Xitoyda O‘zbekiston Davlat bayrog‘i qabul qilinganining 34 yilligi nishonlandi.
Mamlakatimizning Xitoydagi elchixonasida O‘zbekiston Davlat bayrog‘i qabul qilinganining 34 yilligiga bag‘ishlangan bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
“Bayrog‘imiz – g‘urur va iftixorimiz!” shiori ostida o‘tkazilgan tadbirda Xitoy oliy o‘quv yurtlarida tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar, mamlakatimizda mehnat qilayotgan yurtdoshlarimiz ishtirok etdi.
Tadbir avvalida O‘zbekiston Davlat madhiyasi yangradi.
O‘zbekiston bayrog‘i xalqimizning tarixiy yo‘li, madaniyati va qadriyatlarini o‘zida aks ettiruvchi mamlakatimiz timsoli, faxr-iftixor manbai ekani ta’kidlandi. Mamlakatimizning nufuzi jahon miqyosida, xususan, madaniyat, sport, fan sohalarida tobora yuksalib borayotgani, Davlat bayrog‘i yanada yuksaklarga ko‘tarilayotgani ta’kidlandi.
Shuningdek, yurtdoshlarimizga O‘zbekistonda ta’lim, ilm-fan, innovatsiya sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida ma’lumot berildi va mamlakatimizda ushbu sohalarni izchil rivojlantirishga hissa qo‘shishga da’vat etilmoqda.
Ochiq va konstruktiv ruhda o‘tgan tadbirdan so‘ng O‘zbekiston fuqarolari o‘zlarini qiziqtirgan konsullik va huquqiy savollarga diplomatlardan javob oldilar.
Abdullo Baxramov, tadbirkor:
"Men hozirda Pekinda xizmat safaridaman. Bugun biz elchixonamizga mamlakatimizning eng go‘zal bayramlaridan biri – O‘zbekiston bayrog‘i qabul qilinganini nishonlash uchun tashrif buyurdik".
Men juda baxtliman. Axir shunday katta davlatda yurtimizning bir parchasi bor. Bu yerda o‘zimizni uydagidek his qildik. Bayram munosabati bilan tashkil etilgan tadbirda ishtirok etdik.
Barcha yurtdoshlarimni bugungi bayram bilan tabriklayman. Bayrog‘imiz g‘urur va baland hilpirab turganidan faxrlanaman”.
Rushana Yusupbekova, Xitoyning Renmin universiteti talabasi:
“Men hozir Xitoyning Renmin universitetining filologiya fakultetida tahsil olaman.
Bugun barchamiz O‘zbekiston bayrog‘i qabul qilinganining 34 yilligini nishonlash uchun Pekindagi elchixonamizga yig‘ildik.” Shu yerda biz mamlakatimizdagi yangiliklar va islohotlarning borishini muhokama qildik.
Vatanimizdan olisda, xorijda ham bayrog‘imiz Vatanga bo‘lgan tuyg‘uni, g‘urur-g‘ururimizni yanada mustahkamlaydi. Biz uchun davlatimiz bayrog‘i eng katta faxrimizdir.
Bayrog‘imiz O‘zbekistonni butun dunyoga tarannum etuvchi muqaddas ramzlardan biridir. O‘zbekiston bayrog‘i hamisha baland va butun dunyoda hilpirab tursin!

В Китае широко отметили 34-ю годовщину принятия Государственного флага Узбекистана
В Посольстве нашей страны в Китае состоялось праздничное мероприятие, посвящённое 34-й годовщине принятия Государственного флага Узбекистана.
В мероприятии, прошедшем под лозунгом «Наш флаг – наша гордость и честь!», приняли участие узбекские студенты, обучающиеся в китайских вузах, а также соотечественники, работающие в этой стране.
Было подчеркнуто, что флаг Узбекистана – это символ нашей страны, гордость, отражающая исторический путь, культуру и ценности нашего народа. Отмечено, что престиж нашей страны в мире растёт, особенно в сферах культуры, спорта и науки, а Государственный флаг поднимается всё выше в мире.
Соотечественники также были ознакомлены с процессами реформ, проводимых в сфере образования, науки и инноваций в Узбекистане, и призваны внести свой вклад в последовательное развитие этих сфер в нашей стране.
После мероприятия, прошедшего в открытой и конструктивной атмосфере, узбекистанцы получили ответы от дипломатов на интересующие их консульские и правовые вопросы.
Абдулло Бахрамов, предприниматель:
- Сейчас я нахожусь в Пекине в командировке. Сегодня мы посетили наше Посольство по случаю одного из самых красивых праздников нашей страны - принятия флага Узбекистана.
Я очень рад. Ведь в таком большом государстве есть частичка нашей страны. Здесь мы чувствовали себя как дома. Мы приняли участие в мероприятии, организованном по случаю праздника.
Поздравляю всех соотечественников с сегодняшним праздником. Я горжусь тем, что наш флаг развевается гордо и высоко.
Рушана Юсупбекова, студентка Китайского народного университета:
- В настоящее время я учусь в Китайском народном университете на филологическом факультете.
Сегодня все мы собрались в нашем Посольстве в Пекине по случаю 34-й годовщины принятия флага Узбекистана. Здесь мы говорили о новостях и ходе реформ в нашей стране.
Далеко за пределами родины, за рубежом, наш флаг ещё больше укрепляет в наших сердцах чувство Родины и гордость. Для нас флаг нашего государства – наша великая гордость.
Наш флаг – один из священных символов, прославляющих Узбекистан во всём мире. Пусть флаг Узбекистана всегда реет высоко и гордо по всему миру!