Xitoyda O‘zbekiston Davlat bayrog‘i qabul qilinganining 34 yilligi nishonlandi.
Mamlakatimizning Xitoydagi elchixonasida O‘zbekiston Davlat bayrog‘i qabul qilinganining 34 yilligiga bag‘ishlangan bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
“Bayrog‘imiz – g‘urur va iftixorimiz!” shiori ostida o‘tkazilgan tadbirda Xitoy oliy o‘quv yurtlarida tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar, mamlakatimizda mehnat qilayotgan yurtdoshlarimiz ishtirok etdi.
Tadbir avvalida O‘zbekiston Davlat madhiyasi yangradi.
O‘zbekiston bayrog‘i xalqimizning tarixiy yo‘li, madaniyati va qadriyatlarini o‘zida aks ettiruvchi mamlakatimiz timsoli, faxr-iftixor manbai ekani ta’kidlandi. Mamlakatimizning nufuzi jahon miqyosida, xususan, madaniyat, sport, fan sohalarida tobora yuksalib borayotgani, Davlat bayrog‘i yanada yuksaklarga ko‘tarilayotgani ta’kidlandi.
Shuningdek, yurtdoshlarimizga O‘zbekistonda ta’lim, ilm-fan, innovatsiya sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida ma’lumot berildi va mamlakatimizda ushbu sohalarni izchil rivojlantirishga hissa qo‘shishga da’vat etilmoqda.
Ochiq va konstruktiv ruhda o‘tgan tadbirdan so‘ng O‘zbekiston fuqarolari o‘zlarini qiziqtirgan konsullik va huquqiy savollarga diplomatlardan javob oldilar.
Abdullo Baxramov, tadbirkor:
"Men hozirda Pekinda xizmat safaridaman. Bugun biz elchixonamizga mamlakatimizning eng go‘zal bayramlaridan biri – O‘zbekiston bayrog‘i qabul qilinganini nishonlash uchun tashrif buyurdik".
Men juda baxtliman. Axir shunday katta davlatda yurtimizning bir parchasi bor. Bu yerda o‘zimizni uydagidek his qildik. Bayram munosabati bilan tashkil etilgan tadbirda ishtirok etdik.
Barcha yurtdoshlarimni bugungi bayram bilan tabriklayman. Bayrog‘imiz g‘urur va baland hilpirab turganidan faxrlanaman”.
Rushana Yusupbekova, Xitoyning Renmin universiteti talabasi:
“Men hozir Xitoyning Renmin universitetining filologiya fakultetida tahsil olaman.
Bugun barchamiz O‘zbekiston bayrog‘i qabul qilinganining 34 yilligini nishonlash uchun Pekindagi elchixonamizga yig‘ildik.” Shu yerda biz mamlakatimizdagi yangiliklar va islohotlarning borishini muhokama qildik.
Vatanimizdan olisda, xorijda ham bayrog‘imiz Vatanga bo‘lgan tuyg‘uni, g‘urur-g‘ururimizni yanada mustahkamlaydi. Biz uchun davlatimiz bayrog‘i eng katta faxrimizdir.
Bayrog‘imiz O‘zbekistonni butun dunyoga tarannum etuvchi muqaddas ramzlardan biridir. O‘zbekiston bayrog‘i hamisha baland va butun dunyoda hilpirab tursin!

The 34th anniversary of the adoption of the State Flag of Uzbekistan was widely celebrated in China.
A celebratory event dedicated to the 34th anniversary of the adoption of the National Flag of Uzbekistan was held at the Embassy of our country in China.
The event, held under the slogan "Our Flag – Our Pride and Honor!", was attended by Uzbek students studying at Chinese universities, as well as compatriots working in the country.
The National Anthem of Uzbekistan was played at the beginning of the event.
It was emphasized that the flag of Uzbekistan is a symbol of our country, a source of pride, reflecting the historical path, culture, and values ​​of our people. It was noted that our country's prestige is growing globally, particularly in the fields of culture, sports, and science, and that the National Flag is rising ever higher.
Our compatriots were also briefed on the reforms being carried out in education, science, and innovation in Uzbekistan and are encouraged to contribute to the consistent development of these areas in our country.
Following the event, which was held in an open and constructive atmosphere, Uzbek citizens received answers from diplomats to their consular and legal questions.
Abdullo Bakhramov, entrepreneur:
"I am currently in Beijing on a business trip. Today we visited our embassy to celebrate one of our country's most beautiful holidays – the adoption of the flag of Uzbekistan."
I am very happy. After all, in such a large country, there is a piece of our country. We felt right at home here. We took part in the event organized to mark the holiday.
I congratulate all my compatriots on today's holiday. I am proud that our flag flies proudly and high."
Rushana Yusupbekova, student at Renmin University of China:
"I am currently studying at Renmin University of China, Faculty of Philology.
Today, we have all gathered at our embassy in Beijing to celebrate the 34th anniversary of the adoption of the flag of Uzbekistan." Here we discussed the news and progress of reforms in our country.
Far beyond our homeland, abroad, our flag further strengthens our sense of homeland and pride. For us, the flag of our state is our greatest pride.
Our flag is one of the sacred symbols that glorifies Uzbekistan throughout the world. May the flag of Uzbekistan always fly high and proud throughout the world!