Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 19-noyabr kuni kambag‘allikni qisqartirish hamda aholi bandligini ta’minlash borasidagi ishlar sarhisobi va kelgusi yil uchun ustuvor vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ta’kidlanganidek, o‘tgan davrda bu yo‘nalishdagi ishlarni quyida to‘g‘ri tashkil qilish, mahallama-mahalla yurib, yangi tashabbuslarni topib, odamlar hayotini yaxshilashga mas’ul bo‘lgan viloyat, tuman hokimlari va ular xodimlarining moddiy va texnik imkoniyatlari tubdan yaxshilandi.
Joriy yil boshidan ishsizlik 4,9 foizga tushdi (o‘tgan yili 5,5 foiz bo‘lgan). Ayniqsa, Buxoro, Kogon, Navoiy, Zarafshon, G‘ozg‘on, Samarqand, Shirin shaharlarida ishsizlik 4 foizdan pasayib, ilk bor “tabiiy ishsizlik” darajasiga yaqinlashdi.
Ehtiyojmand 302 ming oila kambag‘allikdan chiqdi. Yil yakunigacha kambag‘allik darajasi 6 foizgacha kamayishi kutilmoqda (o‘tgan yili 8,9 foiz bo‘lgan).
Sharoiti og‘ir bo‘lgan Xovos, Mirzaobod, Oqoltin, Do‘stlik, Paxtakor, Forish, Bo‘ston, Vobkent, Mirishkor, Mingbuloq, Uzun va Piskentda kambag‘al oilalarning soni 4,5 barobargacha kamaydi. Ilgari qiyin ahvolda bo‘lgan 105 ming oila daromad ko‘rishni boshladi.
Joriy yilda ilk bor 1 ming 435 ta mahalla “kambag‘allikdan xoli” hududga aylandi.
Shu bilan birga, ayrim tumanlarning hokimlari katta resursi va mablag‘i bo‘la turib, ishlarni o‘z holiga tashlab qo‘ygani, odamlarga imkoniyatiga yarasha tayyor loyiha bermagani tanqid qilindi.
Shu bois, Denov tumani hokimi va uning birinchi o‘rinbosari, Chiroqchi tumani hokimi va uning birinchi o‘rinbosari ishdan olinishi, yana 20 ta tuman hokimiga o‘rnatilgan tartibda tegishli chora ko‘rilishi belgilandi.
Umuman, kambag‘allikni qisqartirish va bandlik rejalarini bajarishdagi mas’uliyatsizlik uchun yil boshidan 261 nafar mas’ul ishdan olingani, yana 492 nafariga intizomiy jazo berilgani ma’lum qilindi.
Kelgusi yilda kambag‘allik va ishsizlik darajasini 4,5 foizdan kamaytirish mutasaddilarning asosiy vazifasi bo‘lishi qayd etildi. Buning uchun kelgusi yilda iqtisodiyotga 450 trillion so‘m kredit ajratilishi, 140 trillion so‘mi mahalladagi kichik va o‘rta loyihalar uchun berilishi belgilandi.
Davlatimiz rahbari bu boradagi ishlarni tashkil qilishning asosiy yo‘nalishlarini belgilab berdi.
Birinchisi – qurilish orqali aholini ishli va daromadli qilish.
Kelgusi yilda mamlakatimizda 675 trillion so‘mlik investitsiya loyihalarini amalga oshirish rejalashtirilgan. Shundan 380 trillion so‘mi qurilish ishlariga to‘g‘ri keladi. 140 ming xonadonli ko‘p qavatli uy-joy qurish maqsad qilingan.
Har bir hokim bundan samarali foydalanib, qurilish sohasining o‘zidan kamida 20-25 ming, yaratilgan infratuzilma orqali 10 ming kishini bandligini ta’minlashi mumkinligi qayd etildi.
