Prezident Shavkat Mirziyoyev ko‘mir qazib chiqarishda erishilgan natijalar va kelgusi vazifalar yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Kuz-qish mavsumida aholi xonadonlari, ijtimoiy soha muassasalari hamda iqtisodiyot tarmoqlarini energiya resurslari bilan uzluksiz ta’minlash maqsadida energetikaning barcha tarmoqlari qatori ko‘mir sanoatida ham yangi loyihalar amalga oshirilmoqda, ishlab chiqarish quvvatlari va hajmlari ko‘paytirilmoqda.
2024/2025-yillar kuz-qish mavsumida qariyb 8,7 million tonna ko‘mir qazib olinib, issiqlik elektr stansiyalari, budjet tashkilotlari va aholiga yetkazib berildi.
Taqdimotda 2025/2026-yillar kuz-qish mavsumida 10 million tonna ko‘mir ishlab chiqarish rejalashtirilgani ma’lum qilindi. Buning uchun “O‘zbekko‘mir” aksiyadorlik jamiyati korxonalarining moddiy-texnik bazasi kuchaytirildi, sohada qo‘shimcha ishlab chiqaruvchilarning faoliyati uchun sharoitlar yaratildi.
Prezidentimiz mavsum davomida aholini ko‘mir bilan kafolatli ta’minlash yuzasidan ko‘rsatmalar berdi. Korxonalarni modernizatsiya qilish va yangi ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirish, sohada bozor tamoyillari hamda raqobatni rivojlantirib, mahsulot tannarxini tushirish muhimligi qayd etildi.
Taqdimotda uran yo‘nalishidagi yangi investitsiya loyihalarini jadallashtirish, geologiya-qidiruv ishlarining ko‘lamini kengaytirish, zamonaviy texnologiyalarni joriy qilish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

Plans to supply coal to the economy and population during the fall and winter period reviewed
President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on the results achieved and upcoming tasks in coal mining.
Along with all energy sectors, new projects are being implemented in the coal industry, and production capacities and volumes are being increased to ensure uninterrupted energy supply to the population, social institutions, and economic sectors during the heating season.
In the autumn-winter period of 2024-2025, almost 8.7 million tons of coal were mined and supplied to thermal power plants, budgetary organizations, and the population.
At the presentation, it was noted that 10 million tons of coal are planned to be mined in the autumn-winter season of 2025-2026. To this end, the material and technical base of the enterprises of the joint-stock company “Uzbekkumir” has been strengthened, and conditions have been created for the activities of additional producers in the industry.
The President gave instructions to ensure a guaranteed supply of coal to the population throughout the season. The importance of modernizing enterprises and commissioning new production facilities, reducing production costs through the development of market principles and competition in the industry was noted.
The presentation also addressed issues related to accelerating the implementation of new investment projects in the uranium industry, expanding the scope of geological exploration, and introducing modern technologies.