O‘zbekiston Prezidenti OTB bilan strategik sheriklikni yanada kengaytirish muhimligini ta’kidladi
Suhbat avvalida OTB rahbari mamlakatimiz yetakchisini strategik sheriklikning 30 yilligi hamda 2025-2026-yillarda bankning Boshqaruvchilar kengashiga raislik O‘zbekistonga o‘tgani bilan tabrikladi.
Mamlakatimizda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar dasturini amalga oshirish doirasida keng ko‘lamli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Hamkorlikda yuksak darajaga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zbekiston bankning mintaqadagi eng yirik hamkori bo‘lib qolmoqda – qo‘shma loyihalar portfeli 15 milliard dollardan oshdi. Shuningdek, “yashil” energetika, transport, raqamli transformatsiya, ta’lim va boshqa yo‘nalishlarda umumiy qiymati 3 milliard dollardan ziyod loyihalar ishlab chiqilmoqda. Suveren bo‘lmagan moliyalashtirish mexanizmlari faol joriy etilmoqda.
OTB Boshqaruvchilar kengashining 2026-yil may oyida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan yillik yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston Prezidenti bo‘lajak tadbir doirasida OTB bilan Kengaytirilgan strategik sheriklik dasturini imzolash, unda infratuzilmani rivojlantirish, texnik va muhandislik kadrlarini tayyorlash, xotin-qizlar va yoshlarni yangi kasblarga o‘qitish, kambag‘allikni qisqartirish, ipoteka bozori va xususiy sektorni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratish tashabbusini ilgari surdi.
Bankning yirik milliy va mintaqaviy tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashda, shuningdek, Markaziy Osiyo mintaqasida transport, energetika va savdo loyihalarini ilgari surishda faol ishtirok etishi muhim ekani ta’kidlandi.
OTB prezidenti Masato Kanda mamlakatimizdagi keng ko‘lamli yangilanishlar natijalarini yuksak baholadi hamda Yangi O‘zbekistonda ortga qaytmas tus olgan islohotlar dasturini amalga oshirishga har tomonlama ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.

Президент Узбекистана выступил за дальнейшее расширение стратегического партнерства с АБР
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 ноября принял делегацию Азиатского банка развития во главе с его президентом Масато Кандой.
В начале беседы глава АБР поздравил лидера нашей страны с 30-летием стратегического партнерства и переходом к Узбекистану председательства в Совете управляющих банка в 2025-2026 годах.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения полномасштабного сотрудничества в контексте реализации программы социально-экономических реформ в нашей стране.
С удовлетворением отмечен достигнутый высочайший уровень взаимодействия. Узбекистан остается крупнейшим партнером Банка в регионе – портфель совместных проектов превысил 15 миллиардов долларов. Дополнительно прорабатываются проекты на более чем 3 миллиарда долларов в сферах «зеленой» энергетики, транспорта, цифровой трансформации, образования и других направлениях. Активно внедряются механизмы несуверенного финансирования.
Особое внимание уделено подготовке ежегодного заседания Совета управляющих АБР в мае 2026 года в городе Самарканде.
Президент Узбекистана выступил за подписание в рамках предстоящего мероприятия Программы расширенного стратегического партнерства с АБР, уделив особое внимание вопросам развития инфраструктуры, подготовки технических и инженерных кадров, обучения женщин и молодежи новым профессиям, сокращения бедности, а также развития ипотечного рынка и частного сектора.
Подчёркнута важность активного участия Банка в поддержке крупных национальных и региональных инициатив, а также продвижении транспортных, энергетических и торговых проектов в регионе Центральной Азии.
Президент АБР Масато Канда высоко оценил результаты широкомасштабных преобразований в стране и выразил готовность к всестороннему содействию реализации программы необратимых реформ в Новом Узбекистане.