Eng katta yangilik – 2026-yilda ilk bor mahalla infratuzilmasini rivojlantirish uchun 20 trillion so‘m viloyatlarning o‘ziga beriladi.
Ikkinchi yo‘nalish – servis loyihalarini ko‘paytirib, aholi bandligini ta’minlash.
Mamlakatimizda eng yuqori o‘sish sur’atini ta’minlayotgan soha xizmatlar sohasi ekani ta’kidlandi. Lekin viloyat, tuman hokimlari xizmatlar sohasiga katta sur’at berayotgan turizmni rivojlantirish orqali ish o‘rinlarini yaratish va aholi daromadini ko‘paytirish imkoniyatlarini to‘liq ishga solmayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Turizm salohiyati yuqori 150 ta mahallaning infratuzilmasi yaxshilansa, bu yerlarda xizmatlar hajmini 10 trillion so‘mga yetkazish, 45 ming nafar odamni savdo va servisda band qilish mumkin.
Shu bois, kelasi yilda 150 ta mahallaning har biriga infratuzilma uchun 3-5 milliard so‘mdan beriladi. Tuman banklari bu joylarda mehmon uylarini barpo etish uchun 150 million so‘mgacha imtiyozli kredit ajratishni yo‘lga qo‘yadi.
Chegara va anklav hududlardagi mahallalarga olib boruvchi yo‘llarni ta’mirlab, u yerda mehmon uylari, dam olish maskani, savdo-servis obyektlari tashkil qilish orqali oilalarning daromadini ko‘paytirish muhimligi ta’kidlandi. Ushbu mahallalarda dam olish va servis obyektlarini qurish loyihalari uchun 1 trillion so‘m resurs ajratish topshirildi.
Bundan tashqari, sohil va yo‘l bo‘yida servisni rivojlantirish bo‘yicha 500 ta mahalla tanlab olingan. Tuman banklari bu joylarda kamida 5 ta doimiy ish o‘rni yaratadigan loyihalarga 1 milliard so‘mgacha kredit berishni yo‘lga qo‘yadi.
Shu yilning o‘zida 255 ta tun-u kun ishlaydigan ko‘cha ishga tushdi. Ularda 11 ming xizmat ko‘rsatish obyektlari ish boshladi, 27 mingga yaqin aholining bandligi ta’minlandi. Kelgusi yilda bunga qo‘shimcha yana 200 ta shunday ko‘chani tashkil qilish rejalashtirilgan.
Bir oyda aniq “yo‘l xaritasi”ni tuzib, ishni boshlab yuborgan hokimlarga har bir ko‘cha infratuzilmasi uchun 4 milliard so‘mgacha mablag‘ ajratilishi belgilandi.
Ovqatlanish, savdo va servis sohasida o‘zining brendini yaratgan korxonalar butun respublika bo‘ylab 100-150 tadan filialini ochish niyatida.
Bu borada viloyat hokimliklariga milliy brendlarga ko‘maklashish topshirildi. Agar brendlar yangi ochiladigan filial uchun xodimlarni o‘zim o‘qitaman, desa, buning xarajati Bandlik jamg‘armasidan qoplab beriladi. Filialini ko‘paytirish istagidagi brendlar uchun yangi moliyaviy instrumentlar joriy qilinib, 2026-yilda bunga 500 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Uchinchi yo‘nalish – sanoat loyihalari orqali doimiy ish o‘rinlarini ko‘paytirish.
Kelgusi yilda hududlardagi korxonalarda 52 milliard dollarlik sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish reja qilingan. Mutasaddilar mahalliy sanoat tarmoqlarida 22 milliard dollarlik 3,5 mingta loyihani ishga tushirib, 130 ming doimiy ish o‘rni tashkil qilishi zarurligi qayd etildi.
Hozirda 400 ta mahalla mebelchilik, hunarmandchilik va tikuvchilikka ixtisoslashgan. Tadbirkorlarning joyi kengaytirib berilsa, har biri yana 5-10 kishini ishga olishga tayyor.
