области и района.
В соседних странах имеется рынок строительных материалов объёмом более 4 миллиардов долларов. Кроме того, есть возможность увеличить объёмы экспорта по 9 видам продукции в 26 стран.
Ответственным лицам поручено активизировать выход на внешние рынки и увеличить производство экспортоориентированных материалов, полностью задействовав возможности регионов и отраслей.
На презентации также были рассмотрены вопросы эффективного использования запасов каолина. Было отмечено, что несмотря на наличие в нашей стране залежей каолина объемом более 1 миллиарда тонн, ежегодно завозится фарфор на многие миллионы долларов. В связи с этим на следующий год запланировано реализовать 40 проектов по глубокой переработке каолина общей стоимостью 515 миллионов долларов и подготовить 460 профильных специалистов.
Особое внимание было уделено вопросам повышения энергоэффективности в отрасли.
Проведенный до настоящего времени энергетический аудит на 34 предприятиях позволил сократить расход топлива на производство продукции.
Поставлена задача системно продолжить эту работу, расширить ассортимент выпускаемой энергосберегающей продукции, а также довести долю энергоэффективных и экологичных материалов в строительных работах до 25 процентов в следующем году и до 35 процентов к 2030 году.
Подчеркнута важность роли науки в повышении качества и безопасности продукции, а также необходимость более широкого использования потенциала отечественных ученых.
Совместно с Ташкентским химико-технологическим институтом в этом направлении реализуются 4 научных проекта, привлечены ученые из Германии, Кореи и Турции. В рамках усиления интеграции науки и практики со следующего года на финансирование научных проектов в области стройматериалов будет выделено 30 миллиардов сумов.
Было подчеркнуто, что за счет широкого внедрения цифрового управления и технологий искусственного интеллекта на предприятиях можно сократить себестоимость продукции на 5-10 процентов. С целью увеличения числа предприятий, в которых будут внедряться такие системы, в течение двух лет предусмотрено выделение 100 миллиардов сумов.
В процессе присоединения нашей страны к Всемирной торговой организации к международным требованиям адаптируется и отрасль строительных материалов. За прошедший период было принято 125 международных стандартов, а к 2026 году планируется довести их количество до 166.
Президент дал конкретные поручения ответственным лицам по реализации намеченных планов, расширению производства качественной и соответствующей международным стандартам продукции и повышению экспортного потенциала.