Ko‘ksaroy qarorgohida o‘tgan oliy darajadagi muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov ommaviy axborot vositalari vakillari uchun bayonot berdilar.
Prezidentimiz ushbu tarixiy davlat tashrifi qardosh mamlakatlarimizning strategik sherikligini yanada mustahkamlab, uni yangi marralarga olib chiqishiga ishonch bildirdi.
Muzokaralarda siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport, suv-energetika va madaniy-gumanitar sohalarda birgalikdagi ishlarning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
Savdo-iqtisodiy va kooperatsiya aloqalarini kengaytirish muhim yo‘nalish sifatida qayd etildi.
Keyingi yillarda tovar ayirboshlash qariyb 2 barobar ko‘payib, 1 milliard dollardan oshdi. Uning hajmini, eng avvalo, o‘zaro savdodagi mahsulotlar turini kengaytirish va yetkazib berishni ko‘paytirish hisobidan 2 milliard dollarga olib chiqish vazifasi qo‘yildi.
Bunda bugun ishga tushirilgan “Shovot-Toshhovuz” chegaraoldi savdo zonasi alohida o‘rin tutadi. Tomonlar ushbu tajribani boshqa chegaraoldi hududlarda, eng avvalo, “Olot-Farob” hududida qo‘llash niyatida.
Mintaqaning transport jihatidan o‘zaro bog‘liqligini kuchaytirish maqsadida hukumatlarga avtomobil, temir yo‘l va dengiz orqali tashuvlarni rivojlantirish, Turkmanboshi xalqaro dengiz portidan birgalikda foydalanish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish topshirildi.
Energetika masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Elektr energiyasining yetkazib berilishi va tranziti bo‘yicha hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, ikki mamlakat hududida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish borasida qat’iy intilish borligi ta’kidlandi.
Tomonlar atrof-muhitni muhofaza qilish va suvdan oqilona foydalanish sohasida, shu jumladan, Markaziy Osiyo mintaqasida hamkorlikni rivojlantiradilar.
Yana bir ustuvor yo‘nalish – hududlararo hamkorlik. Buxoro va Turkmanobod shaharlarida hududlar forumlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Yaqinda Xivada ikki mamlakatning barcha viloyatlari ishtirokida uchinchi forum bo‘lib o‘tadi.
Urganch va Toshkentda Turkmaniston madaniyati kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Konsertlar, teatrlarning ijodiy safarlari, yoshlar va olimlar forumlari, sport olimpiadalarini muntazam o‘tkazib borishga kelishib olindi.
Tomonlar, shuningdek, sog‘liqni saqlash va tibbiyot fani sohasida amaliy hamkorlikni ilgari surishga kelishib oldilar.
Markaziy Osiyo va Ozarbayjon davlat rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari doirasida mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishda sezilarli yutuqlarga erishildi.
Kuni kecha Toshkent shahrida o‘tgan yettinchi Maslahat uchrashuvining yakunlari mintaqada integratsiya jarayonlari va birdamlikni mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlash amaliyotini davom ettirish muhim ekani ta’kidlandi.
Yakunda hamkorlikni jadal rivojlantirish, qardosh mamlakatlarimiz taraqqiyoti va farovonligi yo‘lida ulkan natijalarga erishishga o‘zaro intilish qat’iy ekani tasdiqlandi.

По окончании переговоров на высшем уровне в резиденции «Куксарой» Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов выступили с заявлениями для представителей средств массовой информации.
Глава нашего государства выразил уверенность, что нынешний исторический государственный визит еще больше укрепит стратегическое партнерство двух братских стран и выведет его на новые высоты.
В ходе переговоров определены приоритеты совместной работы в политической, торгово-экономической, транспортной, водно-энергетической и культурно-гуманитарной сферах.
Ключевым направлением обозначено расширение торгово-экономических и кооперационных связей.
Товарооборот за последние годы вырос почти в 2 раза, превысив 1 миллиард долларов. Поставлена задача довести его объемы до 2 миллиардов долларов, прежде всего за счет расширения номенклатуры и наращивания взаимных поставок.
Особая роль в этом отводится запущенной сегодня зоне приграничной торговли «Шават-Дашогуз». Стороны намерены применять данный опыт и на других приграничных территориях, прежде всего в районе «Алат-Фараб».
В целях усиления транспортной взаимосвязанности региона, правительствам поручено разработать предложения по развитию автомобильных, железнодорожных и морских перевозок, совместному использованию международного морского порта Туркменбаши.
Особое внимание уделено вопросам энергетики. Подтверждена приверженность дальнейшему углублению сотрудничества по поставкам и транзиту электроэнергии, реализации совместных проектов на территории двух стран.
Стороны будут развивать взаимодействие в области охраны окружающей среды и рационального водопользования, в том числе в регионе Центральной Азии.
Другим приоритетным направлением является межрегиональное сотрудничество. В Бухаре и Туркменабаде успешно проведены форумы регионов. В скором времени в Хиве пройдёт третий форум уже с участием всех областей двух стран.
С удовлетворением отмечены успешно проведенные в Ургенче и Ташкенте Дни культуры Туркменистана. Достигнута договоренность о проведении на регулярной основе концертов и гастролей театров, форумов молодежи, научной интеллигенции и спортивных олимпиад.
Стороны также условились продвигать практическое сотрудничество в сфере здравоохранения и медицинской науки.
Достигнут заметный прогресс в углублении регионального сотрудничества в рамках Консультативных встреч глав государств Центральной Азии и Азербайджана.
Выражена уверенность, что итоги седьмой Консультативной встречи, прошедшей вчера в Ташкенте, будут способствовать процессам интеграции и укреплению единства в регионе.
Подчеркнута также важность продолжения практики взаимной поддержки в рамках Организации Объединенных Наций и других международных структур.
В завершение подтвержден обоюдный решительный настрой на динамичное развитие сотрудничества и достижение прорывных результатов во имя прогресса и процветания наших братских стран.