Prezident Shavkat Mirziyoyev 17-noyabr kuni paxtachilikda samaradorlikni ilg‘or tajriba va texnologiyalar asosida oshirish, qishloq xo‘jaligini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Qishloq xo‘jaligi mamlakatimiz iqtisodiyotida muhim o‘rin egallaydi. Sohaning iqtisodiyotdagi ulushi 20 foizni tashkil etmoqda, unda yiliga 467 trillion so‘mlik mahsulot yaratilmoqda, 3,5 million kishi mehnat qilmoqda. Shu bilan birga, meva-sabzavot, yangi va qayta ishlangan agrar mahsulotlar umumiy eksportning uchdan bir qismini ta’minlamoqda.
Taqdimotda paxtachilikda hosildorlikni oshirish masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Buning uchun past hosil olayotgan fermerlar bilan manzilli ishlash, ilg‘or agrotexnologiyalar va oziqlantirish amaliyotlarini to‘g‘ri joriy etish, agronom tayyorlash tizimini tubdan isloh qilish choralari belgilab olindi.
Jumladan, paxtachilikda ustoz-shogird an’analarini yo‘lga qo‘yish orqali hosildorlikni 60 sentnerdan oshirgan ilg‘or fermerlarni 30 sentnerdan kam hosil olgan fermerlarga biriktirish taklif qilindi.
Ilg‘or fermerlar Qishloq xo‘jaligi malaka oshirish institutida qayta tayyorlanib, ularga sertifikat beriladi. Past hosil olgan fermerlarda hosildorlik kamida 50 sentnerdan oshsa, ularga biriktirilgan ilg‘or fermerlarga 5 million so‘mdan mukofot puli beriladi.
Agronomlarni tayyorlash tizimini takomillashtirish maqsadida Agrar universitet va sohada agronomlarni tayyorlaydigan boshqa oliygohlar bitiruvchilari uchun ikki yillik “dual ta’lim” mexanizmi joriy etiladi. Ilg‘or klaster va fermer xo‘jaliklarida amaliyot o‘tagan talabalarga stipendiya, ularni o‘qitgan mutaxassislarga esa rag‘bat puli to‘lanadi.
Taqdimotda mahalliy paxta navlarini yaratish ishlari ham alohida ko‘rib chiqildi.
Yurtimizda paxtachilik bo‘yicha ikkita noyob ilmiy institut – Genomika markazi va Paxtachilik instituti borligi, lekin ularning imkoniyati to‘liq ishga solinmayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Navlarni seleksiya qilish asosida paxta urug‘chiligini yanada rivojlantirish maqsadida ushbu institutlarda fitotron va reproduksion issiqxona qurib berish topshirildi. Natijada yangi mahalliy nav yaratishga kerak bo‘lgan vaqt 2,5 barobar qisqaradi, olimlarning ishi tezlashib, import urug‘ga ehtiyoj qolmaydi.
G‘o‘zani plyonka ostiga ekish tajribasini ommalashtirish rejalari ko‘rib chiqildi.
Prezidentimiz sohada agrodronlardan foydalanishni kengaytirish, bu borada mutaxassislarni tayyorlash muhimligini ko‘rsatib o‘tdi.
Qishloq xo‘jaligiga sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalarni joriy etish masalasi ham kun tartibida bo‘ldi. Hozirda Qishloq xo‘jaligi vazirligi va xorijiy kompaniyalar hamkorligida bu borada kadrlar tayyorlash va ilmiy infratuzilma yaratish bo‘yicha qilinayotgan ishlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Moliyaviy qo‘llab-quvvatlash masalalari ham muhokama qilindi.
2026-yildan paxta-g‘alla, mevalar va dukkakli ekinlar bo‘yicha hosilni ixtiyoriy sug‘urtalash tizimini yo‘lga qo‘yish, sug‘urta mukofotining 50 foizini budjetdan qoplab berish taklif qilindi.
Subsidiyalar tizimini soddalashtirish maqsadida hozirda turli idoralar tomonidan berilayotgan 75 turdagi subsidiyani yagona platforma orqali ajratib boradigan Agrar sohada to‘lov agentligini tashkil etish tashabbusi bildirildi. Bu fermerlar uchun ortiqcha ovoragarchilik va byurokratiyani keskin kamaytiradi.

Президент Шавкат Мирзиёев 17 ноября ознакомился с презентацией предложений по повышению эффективности хлопководства на основе передового опыта и технологий, а также финансовой поддержке сельского хозяйства.
Сельское хозяйство занимает важное место в экономике нашей страны. Доля отрасли в экономике составляет 20 процентов, ею производится продукция на 467 триллионов сумов в год и обеспечивается занятость 3,5 миллиона человек. Вместе с тем свежие и переработанные аграрные товары составляют треть всего экспорта.
На презентации подробно рассматрены вопросы повышения урожайности в хлопководстве.
Для этого разработаны меры по адресной работе с малопродуктивными хозяйствами, внедрению передовых агротехнологий и методов подкормки растений, а также кардинальному реформированию системы подготовки агрономов.
В частности, предложено внедрить наставничество в хлопководстве, при котором опытные фермеры с урожайностью свыше 60 центнеров будут закреплены за фермерами, чей урожай составляет менее 30 центнеров.
Передовые фермеры пройдут переподготовку в Институте повышения квалификации и переподготовки кадров сферы сельского хозяйства, получат сертификаты. Если малопродуктивные фермеры достигнут урожайности 50 центнеров с гектара, прикрепленным к ним в качестве наставников фермерам будет выплачиваться денежное вознаграждение в размере 5 миллионов сумов.
В целях совершенствования системы подготовки агрономов будет внедрен механизм двухгодичного «дуального» образования для выпускников Аграрного университета и других вузов, готовящих агрономов. Студентам, проходящим стажировку в передовых кластерах и фермерских хозяйствах, будут выплачиваться стипендии, а специалистам, обучившим их, – стимулирующие выплаты.
На презентации отдельно рассмотрена работа по созданию местных сортов хлопчатника.
Было отмечено, что в нашей стране действуют два уникальных научных института – Центр геномики и биоинформатики и Институт хлопководства, однако их потенциал используется не в полной мере.
С целью дальнейшего развития семеноводства хлопка на основе селекции сортов было поручено построить в этих институтах фитотрон и репродукционную теплицу. В результате сроки разработки нового местного сорта сократятся в 2,5 раза, ускорится работа ученых и исчезнет потребность в импортных семенах.
Обсуждены планы по масштабированию технологии выращивания хлопчатника под пленкой.
Президент отметил важность расширения использования агродронов и подготовки специалистов в этой области.
Была затронута тема внедрения технологий искусственного интеллекта и цифровизации в сельском хозяйстве. Представлена информация о проводимой Министерством сельского хозяйства в сотрудничестве с зарубежными компаниями работе по подготовке кадров и созданию научной инфраструктуры в этом направлении.
Также были подробно обсуждены вопросы финансовой поддержки.
Предложено с 2026 года создать систему добровольного страхования урожая хлопка, зерновых, плодовых и зернобобовых культур с покрытием 50 процентов страховой премии за счет бюджета.
В целях упрощения системы субсидирования предложено создать Агентство по платежам в аграрной сфере, которое объединит в единую платформу 75 видов субсидий, предоставляемых в настоящее время различными ведомствами. Это позволит значительно сократить бюрократические преграды и волокиту для аграриев.