Shu munosabat bilan tuman hokimlariga kelasi yilda sanoatga ixtisoslashgan bunday mahallalarda 50 ta “mikro sanoat markazi”ni ishga tushirib, 10 ming nafar odamni ishli qilish topshirildi. Bu markazlarning infratuzilmasi uchun 200 milliard so‘m ajratiladi.
To‘rtinchi yo‘nalish – qishloq xo‘jaligi hisobidan aholi daromadlarini oshirish.
Kambag‘allikni qisqartirishda aholiga 232 ming gektar yer bo‘lib berilgani natijasida 770 ming odam daromad manbaiga ega bo‘ldi. Lekin tajribasi yetishmagani, sifatli urug‘, mahsulotiga bozor topishga qiynalgani uchun ularning uchdan birida daromad kamligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shu munosabat bilan Termiz tumanidagi Tomorqa maktabi tajribasini barcha hududlarda joriy qilish, har bir viloyatda kamida 5 tadan bunday maktablarni tashkil qilib, ijaraga yer olgan odamlarni serdaromad ekin ekishga o‘rgatish topshirildi. Dehqonlar ijaraga olgan yerida yetishtirgan mahsulotni kafolatli sotishi uchun “Eksportchi kooperativlari” tashkil qilinadi.
Beshinchi yo‘nalish – ehtiyojmand oilalarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish.
Yangi yildan “Teng imkon – inklyuziv bandlik” loyihasini joriy etib, nogironligi bo‘lgan 40 ming odamni ishli qilish muhim ekani ta’kidlandi. Bandlik jamg‘armasidan ularga 30 million so‘mgacha foizsiz ssuda ajratish yo‘lga qo‘yiladi.
Kambag‘allikka qayta tushish xavfi mavjud oilalarga ijtimoiy yordam va imtiyozlar saqlab qolinadi. Ularga 6 oy mobaynida moddiy yordam va bolalar nafaqasi to‘lanishi davom ettiriladi, bog‘cha va to‘garak xarajatini qoplash, davolanish orderi kabi 110 ta ijtimoiy xizmat va yordamdan 12 oy davomida qo‘shimcha foydalanish imkoni beriladi.
Bundan tashqari, og‘ir hayotiy vaziyat sababli kambag‘allikka tushib qolishi xavfi yuqori bo‘lgan oilalarni oldindan aniqlab, ularga manzilli yordam ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi.
Ish o‘rinlarini “soyadan chiqarish” masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.
– Ulkan maqsadlarni mablag‘i bilan boshlayapmiz. Vazirlar, ularning hududiy boshqarma va bo‘limlari, viloyat va tuman hokimlari, eng asosiysi, “mahalla yettiligi” ishga qattiq kirishmasa, o‘zgarish bo‘lmaydi, – dedi davlatimiz rahbari.
Bosh vazirga aytilgan topshiriqlarni vazir va hokimlarga 2026-yil uchun samaradorlik ko‘rsatkichlari (KPI) sifatida belgilab berish topshirildi.
Yig‘ilishda hudud va tarmoqlar rahbarlarining hisobotlari, tadbirkorlarning fikr-mulohazalari tinglandi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 19 ноября состоялось видеоселекторное совещание, посвященное подведению итогов работы и приоритетным задачам на следующий год по сокращению бедности и обеспечению занятости населения.
Как отмечалось, за прошедший период кардинально улучшены материальные и технические возможности хокимов областей и районов, а также их сотрудников, чтобы они правильно организовывали эту работу на низовом уровне, выявляли новые инициатив путем обхода каждой махалли и тем самым улучшали жизнь людей.
С начала этого года уровень безработицы снизился до 4,9 процентов (в прошлом году этот показатель составлял 5,5 процентов). В частности, в городах Бухаре, Кагане, Навои, Зарафшане, Газгане, Самарканде и Ширине безработица опустилась ниже 4 процентов, впервые приблизившись к уровню естественной безработицы.
