Mehnat migratsiyasi sohasidagi vazifalar va rejalar taqdimot qilindi
18-noyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyevga tashqi mehnat migratsiyasi tizimini takomillashtirish va migratsiya jarayonlarini xalqaro standartlar asosida yo‘lga qo‘yish masalalari yuzasidan axborot berildi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda fuqarolarni mehnat qilish uchun chet elga tartibli jo‘natish bo‘yicha amalga oshirilayotgan tizimli ishlar tufayli mehnat bozori diversifikatsiya qilinmoqda, fuqarolar asosan yuqori maoshli ish o‘rinlarida ishlash uchun xorijga ketmoqda. Natijada 2016-yilga nisbatan chet elda ishlayotgan fuqarolarning soni kamaygan bo‘lsa-da, ular tomonidan yuborilgan mablag‘ 3,8 milliard dollardan 2025-yilning o‘n oyi yakunida 15,8 milliard dollarga yetdi.
Taqdimotda xorijiy mehnat bozorida malakali mutaxassislarga katta talab borligi qayd etildi. Hozirda 140 ming nafar mutaxassisga buyurtma mavjud, ammo til va kasbiy malaka bo‘yicha talablarga javob bera oladigan mutaxassislarni tayyorlash borasida qilinadigan ishlar hali ko‘pligi ko‘rsatib o‘tildi. Bundan tashqari, mehnat migratsiyasi xizmatlari tarqoq bo‘lgani uchun odamlar ovoragarchilikka duch kelmoqda.
Shu maqsadda sohadagi xizmatlarni tartibga solish, barcha jarayonlarni “yagona darcha” tamoyili asosida birlashtirish vazifasi qo‘yildi.
Toshkent shahri Uchtepa tumanida “Xorijga ishga tayyorlash markazi”, Termiz shahrida “Yagona migratsiya xizmatlari” markazi tashkil etiladi. Poytaxtning Yashnobod tumanida esa xalqaro kompaniyalar bilan hamkorlikda nemis va yapon tillariga o‘qitish maktablari ochiladi.
So‘nggi yillarda Yevropa mamlakatlariga migratsiya oqimi 4 barobar ko‘paygani ta’kidlandi. U yerda ishlayotgan fuqarolarning huquqiy himoyasini kuchaytirish muhimligi qayd etildi. Ayni paytda qator Yevropa davlatlari bilan mehnat migratsiyasi bo‘yicha kelishuvlar mavjud emas. Prezident tomonidan tegishli hukumatlararo hujjatlarning imzolash ishlarini jadallashtirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Shuningdek, xorijiy davlatlarda migratsiya bo‘yicha attashe va Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Mehnat migratsiyasi agentligi vakolatxonalarini ko‘paytirish, mamlakatimiz hududlarida esa viza markazlarining ko‘chma ofislarini ochish rejalashtirilgan.
Taqdimotda migratsiya xizmatlarini raqamlashtirish masalasi ham ko‘rib chiqildi.
“Xorijda ish” platformasida 25 turdagi xizmat taqdim etilmoqda, joriy yil boshidan buyon 524 ming fuqaro onlayn xizmatlardan foydalangan. Lekin xizmatlarning barchasi ham raqamlashmagan.
Prezidentimiz tizimga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish orqali xizmat ko‘rsatish jarayonlarini yanada takomillashtirish zarurligini qayd etdi. Platformada biometrik identifikatsiya, xorijdagi ish o‘rinlarini real vaqt rejimida kuzatish, fuqarolarga masofaviy maslahat berishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha rejalar haqida axborot berildi. Migratsiya agentligida fuqarolarga tun-u kun tezkor yordam beradigan situatsion markaz tashkil etish taklif qilindi.
Taqdimotda noqonuniy migratsiya va konsalting xizmatlari ko‘rsatishda firibgarlik holatlari ko‘payib borayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Shu munosabat bilan mehnat migrantlarining huquqiy savodxonligini oshirish maqsadida xalqaro aeroportlarda interaktiv migratsiya infokiosklarini o‘rnatish, litsenziyasiz faoliyatni amalga oshirgan konsalting tashkilotlari uchun jarima miqdorini oshirish taklif qilindi. Jinoyat kodeksiga noqonuniy migratsiyani tashkil etish va ko‘maklashish uchun javobgarlik kiritish masalasini o‘rganish topshirildi.
Davlatimiz rahbari taqdim etilgan takliflarni ma’qullab, mehnat migratsiyasi jarayonlarini yanada qulay, xavfsiz va shaffof qilish bo‘yicha mutasaddilarga qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.

Tasks and plans in the sphere of labor migration presented
On November 18, President Shavkat Mirziyoyev was briefed on the improvement of the system of external labor migration and organization of migration processes in line with international standards.
Thanks to the systematic work carried out in our country in recent years to ensure the organized employment of citizens abroad, the labor market is diversifying, with citizens going abroad mainly for high-paying jobs. As a result, despite a decrease in the number of citizens working abroad compared to 2016, the amount of money they sent home grew from $3.8 billion to $15.8 billion in the first ten months of 2025.
During the presentation, it was noted that there is high demand for qualified specialists in the international labor market. At present, there are orders for 140 thousand specialists, but significant work still needs to be done to train workers who meet the language and professional skills requirements. In addition, due to the dispersion of labor migration services, citizens face various inconveniences.
To this end, the task has been set to streamline services in this area and unify all processes according to the “single window” principle.
A “Center for preparation for work abroad” will be established in Uchtepa district of Tashkent, and a single center for migration services will be established in Termez. German and Japanese language schools will be opened in Yashnabad district of the capital in cooperation with international companies.
It was noted that in recent years, the flow of migrants to European countries has increased fourfold. The importance of strengthening the legal protection of citizens working there was emphasized. Currently, there are no agreements on labor migration with a number of European countries. The President instructed to speed up the development of relevant intergovernmental documents.
It is also planned to increase the number of attachés for labor migration issues and representative offices of the Agency of Migration under the Cabinet of Ministers abroad, as well as to open mobile visa center offices in the regions of our country.
The presentation also addressed the issue of digitization of migration services.
The “Horijda Ish” platform provides 25 types of services, and since the beginning of this year, 524 thousand citizens have used online services. However, not all services have been digitized.
The President noted the need to further improve service delivery processes by introducing artificial intelligence technologies into the system. Information was presented on plans to introduce a biometric identification platform, real-time monitoring of job vacancies abroad, and remote consulting services for citizens. It was proposed to create a situation center at the Agency of Migration, which will provide round-the-clock operational assistance to citizens.
The increasing number of cases of illegal migration and fraud in the provision of consulting services was noted. In this regard, in order to improve the legal literacy of migrant workers, it was proposed to install interactive information kiosks on migration issues at international airports, as well as to increase the size of fines for consulting organizations operating without a license. It has been instructed to study the issue of introducing liability for organizing and facilitating illegal migration into the Criminal Code.
The Head of State approved the proposals and gave additional instructions to officials to improve the convenience, safety, and transparency of labor migration processes.