Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan mintaqa mamlakatlari va Ozarbayjon Prezidentlari O‘zbekiston Prezidenti bilan birgalikda Toshkentdagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurdilar.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan tashkil etilgan markaz islom sivilizatsiyasining bebaho merosini asrab-avaylash va targ‘ib qilishga bag‘ishlangan noyob manbalar, ilmiy tadqiqot va ta’lim yo‘nalishlarini bir joyga jamlagan tariximizdagi ilk majmua bo‘ldi.
Majmua milliy me’moriy an’analar va zamonaviy bezaklar uyg‘unligida barpo etildi. Inshootning to‘rt tomonida balandligi 34 metrli peshtoqlar, o‘rta qismida esa 65 metrli milliy uslubdagi gumbaz qad rostlagan.
Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev, Tojikiston Prezidenti Prezidenti Emomali Rahmon, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov, Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Prezident Shavkat Mirziyoyev hamrohligida musulmon olamining bebaho ma’naviy durdonasi sanalgan Usmon Mus’hafi saqlanayotgan Qur’oni karim zaliga tashrif buyurdilar. Qur’onning eng qadimiy qo‘lyozmalaridan biri bo‘lgan ushbu nodir manba ulkan tarixiy va madaniy ahamiyatga ega bo‘lib, mintaqamiz xalqlarining sivilizatsiyaviy o‘ziga xosligini shakllantirgan chambarchas ma’naviy rishtalarimizni ifoda etadi.
Yetakchilar, shuningdek, “Islomdan avvalgi sivilizatsiyalar”, “Birinchi Renessans”, “Ikkinchi Renessans” hamda “Yangi O‘zbekiston – yangi Renessans” bo‘limlari bilan tanishdilar.
Ularda buyuk allomalarimiz Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Abu Mansur Moturidiy, Bahouddin Naqshband va boshqa ulug‘ ulamolarning boy ilmiy va ma’naviy merosi keng yoritilgan. Ko‘rgazmada somoniylar, qoraxoniylar, xorazmshohlar, temuriylar va boshqa sulolalar davriga oid qo‘lyozma nashrlar va ularning qadimgi o‘zbek tiliga tarjimalari ham mavjud.
Yetakchilar mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlash, ma’naviy-ma’rifiy loyihalarni ilgari surish va umumiy gumanitar qadriyatlarni rivojlantirish muhimligini ta’kidladilar.
Mintaqaning boy umumiy merosini saqlash va targ‘ib qilish borasidagi O‘zbekistonning keng ko‘lamli sa’y-harakatlariga yuqori baho berildi. Majmua zamonaviy tadqiqot markazi bo‘lib xizmat qilishiga, mintaqa mamlakatlari o‘rtasida ilmiy, ta’lim va madaniy hamkorlik uchun yangi ufqlar ochishiga ishonch bildirdilar.

Лидеры стран Центральной Азии и Азербайджана посетили Центр исламской цивилизации
Президенты стран Центральной Азии и Азербайджана, прибывшие в нашу страну для участия в седьмой Консультативной встрече глав государств региона, вместе с Президентом Узбекистана посетили Центр исламской цивилизации в городе Ташкенте.
Созданный по инициативе главы нашего государства центр стал первым в нашей истории комплексом, объединившим в одном месте уникальные артефакты, научно-исследовательские и образовательные направления, посвященные сохранению и популяризации бесценного наследия исламской цивилизации.
Величественный комплекс возведен в гармоничном сочетании национальных архитектурных традиций и современных декоративных решений. По четырем его сторонам возвышаются порталы высотой 34 метра, а над центральной часть – купол высотой 65 метров.
Президенты Азербайджана Ильхам Алиев, Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Кыргызстана Садыр Жапаров, Таджикистана Эмомали Рахмон в сопровождении Президента Шавката Мирзиёева посетили зал Священного Корана, где хранится одна из величайших духовных реликвий исламского мира – Мусхаф Усмана. Этот уникальный экземпляр, относящийся к числу самых древних рукописей Корана, имеет исключительное историческое и культурное значение и является свидетельством глубоких духовных традиций, сформировавших цивилизационную идентичность народов нашего региона.
Президенты также ознакомились с разделами «Доисламские цивилизации», «Эпоха Первого Ренессанса», «Эпоха Второго Ренессанса» и «Новый Узбекистан – новый Ренессанс».
В них широко представлено богатое научное и духовное наследие наших великих предков – Имама Бухари, Имама Термези, Абу Мансура Матуриди, Бахауддина Накшбанди и других выдающихся мыслителей. Экспозиции также содержат рукописные издания, относящиеся к эпохам Саманидов, Караханидов, Хорезмшахов, Тимуридов и других династий, их переводы на староузбекский язык.
Лидеры подчеркнули важность укрепления культурно-цивилизационных связей между странами региона, продвижения просветительских проектов и формирования общих гуманитарных ценностей.
Дана высокая оценка масштабным усилиям Узбекистана по сохранению и популяризации богатейшего общего наследия. Выражена уверенность, что Центр будет служить современным исследовательским узлом, открывающим новые горизонты для научного, образовательного и культурного сотрудничества стран региона.