Oliy darajadagi muzokaralardan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov “Shovot-Toshhovuz” qo‘shma chegaraoldi savdo zonasini ishga tushirish marosimida ishtirok etdilar.
Mazkur hududda direksiya, bojxona, karantin, fitosanitariya va veterinariya xizmatlarining ma’muriy binolari, savdo pavilyoni va omborlar joylashgan.
Bu yerda “yagona darcha” tamoyili asosida davlat xizmatlari ko‘rsatiladi, interfaol tizimlar, bank, tibbiyot va mehmonxona xizmatlari uchun zarur infratuzilma, shuningdek, katta avtoturargoh ham tashkil etilgan.
Zona faoliyati umumiy aholisi 3,5 milliondan ziyod bo‘lgan ikkita muhim hudud – O‘zbekistonning Xorazm viloyati va Turkmanistonning Toshhovuz viloyati o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirishga xizmat qiladi.

Following high-level talks, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov took part in the ceremony for the launch of the joint “Shavat-Dashoguz” cross-border trade zone.
The zone’s territory houses administrative buildings for the directorate, customs, quarantine, phytosanitary, and veterinary services, a trade pavilion, and warehouse facilities.
It provides public services based on the “single window” principle, interactive systems, banking, medical, and hotel services, and a spacious parking area.
The zone’s operation will facilitate the expansion of trade and economic relations between Uzbekistan’s Khorezm region and Turkmenistan’s Dashoguz velayat, two key regions with a combined population of over 3.5 million people.