Bugun O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida, Ozarbayjon, Tojikiston, Turkmaniston, Qirg‘iziston va Qozog‘iston Prezidentlari ishtirokida o‘tgan Maslahat uchrashuvida davlat rahbarlari Ozarbayjon Respublikasini ushbu formatga to‘la huquqli ishtirokchi sifatida qo‘shilishi to‘g‘risida qaror qabul qildilar.
Uchrashuvda so‘zga chiqqan ishtirokchi mamlakatlar yetakchilari mintaqaviy sheriklikni yanada mustahkamlash bo‘yicha muhim tashabbuslarni ilgari surdilar. Yakunda ko‘p tomonlama hujjatlar imzolandi.
Sammit doirasida 15-noyabr kuni davlatimiz rahbari Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov va Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Shu kuni Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning mamlakatimizga davlat tashrifining asosiy tadbirlari bo‘lib o‘tdi.
Tadbir dasturidagi voqealar yakunlangach, “Toshkent-Humo” xalqaro aeroportida davlatimiz rahbari Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston va Ozarbayjon Prezidentlarini samimiy kuzatib qo‘ydi. Ular o‘z yurtlariga jo‘nab ketdilar.
Ertaga, 17-noyabr kuni Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning mamlakatimizga davlat tashrifining asosiy tadbirlari bo‘lib o‘tadi.

The seventh Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia concludes
At the Consultative Meeting, chaired by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and attended by the Presidents of Azerbaijan, Tajikistan, Turkmenistan, Kyrgyzstan, and Kazakhstan, the heads of state adopted a decision on the accession of the Republic of Azerbaijan as a full-fledged participant in this format.
Speaking at the meeting, the leaders of the participating countries put forward important initiatives on further strengthening regional partnership. Several multilateral documents were signed upon the conclusion of the meeting.
On the sidelines of the summit, on November 15, the Head of our state held meetings with Presidents of Azerbaijan Ilham Aliyev, of Kyrgyzstan Sadyr Japarov, and of Tajikistan Emomali Rahmon. On this day the main events of the state visit to our country of the President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev were held.
At the conclusion of the events at Tashkent-Humo International Airport, the Head of our state warmly saw off the presidents of Kazakhstan, Tajikistan, Kyrgyzstan, and Azerbaijan. They departed for their respective countries.
Tomorrow, November 17, the main events of the state visit of the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, to our country will take place.