Вышли из состояния бедности 302 тысяч нуждающихся семей. Ожидается, что к концу года уровень бедности снизится до 6 процентов (с 8,9 процентов в прошлом году).
В Хавастском, Мирзаабадском, Акалтынском, Дустликском, Пахтакорском, Фаришском, Бустанском, Вабкентском, Миришкорском, Мингбулакском, Узунском и Пскентском районах количество малообеспеченных семей сократилось до 4,5 раз. Ранее находившиеся в тяжелом положении 105 тысяч семей начали получать доход.
В этом году впервые 1435 махаллей превратились в “территории, свободные от бедности”.
Вместе с тем подвергнут критике тот факт, что некоторые хокимы районов, обладая значительными ресурсами и средствами, оставили эту работу на самотек, не предоставили людям готовые проекты, соответствующие их возможностям.
В связи с этим было решено освободить от должности хокима Денауского района и его первого заместителя, хокима Чиракчинского района и его первого заместителя, а в отношении еще 20 хокимов районов принять соответствующие меры в установленном порядке.
В целом с начала года за безответственное выполнение планов по сокращению бедности и обеспечению занятости уволен 261 ответственный работник, а в отношении еще 492 лиц применены дисциплинарные взыскания.
Подчеркнуто, что в следующем году основной задачей ответственных лиц станет сокращение уровня бедности и безработицы до уровня менее 4,5 процента. Для этого в экономику будет направлено 450 триллионов сумов кредитов, из которых 140 триллионов сумов предназначены для малых и средних проектов на уровне махаллей.
Глава нашего государства определил основные направления организации работ в этой сфере.
Первое – обеспечение занятости и доходов населения через строительный сектор.
В следующем году в стране планируется реализация инвестиционных проектов на сумму 675 триллионов сумов, из которых 380 триллионов сумов приходятся на сферу строительства. Планируется возведение многоэтажных домов на 140 тысяч квартир.
Отмечено, что каждый хоким, эффективно используя эти возможности, может обеспечить занятость не менее 20-25 тысяч человек непосредственно в строительной сфере и еще около 10 тысяч человек через созданную инфраструктуру.
Главное нововведение – впервые в 2026 году 20 триллионов сумов, предназначенные для развития инфраструктуры махаллей, будут выделены непосредственно в областные бюджеты.
Второе направление – увеличение числа проектов в сфере услуг для обеспечения занятости населения.
Подчеркнуто, этот сектор обеспечивает высокие темпы роста в нашей стране. Вместе с тем указано на то, что хокимы областей и районов не в полной мере используют возможности туризма, оказывающего существенное влияние на динамику сферы услуг, для создания рабочих мест и увеличения доходов населения.
Улучшив инфраструктуру 150 махаллей с высоким туристическим потенциалом, можно увеличить объем услуг до 10 триллионов сумов и трудоустроить 45 тысяч человек в сфере торговли и обслуживания.
Таким образом, в следующем году каждой из 150 махаллей будет выделено от 3 до 5 миллиардов сумов на развитие инфраструктуры. Районные банки выделят льготные кредиты до 150 миллионов сумов на строительство гостевых домов в этих населенных пунктах.
Подчеркнута важность повышения доходов семей в приграничных и анклавных районах за счет ремонта дорог, ведущих к ним, строительства там гостевых домов, баз отдыха, объектов торговли и сервиса. Поручено выделить 1 триллион сумов на реализацию проектов по строительству объектов отдыха и услуг в этих населенных пунктах.
Кроме того, отобрано 500 населенных пунктов для развития сервиса вдоль рек и дорог. Районные банки предоставят кредиты на сумму до 1 миллиарда сумов на реализацию в таких местах проектов при условии создания не менее 5 постоянных рабочих мест.
Только в этом году введено в эксплуатацию 255 круглосуточных улиц. На них заработало 11 тысяч объектов сферы услуг, обеспечена занятость около 27 тысяч жителей. В следующем году планируется создать еще 200 таких улиц.
На каждую улицу хокимам было выделено до 4 миллиардов сумов при условии, что они создадут четкую «дорожную карту» и приступят к работе в течение месяца.
Предприятия, создавшие собственные бренды в сферах общественного питания, торговли и услуг, намерены открыть 100-150 филиалов по всей республике.
Хокимиятам областей поручено оказать содействие национальным брендам в этом деле. Если эти компании выразят готовность самостоятельно обучить сотрудников для открывающегося нового филиала, расходы на это будут покрыты из Фонда занятости. Для поддержки брендов, желающих расширить свои филиалы, будут введены новые финансовые инструменты, на что в 2026 году будет выделено 500 миллиардов сумов.
Третье направление – увеличение количества постоянных рабочих мест за счет реализации промышленных проектов.
В следующем году на предприятиях регионов планируется произвести промышленной продукции на сумму 52 миллиарда долларов. Отмечено, что ответственные лица должны реализовать 3,5 тысячи проектов на сумму 22 миллиарда долларов в отраслях местной промышленности отраслях, что позволит создать 130 тысяч постоянных рабочих мест.
В настоящее время 400 махаллей специализируются на мебельном производстве, ремеслах и швейном деле. Если предпринимателям предоставить дополнительные площади, каждый сможет трудоустроить еще 5-10 человек.
В этой связи хокимам районов поручено в следующем году открыть 50 микроцентров промышленности в таких специализированных махаллях, обеспечив занятость 10 тысяч человек. На инфраструктуру этих центров будет выделено 200 миллиардов сумов.
Четвертое направление – увеличение доходов населения за счет сельского хозяйства.
В рамках сокращения бедности населению было выделено 232 тысячи гектаров земли, благодаря чему 770 тысяч человек получили источник дохода. Однако у трети из них доход остается низким из‑за недостатка опыта, качественных семян и трудностей с реализацией продукции на рынке.
В связи с этим поручено распространить на все регионы опыт Школы приусадебного хозяйства Термезского района, организовав в каждом как минимум по 5 таких школ, чтобы обучать людей, арендующих землю, выращивать высокодоходные культуры. Для гарантированной продажи продукции, выращенной на арендованной земле, будут созданы экспортные кооперативы.
Пятое направление – усиление социальной защиты нуждающихся семей.
С нового года будет реализован проект “Равные возможности – инклюзивная занятость”, в рамках которого предполагается трудоустроить 40 тысяч человек с ограниченными возможностями. Из Фонда занятости им будет предоставлена беспроцентная ссуда до 30 миллионов сумов.
Для семей, находящихся в группе риска повторного попадания в бедность, социальная поддержка и льготы будут сохранены. На протяжении 6 месяцев им продолжат выплачивать материальную помощь и детские пособия, компенсировать расходы на детские сады и кружки, а также предоставлять 110 видов социальных услуг и помощи в течение 12 месяцев, включая выдачу направлений на лечение.
Кроме того, будут заранее выявляться группы семей, подверженные высокому риску попадания в бедность в связи с трудной жизненной ситуацией, с последующим предоставлением им адресной помощи.
Также были затронуты вопросы легализации занятости.
– Мы начинаем реализацию крупных целей с конкретным финансированием. Если министры, их территориальные управления и отделы, хокимы областей и районов, и, что особенно важно, махаллинская семёрка не включатся активно в работу, изменений не будет, – сказал глава нашего государства.
Премьер-министру поручено установить определенные на совещании задачи в качестве ключевых показателей эффективности (KPI) министров и хокимов на 2026 год.
На совещании были заслушаны доклады руководителей регионов и отраслей, а также мнения предпринимателей.